EXTERNE, STIINTA, DIN LUME ADUNATE SI (câteodată) COMENTATE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by remoteviewer1 »

Comparatia om-virus este un fel de rezultat al nadufului cu privire la pozitionarea noastra actuala fata de mediul inconjurator. Nici eu nu cred ca tratam planeta care ne-a dat viata cum se cuvine, cel putin pentru moment. Poate capitala prafuita si mega-jegoasa (uman si uneori moral) accentueaza acest sentiment pentru noi ce inca mai suntem aici. Eu personal, incerc sa am o amprenta cat mai mica asupra mediului, insa am fost educat de mic de catre parinti sa nu irosesc inutil resursele, sa nu las o urma de deseuri pe unde trec. Cand eram mici, parintii nu ne lasa sa plecam la masina, dupa un picnic langa padure, pana nu strangeam si ultima ramasita de deseu, fie ca era vorba de hartie sau de un cotor de mar. Totusi nimeni nu se lauda ca era ecologist. Nimic nu ramanea in urma noastra, poate doar niste firmituri si urmele paturilor de pe iarba. Imi amintesc cum mergeam la un rau localizat la limita dintre judetul nostru si cel vecin, unde exista o plaja naturala de nisip alb impecabil, fin si matasos. Doreii intrau cu basculanta si remorca legata de tractor si furau cu nemiluita nisip din cand in cand. Dupa cativa ani, plaja superba se evaporase...Totusi...

Totusi oamenii, chiar si in conditii extreme, sunt capabili de lucruri minunate. Suntem stramosii imperfecti ai unor fiinte imperfecte cu o istorie tulbure. Traim in relativ confort de aproximativ 60 de ani. Suntem inca necopti la minte. Suntem in prezent relativ debusolati, insa eu cred ca ne indreptam (poate cam anevoios) spre o directie buna. Exista studii ce arata ca populatia planetei se va stabiliza la aproximativ 9 miliarde. Bunastarea nemaintalnita de care ne bucuram in acest moment, care a rupt lanturile subjugarii umane in lupta pentru supravietuire, ne va permite pana la urma sa tratam si problema ecologica. Daca in zona Dristorului nu puteai sa respiri in anii 80 dimineata din cauza gazelor de esapament emanate de autobuze si camioane, astazi avem masini euro 6 si cat de curand si 100%electrice. Stiu, nu am rezolvat problema pana la capat, insa ne indreptam incetisor in directia buna. Totusi poluam raurile, taiem padurile, ucidem animalele cu o rata alarmanta, insa bunastarea in crestere a tarilor din Asia si Africa, va reduce si poluarea pe termen lung. Orice tara care ajunge la bunastare isi limiteaza natural cresterea demografica. Cand beneficiezi de o educatie buna si ai biblioteci, sali de cinema si concerte, stadioane, netflix, youtube, viata sociala, ca om nu te mai gandesti numai la inmultire, incepi sa ai si alte preocupari. Tarile Vestice sunt astazi obligate sa importe forta de munca, deoarece populatia scade in fiecare an. Maine va veni si randul Chinei, Indiei sa ajunga la acest nivel.

Oare virusii sunt capabili sa dezvolte instrumente pentru a-si putea salva semenii precum oamenii? Ati vazut vreun virus studiind spatiul in imensitatea sa, compunand simfonii, producand arta sau calatorind prin mijloace proprii spre Luna? Victor Frankl, un mare psiholog supravietuitor al lagarelor de concentrare din germania nazista, ce a studiat psihologia detinutilor, a concluzionat in cartile sale precum si in mai multe articole, ca oamenii supusi unor conditii ingrozitoare (intelectual ajuns in lagar de concentrare) sufereau o regresie mentala traind in detentie, apropiindu-se foarte mult de viata animalica in care toata energia individului se concentra in directia supravietuirii zilnice si a procurarii mancarii. Visele, fanteziile, planurile de viitor ale oamenilor erau inlocuite in lagarele de concentrare cu fantezii despre mancare, despre retete de pregatit bucate dupa eliberare. In mod similar, unii dintre semenii nostrii (amintiti si in postarea ta) ajung sa traiasca ca niste "detinuti" comportandu-se in mod inconstient, mintind semenii, furand resursele comune, poluand mediul. Totusi existenta acestor uscaturi din societatea umana, nu implica automat ca oamenii ar putea identifcati cu un virus gata sa distruga planeta, poate doar in zilele in care discutam mai aprins si cu patos :) .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by resitent »

@remote ce înseamnă să ai timp :)))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by kaav »

Daca nu ar fi avut timp sa filozofeze, nu ar fi fost nici comentariul tau ''hranitor'' ca un hamburger modern si care prin tonul ironic inhiba/minimaliza orice forma de dialog care deja se cam duce pe apa sambetei daca este infuzat cu bascalie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

resitent wrote:@remote ce înseamnă să ai timp ))
de aia e tara asta cum e, pentru ca sunt prea multi ca tine. Vazand alte popoare mi-am dat seama ca genul asta de atitudine este cu adevarat specific tarii noastre, este din pacate acel "ceva" care ne diferentiaza (nu in bine) de celelalte popoare si din pacate printre putinele trasaturi originale (in rest nu avem prea multe trasaturi sau lucruri originale, cam totul e luat de la altii si din pacate multe nu sunt modificate in bine - nu mai e nevoie sa spun de ce). Stim cum suntem priviti peste tot in afara Romaniei. Asta e consecinta.

Si acum sa ma explic didactic:
- afirmatia ta denota dispret ambalat intr-o bascalie de autobaza. Deductia vine nu numai din afirmatie ci si din contextul si imprejurarile in care e facuta.
- din felul intervetiei se intelege clar lipsa ta de interes pentru acest subiect (un motiv pentru care un om civilizat NU intervine, adica isi vede de treaba lui fara sa se amestece in ceva ce nu-l intereseaza, nu intelege si chiar probabil il plictiseste - din interventia de mai sus inteleg ca nu ai timpul necesar lecturarii).
- din tot contextul (afirmatie + loc + moment + imprejurari) reiese evident lipsa ta de profunzime. Nu ar fi o problema daca nu te-ai si fali cu asemenea lipsa de profunzime. Dar asta inseamna din anumite puncte de vedere, "a fi român mândru" (din pacate. Vedem peste tot efectele). Vorba aia, am o mare râie la picior si-l port cu mandrie dezgolit, sa-l vada chiar si aia care nu doresc! Curata atitudine de român!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Nava spațială care transportă roverul Perseverance de la NASA pe Marte întâmpină dificultăți tehnice și funcționează în prezent folosind doar funcțiile sale esențiale, a declarat NASA la câteva ore după lansare, dorind să transmită un mesaj pozitiv cu privire la viitorul misiunii, potrivit AFP.

"Datele indică faptul că nava a intrat într-o stare cunoscută sub numele de mod sigur, probabil pentru că o parte a navei era puțin mai rece decât se preconiza" când "era în umbra Pământului", a explicat agenția spațială din SUA.

Nava spațială a ieșit acum din umbra Pământului, iar temperaturile sunt normale.

"În prezent, misiunea Mars 2020 face o verificare completă a stării navei și lucrează pentru a readuce nava la configurația nominală pentru călătoria sa pe Marte", a declarat NASA.

"Atunci când o navă intră în modul sigur, toate funcțiile, cu excepția celor esențiale, sunt dezactivate până când primește instrucțiuni suplimentare de la centrul de control", a spus agenția.

„Nava este proiectată să intre în mod sigur dacă calculatoarele sale de la bord percep condiții care nu sunt în setările sale preprogramate”, mai adaugă NASA.

De asemenea, s-au observat întârzieri în comunicarea dintre rachetă și centrul de control din California.

Misiunea a trimis un prim semnal pe Pământ la 9:35 a.m. (13:15 GMT), dar abia în jurul orei 11:30 (15:30 GMT) a fost stabilită telemetria - care permite colectarea de date mai detaliate.

Matt Wallace, șeful adjunct al misiunii, a dorit totuși să transmită un mesaj pozitiv: „Tot ce am văzut până acum pare corect și vom ști mai repede”, când echipele NASA vor studia datele de telemetrie.
https://science.hotnews.ro/stiri-tehnol ... ehnice.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

https://mars.nasa.gov/mars2020/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/videos/?v=422" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.nasa.gov/feature/jpl/a-new- ... mars-rover" onclick="window.open(this.href);return false;

https://mars.nasa.gov/mars2020/multimedia/videos/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

EXCLUSIV Noi amănunte în cazul tânărului sinucigaş care a omorât o fetiţă de 6 ani şi pe tatăl acesteia. „Dorea ca moartea lui să apară la TV”
https://adevarul.ro/locale/craiova/excl ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Bunica-mea, care era formata intr-o Romanie normala, cea dinainte de 1945 (pacat ca prea putini au cunoscut asa persoane normale!) ar fi spus despre asta, "Era o pramatie!"
Intr-o societate normala asemenea specimene nu ajung prea departe. Crima asta a inceput cu mult inainte, de cand familia si-a sustinut "odorul" chiar daca a furat la 16 ani, de cand familia l-a sustinut chiar daca a incalcat regulile rutiere si ce a mai facut. In final ma-sa i-a cumparat beizadelei o masina noua cu care a produs crima.
Acest caz arata aspectul mentalitatilor din pacate majoritare. Parintii isi sustin odraslele chiar daca acestea se comporta si gandesc gresit. Exista un instinct de sustinere al familiei, un fel de trib, indiferent daca sustinerea este pe merit sau nu. "Este de-al nostru!". Chiar daca e un monstru scelerat. Chiar daca e un jeg uman. Aceasta mentalitate de trib medieval e mai puternica decat mentalitatea de comunitate sociala in care membrii comunitatii nu sunt rude. Asa cresc specimenele scelerate care reprezinta practic o povara pentru intreaga societate. Daca individul asta ar fi fost educat si crescut asa cum trebuie, azi cele doua fiinte nevinovate, tatal si fetita, traiau. Parerea mea este ca cea mai mare contributie la starea asta de fapt a mentalitatilor si valorilor gresite o au in primul rand parintii, scoala avand un rol secundar si posibil ca rolul doi sa fie al societatii si abia pe trei sa fie scoala. Societatea inseamna in primul rand lumea din jur si mass-media, inseamna "trendurile" dupa care se iau acesti oameni (asa cum am scris mereu, "oamenii-oi"), inseamna setul de valori (mai mult nonvalori) care se strecoara mai ales in capul celor cu o educatie deficitara si gresita. In final prima contributie la crearea unui asemenea speciment a avut-o familia lui, parintii in special si apoi "trendurile" din societate, in special "feisbucul" unde ghertzoii nu pot trai daca nu se falesc la fiecare secunda in nonvaloarea lor absoluta. E un cumul de factori. Daca nu ar fi existat fenomenul asta al "feisbucului" (adica, "social media") poate in final ar fi ales o metoda mai putin demonstrativa de a se sinucide. Iar asta nu e singurul caz, dimpotriva, sunt din ce in ce mai multe! Are pe deplin legatura cu aceasta "social media" suprapusa peste o educatie mizerabila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Scrisoare deschisă. Parcul Natural Văcărești este în pericol!
https://parcnaturalvacaresti.ro/2020-07 ... in-pericol" onclick="window.open(this.href);return false;

Individul asta de la Mediu e ocupat sa tina de sase la aia care decimeaza padurile Romaniei. Ce treaba are el cu bietele balti din Bucuresti?!

Din pacate baltile din Vacaresti dispar una cate una. Unele mari au disparut total (la una a ramas numai pontonul de lemn ca o relicvă, mai fac acolo unii fotografi poze la fatuci model) insa am observat ca si pe cea mare cat un lac a aparut in mijloc o insula pe care acum stau pasarile. E seceta mare. Nu inteleg cauza?! In ritmul asta toata zona pare sa sece. Am observat ca ploaia nu conteaza. Cand ploaia a tras tare prin iunie abia ca nici nu se cunostea ceva cu apa. Izvoarele subterane par sa sece. Tin minte ca pe vremuri era un fel de mic izvor pe la mijlocul drumului de mijloc (se auzea cum curge) si ala e amintire, ca nu mai exista nimic acum. Toate baltile au scazut enorm, era una care avea si barca care a disparut cu incendiul de asta iarna, acum cred ca imi ajunge nici la jumatatea gleznei. Anii trecuti stuful ajungea in august pe la 4 m si acum abia in cateva locuri atinge nici 2 m. Pare sa fie o seceta crunta sau poate izvoarele subterane au disparut sau s-au mutat. E clar ca zona seaca din ce in ce mai mult si asta a inceput in toamna trecuta si pare un fenomen accelerat. Putini isi imagineaza cat de albastra si curata poate sa fie apa acolo pe balta cea mai mare! Nu exista in Bucuresti apa mai albastra. Imi aduc aminte cum era anii trecuti si acum e trist si ingrijorator!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by kaav »

La judecata scorului
https://trenduri.blogspot.com/2020/08/l ... rului.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

VIDEO Noi imagini HD arată momentul exploziei din Beirut în slow-motion
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... beirut.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
35 de tone de azotat de amoniu depozitat ilegal la o firmă din Galați. Substanța e cea care a produs mega-explozia din Beirut
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ut-1350917" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Kim Jong-un a ordonat confiscarea animalelor de companie, considerându-le un simbol al „ideologiei burgheze”. Unii cred că motivul este cu totul altul

În opinia dictatorului Kim Jong-un, animalele de companie reprezintă un simbol al „tendinţei corupte a ideologiei burgheze”, scrie ziarul britanic Daily Mail, care citează ziarul sud-coreean Chosun Ilbo. Potrivit publicaţiei sud-coreene, autorităţile nord-coreene au identificat „gospodăriile care deţin câini şi le obligă să renunţe la ele, în caz contrar fiind confiscate”. Această decizie îi îngrijorează pe proprietarii de animale de companie. Ei se tem că acestea să nu fie folosite de stat pentru a rezolva problema penuriei de hrană. Potrivit unui raport recent al ONU, până la 60% din populaţia nord-coreeană se confruntă cu penurii alimentare generalizate. Statul asiatic se află într-o situaţie dificilă din cauza sancţiunilor internaţionale impuse pentru că îşi dezvoltă un program de arme nucleare.
https://adevarul.ro/international/asia/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by kaav »

Fervoarea demolării, de Ioan Aurel Pop
https://foaienationala.ro/fervoarea-dem ... l-pop.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

”Ceva pus în ceai"
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... rapida.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.mediafax.ro/externe/putin-i ... i-19513897" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu in locul lui as fi baut ceai numai din termosul meu adus de acasa! La rusi e foarte periculos obiceiul de a bea ceai! (si aplecatul peste balcon e la fel de periculos sau noviciocul pe clantza)
Oricum, era doar o chestiune de timp sa pateasca ceva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by kaav »

momolo wrote:Eu in locul lui as fi baut ceai numai din termosul meu adus de acasa!.
M-a amuzat atitudinea asta prevenitoare, nu pentru ca este gresita ci pentru ca este inutila.
Este ca si cum ai crede ca o umbrela te poate proteja de un bolovan desprins dintr-o stanca sub care iti faci plimbarea de dimineata in concediu, pe o poteca de munte.
Cand dispar oameni care incomodeaza, sistemul scuipa efectiv din casa ce il deranja foarte tare, adica iti pune pe tava informatii la care in prima faza, le-ar fi ignorat daca l-ar lua cineva la intrebari...
Aspectele aste le poate vedea oricine daca are bunavointa sa sape un pic pe net. Daca in lumea din ziua de azi nu ne mai putem ''ascunde'', nici sistemul nu o mai poate face. Suntem prea multi astia din categoria ''anonimilor'' si doar din acest motiv, pamantul este ''suprapopulat''.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by kaav »

Romania interlopa. A cui este coruptia?
https://ziare.com/ludovic-orban/premier ... ia-1625328" onclick="window.open(this.href);return false;

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by arpadgicu »

kaav wrote:Romania interlopa. A cui este coruptia?
https://ziare.com/ludovic-orban/premier ... ia-1625328" onclick="window.open(this.href);return false;
era undeva un hashtag care zicea "suntem o tara pierduta".
...si unii mai cred, inca, ca "voteaza schimbarea". Ar trebui votata schimbarea ADN-ului, eventual.

Post Reply