Despre natura umană și manipulare

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

''Ca sa sari in prapastie, nu ai nevoie de trambilina.
Cel mai greu de facut sunt operatiile care nu ne convin.
Nu te lasa impins de pe drumul cel bun, chiar de cei care merg in aceeasi directie.
Spiritul vremurilor ii sperie chiar si pe ateistii.
L-am vazut din cap pana in picioare, stiu pe cine are in spate..
Ca si la melc, intortochiate sint caile omului spre el insusi..
Traznit ca din senin, asa tre' sa moara optimismul.
Nu vorbi oameni de rau. Te asculta in tine.
Apa aceea tulbure a fost zapada alba. Am ocolit-o cu multa veneratie.''

Stanilaw Jerzy Lec

Ma bucur din tot sufletul ca sunt depresiv cronic. Nu pupa nimeni cunoastere pe gratis. Totul costa.Fara solitudine autentica, orice inginerie sociala are valoarea unei besini daca cineva vreodata chiar are are impresia ca ''orice este posibil''. Mai exista si oameni vii prin zona.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

pe drumul lipsit de rezistenta, te induc in eroare obiectele tari. ma contrazic pe mine din mila pentru limita altora. eu am avut sansa nesperata sa mor in timp ce sunt viu, acum ceva ani. numa bine. Ce urez eu, asa ramane.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by SOLO »

kaav, nu inteleg de ce ti-a intrat in cap ca esti depresiv cronic, doar pentru ca ai decis sa nu te amesteci complet cu mersul lumii? Nu de alta, dar daca chiar crezi, te comporti ca atare.

Intr-o zi am gasit o alta carte prafuita si imi permit sa ti-o recomand:

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

Mda, eu si momentele mele ''Kodak''. Solo, apreciez atitudinea echilibrata care ai avut-o/o ai, fata de mine si nu numai. Trebuie sa-mi montez un senzor la calculator care cand simte miros de tuica sa refuze sa se aprinda :mrgreen: . Nu am citit nimic de la Senaca, il voi cauta. O zi buna.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by momolo »

kaav wrote:Trebuie sa-mi montez un senzor la calculator care cand simte miros de tuica sa refuze sa se aprinda
:lol: :lol: :lol: Asta e buna!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

Exista mult prea multa informatie despre orice pe internet. Gandind la rece, ca sa fie disecat cum trebuie un asemenea subiect la modul serios, ar lua prea mult timp, energie + surse credibile, nu burtologie. Intuitia e contraproductiva aici, trebuie informatii reale,concrete nu pareri/impresii daca se vrea dezbatut ceva. Nimeni nu are atata timp de studiu si oricum fiecare are in sinea lui o parere, o directie care o considera ''eligibila'' si care ii tine viata pe linia de plutire sau mai sus. Ca intotdeauna cand e vorba de subiecte sensibile, cine stie cu adevarat ceva, tace mai mult daca are simtul masurii si chiar daca isi drumul la vorba, o face intr-un cadru mult mai privat decat un forum.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

kaav wrote:pe drumul lipsit de rezistenta, te induc in eroare obiectele tari. ma contrazic pe mine din mila pentru limita altora. eu am avut sansa nesperata sa mor in timp ce sunt viu, acum ceva ani. numa bine. Ce urez eu, asa ramane.
Viata e simpla. La un moment dat, intr-o dimineata devreme (pe la ora 4'40'' cum ma trezesc eu de ani de zile) obosit cu o seara inainte, culcat tarziu, dimineata cand a sunat ceasul, m-am grabit sa il opresc. Cine vrea sa fie trezit la ora aia chiar daca e obisnuit? In fine...M-am grabit sa opresc ceasul si stiind ca pot fi foarte rapid, l-as fi oprit inainte de a ma trezi complet, l-am pus departe de mine, pe birou. Din graba sa nu deranjez nu am tinut cont de detalii. M-am impiedicat in patura in care eram invelit si am aterizat cu arcada ochiului drept direct in muchia biroului la vre-o doi centrimetri de tampla. Asa a vrut destinul sa stea treaba. Cum sunt mai tare de cap la anumite aspecte, mi-am zis. No, n-am timp de bancuri, dar mi-a dat un reset cum trebuie. Am stat cateva momente in pat apoi (mi-am zis ca asa se face dar m-am plictisit rapid sa stau degeaba in pat). Daca e sa dau ortul popii, in propia casa in conditii de siguranta, cand toate conditiile din jur nu sunt dusmanoase, ce asteptari reale de siguranta poti sa mai ai odata ce ai pasit pragul casei, in lumea mare? Am simtit o liniste ca in basme. Nu exista certitudini de asemenea natura, deci orice conditionare sau ''eliberare'' de stres incepe cu o trauma, caci daca nu exista trauma, sufletul omulului, nu mai poate fi manipulat. Restul informatiilor exista deja de mult pe net sau in gandul oamenilor...

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by spiromedica »

:shock:
kaav wrote:
kaav wrote:pe drumul lipsit de rezistenta, te induc in eroare obiectele tari. ma contrazic pe mine din mila pentru limita altora. eu am avut sansa nesperata sa mor in timp ce sunt viu, acum ceva ani. numa bine. Ce urez eu, asa ramane.
Viata e simpla. La un moment dat, intr-o dimineata devreme (pe la ora 4'40'' cum ma trezesc eu de ani de zile) obosit cu o seara inainte, culcat tarziu, dimineata cand a sunat ceasul, m-am grabit sa il opresc. Cine vrea sa fie trezit la ora aia chiar daca e obisnuit? In fine...M-am grabit sa opresc ceasul si stiind ca pot fi foarte rapid, l-as fi oprit inainte de a ma trezi complet, l-am pus departe de mine, pe birou. Din graba sa nu deranjez nu am tinut cont de detalii. M-am impiedicat in patura in care eram invelit si am aterizat cu arcada ochiului drept direct in muchia biroului la vre-o doi centrimetri de tampla. Asa a vrut destinul sa stea treaba. Cum sunt mai tare de cap la anumite aspecte, mi-am zis. No, n-am timp de bancuri, dar mi-a dat un reset cum trebuie. Am stat cateva momente in pat apoi (mi-am zis ca asa se face dar m-am plictisit rapid sa stau degeaba in pat). Daca e sa dau ortul popii, in propia casa in conditii de siguranta, cand toate conditiile din jur nu sunt dusmanoase, ce asteptari reale de siguranta poti sa mai ai odata ce ai pasit pragul casei, in lumea mare? Am simtit o liniste ca in basme. Nu exista certitudini de asemenea natura, deci orice conditionare sau ''eliberare'' de stres incepe cu o trauma, caci daca nu exista trauma, sufletul omulului, nu mai poate fi manipulat. Restul informatiilor exista deja de mult pe net sau in gandul oamenilor...
:shock: :? :shock:
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

Ce sa inteleg din faptul ca te miri? Pare ciudata intamplarea si ce am inteles din ea?

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by spiromedica »

kaav wrote:
kaav wrote:pe drumul lipsit de rezistenta, te induc in eroare obiectele tari. ma contrazic pe mine din mila pentru limita altora. eu am avut sansa nesperata sa mor in timp ce sunt viu, acum ceva ani. numa bine. Ce urez eu, asa ramane.
Nu exista certitudini de asemenea natura, deci orice conditionare sau ''eliberare'' de stres incepe cu o trauma, caci daca nu exista trauma, sufletul omulului, nu mai poate fi manipulat. Restul informatiilor exista deja de mult pe net sau in gandul oamenilor...
:? - pentru enunturile filozofice de mai sus , ma depasesc total ...(asta inseamna doar slaba mea capacitate de intelegere a ideilor prea "profunde")
:shock: - era ptr. nefericitul posibil accident ..
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

Am mari indoieli ca nu ai intelege, in pricipiu, orice legat de viata si fapte. E vorba de atitudinea care o am fata de viata si nu am abilitatea de a formula in scris anumite lucruri; nu am pregatirea necesara. Sintetizez trairi ale vietii in felul meu, in ceea ce numesti idei prea "profunde" care au legatura cu felul in care interiorizez, asimilez realitatea. Pe viitor, daca o sa mai scriu o sa-mi fac ciorne o sa le ''bibilesc'' mai bine. Tot ce scriu este spontan. Cat despre accident, chiar s-a intamplat. Nu imi place sa mint, deci nu inventez fapte care nu exista. A trecut, ce nu ne omoara ne face mai puternici. O zi faina.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by kaav »

Am convingerea, avand ca si feed-back, trairea mea interioara, inclusiv cum reactioneaza corpul la emotii, ca un om daca tinde sincer in a fi corect, pe cat este posibil omeneste, recunoaste adevarul chiar in situatii cu care nu este familiar. Ceea ce nu intelegi tu din ce am scris, are legatura directa cu a carte cu o atitudine ''new ege'', care chiar m-a impresionat.
Un fragment oarecare - ''Ne-am întrebat ce se întîmplă în interiorul fiinţei umane şi ce o face să vrea să controleze o altă fiinţă. Am aflat că atunci cînd un individ merge către un altul şi se angajează într-o conversaţie, se întîmplă următorul fapt: la sfîrşitul conversaţiei, individul se simte mai puternic sau mai slab, depinde cum a decurs interacţiunea dintre cei doi. Din acest motiv, oamenii manipulează tot timpul. Dacă avem baftă şi punctul nostru de vedere e mai tare, vom primi un impuls psihologic. Cînd controlezi o altă fiinţă, îi iei energia. Îţi faci “ plinul “ pe socoteala altuia şi asta te motivează. Cel care cîştigă, cel care-şi impune punctul de vedere asupra celuilalt, îl “ goleşte “ practic de energie, iar cel care pierde se simte sfîrşit, slab, confuz. Mulţi oameni sînt complect inconştienţi, în acest sens.'' Profetiile de la Celestine de James Redfield.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by SOLO »

mda, cam asa stau lucrurile in 99% din cazuri. Pentru acestia e un joc in care exista invins si invingator.

Putini au curajul sa aleaga o experienta, cu scopul de a invata, fara sa fie nevoie sa invinga pe nimeni.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by hpavictor »

Merită puțină atenție :

https://m.youtube.com/watch?v=Q-f2YXG9d ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Despre natura umană și manipulare

Post by hpavictor »

Ca să putem discuta despre manipulare , trebuie să lămurim câteva lucruri .
Scopul manipularii este acela de a aranja bunul mers al lucrurilor întru anume folos , cum ar fi acumularea de bunuri sau / și de influență ( putere ) .
Acumularea de bunuri materiale implică explicarea noțiunii de materie ...
După mine , materia este doar un produs secundar .
Universul nu are nevoie de materie pentru a exista .
În schimb , are nevoie de mișcare și de transformarea spațiului în timp sau a timpului în spațiu ... ori asta se face cu ajutorul gravitației .
Astfel materia își găsește un rost .
De ce e nevoie de toate astea , cred că nu știe nici naiba ... sau știe , dar o sa discutăm altădată despre asta ( !!! ) .

Notiunea de materie are o sferă largă de cuprindere .
De obicei întelegem prin materie substanța :
- Substanța formată din atomi și molecule este materie organizată , structurată dinamic ... pe cand eterul cosmic ar fi materia primordială a universului .
- Materie neorganizată , nestructurată dinamic .
Substanța este izvor sau sursă de mișcare în universul fizic .
- Structurile dinamice ale substanței , prin interacțiunea lor cu spațiul fizic ( materializat de eterul nestructurat dinamic ) generează câmpurile fizice care însoțesc substanța . Parametrul fizic de bază al substanței este masa .
Masa ar putea fi forma de existență potentială a energiei în univers .
Masa poate fi calculată aproximativ prin produsul dintre densitate și volum ( m=V*ro ) .
Masa corpurilor cosmice se poate determina cu formula lui Gauss
Image
, dacă în formulă se pune în locul permitivității electrice ( epsilon zero ) o permitivitate gravifică ( un epsilon gravific ) în care în locul factorului electric k apare factorul gravific G , iar în locul câmpului electric E apare câmpul gravific egal cu accelerația gravifică normală la suprafața corpului .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

Post Reply