Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by SOLO »

Un coleg forumist a lansat aceasta concluzie intr-o alta discutie. Am inceput sa ma gandesc daca am avut si de castigat in viata de pe urma acestui hobby. Poate castigul nu este neaparat masurat in bani dar in mod sigur in oamenii interesanti pe care ii cunosc datorita acestui hobby ( banii pana la urma se fac cu oameni ).

Ce parere aveti ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by remoteviewer1 »

Am cheltuit bani,nimic exagerat insa, dupa posibilitati, nu am intalnit nici magnati sau tycoons, nu am castigat bani si deocamdata nici prieteni, nici spinarea si nici bratele (nici macar consoarta) nu au apreciat kilogramele urcate pe scari de-a lungul vremilor. Nu m-a facut audiofilia mai frumos, mai nobil sau mai de succes sau mai atragator in general. In principiu nu am facut-o pentru ceilalti sau pentru a-mi gasi recunoasterea, nici nu simt nevoia sa ma laud cu nimic la nimeni, sunt foarte discret cu acest subiect, defapt foarte putine persoane din anturaj stiu ca am investit vreun banutz in acest hobby. Nu ma simt mai deosebit cu nimic avand in vedere ca imi cheltui (o parte) economiile pe muzica si scule, Doamne fereste sa ajung sa castig bani mai multi, ca sigur se vor duce pe niste chestii probabil exagerate (lampi si pick-up uri grele).

La castiguri pot sa afirm doar prezenta pe acest forum, posibilitatea de a imparti unele experiente mai mult sau mai putin pozitive. Aaa si am uitat principalul, dupa o zi ploioasa si stresanta la munca (cum e astazi), ajung acasa si dau drumul la amplif sa il incalzesc un pic si dupa ceva minute dau drumul si la muzica, pansament pentru suflet 8) !!! Priceless, asa ceva nu se poate cuantifica in bani...It's for the soul baby!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by hersorin »

Eu pot zice ca am avut de cistigat. In cautarile mele dupa cel mai bun sunet am descoperit foarte multa muzica de calitate de care habar nu aveam . Daca stai si calculezi citi bani da un fumator pe tigari doar pentru a-s distruge plaminii eu zic ca audiofilia e destul de ieftina .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by CC_TM »

Depinde de la om la om.

Marele avantaj al acetui hobby este muzica, si efectul ei benefic asupra psihicului :)

Dezavantajul apare cind esti nemultumit cu ceea ce ai. Am intalnit o multime de audiofili perfectionisti, vesnic in cautare de "mai bun". Eu cred ca, cautarea "mai binelui" presupune o nemultumire fata de situatia actuala, si implicit dorinta de rezolvare a unei frustrari. Un hobby care iti ofera preponderent frustrari, nu e benefic.
Domeniu acesta audio poate deveni extrem de scump daca pretentiile sunt mari, si aici depinde de fiecare sa-si gaseasca echilibrul intre posibilitati si pretentii, pentru a beneficia de aspectele pozitive (ale muzicii).
Daca reusesti sa ajungi la multumire, sau daca in majoritatea timpului hobby-ul iti ofera o stare de multumire pot spune ca e benefic.

In momentul in care te opresti din cautari si experimentari, si te bucuri de muzica nu mai conteaza cati bani ai cheltuit.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by remoteviewer1 »

Problema cu schimbul sculelor vine si de la lipsa de informatii corecte a audiofilului incepator probabil, datorita existentei a tot felul de mituri si a unor personaje dubioase.Avand in vedere ca nici in tarile cu apa calda, nu pot exista pentru multi oameni normali "magazine audio" decente intr-o raza de cateva sute de kilometri fata de propria lor casa, audiofilul de rand se gaseste intr-o mare dificultate daca nu locuieste intr-o capitala sau un oras mai dezvoltat. Adaugand si imposibilitatea de a avea o suma decenta disponibila pentru a achizitiona un sistem decent gata construit ce canta bine, e inchegat si prezinta o anumita valoare ca intreg, se obtine o goana bezmetica dupa tot felul de componente, amestecate si judecate prost in conditii defavorabile.

Cati nu au avut poate boxe sau surse slabute in sistem si au judecat restul componentelor ca fiind not ok, acestea neavand probabil nicio vina...Ideal ar fi dupa ceva experienta mea, ca audiofilul de rand, cu exceptia celui ce are ani de experienta in spate si cunostinte vaste, sa isi cumpere sistemul de-a gata, sau daca nu..., macar in doua bucati: sursa plus amplificator si apoi boxe sau poate doar o combinatie amplificator/boxe/cablaraie si apoi sursa, etc. Acestea trebuiesc luate ca ansamblu pe motivul existentei sfantului matching!Suma initiala este mai mare, insa aceasta il va scuti pe saracul pasionat de multe frustrari asa cum scria mai sus CC_TM, il va face pe audiofil sa doarma mai bine noaptea si ii va gadila mai fin urechea.

Aceste ansamble se gasesc de cumparat la diferitii pasionati ce vor sa isi upgradeze sistemul si eventual la dealerii existenti si necesita un efort financiar mai mare insa merita fiecare banut! Lipsa de vizibilitate cu privire la varianta finala a unui sistem audio poate fi intr-adevar foarte frustranta, mai ales asociata si cu pierderi financiare, muzica prevaland oricum in final. Sunetul unui sistem bine inchegat poate fi mai valoros decat valoarea adunata a componentelor, asta nu inteleg multi...Oricine a fost la o pizzerie italiana adevarata, si a fost incantat de savoarea mancarii, se duce acasa si incepe sa cumpere ingrediente(scumpe si de calitate) de la supermarket pentru a replica produsul final, obtine un rezultat indoielnic deobicei(e talentul bucatarului, existenta unor mici secrete, cuptorul cu vatra etc., ce fac diferenta).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by acustik »

CC_TM wrote:Depinde de la om la om.

Marele avantaj al acetui hobby este muzica, si efectul ei benefic asupra psihicului :)

Dezavantajul apare cind esti nemultumit cu ceea ce ai. Am intalnit o multime de audiofili perfectionisti, vesnic in cautare de "mai bun". Eu cred ca, cautarea "mai binelui" presupune o nemultumire fata de situatia actuala, si implicit dorinta de rezolvare a unei frustrari. Un hobby care iti ofera preponderent frustrari, nu e benefic.
Domeniu acesta audio poate deveni extrem de scump daca pretentiile sunt mari, si aici depinde de fiecare sa-si gaseasca echilibrul intre posibilitati si pretentii, pentru a beneficia de aspectele pozitive (ale muzicii).
Daca reusesti sa ajungi la multumire, sau daca in majoritatea timpului hobby-ul iti ofera o stare de multumire pot spune ca e benefic.

In momentul in care te opresti din cautari si experimentari, si te bucuri de muzica nu mai conteaza cati bani ai cheltuit.
Foarte bine spus CC_TM! In final conteaza ceea ce poate face muzica pentru fiecare dintre noi.Si pentru ca suntem diferiti, stim ca nici o ureche nu se aseamana cu alta, asa ca si perceptiile sunt subiective, unice as spune. Cat priveste vesnica alergatura dupa sunetul "perfect" nici aici nu ne asemanam, unii sunt facuti sa asculte pur si simplu MUZICA (...pe care o consider mereu una dintre cele mai mari realizari ale omului) altii sunt facuti sa asculte SUNETE. :mrgreen: Cert este ca oricare dintre noi oricate frustrari am avea, ne bucuram de momente unice de vraja in acest proces de auditie... si ACESTE momente ar trebui retinute in mod deosebit . 8) .
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by Kostas »

Cred ca audiofilia trebuie combinata si cu alte pasiuni precum concerte live, socializarea, filmele si muzica de film, etc.
Audiofilia are avantajul ca te mai deconecteaza, e un refugiu, o oaza de libertate.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Audiofilia ne ajuta doar sa cheltuim banii ?

Post by oake »

Interesant subiectul. Evident această pasiune este consumatoare de resurse materiale care, din păcate, nu se mai întorc decât într-o măsură relativ mică. Una peste alta este devoratoare de ''caşcaval''. Dacă ajunge să creeze dependenţă eşti mâncat. Pe de altă parte, însăşi definiţia ei te îndeamnă la mai bun. Aici cred, trebuie să apară controlul supraeului care să îţi atragă atenţia ca ai ajuns într-un loc confortabil auditiv iar dacă mai plusezi nu depăşeşti acel confort, doar bugetul. Totdeauna va fi o scula sau mai multe, mai frumos coafate, cu un sunet poate mai floamboaiant decât ce ai şi care crezi că te va duce direct spre nirvana auditivă care te va duce spre un nou confort auditiv, net superior, ceea ce e fals. Confortul auditiv este unul iar când l-ai atins e cazul să o cârmeşti spre muzică. Aici cred, este esenţa fenomenului audiofil şi anume să faciliteze intrarea muzicii în noi, să faciliteze trăirea muzicală. Eu,cel puţin n-am auzit până acuma de trăire audiofilă decât în anumite cazuri de dependenţă care culmea ajung să cenzureze fenomenul muzical, adică ajungi să asculţi numai discuri de probă (cunosc cazuri) în detrimentul muzicii adevărate.
Audiofilia nu trebuie să devină un scop în sine, doar un vector iniţiatic care să îţi faciliteze accesul la trăirea muzicală autentică. Teoretic ar trebuii să aibe un început o dezvoltare şi un sfârşit bine definite. Evident dacă ai dezgropat în grădină un tezaur poţi să îţi formulezi un alt confort auditiv, care nu ştiu cât de real este (aici intervine şi orgoliul proprietate personală) si să mai parcurgi un segment audiofil. Nu strică să auzi căt mai bine posibil dar nu ştiu cât de eficient este acest lucru. Nu ştiu, poate te muţi dintr-un apartament de bloc într-o vilă uriaşă unde îţi faci o ''cameră'' de audiţie pe măsură şi trebuie să recalibrezi sunetul.
Cred că trebuie să existe o balanţă foarte exactă dintre orgoliu (în cazul în care există aşa ceva) şi necesitate.
Pe de altă parte, audiofilia facilitează schimbul de idei dintre oameni extrem de interesanţi. Sincer să fiu, până acuma nu am întâlnit audiofili autentici bătuţi în cap. Absolut toţi au mult mai multe de spus decît despre acest subiect.
Audiofilia este necesară? Da! este absolut necesară.
Trebuie controlată? Absolut DA!
Se poate şi fără? Da! dar e păcat.

Post Reply