Filozofie

Doar o vorba sa-ti mai spun
Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

Re: Filozofie

Post by Mokep »

Oswald Spengler: Germans & Englishmen

https://www.youtube.com/watch?v=MiZvgUHdED0" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Filozofie

Post by momolo »

Fă ceea ce iubești sau iubește ceea ce faci?
https://www.adrianstanciu.ro/2020/10/19 ... a-ce-faci/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Filozofie

Post by Shambala »

Imi permit sa fac o usoara corectura - Rene Guenon nu este un filozof propriu zis, ci maestrul unui curent de dezvoltare spirituala (initiere), de intelegere a lumii ascunse (adesea interioara), o forma de prezentare moderna a misterelor antice.
Oarecum similar si complementar lui Rudolf Steiner si chiar Carlos Castaneda. (Acesta din urma prezinta o perspectiva samanist-energetica a lumii).
Discipol si prieten al lui Guenon, elev ce aproape ca si-a depasit maestrul, este Vasile Lovinescu.
Un alt initiat roman in studiul lumilor spirituale este Scarlat Demetrescu.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

Shambala wrote:Imi permit sa fac o usoara corectura - Rene Guenon nu este un filozof propriu zis...
Stiu, dar am vrut de la inceput sa atrag cat mai putin atentia, am pomenit si atat. Sunt subiecte delicate si foarte usor se poate derapa.
Am citit multe din volumele lui Carlos Castaneda. Daca il judec din perspectiva unui de amator de literatura gen fantezie, s.f - este bun, dar ceva nu ma convige complet la el. Nu imi pot nega senzatia ca fabuleaza de dragul unor povesti interesante.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

Fețele singurătății
https://www.revistasinteza.ro/fetele-singuratatii" onclick="window.open(this.href);return false;
Un articol excelent, al carui scop il consider ca este faptul de a ne intelege mai bine pe noi insine si indirect pe cei din jurul nostru. In pofida faptului ca conceptul de singuratate poate avea de multe ori conotatii negative o consider vitala pentru sanatatea noastra. Fara ea consider ca nu ne-am putea pastra echilibrul interior care este o componenta dinamica, ar fi ca lipsa spatilor intre cuvinte.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

E. F. Schumacher, Un îndrumar pentru cei dezorientaţi (note de lectură)
http://elkorg-projects.blogspot.com/201 ... u-cei.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Filozofie

Post by momolo »

Will Rogers a spus odată: Prea mulți oameni cheltuiesc banii pe care nu-i au pentru a cumpăra lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oamenii pe care nu-i plac.

Cum să devii imun la reclame pentru a nu-ți arunca banii aiurea. Ghidul minimalistului fericit
https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... ericit.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

Bun articol, se muleaza foarte bine cu atitudinea pe care o am de multa vreme referitor de posesia de lucruri. Pentru mine conteaza aspectul practic cel mai mult; cel estetic chiar daca initial mi-a placut iar apoi a cazut in mod firesc in ''anonimat'' in timp, ca si stimul vizual - nu este un argument valid pentru mine sa il schimb, cata vreme isi face treaba. Din fericire nu sunt virusat cu factorul noutatii. Nu contest ca anumite lucruri noi sunt mult mai bine adaptate pentru ceea ce au de facut, dar fac schimbari rar, le rumeg bine inainte. Cu lucrurile care remarc ca nu le mai folosesc, pentru ca dupa un timp parca imi stau ''carca'', efectiv scap de ele. Nu imi place sa depozitez obiecte inutile. Le dau si daca nu am la cine, le arunc. ''Less is more'' devine un principiu activ in masura in care ce este de ales sa nu fie sub influienta vreunui moft de moment. Daca prin atitudine, apare si o detasare sanatoasa de comportamentul compulsiv de a cumpara obiecte ''noi'' fara sa existe o nevoie reala, apare si o senzatie placuta de claritate in gandire si se remarca mult mai bine raportul de forte intre util si inutil.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Filozofie

Post by SOLO »

Intre a poseda si a nu-ti dori, nu exista nici o diferenta.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

Am fost foarte tentat sa-ti raspund ieri, dar mi-am zis in sinea mea sa ma grabesc incet ca sa remarc daca exista vre-o diferenta intre impulsul de ieri si reactia de azi.
Nu exista si iti dau dreptate la intelesul frazei tale simple, dar puternice (pentru mine):
In momentul in care posezi ceva, nu mai exista starea vaga de neliniste cauzata de dorinta, adica esti relaxat.
Cand nu doresti ceva, in mod evident esti detasat de obiectul (care o fi) ce iti ''defileaza'' prin fata ochilor, avand doar potentialul sa declanseze o reactie, deci nu potenta efectiva sa-ti schimbe starea daca nu-i acorzi credit, adica esti netulburat/relaxat.

Textul meu la care a existat reactia ta, nu acopera, si nici nu am avut intentia ieri in vedere sa scriu despre toate situatiile la care ne expun obiectele.
O situatie aparte, care nu are legatura cu supravietuirea si rutina de zi cu zi a existentei este cea legata de interese mai transparente fata de emotie, adica cele legate de hobby-uri. In acest caz, obiectele au o valoare mult mai evident simbolica, pentru ca ele sun un mijloc/interfata catre o emotie care nu se poate actualiza fara ele. Si mai scurt exprimat, apare valoarea sentimentala/afectiva care ca sa nu decada in viciu trebuie sa se aibe in vedere exclusiv scopul final (de exemplu muzica) nu obiectele in sine care daca este sa nu le mai acorzi interes devin brusc inutile. Muzica in schimb este o expresie a sufletului, complet independenta de tehnologie si este bine sa reamintesc ca primul instrument muzical este vocea umana.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Filozofie

Post by SOLO »

kaav wrote:
18 Jan 2021, 15:02
Nu exista si iti dau dreptate la intelesul frazei tale simple, dar puternice (pentru mine):
Multumesc Kaav, nu ar fi corect sa imi adjudec conceptul deoarce l-am descoperit si eu mai demult intr-o carte prafuita uitata pe un raft. A fost puternic si pentru mine si m-a ajutat sa vad diferit anumite lucruri, ceea ce s-a tradus in decizii care s-au dovedit a fi bune.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

Apreciez onestitatea si ca sa nu ramana descoperita printr-o lipsa de feed-back, recunosc ca multe aspecte care sunt puternice in mine nu imi apartin decat in masura in care am avut bunavointa si deschiderea sa invat si eu la randul meu de la alte persoane/carti/situatii. Prin mijlocirea lor a fost posibil sa asimilez aspecte despre viata pe care, prin ''propriile'' puteri nu as fi reusit niciodata. Sunt lucruri pe care nu le putem afla singuri, chiar daca par foarte logice dupa ce le-am asimilat intr-o maniera ''organica''. Adica le-am acceptat complet ca fiind autentice si lamuritoare atunci cand a fost momentul. Genul asta de relationare aduce o modestie care te invata tacit sa ai si tact dar si fermitate atunci cand este cazul. Unde putem schiopata este consecventa in intentie, aspect unde viata ne incerca cu o mare pricepere prin interferente neasteptate.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

René Guénon, Domnia cantitãtii si semnele vremurilor, (breviar de idei)
http://elkorg-projects.blogspot.com/200 ... mnele.html
Un exemplu impecabil de gandire sintetica la antipodul careia, gandirea analitica vrea (in zadar) sa-i fie egala, in drepturi si pretentii.

John Taylor Gatto, Cum suntem imbecilizaţi (note de lectura)
http://elkorg-projects.blogspot.com/201 ... untem.html

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Filozofie

Post by SOLO »

Interesant kaav.

Intotdeauna a existat speranta, isotria confirma capacitatea umanitatii de a lupta cu riscul vietii atunci cand se ating limitele.
Cand vom trai mai controlati decat tehnologia pe care o construim, cand vom ajunge mai prosti decat orice inteligenta artificiala, ne vom reseta precum calculatoarele.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Filozofie

Post by kaav »

''Oamenii de care trebuie sa te temi nu sunt cei care au pareri diferite de ale tale, ci de cei ce sunt prea lasi ca sa iti spuna acest lucru''

''Curajul nu inseamna puterea de a merge mai departe. Curajul inseamna sa mergi mai departe, desi nu ai putere.''

''Ne putem opri oricand in timpul urcarii, dar niciodata in timpul coborarii''

Napoleon Bonaparte

Post Reply