Internet...care din ele?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Internet...care din ele?

Post by Alexx »

Pai, ai vazut cam care e viteza la 6 Mbps, am scris eu mai sus. Desigur, nu e batuta in cuie, variaza si ea, insa poti sa-ti faci o idee.

Abonamentul iese cam la 60 de Ron, cred, avand in vedere ca platesti (promotional) la jumatate. Pentru descarcari de pe torente mie imi pare multumitoare. Pe DC++ nu stiu, ca nu folosesc.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Internet...care din ele?

Post by nicumur »

Schindler - eu incerc sa nu contrazic pe nimeni :P
Spre ex., la serviciu am 200 Mbs, dar partajat cu vreo 6.000 de statii de lucru, si mi se raporteaza o banda de 287 Kbs... :lol:
Personal nu am intalnit niciodata, la niciun provider de internet viteze de download (este adevarat, din backbone-ul RDS, Romtelecom, etc - pentru ca, acestea sunt COMUNE pentru cine nu stia asta) care sa-mi blocheze efectiv un HDD la download (aprox 12,5 MBs) adica, 12,5 Mega Bytes pe secunda, asa cum mi se intampla la RDS :shock:
Din ratiuni de blocarea HDD-ului sunt nevoit sa limitez viteza de download la cca. 8 MBs.

Daca oake vrea sa faca download de sa zicem MKV-uri de multi Giga, viteza mare o sa fie un mare avantaj.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Internet...care din ele?

Post by momolo »

Daca oake vrea sa faca download de sa zicem MKV-uri de multi Giga, viteza mare o sa fie un mare avantaj.
cea mai mare viteza de download o ai daca te duci la un prieten (torentist) cu HDD-ul portabil (mare!) din dotare! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Internet...care din ele?

Post by ttsto »

Eu am clicknet de 6Mbps. Un download de 4GB dureaza in cel mai bun caz 2 ore.
Inainte, la cablul de cartier, tras de pe bloc, acelasi download mergea din metropolitan cu 4-6MBps, adica 20-30 minute
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Internet...care din ele?

Post by TomJones »

Eu am ckicknet de 6 mb cu abonament de telefon gratis in orice retea fixa indiferent de oras (chiar recomand). Inainte am fost la o retea de cartier (horror) si Rcs. Atat internetul cat si telefonul merg brici; nu am avut niciodata probleme. Repet cu telefonul vb gratis cat vreau in orice retea fixa; nu-i inteleg pe unii care renunta la telefonia fixa in favoarea celei mobile ff scumpe care cu 10 euro ai ceva de genul 50 minute in retea de weekend, iar restul e 24 centi minutul. Nu ai probleme de semnal, nu se termina bateria si nici nu faci tumori la creier ca la telefonia mobila...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Internet...care din ele?

Post by momolo »

Repet cu telefonul vb gratis cat vreau in orice retea fixa; nu-i inteleg pe unii care renunta la telefonia fixa in favoarea celei mobile ff scumpe
singura belea e ca unii nu pot fi gasiti decat pe mobil! (si sunt multi !). Traim vremuri agitate si mobile!....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply