SF audiofil si trancotar ( "Aventurile lui Momol" )

Doar o vorba sa-ti mai spun
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: SF audiofil si trancotar ( "Aventurile lui Momol" )

Post by Kostas »

Momol si batranii intelepti fauritori de lampase

Aflati pe o planeta uitata de timp in centrul galaxiei, batranii fauritori de lampase erau singurii care mai posedau acest mestesug. Dar drumul pana la ei era lung, pe o planeta plina de ruine, vegetatie putrezita si balti acide. Odata ajuns i se dezvalui privirii o fabrica intarita, un fel de fortareata in interiorul careia existau o turnatorie, o fabrica de sticla, o matriterie... ceea ce i se paru incredibil - batranii isi faceau totul singuri, nu importau nimic de de pe planeta micutilor cu ochi oblici. A fost primit de batranul Arheus, singurul care mai tinea legatura cu restul universului, restul batranilor ignorand complet ce se mai petrecea in spatiu si considerand ca stiu totul si nu mai au nimic de invatat de la nimeni. In camera de primire erau expuse lampase de mari dimensiuni, cum nu mai vazuse vreodata. Lampile erau ciudate si atingeau dimensiunea unui om, fiind alimentate cu tensiuni mari prin cabluri groase. Dar daca la constructia lampaselor, batranii fauritori nu faceau nici un compromis, la auditie aparatele erau probate pe boxe modeste. Avand darul conversatiei Momol il cucerii pe Arheus care se indupleca sa ii arate sectia unde se faceau lampile. Batranii aveau aici cateva utilaje care clar nu erau umane ,pe unul dintre ele fiind desenat un om imbracat in costum egiptean tinand in maini o lampa de mari dimensiuni. Arheus il preveni pe Momol sa nu se uite in centrul incaperii unde o lumina rosiatica cocea lampi pentru ca putea orbii. Deoarece batranii nu primeau cadouri, nefiind interesati de nimic din exterior, singurul mod in care te puteai compensa fata de ei daca doreai sa faci rost de lampi bune era sa muncesti pe o perioada in atelierele de faurit lampase. Asa ca Momol, imbracat intr-un costum de azbest cauciucat se prezenta la noul sau loc de munca. Mare ii fu mirarea cand gasi ca lucratori , in acelasi regim ca si el, alti audiofili care se considerau atoatestiutori si cu greu puteai ajunge la ei, - aici erau sclavii cei mai umili fiind pusi la munci fizice, uneori peste puterile lor, munci care le executau fara sa protesteze. Momol invata insa multe lucruri despre lampi. In primul rand ele trebuiau sa fie mult mai mari decat le faceau pamantenii, interiorul lor era mult mai complex, pamantenii le simplificasera, existau lampi care aparent nu faceau nimic, fiind introduse intr-un soclu fara contacte dar aparatul se auzea minunat numai dupa ce aceste lampi erau montate. Istovit, slabit si infometat, Momol obtinu in schimbul muncii sale in set din mult ravnitele Lampi Imperiale de la inceputul universului fata de care NOS-urile erau niste jucarii. Din ce dedusese Momol, la inceputul timpurilor existase o civilizatie unica, intinsa pe mai multe galaxi, bazata numai pe lampi extrem de sofisticate si de rezistente. De acolo isi trageau batranii fauritori de lampase toata stiinta lor si de aceea nu ii interesa nimic din lumea contemporana. Momol puse repede lampile in compartimentul crinogenic al Loganului spatial si pleca epuizat dar fericit spre casa. Observa insa o nava in forma de piramida se pozitionase in spatele sau monitorizandu-l, semn ca zeii protectori ai batranilor fauritori de lampase vegheau in continuare...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: SF audiofil si trancotar ( "Aventurile lui Momol" )

Post by Kostas »

MOMOL SI SARPELE CEL RAU

De-abia pleca de pe planeta mesterilor de lampase cand Loganul spatial fu oprit de Politia Audio-Video. Tipi astia erau doar niste cocalari dornici de spaga. Habar nu aveau de sunet, dar te opreau sa vada daca nu cumva transporti sau folosesti lampi si tranzistoare, interzise inca de pe timpul vacutei Merkel-Milka (pamantenii in disperare de cauza, cu sute de ani in urma alesesera drept conducator o vacuta de origine germana sperand ca astfel Germania,singura tara pe plus sa salveze lumea de la o catastrofa financiara eminenta). Politistii, niste timpiti datorita hranei proaste si a lipsei de aer din navele lor prost proiectate, cerura lui Molol sa deschida compartimentul crinogenic pentru al verifica daca are lampi sau tranzistoare la el. Tocmai cand Momol se gandea ce sa faca - sa lupte sau sa fuga - in nici un caz sa le arate bunatatile sale audiofile - nava politistilor fu inghetata si transformata in cristale de catre nava in forma de piramida ce il protejase pina atunci. Prin teleportare Momol se trezii in interiorul navei unde o faptura umanoida, dar cu picioare de pisica si cap de caine , dar acompaniat de o frumoasa bruneta, imbracata in costum egiptean , cantand in surdina la o lira, ii spuse telepatic:-Te duci pe planeta mlastinoasa Krakatau, acolo se spune ca vietuieste un om-sarpe care face cele mai bune cabluri din univers, vreau sa stiu daca este adevarat ce se spune.
- I-a uite nene, isi spuse Momol, scapai de timpitii aia de politisti si dau de un caine-pisica care imi da misiuni.

Cainele-pisica ii simti candul si printr-o simpla privire ii sugera ca neindeplinirea misiunii il va costa auzul , in schimb, indeplinirea ei ii va aduce nepretuite daruri audiofile.
Asa ca Momol fu nevoit sa se indrepte spre planeta mlastinoasa si sa il caute pe omul-sarpe. Dupa cautari Momol ajunse in pestera unde omul-sarpe isi tinea ascunse bunatatile. Pe pereti atarnau cabluri groase cat un copac dar si firicele lungi subtiri si luminoase. Stand cu spatele omul-sarpe il intreba - Ce vrei ! - Am auzit ca pot sa cumpar niste cabluri de aici, cele mai bune din univers, sau pot sa imbunatatesc cabluri aduse de mine.
- Da fireste, raspunse omul-sarpe , ia arata-mi ce cabluri ai : Hmmmm, nu-i rau , te costa 600 de sersteti spatiali sa ti le imbunatatesc.
Dupa acordul lui Momol, omul-sarpe intra intr-o incapere intunecoasa cu cablurile. Momol, pandindu-l intra pe furis dupa el. Serpalaul avea de fapt un transformator tzapanaos, pe care scria CCCP, si cu care alimenta cablurile pe perioade diferite. Momol se indigna si izbugni - pai bine bai serpalau prost, tu de fapt le rodezi cu un transformator sovietic si te dai mare magician al cablurilor. In loc de raspuns omul-sarpe se arunca asupra lui Momol care cu sabia sa cu laser il facu bucati. Totusi serpalaul mai traia si, asa impartit in bucati, - incepu sa se confeseze. Sunt jumate sarpe - jumate om, adica sunt reptilian. Mama mea , care era pamanteanca - romanca,in vremuri de criza s-a imprietenit cu un reptilian care avea bani, avea de toate. Si asa am rezultat eu. Oul din care m-am nascut a avut drept closca o statie pe lampi. Si acum imi amintesc de povestile mamei mele, cu Neagra ca zapada - (zapada in orasele romanesti de atunci era neagra) si Alba ca asfaltul (Asfaltul era alb din cauza prafului). M-a pasionat de mic cablaraia, matzele - poate pentru ca tatal meu era un reptilian si asa am ajuns sa am pravalie spatiala de cabluri - dar sa stii ca ce fac eu e foarte bun - incearca-le chit ca sunt rodate cu un transformator sovietic. Si acum - continua omul sarpe - pune-ma te rog la loc cum m-ai taiat, gasesti sus pe raft o potiune tamaduitoare -dai cu ea peste mine si sunt ca nou. La privirea uimita a lui Momol serpalaul spuse - Stai linistit nu esti nici primul nici ultimul care ma taie dar, pana la urma toti au plecat multumiti de la mine, am ramas prieteni, au revenit...
Momol, milos il puse cap la cap pe omul-sarpe , ca pe un casetofon, si il unse cu potiunea magica indicata iar omul sarpe arata ca nou.
- Ia uite, se gandi Momol, am reparat atatea trancote la viata mea - dar nu credeam sa ajung sa repar un sarpe... To be continued.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply