Un subiect interesant !

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Un subiect interesant !

Post by RaimondAudio »

:) Nu-i problema sa iti definesc ceea ce inseamna democratia in viziunea mea pentru ca este o chestiune foarte simpla. Ea inseamna exercitarea puterii de catre un popor prin alesii acestuia. Cum ti-am zis si mai inainte, eu banuiesc, mai bine sau mai rau , ca amesteci lucrurile. Am spus de la inceput faptul ca democratia are nevoie de reguli care sa fie respectate pentru a functiona. Altfel nu mai avem democratie. Avem orice altceva dar nu democratie. Tu pleci de la premisa ca in Romania este democratie si constati ce nasol este cu ea. Numic mai fals: noi avem democratie originala, adica altceva, chiar daca in denumire exista cuvantul democratie. Cata vreme in mod real poporul nu isi poate impune propriile dorinte nu putem vorbi de democratie decat ca o lozinca. E diferenta mare intre ceea ce se clameaza ca fiind oranduirea sub care traim si ceea ce este de fapt in realitate. Tocmai de aceea iti ziceam ca nu ai trait in democratie si nu ai simtit ce este. Totusi, asta nu ne impiedica sa constientizam mediul , climatul real in care ne invartim si sa vizualizam cu mintea cum ar trebui sa arate lucrurile.

Cumva noi am baut suc la dozator de portocale si ni s-a spus ca bem suc natural dupa care noi neplacandu-ne acel gust artificial am tras concluzia ca sucul de portocale natural e nasol.Eu zic sa nu te grabesti lasandu-te atras spre vreo extrema in care intelectualii cad cel mai usor .

Ma rog, o sa ma retrag din discutie pentru ca eu de fel nu fac politica, acum pur si simplu m-am lasat dus de val. :) Cu respect, R.A. :wink:
yahoo messenger : RaimondAudio

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Un subiect interesant !

Post by VTP »

Da, multumesc de definitie!!!!
Acum lucrurile sunt clare pentru toata lumea, iata o definitie extrem de adanca, ce ii va satisface pe toti cei care nu stiau definitia acestei notiuni rasuflate.
Hai sa o lasam cum a cazut, pentru ca definitia iti arata limitele de intelegere si totul capata o nota hazlie.
Succes in savurarea democratiei, aici sau de aiurea.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Un subiect interesant !

Post by Gabriel_Wo »

Craciunul face o simbioza solara cu Saturnaliilor romane. Neamurile pagane germane din Nordul Europei precum si cetatenii din Roma antica, patria parintilor nostrii, celebra pe 25 decembrie nasterea Soarelui cel Neinvins, renasterea Astrului Suprem ! Initial, sarbatoarea nasterii lui Iisus, se tinea pe 6 ianuarie..

Nu o sa inteleg niciodata asa zisa magie bahica din noaptea Sf Ignat..aburi de alcool, sacrificii de animale, tipete si urlete, miros de slanina, sange ca la balamuc, indivizi beti si agresivi, mujeri violate, copchii batuti cu basca uda la fund..toate astea, in pragul ajunarii, zilei de Craciun. In opinia mea, e doar o dovada animaliera si grosiera a unor traditionalisti mioritici, ce ar trebui sa fie interzisa si in Romania !

La noi genul acesta de sarbatori s au transformat in chefuri prelungite de neam prost, nu petrecere, symposion, chef scazut sau cu lautari, matein sau fanusian-balcanic, Bal-Mabille ironizat de Eminescu, la noi e opulenta ghiolbaneasca a slugilor din Ciocoii lui Filimon ! Si nuntilor, taierilor de mot si altor masluri, l i se masoara azi greutatea in euro !

A disparut pana si conceptul de camara, de pod, de pivnita...cava, deh ! Gospodarul nu mai produce, doar cumpara si indeasa ! :lol:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply