Spaime audiofile

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
biosecurit
Posts: 19
Joined: 18 Aug 2015, 12:15

Spaime audiofile

Post by biosecurit »

Daca nu ati mai vazut imaginea... delectati-va! :D

Image
<Appreciation of audio is a completely subjective human experience.> Nelson Pass

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: Spaime audiofile

Post by spitfire »

Gresit mesajul. De obicei se vand la jumatate de pret sh-urile. Prin urmare mi-e frica ca le vinde la juma' din cat i-am zis ca am dat pe ele, groaznic.

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Spaime audiofile

Post by Philalenthes »

Adica cam la un sfert din pretul de achizitie
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Spaime audiofile

Post by DorinD »

As avea si eu o "spaima audiofila", nu stiu exact ce sa fac cu subwooferul asta. Oare am sufrageria suficient de mare, oare tratamentul acustic este corespunzator, voi ce ziceti?!

..sau o fi mai potrivit acesta?
"It is never too late to have a happy childhood"

Rumburaku
Posts: 4
Joined: 29 May 2017, 01:34

Re: Spaime audiofile

Post by Rumburaku »

Buna Dorin,

Sa stii ca integrarea subwooferului este cea mai grea aplicatie in audio.
Asa ca, pe de o parte, nu te simti neputincios, dar pe de lata parte poti sa te simti neputincios pentru ca ... deh... "Hai sa fim cu totii frati / Toti sintem putin luati (Pasarea Colibri)".

Nici cei mai experimentati si talentati audiofili or ingineri de sunet nu pot integra un subwoofer dupa ureche decit asa ... de introducere din ce s-a invatat "pe de rost", si cu rezultate minime.

Sint doua solutii pentru problema ta .. si a mea .. si a oricarui audiofil:
1. Daca esti cunoscator in acustica sau ai prieteni care se pricep ai o singura solutie mai ieftina: Room Equalizer Wizard (free download) + Microfon calibrat (70 USD) + inginer de sunet / prieten priceput care sa faca masuratorile pentru diferite pozitii ale subwooferului si cu difetite setari ale egalizatorului parametric (woops! ai devoie si de asta)
2. ... si cel mai la indemina... si cu sanse de success mai mari
Un amplificator 5+1 sau 7+1 (mai mult pentru cinefili decit stereofili) cum ar fi Dennon AVR X1000 care are microfon + software (Audacity) si ai de executat instructiunile pentru "room equalization" din manualul utilizatorului. It will do wonders!
Am ales Dennon ca exemplu pentru ca am asistat la o demonstratie (facuta de unprofesionist care stie sa faca optiunea 1 de mai sus si in somn) care m-a lamurit pentru totdeauna ca pentru mai toata lumea asta e solutia cea mai ieftina si cu rezultate cele mai consistente. Sint si alte marci care au produse similare. Nu fac reclama la Dennon.
Daca esti stereofil folosesti optinuea pentru 2+1 pe care o au toate amplificatoarele astea.

Numai bine!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Spaime audiofile

Post by momolo »

Rumburaku wrote:2. ... si cel mai la indemina... si cu sanse de success mai mari
Un amplificator 5+1 sau 7+1 (mai mult pentru cinefili decit stereofili) cum ar fi Denon AVR X1000 care are microfon + software (Audacity) si ai de executat instructiunile pentru "room equalization" din manualul utilizatorului. It will do wonders!
Am ales Dennon ca exemplu pentru ca am asistat la o demonstratie (facuta de unprofesionist care stie sa faca optiunea 1 de mai sus si in somn) care m-a lamurit pentru totdeauna ca pentru mai toata lumea asta e solutia cea mai ieftina si cu rezultate cele mai consistente. Sint si alte marci care au produse similare. Nu fac reclama la Dennon.
Daca esti stereofil folosesti optinuea pentru 2+1 pe care o au toate amplificatoarele astea.

Numai bine!
o idee simpla si practica pentru oricine nu doreste sa-si bata capul. Insa are o problema, receiverul nu muta singur (adica fizic) subwooferul prin incapere. Trebuie mutat de catre "elementul cel mai slab care se afla in fata monitorului/televizorului" (adica elementul analogic..... adica elementul uman). Idem cu boxele, nici ele nu se muta singure de colo-colo.
Alta observatie, modelul Denon pe care l-ai citat e unul ieftin, cam prea usurel si deci economic, adica "entry-level".
Dar, avand toate boxele inclus subwooferul intr-o pozitie oarecare (hotarata sau intamplata), receiverul cu microfon se descurca bine in setarea unui compromis optim.
Eu as mentiona si Yamaha care incepand cu modelele de mijloc are o solutie foarte buna de autosetare cu microfon propriu dedicat (aceste microfoane vin in dotarea aparatului). La randul meu m-am convins cat de buna e solutia lor, chiar am fost surprins in mod foarte pozitiv!

Rumburaku, vad ca ai scormonit subiecte foarte vechi prin intreg forumul si ma gandesc, era greu sa nu gasesti o rubrica anume - cea de prezentare personala, adica:
viewtopic.php?f=9&t=11&start=510" onclick="window.open(this.href);return false;

Cred ca ar fi elegant sa te prezinti. E doar o sugestie/recomandare, deocamdata regulamentul nu obliga.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply