ISTORIE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

18 actori uriași din "Nea Mărin miliardar", cel mai vizionat film românesc, s-au reunit în Ceruri
https://www.click.ro/vedete/romanesti/c ... i-vizionat" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Cand se filma la "Nea Mărin miliardar" in fata la Panoramic, Olimp, eu eram copil in vacanta la mare cazat cu familia in Panoramic (cred ca a fost ultimul an cand au mai acceptat romani, dupa aceea hotelul a devenit exclusiv pentru straini, adica nemti. Biletele le obtinea mama prin ONT, cu greu, era pasionata si reusea, si nu costau cu mult in plus de alte hoteluri mai amarate. Tin foarte bine minte balconul urias si in fata se intindea Marea Neagra!).
Imi aduc aminte ca am vazut filmarile de la balcon. Nu mi-au ramas imagini clare insa ceva a ramas totusi bine infipt in memorie, masina aia americana cu care dadeau ture pe plaja si prin jurul piscinei de la Panoramic. Eram fascinat de masina aia! Cand am ajuns inapoi acasa la Bucuresti mi-am confectionat din carton cu aracet si la urma vopsea o macheta de masina "din aia americana", atat de fascinat eram de ce vazusem.
Nu-mi aduc aminte sa-l fi vazut pe nea'Marin sau vreun actor celebru, nu mi-a ramas nimic de genul asta, doar zona aia cu reflectoare, aparate, fire, dube, corturi, oameni, haos. Si mai tin minte ca parea foarte caraghios ceea ce faceau, erau actiuni pe jumatate, incepeau sa faca ceva si apoi brusc se opreau.
Evident, habar nu aveam ce film faceau acolo, nu stia nimeni, noi eram turisti la hotel si am intrebat dar nimeni nu stia ce se filmeaza. Evacuau oamenii din zona, nu aveai voie sa te aproprii, eu vedeam bine de pe balconul hotelului si mai tin minte ca incepeau numai dupaamiaza, cam dupa pranz (cand noi veneam in camera dupa plaja si pranz) si pana seara plecau si curatau locul, nu ramanea nimic in urma lor. Mutau zonele insa cel mai bine tin minte ca filmau in jurul piscinei de la Panoramic. Foarte bine imi aduc aminte de reflectoare ....in zi cu soare, probabil tin bine minte deoarece eram uimit de ce folosesc ei lumini cand e ziua si soare si tot intrebam de ce, si mi se spunea ca "asa e la filmare, trebuie lumina multa" ! Deci masina mi-a ramas cel mai bine in memorie precum si tipa aia tanara cu parul lung si blond (si pantaloni evazati...toti aveau pantaloni evazati pe vremea aia!) care "facea pe americanca", asa ne-am zis noi privind de la distanta.
Abia dupa cativa ani ne-am dat seama ca de fapt noi am asistat la filmarile lui "Nea Mărin miliardar"....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: ISTORIE

Post by dj_italo2001 »

Singura chestie faina cu 'nea Marin a fost parte a coloanei sonore, de pe albumul din 1978 lui
Jeffry Wayne. In rest, filmul din punctul meu de vedere e MUCI.
Nu mi-e clar totusi de ce s-a folosit acea ilustratie muzicala...(o trimitere subtila a boborului catre problematica "ei" fu' p'aici ? )

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by brighty »

momolo wrote:
19 Nov 2020, 19:32
18 actori uriași din "Nea Mărin miliardar", cel mai vizionat film românesc, s-au reunit în Ceruri
https://www.click.ro/vedete/romanesti/c ... i-vizionat" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Cand se filma la "Nea Mărin miliardar" in fata la Panoramic, Olimp, eu eram copil in vacanta la mare cazat cu familia in Panoramic (cred ca a fost ultimul an cand au mai acceptat romani, dupa aceea hotelul a devenit exclusiv pentru straini, adica nemti. Biletele le obtinea mama prin ONT, cu greu, era pasionata si reusea, si nu costau cu mult in plus de alte hoteluri mai amarate. Tin foarte bine minte balconul urias si in fata se intindea Marea Neagra!).
Imi aduc aminte ca am vazut filmarile de la balcon. Nu mi-au ramas imagini clare insa ceva a ramas totusi bine infipt in memorie, masina aia americana cu care dadeau ture pe plaja si prin jurul piscinei de la Panoramic. Eram fascinat de masina aia! Cand am ajuns inapoi acasa la Bucuresti mi-am confectionat din carton cu aracet si la urma vopsea o macheta de masina "din aia americana", atat de fascinat eram de ce vazusem.
Nu-mi aduc aminte sa-l fi vazut pe nea'Marin sau vreun actor celebru, nu mi-a ramas nimic de genul asta, doar zona aia cu reflectoare, aparate, fire, dube, corturi, oameni, haos. Si mai tin minte ca parea foarte caraghios ceea ce faceau, erau actiuni pe jumatate, incepeau sa faca ceva si apoi brusc se opreau.
Evident, habar nu aveam ce film faceau acolo, nu stia nimeni, noi eram turisti la hotel si am intrebat dar nimeni nu stia ce se filmeaza. Evacuau oamenii din zona, nu aveai voie sa te aproprii, eu vedeam bine de pe balconul hotelului si mai tin minte ca incepeau numai dupaamiaza, cam dupa pranz (cand noi veneam in camera dupa plaja si pranz) si pana seara plecau si curatau locul, nu ramanea nimic in urma lor. Mutau zonele insa cel mai bine tin minte ca filmau in jurul piscinei de la Panoramic. Foarte bine imi aduc aminte de reflectoare ....in zi cu soare, probabil tin bine minte deoarece eram uimit de ce folosesc ei lumini cand e ziua si soare si tot intrebam de ce, si mi se spunea ca "asa e la filmare, trebuie lumina multa" ! Deci masina mi-a ramas cel mai bine in memorie precum si tipa aia tanara cu parul lung si blond (si pantaloni evazati...toti aveau pantaloni evazati pe vremea aia!) care "facea pe americanca", asa ne-am zis noi privind de la distanta.
Abia dupa cativa ani ne-am dat seama ca de fapt noi am asistat la filmarile lui "Nea Mărin miliardar"....
Desi cunosc faptul ca momolo nu are feisbuk, las aici un link cu poze interesante, din culisele filmarilor lui "Nea Marin Miliardar": https://www.facebook.com/media/set/?van ... 0980866817

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

Coca Andronescu şi Octavian Cotescu - Revelion în doi (1972)

https://www.youtube.com/watch?v=yphQ0KNvgM8
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

Enigmele Revolutiei din 1989: Cum a fost doborat avionul care pleca de la Bucuresti cu filmarile ziaristilor straini

Pe 28 decembrie 1989, echipajul aeronavei AN-24 YR-BMJ al companiei TAROM compus din Chifor Ioan (38 ani), pilot-comandant, Valter Jurcovan (31 de ani), copilot, Moldoveanu Mihai (35 ani), instructor de zbor, Marghidan Elena (35 ani), insotitoare de bord, Petre Banica (41 ani), insotitor de bord si Cristea Gelu (33 ani), mecanic de bord, a decolat de la aeroportul International Bucuresti-Otopeni, cu destinatia Belgrad. Cursa charter fusese ceruta de Ion Iliescu, in numele noii conduceri a FSN, care a motivat ca era nevoie sa se aduca din Iugoslavia sange pentru ranitii din timpul Revolutiei. In avion se mai afla si Ian Henry Perry (24 de ani) fotoreporter la ziarul britanic Sunday Times. De la Belgrad, Perry urma sa schimbe avionul, cu unul pentru Londra. Se banuieste ca britanicul avea asupra sa cateva casete video, filmate de el in timpul Revolutiei, dar si alte casete video realizate in Bucuresti de mai multi corespondenti straini
.....
Un englez. Un ziarist englez care avea toate insemnarile lui si concluziile lui, plus si celelalte ale colegilor. Filme, notite... Tot ce privea asa-zisa Revolutie. Ziaristul englez nu trebuia sa ajunga in Anglia sau la ziarul la care era angajat. Nu trebuia sa ajunga. Erau prea multe lucruri care ar fi putut fi divulgate de aici, din tara. Si care nu trebuiau sa ajunga in presa straina. Mai ales occidentala", a declarat si acesta.
....
La controlul bagajelor i s-a cerut sa trimita geanta la cala, insa el a refuzat. Aurelia Grigore, fosta insotitoare de bord a Tarom, a spus ca avea multe casete video. Protectia lor ar fi fost unul dintre motivele pentru care n-a vrut sa-l trimita la cala.
....
Cea mai raspandita ipoteza, una neconfirmata oficial, e ca avionul a fost lovit de o racheta antiaeriana, locul impactului cu solul fiind la aproximativ 12 km nord-vest de divizionul 182 Rachete AA de la Boteni.
....
Localnicii din Visina au insa o alta varianta, pe care o sustin chiar si dupa 29 de ani: avionul a fost lovit de o racheta lansata de la Unitatea Militara Boteni, aflata la doar 12 kilometri distanta. "Eram student atunci, aveam 19 ani. Stiu ca s-a prabusit la marginea localitatii, in padure. A fost doborat de o racheta plecata de la unitatea Boteni. L-a dezintegrat. A venit plin de fum deasupra localitatii. Imi amintesc cand venea spre sol. Nu m-am dus unde s-a prabusit. A fost lume multa si a venit Militia acolo. Erau apele destul de tulburi in perioada aceea in tara. S-au ridicat ramasitele de catre Politie. Toti au murit. Nu s-a realizat nimic, nicio ancheta, s-a musamalizat totul", declara pentru "Adevarul" in urma cu doi ani, Aurelian Istrate, primar al comunei Visina.

In fapt, prima solutie a fost neinceperea urmaririi penale.

"Am infirmat solutia. A preluat dosarul un alt procuror militar, dar si acesta a dat, dupa un an si ceva, aceeasi solutie de neincepere, motivand ca a existat un fenomen de givraj pe botul avionului care i-a schimbat directia de mers in jos, spre sol. Si asa s-a prabusit", a declarat pentru Digi24 procurorul militar Voinea.

Acesta nu a fost de acord nici cu noul verdict. A chemat familiile victimelor si le-a prezentat dosarul. "Unii erau la randul lor piloti. Si se pricepeau foarte bine la aviatie. Si mi-au spus: domne, procurorul asta isi bate joc si de noi si de dumneavoastra. Pentru ca givrajul nu se face pe botul avionului. Acolo este cel mai fierbinte loc", a mai precizat procurorul.

Si presa din Regatul Unit a scris in trecut ca au existat semne de intrebare daca accidentul care la ucis pe Ian Parry a fost un accident sau daca avionul a fost doborat sub ordine guvernamentale. De altfel, la 25 de ani de la tragicul eveniment, un documentar video pe tema accidentului a fost lansat in Marea Britanie de cotidianul Wales Online, iar fostul procuror militar Dan Voinea apare in filmare spunand ca este convins ca avionul a fost lovit de o racheta. Charles Parry, fratele jurnalistului mort, a facut nenumarate demersuri pentru resuscitarea anchetei, spunand: "vrem doar sa stim ce s-a intamplat acolo. In acest moment, nu urmarim sa fie pedepsit nimeni dintre cei implicati".

Procurorul Voinea a refuzat sa inchida dosarul. Intre timp s-a pensionat, iar cazul a ramas in analiza la Sectia Parchetelor Militare.
https://ziare.com/stiri/avion/enigmele- ... ti-1652927
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

Tulburătoarea mărturie a actriţei Romy Schneider: "Mama s-a culcat cu Hitler"
https://evenimentulistoric.ro/tulburato ... itler.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

Naufragiul cargoului Călăraşi, dispărut în Oceanul Indian pe o furtună de gradul 10
https://adevarul.ro/locale/calarasi/nau ... index.html

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

Un document declasificat din arhiva CIA, care analiza situația din țările din estul Europei înainte de Întâlnirea de la Malta din 1989, dezvăluie ce știa și ce credea spionajul american că se întâmplă în România lui Nicolae Ceaușescu cu mai puțin de o lună înainte de Revoluția din 22 Decembrie. Din document reiese că agenții de informații erau la curent cu situația din țară, însă nu aveau nicio idee despre sfârșitul violent al regimului, care avea să vină peste doar câteva săptămâni.
https://www.digi24.ro/opinii/analiza/ce ... 0#ziarecom

Daca de fapt pe Ceausescu l-au dat jos .....rusii (adica "sovieticii")?! Imi este clar ca cineva/ceva a declansat revoltele in perioada aia. E ca in incendiu, rezervor plin exista, aburi de benzina plutesc in aer, lipseste doar o mica scanteie. Posibil ca acea scanteie sa o fi pus-o sovieticii si nu americanii.
Cand s-a spart mitingul la Bucuresti in 21 decembrie 1989 ceva a declansat busculada si spaima celor care au luat-o la fuga. Eram acolo si imi aduc aminte ca totul s-a petrecut instant, ceva a speriat o parte din populatia bulucita in intreaga piata. puhoiul s-a pus in miscare, nu puteai decat sa fugi cu turma, altfel erai calcat in picioare. Cand turma a fugit spre strazile de evacuare, s-a mai rarit putin si asa au aparut curajosii care strigau anti si rupeau ostentativ pancardele cu pozele celor doi tirani. Nu conteaza, eu am povestit pe aici cum mi-am rupt pantoful bulgaresc din piele naturala in mutra Leanei in mijlocul Magherului, in aplauzele celor din jur care incepau sa prinda din ce in ce mai mult curaj. Ceva a declansat dupa care totul s-a petrecut natural, lumea era cu nervii intinsi (aburii de benzina pluteau in aer) si declansarea busculadei si panicii a declansat ura imensa a oamenilor. Il uram cu totii din bojoci pe balbait! Insa nimeni nu avea curaj sa fie primul deoarece ceilalti te tradau nefacand nimic, dupa care erai luat si dus. Dupa declansarea busculadei in care lumea, evident femeile tipau in panica fiecare a simtit ca e momentul, dupa asta totul a curs natural. Dar intrebarea este.... cine a pus scanteia ?!?! Nu cred ca cineva din Securitate, astia erau multumiti, traiau bine, oricum nu rau si sistemul era beton, se supravegheau unii pe altii, cum misca unul era saltat. Nu pot avea loc comploturi la noi la rumani deoarece suntem slabozi de gura si tradatori din fire. Imi este evident ca a venit din afara. Puteau fi ori rusi, ori americani. Astia din urma par ca stateau spectatori, deci rusii au pus scanteia la butoi. Oricum, si balbaitul se temea de prin 1985 de rusi, de cand cu vizita lui Gorbaciov care nu se stie ce i-a spus dar l-a agitat pe nebun dupa care asta a vorbit ore in sir cu spume, sunt destule in arhive.
Deci eu am o banuiala cam 90% ca scanteia revolutiei (focosul, amorsarea) a fost opera sovieticilor. Probabil cu voia sau stiinta americanilor. Parerea mea clara, din intern nu se putea face nimic asa cum era sistemul atunci.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: ISTORIE

Post by SOLO »

Deci eu am o banuiala cam 90% ca scanteia revolutiei (focosul, amorsarea) a fost opera sovieticilor. Probabil cu voia sau stiinta americanilor.
Eu banuiesc 99.999%

Nemaiputand invada Romania, sovieticii nu mai aveau alta cale de a actiona decat prin incercarea de a dezmembra regimul lui Ceausescu din interior. Probabil au influentat multe din deciziile proaste luate de acesta, in-asa fel incat poporul sa fie motivat sa participe la o eventuala "revolutie".

Mai conteaza ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

SOLO wrote:
01 Feb 2021, 19:08
Nemaiputand invada Romania, sovieticii nu mai aveau alta cale de a actiona decat prin incercarea de a dezmembra regimul lui Ceausescu din interior.
fara indoiala, nu puteau invada pe nimeni, abia aveau ce manca in URSS cu rafturi goale de perestroica. De aia s-a si dus sandramaua de rapa un an mai tarziu, de foame i-a apucat nationalismul pe toti acolo. Dupa aia degeaba au plans dupa imensa piata din URSS, s-au trezit fiecare in saracia lui nationalista. Si asa au dus-o cu totii si mai prost pentru ca lectia e simpla, unirea aduce bunastare, dezbinarea aduce saracie. Le-a folosit de zor nationalismul si mandria ca e vai mama lor pana in ziua de azi. Noi aici ne plangem de una de alta, insa nu vreau sa ma gandesc cum este intr-o fosta republica sovietica care acum e un stat de rahat uitat de lume. Sunt destule, nimeni nu stie de ele, vai mama lor! In frunte cu Republica Moldova, o adunatura de idioti care habar nu au ce vor, jumatate voteaza cu rusii si aia care se dau comunisti (dar sunt de fapt simpli banditi), jumatate ar vrea in vest, si mai putin vor in Romania, cam o treime si restul au emigrat si sterg babe la cur, fura si dorm pe sub poduri. Si toti plang dupa perioada sovietica, evident, aia care au apucat-o pana sa se imputa. Astia asa cum sunt de varza reflecta soarta celor care s-au spart din URSS. Care simplu, a dat faliment, spre norocul planetei! (URSS a avut la un moment dat 57% din PIB alocat inarmarii si armatei! Caz unic si halucinant!)
SOLO wrote:
01 Feb 2021, 19:08
Probabil au influentat multe din deciziile proaste luate de acesta, in-asa fel incat poporul sa fie motivat sa participe la o eventuala "revolutie".
parerea mea, nu au influentat nimic din ce facea nebunul. Omul era dus cu pluta si nu mai asculta de nimeni, doar de Leana. Asta si l-a dus la WC-ul unde a fost mitraliat.
SOLO wrote:
01 Feb 2021, 19:08
Mai conteaza ?
conteaza enorm. Suntem nu numai prezent, dar si trecut. Nu putem fugi de istorie. Eu vad o mare greseala in politica Romaniei dupa 1990, toata aceasta bipolaritate extremista, adica cu Russia am rupt-o complet si americanii sunt lumina absoluta ca au ajuns celebrii unii conducatori de aici cum lingeau clantele de la ambasada americana. In tara asta ard oamenii de vii in spitale insa in ultimii cativa ani am cumparat armament american de miliarde, numai sistemul Patriot am inteles ca costa vreo 4 miliarde, nu mai spun de avioanele F16 de muzeul tehnic cat costa asa luate la mana a doua de la portughezi si alte alea! Romania se caca jumatate intr-o gaura sapata in fundul curtii si bolnavii iau foc la ATI in miezul Bucurestiului dar are rachete Patriot si F16! Ca ne ataca rusii! Numai ca spun asta sunt categorisit tradator si mazeta sau idiotul util al lui Putin! Atat de mare e psihoza! Insa Russia ar fi fost o piata mare si buna sa mai vindem din rahaturile pe care Romania le produce ca in rest in lumea civilizata nu se uita nimeni la noi. Russia e aproape si e ieftina si inghite rahat daca esti prieten. Si banul e ban, drept dovada ca americanul ne-a taxat bine de tot insa are investitii ZERO in Romania. Uzina falimentara Ford nu se pune, e vai mama ei de fabrica si brand! Planeta pute de masini, nu mai au ce face cu ele, cica de zeci de ani pe planeta se produc cu 20% mai multe masini decat trebuie. In rest ce investitii americane avem noi aici sa-i doara pe licurici de noi daca maine ne ataca rusii si fac tabula rasa cu noi?!?! Crede cineva ca rablele F-16 sunt bune la ceva daca isi pun rusii mintea cu noi?!...Da, sunt bune de tinta! Si pe rachetele alea mizam prea mult. E stupida toata povestea, diferentele de putere sunt enorme, grotesti, cu ce profitam noi ca ne-am luat cacaturile astea de arme?!?! Pai cu nimic! Pentru ca politica externa a Romaniei este in genunchi, suntem ZERO! Chiar si in UE umblam cu miloaga! E nasol sa vezi din primul rand cum suntem noi priviti si tratati, cam cum ne tratam la randul nostru tiganii care ne scurma prin gunoi. Cu ce ne-au ajutat fiarele militare?!?! Sa nu mai avem niste bani cu care se puteau face lucruri folositoare insotite de o politica externa desteapta si isteata care sa faca mielul bland sa suga la toate oile.
Dar ai nostri paranoici, fudui pe suferinta poporului amarat! Sugatori de clante!
Apropos, daca Romania are ceva de impartit asta e Ukraina si nu Russia (exceptand tezaurul care e poveste veche, veche). Acum de exemplu vedem ca mancatorul ala de gulas de la Budapesta ia vaccin de la rusi si de la chinezi si evident de la UE unde i se da portia asigurata ca si noua. Noi fudui, primim cateva zeci de mii pe portie doar de la UE (ca-s omologate!) in timp ce chinezii baga intr-un singur avion un milion de bucati si le trimit in Serbia si acum vrea si ungurul la fel!
Deci, istoria conteaza!
Ca daca am intelege-o nu am fi atat de prosti si fudui sa puta mereu a paguba la noi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: ISTORIE

Post by SOLO »

Eu cred ca multi au inteles foarte bine cum stam cu trecutul, problema este ca au hotarat sa construiasca viitorul dupa bunul plac.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: ISTORIE

Post by Cosmin2000 »

6 februarie: Masacrul de la Lunca Prutului.

La data de 6 februarie 2021 se împlinesc 80 de ani de la masacrul romanilor bucovineni de la Lunca Prutului, ținutul Herța,din regiunea Cernăuți. Acest masacrul din noaptea de 6 spre 7 februarie 1941 este considerat una dintre cele mai cumplite atrocități comise de soldații sovietici împotriva românilor care doreau să evadeze din Uniunea Sovietică în România, iar la originea acestui masacru comis de sovietici a stat Pactul Ribbentrop-Molotov, semnat la 23 august 1939 între Germania nazistă şi Uniunea Sovietică. Pactul prevedeau împărţirea de către Hitler şi Stalin a unor întinse teritorii aparţinând unor state din Europa Centrală şi de Est, de la Marea Baltică la Marea Neagră. Uniunii Sovietice i se promiseseră ţările din zona baltică respectiv Finlanda, Lituania, Letonia şi Estonia , partea răsăriteană a Poloniei, iar de la România urma să răpească Basarabia. La numai o săptămână după parafarea Pactului a început Al Doilea Război Mondial, iar cei doi dictatori şi-au ţinut promisiunea unul faţă de celălalt şi au trecut la anexări teritoriale, în dispreţ total faţă de dreptul internaţional. Astfel, pe 26 iunie 1940, URSS a trimis guvernului de la Bucureşti ultimatumul privind cedarea Basarabiei şi Bucovinei de nord. Ce este curios este faptul că Nordul Bucovinei nici măcar nu fusese menţionată în Pactul Ribbentrop-Molotov, însă ocuparea sa a fost o concesie acordată de Hitler lui Stalin. În toate teritoriile româneşti ocupate de sovietici, au început din vara anului 1940 arestări, jafuri, violuri, torturi, execuţii fără judecată şi deportări în gulagurile din Siberia, ţintiţi fiind în special elitele intelectuale. Doar în perioada 1940-1941în această zonă au fost omorâte circa 27.000 de persoane, iar 150.000 au fost deportate în stepele din adâncul Rusiei. Pentru a scăpa de teroarea bolşevică, mii de cetăţeni români din Bucovina s-au refugiat în România, lăsându-si în urmă casele și avuția. De tema persecuţiei sovietice, grupuri de români din Bucovina traversau noaptea peste gheaţa groasă care acoperise râul Prut în iarna anului 1941, încercând să ajungă în România. Unii reuşeau să se refugieze la Rădăuţi, alţii erau interceptaţi de grănicerii sovietici şi împuşcaţi pe loc ori capturaţi şi trimişi înapoi, unde îi aştepta condamnarea la moarte sau deportarea. Conştienţi de riscurile la care se expuneau, trecerea pe ascuns a frontierei era pentru mulţi singura soluţie de salvare din ghearele terorii. Cu această năzuinţă au pornit la drum la mijlocul lunii ianuarie 1941 circa 150 de localnici din satul Mahala, mergând pe jos circa 30 km până în apropiere de noua graniţă româno-sovietică. Patrulele sovietice i-au descoperit însă şi i-au mitraliat încât niciunul nu s-a întors ca să povestească celor rămaşi în sat. Avea să fie doar primul episod al masacrului din Lunca Prutului, pentru că tragedia urma să adauge încă mult sânge nevinovat pe malul râului. În noaptea de 6 spre 7 februarie 1941, un grup compact de 400 de români din nordul Bucovinei, din satele Coteni, Boian, Plaiul Cosminului, Ceahor, Corovia, Mahala au încercat să treacă granița pe râul Prut înghețat. Când s-au apropiat de graniță majoritatea au fost uciși de mitralierele grănicerilor sovietici și aruncați în gropi comune aflate în apropierea râului. Doar 57 au reușit să scape și să treacă granița în România și au relatat tragedia. Alți 44 de fugari au fost prinși de trupele sovietice, iar 23 dintre ei au fost condamnați la moarte, ceilalți fiind condamnați la diferite pedepse cu închisoarea și trimiși în Siberia. Masacrul din data de 6 februarie 1941 nu a fost însă decât un episod din drama românilor bucovineni, asta deoarece mii dintre ei au fost uciși, câteva luni mai târziu, în alt masacrul, cel de la Fântâna Albă, când au fost uciși aproape 4000 de români bucovineni.
Vintage forever!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ISTORIE

Post by kaav »

Azi, vecini nostri rusii, mare prietenie au cu fostii lor dusmanii, germanii. Asa este in afacerii, trecutul dureros se uita, oamenii puternici ai zilelor noastre sunt ca fratii acum, in ''biznis''.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: ISTORIE

Post by kaav »

Ce valoare obiectiva poate sa aibe, textul meu de mai sus?
Cand l-am scris, am fost sincer, dar este complet obiectiv, poate fi? ''Rusi''/''nemtii'', romanii care or participat la momente cumplite din viata lor in cadrul razboaielor, ce ar crede despre vorbele mele, asa ipotetic vorbind?
Nu ar avea suficienta imaginatie sa anticipeze viitorul din cauza ca ar fi prea coplesiti de propriile trairi referitor la ''speculatii'' teoretice referitoare la viitor (care pentru noi este fapt concret si moment prezent, acum?)
Mi se pare foarte dificil sa interpretezi obiectiv, faptele istorice - chiar cand sti multe detalii concrete. Cum poti sa fi obiectiv complet fara sa depersonalizezi trairile unei comunitati care nu iti mai este contemporana?
Riscurile cand incerci sa fi obiectiv sunt sterilizarea unei intregi mentalitatii, tributare epoci in care a trait - de nationalismul, patriotismul care a motivat-o atunci. Mi se pare ceva foarte curajos sa despici faptele relevante din trecut de alte fapte arbritrare care nu sti exact cum se ramnifica, din acel timp pana in prezent.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ISTORIE

Post by momolo »

Generalul Ion Mihai Pacepa a murit. Iar decesul său, cauzat de COVID-19, a fost confirmat în exclusivitate pentru „Adevărul“ de către cel mai bun prieten, Ronald J. Rychlak, profesor emerit de Drept la Universitatea din Mississippi, unde predă din 1987.

„Duminică, 14 februarie, am primit un telefon de la soţia sa. Mi-a spus că Ion Mihai Pacepa a murit. Vorbisem constant cu el în ultima perioadă şi ştiam că este în spital de mai multe zile după ce fusese infectat cu virusul SARS-CoV-2, iar starea sa se înrăutăţise”, ne-a declarat profesorul Ronald J. Rychlak, adăugând că soţia lui Pacepa trăieşte sub identitate protejată de mulţi ani.

Rychlak spune că Ion Mihai Pacepa avea probleme cu inima de peste un an, însă în ciuda afecţiunilor cardiace cei doi lucrau la o nouă ediţie a cărţii „Dezinformare”, scrisă împreună acum câţiva ani şi care se bucurase de succes în America şi Europa

Profesorul Ronald J. Rychlak se ştia cu Ion Mihai Pacepa din 2009, de când au început să corespondeze. S-au întâlnit faţă în faţă prima oară în 2013. „Ne-am întâlnit după ce a scris un articol despre campania Kremlinului de a îl denigra pe Papa Pius al XII-lea ca Papă al lui Hitler. Scrisesem pe această temă şi mă documentasem în acest sens legat de această problemă ca fiind o dezinformare sovietică. Chiar am scris un capital despre asta în a doua ediţie a cărţii mele, „Hitler, Războiul şi Papa”. Înainte să trimit cartea la tipografie, i-am dat capitolul respectiv lui Mihai ca să îl revizuiască. Iar de atunci colaborarea şi prietenia noastră au devenit foarte puternice”, povesteşte profesorul Rychlak.

Ronald J. Rychlak şi Ion Mihai Pacepa vorbeau la telefon de câteva ori pe săptămână, iar ultima oară s-au văzut în 2019. Îşi propuseseră să se vadă împreună în vara lui 2020 într-o vacanţă, însă pandemia le-a zădărnicit planurile.
https://adevarul.ro/international/state ... index.html
EXCLUSIV. Cătălin Dancu, despre Ion Mihai Pacepa, consilierul personal care l-a trădat pe Nicolae Ceaușescu: ”A murit în 2018!”

”Pot să vă confirm că Ion Mihai Pacepa a murit undeva în cursul anului 2018. Eu am primit confirmarea spre finele aceluiaşi an din partea unor prieteni foarte buni din Miami, care mă ştiau şi care-l cunoscuseră şi pe Pacepa‘‘.
https://www.impact.ro/exclusiv-catalin- ... 19607.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply