Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Poots)

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Poots)

Post by momolo »

Un documentar difuzat ieri la ProTV in timp ce trenul regal il ducea pe Maiestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei (ortodox - sa afle macar acum in ceasul al XIII-lea spalatii pe creier) spre Curtea de Arges.

Cu greu l-am gasit pe net in unic acest link ... care pare rusesc (dar poate altii il gasesc mai bine), sper sa mearga la toata lumea.

Acest documentar mi se pare formidabil si e cel mai bun din tot ce am vazut vreodata pe acest subiect. Concorda exact cu ceea ce mi-au povestit bunicii mei si alti oameni care cunosc Istoria cea adevarata, nu voma pe care ne-au bagat-o bolsevicii pe gat 70 de ani!

Ar trebui rulat in toate scolile sa invete copiii de azi ADEVARUL ISTORIC si sa repare in viitor rusinea parintilor spalati pe creier si infranti de regimul banditesc care a fost instaurat de Stalin in 1945! Ce folos ca zilele trecute multi au stat la coada 8 ore in frig sa se plece o secunda in fata unui om ales de Dumnezeu! Dar poate va fi de folos si ultimele regrete ale idiotului de rand care a urat toata viata ceea ce calaii lui l-au invatat sa urasca fara ca el sa stie de ce!!!
Inainte de 1947 marionetele instalate de Stalin la Bucuresti ii spuneau Regelui nostru ca, citez, "- Noi comunistiii vom invata poporul sa ne iubeasca". Acesti infractori de drept comun (ai caror urmasi au azi majoritatea in Parlament si vedem cu ce se ocupa, adica cu ce stiu ei) l-au invatat nu sa iubeasca ci sa urasca! Rar am vazut iesind la iveala raul din oameni ca zilele astea dupa moartea Regelui!
Asta i-a invatat regimul comunist pe oameni, ura si frica!
Am ramas siderat ca pana si in ziua de azi diversi rumani de-ai mei emigrati in strainatate chiar si dupa zeci de ani inca au reflexul fricii de a vorbi si scrie despre Majestatea Sa Regele Mihai I !

Asa, macar copiii de azi sa invete adevarul istoric (care nu este nici alb si nici negru, apropos de doctrina comunista.... sau nazista, ca tot aia e, care imparte totul numai in alb si negru!) si astfel sa invete a gandi cu propriul cap, nu ca o oaie de turma dusa spre abator!

Ce au realizat comunistii si odraslele lor dupa 1989, vedem azi. Dar mai bine sa intelegem intai ISTORIA (si ea in pericol de a fi desfintata din scoli de catre ghici, cine credeti?!.... Urmasii comunistilor care poarta denumiri ca, Ciuma Rosie, Sobolanii Rosii, etc! Apropos, nu va ofensati ca i-ati vazut ieri la inmormantare! Intodeauna pe langa sfinti, pe langa altar, pe langa locurile curate se invart si "necuratii" ca mustele jegoase care trag mereu sa se aseze pe curat)

VIDEO:

https://ok.ru/video/91589511764" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

John Florescu, producătorul apreciatului documentar „Războiul Regelui“, povesteşte cum a decurs întâlnirea cu regele Mihai din 2003 FOTO VIDEO
http://adevarul.ro/entertainment/film/j ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.mediafax.ro/cultura-media/is ... o-15299114" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

Trăiască Regele, dar numai dacă a murit deja!
http://adevarul.ro/news/politica/traias ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by SOLO »

Ma bucur ca citesc si alte puncte de vedere ..
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

SOLO wrote:Ma bucur ca citesc si alte puncte de vedere ..
sa citesti e una, sa scrii (cu multi de i) e alta (adica ar fi minunat sa ai si tu un punct de vedere :wink: ).

Azi mi-am adus aminte de moartea lui Corneliu Coposu, noiembrie 1995. Atunci am fost in puhoiul de oameni care au umplut centrul Bucurestiului ca omagiu DUPA moartea acelui om.

Image

http://evz.ro/21-de-ani-de-la-moartea-l ... oposu.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pana sa moara nu prea se mai auzea de el. Majoritatea populatiei care vota la infinit cu Iliescu si orice forma de FSN (neo-PCR) il ura din rarunchi. Pe scurt, mosul penetzist cam disparuse din peisaj. Dar nici ca fusese cine stie ce! Il foloseau unii ca icoana politica sa ajunga la camara cu bucate (dupa aia unii au ajuns....)/

...Atunci (ca si acum) BRUSC s-a creat o emotie enorma, lumea a dat navala si a umplut strazile (unul din momentele cu cea mai multa populatie pe strazi din 1989 pana azi - era puhoi! Stiu ca doar am fost acolo - pot numara pe degete de cate ori am vazut la fel de multa lume pe strazi).

Funeralii nationale! Tara plangea pe marele disparut (de care pana atunci ori li se flutura la unii, ori majoritatea il ura ca, citez, "Caposu aduce mosierii si ia mosiile, sa plece de unde a venit!").

Mama ce de lacrimi! Ce oameni frumosi au marsaluit pe strazi! Ce emotie, ce respect! Ce inaltare a sufletului romanesc!

OK, l-au ingropat (s-a facut liniste) si dupa aia la fix un an, in noiembrie 1996 castiga Constantinescu presidentia in locul lui Ilici. "Conventia Democratica" (CDR) din care la loc de cinste era PNTCD a venit la putere!
....In frunte cu Ciorbea!

.... Ceea ce a urmat cunoaste toata lumea! Ce rost mai are sa comentez ?! (sau sa am diverse puncte de vedere).

A fost maret, inaltator ....si similar! Diferenta este ca acum stim ce a fost din 1995 pana azi! :lol: :lol: :lol: (si acum nu stim ce urmeaza)

Noapte buna!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:Un documentar difuzat ieri la ProTV in timp ce trenul regal il ducea pe Maiestatea Sa Regele Mihai I al Romaniei (ortodox - sa afle macar acum in ceasul al XIII-lea spalatii pe creier) spre Curtea de Arges.

Cu greu l-am gasit pe net in unic acest link ... care pare rusesc (dar poate altii il gasesc mai bine), sper sa mearga la toata lumea.

Acest documentar mi se pare formidabil si e cel mai bun din tot ce am vazut vreodata pe acest subiect. Concorda exact cu ceea ce mi-au povestit bunicii mei si alti oameni care cunosc Istoria cea adevarata, nu voma pe care ne-au bagat-o bolsevicii pe gat 70 de ani!

Ar trebui rulat in toate scolile sa invete copiii de azi ADEVARUL ISTORIC si sa repare in viitor rusinea parintilor spalati pe creier si infranti de regimul banditesc care a fost instaurat de Stalin in 1945! Ce folos ca zilele trecute multi au stat la coada 8 ore in frig sa se plece o secunda in fata unui om ales de Dumnezeu! Dar poate va fi de folos si ultimele regrete ale idiotului de rand care a urat toata viata ceea ce calaii lui l-au invatat sa urasca fara ca el sa stie de ce!!!
Inainte de 1947 marionetele instalate de Stalin la Bucuresti ii spuneau Regelui nostru ca, citez, "- Noi comunistiii vom invata poporul sa ne iubeasca". Acesti infractori de drept comun (ai caror urmasi au azi majoritatea in Parlament si vedem cu ce se ocupa, adica cu ce stiu ei) l-au invatat nu sa iubeasca ci sa urasca! Rar am vazut iesind la iveala raul din oameni ca zilele astea dupa moartea Regelui!
Asta i-a invatat regimul comunist pe oameni, ura si frica!
Am ramas siderat ca pana si in ziua de azi diversi rumani de-ai mei emigrati in strainatate chiar si dupa zeci de ani inca au reflexul fricii de a vorbi si scrie despre Majestatea Sa Regele Mihai I !

Asa, macar copiii de azi sa invete adevarul istoric (care nu este nici alb si nici negru, apropos de doctrina comunista.... sau nazista, ca tot aia e, care imparte totul numai in alb si negru!) si astfel sa invete a gandi cu propriul cap, nu ca o oaie de turma dusa spre abator!

Ce au realizat comunistii si odraslele lor dupa 1989, vedem azi. Dar mai bine sa intelegem intai ISTORIA (si ea in pericol de a fi desfintata din scoli de catre ghici, cine credeti?!.... Urmasii comunistilor care poarta denumiri ca, Ciuma Rosie, Sobolanii Rosii, etc! Apropos, nu va ofensati ca i-ati vazut ieri la inmormantare! Intodeauna pe langa sfinti, pe langa altar, pe langa locurile curate se invart si "necuratii" ca mustele jegoase care trag mereu sa se aseze pe curat)

VIDEO:

https://ok.ru/video/91589511764" onclick="window.open(this.href);return false;
Daca este cineva interesat de film, il am eu in format HD.

P.S. Legat de ce inseamna comunism/nazism si despre un adevar istoric destul de nestiut, recomand calduros urmatorul documentar - The Soviet Story: https://youtu.be/2DX2UTtOUgA" onclick="window.open(this.href);return false;
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by SOLO »

momolo wrote:
SOLO wrote:Ma bucur ca citesc si alte puncte de vedere ..
sa citesti e una, sa scrii (cu multi de i) e alta (adica ar fi minunat sa ai si tu un punct de vedere :wink: ).
Nu am puncte de vedere fata de istorie, doar respect. Fata de tot ce tine de politica nici macar respect. Ca opinie personala si evident nepregatit in domeniu, mi s-a parut ca vad in aceste zile o mare doza de ipocrizie si retorica cu caracter latin.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

SOLO wrote:Nu am puncte de vedere fata de istorie, doar respect. Fata de tot ce tine de politica nici macar respect.
mi se pare o latura de mentalitate gresita. Face parte din miile de aspecte de mentalitate care au adus Romania in situatia de azi.

Istoria nu este sfanta (ca doar sa te pleci la ea si nimic altceva).
Istoria nici macar nu este perfecta. E scrisa de oameni. Si fiecare om are punctul lui de vedere. Chiar daca istoria ar fi scrisa numai de oameni obiectivi care au trait-o, tot nu ar iesi la fel, ci multe istorii despre acelasi lucru.

De aceea mi se pare firesc sa ai un punct de vedere fata de istorie. Adica face parte din normalitate sa ai un punct de vedere.

Cat priveste politica..... e si asta un efect al regimului comunist. Cand ii bagi omului acelasi lucru cu palnia pe gat de dimineata si pana seara, ca are sau nu are chef, e normal sa i se aplece. Regimul dintre 1947 si 1989 a transformat politica in PROPAGANDA (asta face atat comunismul cat si nazismul, sunt sisteme manipulatorii si au nevoie de propaganda sa existe).

Insa politica nu este acelasi lucru cu propaganda. Una-i una si alta-i alta. Si nici o societate/stat/tara nu functioneaza fara politica. De la grecii antici se stie, politica e defapt totul intr-o societate. Si fara aceasta nu se poate (societate/civilizatie). Cand respingi chiar ideea de politica (ca pe ceva murdar aprioric) e cum ai spune ca te-ai saturat de respirat aer sau de baut apa; e cum te-ai nega pe tine insuti..... Insa regimul comunist a reusit sa-i faca pe oameni sa se nege pe ei insisi. Le-a plantat anumite chestiuni adanc in minte. Cumva este ca un virus in sange cu care poti trai dar vai de tine, esti tot timpul rebegit (intelectual si moral) si.... poti sa-l transmiti chiar si urmasilor.

Scopul propagandei (comuniste, naziste, putiniste, etc) este de a transforma omul liber intr-o marioneta care nu functioneaza fara s-o traga papusarul de sfori. Primul pas este sa scoti instinctul politic din omul liber. Il faci "apolitic" (e ceva ce rezoneaza cu "ateu" - sa nu uitam politica bolsevicilor impotriva religiei!). Dupa care nu mai este liber. Asta se face cel mai eficient prin intoxicare. Ii bagi pe gat cat mai mult si de calitate cat mai proasta. Pana incepe sa dea inapoi pe gat. Tratamentul este posibil chiar si in prezent in tari care nu sunt comuniste. De exemplu, daca reusesti sa discreditezi cat mai grav ideea de politica si implicit ideea de "clasa politica". Cel mai bun vector este prin coruptie, nerusinare, sfidare si faradelege (care merge de mana cu exceptia - neaparat exista exceptii la toate legile si neaparat exista oameni deasupra legilor! E ingredientul cheie!). Este deajuns de exemplu sa transformi ideea de imunitate politica intr-un abuz grosolan si nerusinat. Efectul este imediat, oamenii se scarbesc de politica, o resping, in felul asta resping si informarea dar si participarea. Scopul este atins, se obtine zombificarea oamenilor (prin care un popor se transforma din natiune in turma si in final in gloata). Totul poate fi impachetat chiar si in nationalism, asta e ca poleiala lucitoare (drogurile sunt de obicei impachetate in poleiala). Unii ii spun "razboi hibrid". Si unicul leac (pasnic) contra acestor lucruri este...... ghici?!..... Politica! Deoarece leacul alternativ este doar razboiul (cu surorile sale, revolutie, lovitura de stat, razboi civil, razmerita, rascoala sangeroasa, etc, etc, toate fiind solutii proaste care dau inapoi societatea!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

Toate se leaga. La noi e simplu de lucrat. Te poti baza intotdeauna pe lasitate, hotie, prostie, fudulie si lacomie (Conu' Iancu Caragiale este nemuritor!). Apropos, refendumul ala cu familia ("barbatul si femeia") este o maiastra lucratura. Acum au aparut idei ca ar trebui sa completeze cu un refendum cu republica si monarhie. Pe langa faptul ca va tine majoritarul ocupat cu tampenii, sunt ideale pentru a crea zazanie si dezbinare in societatea "rumaneasca".
Interesant, din rau in mai rau! Vorba aia, nu trebuie decat sa le dai un branci pe scari, de restul se va ocupa gravitatia!
Administraţia Donald Trump a acuzat, luni, Rusia de amestec în afacerile interne ale ţărilor din întreaga lume, evitând însă să acuze Moscova de imixtiune în scrutinul prezidenţial american din 2016, potrivit noii Strategii pentru siguranţă naţională a SUA, informează agenţia de ştiri Reuters
http://www.mediafax.ro/externe/strategi ... o-16875346" onclick="window.open(this.href);return false;
"Rusia foloseşte operaţiunile de informaţii ca parte a eforturilor sale ofensive cibernetice de a influenţa opinia publică de pe glob. Campaniile sale de influenţare combină operaţiunile secrete de spionaj şi personajele online false cu mass-media finanţată de stat, intermediari terţi şi utilizatori de reţele sociale plătiţi sau trolli", se mai arată în document.
...
Donald Trump Rusia şi China sunt "rivalele" SUA într-o nouă eră a competiţiei globale

În cadrul noii strategii, China şi Rusia sunt descrise drept "puteri revizioniste" care încearcă să configureze lumea "într-o formă antitetică valorilor şi intereselor americane".

Rusia şi China reprezintă "puteri rivale" pentru SUA, într-o nouă eră a competiţiei globale, însă Washingtonul trebui să încerce să construiască un "parteneriat semnificativ cu acestea", a declarat preşedintele Donald Trump cu ocazia prezentării noii Strategii pentru siguranţă naţională a SUA.
sa nu uitam (istoric vorbind) inainte de 1940 USA era un bun partener economic pentru Germania nazista, relatiile economice intre americani si nazisti erau foarte promitatoare (dupa aia Istoria a fost "ajustata" in partile ei rusinoase. Azi putini mai stiu). Probabil incercau si atunci sa-si construiasca un "parteneriat semnificativ" cu acea minunata tara, Germania nazista condusa de Hitler! Era de admirat, ordine, liniste, disciplina, aveai cu cine discuta! :)
Ulterior stim ce s-a intamplat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

După ce nu i s-a permis să urce în Trenul Regal, alături de sicriul bunicului său, se pare că nepotul Maiestății Sale nu a fost primit nici la parastas.
https://www.click.ro/news/national/ce-r ... elui-mihai" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe de alta parte, noua idee a actualei majoritati parlamentare este instaurarea monarhiei (evident, constitutionale - si evident, cat mai decorativa! Oricum, monarhia constitutionala moderna este perfect decorativa) pentru eliminarea Presedintelui si acapararea puterii totale in stat (intr-o monarhie constitutionala intreaga putere executiva este detinuta de prim-ministru/cancelar). In prezent conform constitutiei Iliescu/Iorgovan, in stat exista cei 2 poli de putere, unul fiind Presedintele care are atributii importante (asta va fi pana cand actualele modificari legislative il vor lasa "ficus" in ghiveci).
Problema lor e totusi complicata. Electoratul fidel (captiv) este anti-monarhist. Dar in prezent se recupereaza masiv cu ajutorul A3 (stiindu-se ca respectivul electorat are o memorie aproape inexistenta. Adica pot fi manipulati extrem de usor, mai ales daca se lucreaza la coarda sensibila).
Ce face Principesa Margareta cu Palatul Elisabeta. Legea actuală o dă afară în 60 de zile. Salvarea vine de la Dragnea şi Tăriceanu
http://adevarul.ro/news/politica/ce-pri ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Asa cum spuneam mai sus, un referendum pentru "familia cu barbatul si femeia" combinat cu "republica si monarhia" in Romania, ar reprezenta un vis sublim pentru "razboiul hibrid" (si putinelul de la rasarit). Nu se pot imagina motive mai "minunate" pentru introducerea discordiei si debandadei in Romania! Societatea romaneasca si asa e gata divizata (intre cele doua mentalitati, cea oriental-comunistoida si cea pro-vest) insa o asemenea alegere ar diviza in bucatele ambele tabere; pentru ca mai ales in partea pro-vest (adica pro-civilizatie europeana) exista deja divizari (sa ne uitam doar cum cele doua partide de opozitie, PNL si USR isi dau unii la altii la temelie desi situatia in care se afla ambele e foarte nasoala).
Se pare ca discordia, divizarea, fratricidul sunt atribute istorice ale acestui popor! Trebuie doar stimulate (de catre dusmanii care ne vor dezintegrati). Asa cum ziceam, "E de ajuns un branci pe scari, de restul se va ocupa gravitatia". Si deja suntem aproape. Se sapa de mult la treaba asta, bazele discordiei supreme au fost puse prin 2012 si totul se invarte in jurul cam acelorasi cateva personaje politice (vechi).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

Azi e 21 decembrie! (unii nu uita - caci uitarea e moarte).
Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, joi, un mesaj la 28 de ani de la Revoluţia Română, precizând că investigaţiile din dosarul Revoluţiei trebuie finalizate, iar crimele şi abuzurile din decembrie 1989 pedepsite pentru ca victimelor să li se facă dreptate.
http://www.mediafax.ro/politic/klaus-io ... e-16887281" onclick="window.open(this.href);return false;
O informatie pare interesanta, parca nu stiam:
....
La un moment dat se aude o explozie, despre care se ştie acum că a fost provocată de un grup de timişoreni veniţi la Bucureşti, şi mulţimea începe să se agite. "Alo! Alo! Alo! Tovarăşi, aşezaţi-vă liniştiţi la locurile voastre!", încearcă Ceauşescu să îi potolească pe oamenii care începuseră să se împrăştie, aruncând pe jos steagurile şi pancartele cu lozinci.
...
Daca erau agentii unguri de la Timisoara?!?!
Misterul eroilor necunoscuţi ai Revoluţiei de la Timişoara. Teoria conspiraţiei cu agenţii serviciilor secrete maghiare
http://adevarul.ro/locale/timisoara/mis ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ar fi rusinos pentru mandria neamului nostru (daca ar mai conta dupa cate se intampla acum!) ca declansatorii "lovilutziei" din decembrie 1989 de la Bucuresti sa fi fost agenti unguri trimisi de Budapesta! Asazisa "revolutie" a inceput acolo in Piata Palatului de la acea bubuitura/zgomot (zic asta pentru ca eram acolo).

Oricum, rusinea deceniului 1980 nu se poate spala asa usor! Un popor in Europa (geografic macar) care a stat ca oaia la taiere sa fie batjocorit si umilit pe toate gaurile de niste analfabeti primitivi - i-am vazut dupa 22 dec. 1989, erau niste lingai prosti si fara creier in jurul sclerozatului si tzatzei impuscate la Targoviste - pai daca acest neam a stat fara sa chitzcaie in tot deceniul ala condus de niste maimute primitive in frunte cu un sclerozat bolnav si ramolit..... asta spune multe despre ce "suntem in stare" ca popor! Chiar si nostalgicii ceausisti stiu si au vazut ca Ceausescu nu mai era in mintile lui dupa aprox. 1980 (diabet, alzheimer, tot tacamul ramolelii). Zece ani nu a miscat nimeni..... si la urma, dupa ce la Malta, Gorby cu Bush au hotarat caderea cortinei de fier sa ne rascoale niste agenti unguri cu o pocnitoare in Piata!....Eu sunt sigur, daca nu era pocnitura aia, oile ramaneau cuminti, se termina mitingul si plecau toti acasa, Ceausescu ramanea la putere! Daca atunci nu iesea panica aia sa fuga populatia adusa in Piata Palatului, nu exista nici o "revolutie"! Daca ar fi asa, adica agenti unguri sa dea cu pocnitoarea, ar fi si mai rusinos, ca a trebuit alte neamuri mai curajoase sa imprastie oile.... in fine.... daca mai e nevoie dupa tot ce se intampla azi in si cu Romania?!?!...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by hpavictor »

Oare ?
Vesnicia s-a nascut la sat .
Haudiofilu' vietii are un ceaun pentru mamaliga si un altul pentru fiert laptele , o rogojina drept saltea , albie sub pat , WC-ul in fundu' curtii , dar neuronu' ii este vesnic nemultumit de calitatea auditiilor .
Unde gresim ;) ?
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

hpavictor wrote:Unde gresim ?
Greseala se afla in educatie. Ori e vorba de lipsa acesteia, ori/si existenta unei educatii gresite, aberante. Educatia si mentalitatea sunt cauza si efectul.
Daca se suprapune pe afectiuni psihice, frustrari majore, neimpliniri in viata de zi cu zi, rezultatul este, asa cum am observat dealungul timpului.

Nu exista audiofil fara o baza culturala, intelectuala si educationala. Nici fara un creier functional!

Ori ceea ce am observat la unii.... pur si simplu nu le functioneaza creierul! Sunt oameni care trec de jumatatea vietii si gandesc, se comporta si vorbesc ca niste puberi intarziati. Unii sunt ori naivi la modul copilaresc-bolnav, ori sunt teribilisti la nivelul unui puber intarziat. Asta nu merge "camuflat" in nici un mod (nici prin glume, glumitze, etc). Asta tine si de defazare.

Omul parcurge in viata mai multe etape. Ceea ce este acceptabil si sta bine la o anume varsta, la alta varsta sta rau, devine disonant, aberant, gresit. De exemplu e cum ai vedea in metrou un mosh de 80 de ani purtand extrem de fudul niste blugi rupti in genunchi, din astia care sunt acum la moda, la tineri. Ar parea disonant, defazat. Problema asta a despartirii timpului de actiune se numeste si defazare.

Un marlan grobian lipsit de cei 7 ani de acasa, denumit incorect "taran" (pentru ca termenul taran a fost demonetizat in comunism si cred ca ar trebui sa fie un termen respectabil) nu are cum sa fie audiofil niciodata. De aici ii provine una dintre multele frustrari dupa care se apuca sa se laude ca el nu e audiofil (evident, pe ton de dispret, ca si cand asta ar fi ceva scarbos, ca si cand a nu fi audiofil e un titlu de glorie, de vitejie). Atitudinea respectiva devine in sine o jignire la modul general si iata samanta scandalului si circului. E ca si cum un mancator de porci intra intra intr-o geamie mancand jumari incercand sa-i serveasca si pe musulmani. Sa crezi ca un marlan grobian lipsit de cei 7 ani de acasa poate fi vreodata audiofil e cum ai vrea ca Mozart sa fi fost manelar.

Evident, unii au dorinta acuta de a se erija in orice pe internet, adica in mediul virtual si anonim, mediu care nefiind si neputand fi reglementat da ocazia oricarui frustrat sa se defuleze in voie. Problema este de cantitate (caci nimic pe lumea asta nu e perfect). Adica, in momentul cand marlanii grobieni depasesc masa critica, totul se transforma intr-o hazna virtuala.

Foarte important, exista si zicala din strabuni, cine se aseamana se aduna.

Problema fundamentala nu sta atat in limbaj, injurii, analfabetism, etc, (unii oameni pot fi mai colorati, altii mai insipizi, limba romana e bogata, gramatica grea, exista si greseli de tastare, etc) ci mai ales in comportament, in neintelegera unor principii elementare de convietuire sociala, necunoasterea unor limite absolut necesare intr-o societate civilizata. Adica sa nu sti cand sa te opresti, sa nu cunosti acele limite peste care nu se trece - de aceea cea mai cuprinzatoare definitie a tiganiei este obraznicia, tupeul celui care nu stie sa se opreasca niciodata! In orice societate oricat de civilizata ar fi exista si uscaturi. O proportie oarecare poate fi acceptabila. Insa in momentul cand grobianismul, tigania nerusinata, insistenta celui care deranjeaza societatea nu cunoaste limite, Houston, avem o problema!

De obicei oamenii nu sunt prin definitie rai, nici vorba. Eu cred ca oamenii sunt prin definitie buni. Problemele de care vorbesc apar atunci cand lipsa de educatie (deci necunosterea limitelor - caci civilizatia inseama in primul rand sa sti cand sa te opresti nu cand pornesti!) se combina cu o fudulie (a prostului) si un orgoliu prost cultivat. Exista o alta zicala stramoseasca in tara asta, prostia si fudulia umbla mereu de mana sau, Prostul nu e prost destul, dacă nu e şi fudul..

Intreaga societate romaneasca sufera de problemele astea. Nu e ceva specific domeniului nostru de hobby. De aceea netul romanesc este plin de injurii si comportamente mitocanesti (mult mai grav decat exista la alte popoare). De aceea notiunea de respect si rusine sunt aproape extirpate in societatea actuala romaneasca. De aceea exista consecintele pe care le traim in prezent. Cauza este aia pe care am spus-o la inceput, lipsa educatiei elementare. Omul daca a pornit in viata lipsit de aceasta educatie elementara, nu mai are indreptare niciodata. Studiile, facultatile, diplomele, onorurile si banii nu-l pot salva de la conditia lui de om lipsit de educatie elementara ("cei 7 ani de acasa"). Din pacate problema nu este specifica Romaniei ci vine in principal din afara. Cea mai avansata civilizatie a planetei la ora actuala, unica superputere (probabil pentru inca o scurta perioada.... la cum merg lucrurile azi) are o problema interna pe care o exporta neincetat printr-o forma de subcultura profesionista si bine vanduta. Romania doar sta cu gatul larg deschis sa inghita toate laturile moderne (Insa leacul nu este intoarcerea la primitivism!). Noi asa am fost mereu, istoric vorbind, am preluat mai degraba ce-i mai rau de la alte neamuri, avem aceasta tendinta de a invata repede lucrurile rele, gresite, ca apoi sa le si dezvoltam. Superputerea de care vorbesc si care azi se vede ca e in plina decadere (adica a inceput panta descendenta, dealtfel un fenomen firesc) nu a inteles ca omul nu e doar o masina, nu a inteles ca pentru mersul cu adevarat inainte nu este de ajuns doar buna educatie tehnica, seriozitatea in munca, disciplina, buna organizare, eficienta economica si sociala, sistemul social mai drept, mai evoluat, etc, ....nu a inteles ca e nevoie si de altceva, de ceva ce pare inutil.... cultura, educatia prin cultura, bagajul de cunostinte generale, cultivarea gandii profunde (care nu se poate face decat prin cultura!). Cumva genul asta de societate pare deranjata si intarziata de gandirea profunda iar cultura pare un lest, un bagaj inutil de carat, o pierdere de vreme (si mai ales de profit!.... azi iata, avem generatii de buni profesionisti tehnici dar lipsiti total de cultura, de cunostinte generale, oameni care nu stiu la ce foloseste o carte care nu e folositoare pentru profesia lor, oameni care nu inteleg de ce si-ar bate capul cu orice nu le-ar aduce profit imediat si practic!). Astfel respectiva super civilizatie, model planetar isi exporta conceptul existential chit ca vrea, chit ca nu vrea. Unii copiaza, altii inghit nemestecat ... iar altii....si una si alta! Nu degeaba un tip foarte destept pe care-l respect, Stelian Tanase, a spus ca noi, rumanii, avem in prezent, citez, "o cultura de Hollywood".

Ei bine, combinatia intre talentul "natural" spre gregaritate, neseriozitate, "jmecherie" combinat cu noua (sub)cultura duce la un amestec toxic si letal.

Dar sunt lucruri pe care nu le poti schimba usor. Si primul pas in vindecarea unei boli este recunoasterea bolii. Dar noi in tara asta nu am realizat nici macar acest prim pas (sa fi vazut si eu vreodata pe cineva pe forumurile astea ca se schimba!). De aceea batem pasul pe loc si azi, si la 28 de ani de la evenimentele din 1989 pare ca tot ne intoarcem de unde am plecat. Probabil in cazuri din astea grave e nevoie cu adevarat de socuri, de catastrofe, de chestii grave, caci omul e cel mai adaptabil si rezistent animal pe Tera, vorba aia, ori mori, ori scapi de boala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Razboiul Regelui (The King Who Tricked Hitler- Trevor Po

Post by momolo »

Tara asta nu-i dusa complet, nu suntem "un popor de hoti penali" asa cum avem tendinta sa credem cand observam pleava umana care ocupa vremelnic functii politice in stat si fac prea mult zgomot (unii cica fac si "legi").
Printre noi exista oameni extraordinari. Trebuie doar sa avem capacitatea de a-i observa!
In ultimele zile am observat cativa, pe unii ii stie toata lumea, insa de multe ori in viata trecem pe langa ceva extraordinar fara sa vedem, mai ales atunci cand suntem preocupati de nimicuri.
Zilele trecute i-am vazut si ascultat la TV pe Stelian Tanase si Dorel Vișan. Nu au nici o treaba si nici asemanare unul cu altul insa, opinia mea, iata niste oameni extraordinari! Si mai sunt multi altii, doar ca nu-s pusi in vitrina cu reflectoare si zurgalai.
Deocamdata in societatea romaneasca in vitrina sunt puse (apropos, netul reflecta societatea) paiatele zgomotoase fara nici o valoare, nulitatile tipatoare, nimicurile si chiciurile umane.
Adevarata valoare sta mai in spate, aproape nu se vede sau vedem doar daca vrem sa vedem. Asa cum se spune, "Frumuseţea este în ochii celui care priveşte".
Iata azi un exemplu oarecare din multe altele, o dovada ca noi ca popor nu suntem doar o turma de matze tampe sau "viermii lu' Leana":
http://adevarul.ro/entertainment/celebr ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply