MinimaMoralia

Doar o vorba sa-ti mai spun
Locked
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

MinimaMoralia

Post by momolo »

In legatura cu forumul http://forum.audioweb.ro/index.php" onclick="window.open(this.href);return false; (unde s-au facut unele referiri la acest forum si la userul meu unic, "momolo" - le multumesc frumos pentru publicitate!) declar urmatoarele - din pacate (si spre amuzamentul meu) ma vad nevoit sa le stric bucuria celor catorva "fani" pe care-i am (si pe care-i vad foarte incinsi de iluzia cum ca ar dialoga cu mine....presupunand ca acesti forumisti ar fi capabili de dialog vreodata inafara de invective si intrigi scarboase) si astfel declar public sa fie foarte clar pentru toata lumea:

1. nu sunt eu userul MinimaMoralia, nu am nici o legatura.

2. habar nu am cine se afla sub userul MinimaMoralia.

3. pe acel forum la inceput m-am inregistrat cu unicul meu user, momolo tocmai pentru a evita o eventuala impostura. Daca nu m-as fi inregistrat, oricine s-ar fi putut inregistra cu userul meu si sa creeze confuzie deoarece e foarte greu de dovedit ceva.
Dealungul timpului am avut (cei vechi pe forumuri o stiu) tot felul de tentative de "mormoloci". Nu are rost sa spun din partea carei "gashti" s-au produs mizerii deastea, partial ii vedeti pe acolo, aici insa e curatenie.

4. pentru inregistrarea userului momolo pe forumul http://forum.audioweb.ro/index.php" onclick="window.open(this.href);return false; am utilizat un mail pe care intre timp l-am pierdut. Am pierdut si parola cu care m-am inregistrat asa ca nici sa vreau nu mai pot interveni acolo. Si in realitate NU doresc.

5. mi-a produs o adevarata incantare cand am citit ceea ce a scris userul MinimaMoralia, si pentru mine a fost un moment frumos. Au fost rare momentele cand cineva mi-a luat apararea vreodata (chiar si indirect deoarece nu sunt prezent acolo).

Defapt nu cred ca cel care se ascunde sub MinimaMoralia ar avea intentia sa imi ia mie apararea, poate ca nici nu ma simpatizeaza din cale afara in caz ca ma cunoaste din real-life, insa prin ceea ce a scris acolo a demascat mitocania, gaunosenia si mai ales ipocrizia unor useri printre care la loc de cinste s-a ridicat de curand evacuatul "troll urinator" nepomeni-i-s-ar numele pe aici! Care din cate se pare, duce un soi de jihad personal gasindu-si ca aliati diversi alti useri care au creeat probleme pe toate forumurile unde au activat.

6. mi-ar place sa-l cunosc pe cel care se ascunde sub userul MinimaMoralia.... in caz ca nu cumva il cunosc deja - deoarece lumea "haudiofila" romaneasca este mica. In opinia mea pare un tip foarte inteligent care stie (mai bine ca mine) sa fomuleze argumente pertinente. Eu inca nu reusesc sa scap de tendinta de a scrie texte prea lungi....iata si prezentul text in care aveam de comunicat o simpla fraza, (din pacate) nu sunt eu MinimaMoralia desi mi-ar fi placut datorita modului stralucit cum isi argumenteaza punctul de vedere!

7. fiind vechi si cunoscand stilul de exprimare al multor forumisti vechi (ca si mine) am o banuiala catre doi forumisti, unul care este activ acolo sub nickname-le cu care-l cunoaste toata lumea (si atunci cred ca exista probleme cu IP-ul sau metode de schimbare) si alt user vechi care nu este activ acolo, nici aici dar a activat pe forumul defunct "audiofil". Insa banuiala este un pacat si interventia acelui om acolo este binevenita.

Totusi pe mine nu ma bucura intrarea in rahat a "concurentei" deoarece ...nu am concurenta, acest forum nefiind (si nu a fost niciodata) profitabil cu ceva (ba as putea spune in privinta mea, dimpotriva!).
Oricum, cred ca moderatorii de acolo pot verifica la IP-uri sau poate au facut-o deja.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: MinimaMoralia

Post by domnujim »

Si da, si nu.

MinimaMoralia sunt/am fost eu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MinimaMoralia

Post by momolo »

Posted: 30 Oct 2014, 15:55
domnujim wrote:Si da, si nu.

MinimaMoralia sunt/am fost eu.
dupa care aparare in alta parte a forumului la topicul Sa facem cunostinta:
Posted: 30 Oct 2014, 17:49

viewtopic.php?f=9&t=11&start=285" onclick="window.open(this.href);return false;
MinimaMoralia wrote:Dorel, 35, bine v-am gasit!
Pai daca domnujim = MinimaMoralia inseamna ca avem aceeasi persoana cu 2 nickname ? Asta e interzis de regulament.

Insa avem o problema, IP-ul lui domnujim este diferit de IP-ul lui MinimaMoralia ( "=Dorel, 35, bine v-am gasit!")

Astept o explicatia din partea celui pe care-l cunosc, domnujim.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: MinimaMoralia

Post by domnujim »

Am observat si eu partzul de la sectiunea respectiva. Ma gandeam ca atata vreme cat nu miroase, poate fi ignorat.
Evident, nu are nici o legatura cu mine. De altfel, faptul ca tot ce poate face este sa copieze, indica o calitate jalnica a personajului.

Vad, insa, ca incepe sa miroasa. Ca sa parafrazez expresiile din topicurile de vanzari, zic atat: s-a imputit, se poate sterge!
Glumesc, ignorarea prostilor poate fi o arma mult mai buna in contextul asta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MinimaMoralia

Post by momolo »

Stiam ca nu esti.... tu. Nu esti genul. Ar fi fost stupid (si IP-urile erau diferite).

Dar ai facut o eroare :D , nu ti-ai ocupat userul "MinimaMoralia" si aici. Cineva de acolo, adica de pe forum audioweb, a profitat ca era userul liber si l-a preluat aici. Sa fie oare prietenul nostru comun ?! :D

Eu propun sa-l lasam sa se devoaleze singur. Ii dau cateva zile pana imi fuge mana pe click si l-am ras ca pe un gunoi. Deja a inceput sa puta oleaca.

Acum vezi de ce eu m-am inscris de la inceput pe forumul audioweb (desi NU doream si NU doresc sa activez acolo). Practic mi-am "ocupat" userul "momolo", altfel as fi avut parte de mormoloci originali dupa care ar fi fost si mai dificil de rezolvat.

Fara sa vrem unii ne facem un fel de "brand". :D Si tu esti "brand", domnujim, cum sunt multi altii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: MinimaMoralia

Post by domnujim »

Ce sa zic, in genere le acord oamenilor prezumtia de inteligenta si bun-simt. Asa ca nu m-am gandit ca sunt necesare strategii legate de nickname. Individul doreste neaparat sa arate ca aceasta prezumtie nu se aplica in cazul tuturor.

Parerea mea este ca o sa descopere, probabil, ca nu e usor sa fii pelerin intre forumuri.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MinimaMoralia

Post by momolo »

La "pelerin" m-am gandit si eu din prima. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: MinimaMoralia

Post by brighty »

Da' ce lupte intestine sunt pe acolo!... :lol: Unu' face clabuci la gura, altu' ameninta episodic (post dupa post dupa post, adica... :wink: ) cu bannarea, altul isi ia sacul cu jucarii si tranteste usa suparat, in altul iaca tocmai ce a dat diareea scriitoriceasca, de-i exaspereaza pe majoritatea... Incep sa miros parfum nostalgic de HF&MM, ceea ce pe undeva e distractiv, de ce sa nu recunosc... :mrgreen: Oricum, le doresc bafta si spor pasionatilor Hi-Fi de pe acel forum, mai ales ca pe multi mi-i amintesc! :)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: MinimaMoralia

Post by remoteviewer1 »

Respectivul forum, dovedeste ca in Romanica, fara moderare hardcore, nu se poate discuta in conditii civilizate. Nu avem inca maturitatea mentala necesara pentru a purta discutii benigne. Eu il vad pe troll zburat cat de curand si va predica probabil pe forumul de la Libertatea...el marele electronist ce a avut sabia manjita de sangele multor audiofili. Problema este ca nici moderarea hardcore nu este ideala, pentru ca ingradeste discutia cateodata. Intr-un final suntem un popor balcanic calcat de orientali si rusky parusky de-a lungul anilor, avem majoritate multe complexe si lipsuri majore de caracter.

Singura sansa reala de rezolvare, ar fi existenta unor intalniri fizice in care se pot intalni personajele reale poate nu la fel de intunecate dupa discursul de pe web, unde discutiile mai relaxate sa dea posibilitatea unor membri sa se cunoasca mai bine, sa se poata tolera, sa nu mai gaseasca subintelesuri printre randuri.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: MinimaMoralia

Post by domnujim »

Nu e treaba mea si nici condescendent nu vreau sa fiu. Ma simt doar un pic responsabil, fiindca si din cauza mea s-a amplificat scandalul.
Asa ca zic: nu stiu daca sunt utile in vreun fel judecatile astea. Sau daca aici este realmente locul lor.
Discutiile de genul asta poate ar trebui purtate chiar acolo. Mai ales ca exista chiar si un topic fix pe aceasta tema.

Repet, nu vreau sa sune jignitor si nici sa pozez in mos sfatos.

Si propun iarasi exercitiul: ignorarea partzului de la sectiunea de facut cunostinta, cata vreme nu incepe sa miroasa.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: MinimaMoralia

Post by remoteviewer1 »

Eu nu cred ca trebuie sa ai mustrari de constiinta, sincer cateodata in viata cineva trebuie sa spuna lucrurilor pe nume, chiar daca trebuie sa se manjeasca si el un pic de noroi.

domnujim
Si propun iarasi exercitiul: ignorarea partzului de la sectiunea de facut cunostinta, cata vreme nu incepe sa miroasa.
Too late! :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
domnujim
Posts: 111
Joined: 26 May 2009, 13:08
Location: Muntii Fagaras

Re: MinimaMoralia

Post by domnujim »

Nu am mustrari de constiinta si nici nu as avea de ce. Actul meu a fost perfect asumat si mi-l sustin in continuare. Iar de murdarit ... hahaha ... imposibil, crede-ma.
Doar ca nu as vrea ca de aici sa se ajunga la incrucisari negative intre forumuri. Si ma tem ca judecati precum cele de mai sus pot crea baza pentru acest lucru. Desigur, exista si posibilitatea sa ma tem degeaba :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MinimaMoralia

Post by momolo »

userul MinimaMoralia alias pilgrim, adica un fake de doi lei, a fost banat (din prea multe motive sa le pot insira aici). Practic dupletii nascuti malformati si-au luat-o impreuna si definitiv.

Propun incheierea acestui subiect cu acordul dvs.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Locked