Alegorie de iarna cu vikingi si legume!

Doar o vorba sa-ti mai spun
saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by saureign »

De acord cu majoritatea celor scrise. Adaug doar atat (am corespondat cu momolo pe tema): vegheati, ramaneti in trezie, caci elitismul si/sau somnul ratiunii duc la aparitia monstruozitatilor - la fel, un crez de-al meu, general-valabil;)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by momolo »

Vad ca mi-ati facut "proces" pana si pe forumul meu! ...

Pe bune ca NU doresc sa ajung subiect de discutie! Dar observ ca nu pot evita asta, chiar daca nu fac nimic......

oake, multumesc pentru cutitul infipt in spate! Si tu Brutus ?!

Insa gustul amar il pun pe seama ca esti copil.

Nu am fost eu atent la exprimare ....

Trebuiea sa-mi imaginez vazand situatia!..... :roll:

Iti pot spune doar atat - pune-te in situatia unui audiofil care a auzit multe, mult timp si a ajuns sa se "omeneasca" la ordinea zilei cu sunet de calitate (adevarata!). Inclusiv din "rezervele" personale!. Deci om deja satul si invatat cu sunet bun la o "masa" buna!

Intr-o zi il chiama pe audiofil, un trancotar la el acasa si omul se duce politicos.

Trancotarul il supune unui supliciu, sa-i asculte trancotele si...ceea ce nu ar dori audiofilul, adica....sa-si exprime parerile! In gandul audiofilului este ca a nimerit exact intr-un dezastru....Dar cum poate el spune asta fara sa supere?!... :roll:

Situatia sistemului trancotar e dramatica, asa ca bietul audiofil indelung imbuibat cu lucruri bune ......e pus la masa sa roada zgarciuri si pielitze ......ba sa faca si o betie cu poshirca!....

Omul se supune politicos si inghite ce poate de la masa aia. Chiar exprima si aprecieri elogioase la adresa POTENTIALULUI acelor zgarciuri si resturi, adica in viziunea gatirii lor de catre un bucatar francez in sos de melci acestea pot avea potential, poate iese ceva nemaipomenit si nemaiuzit din ele ! Dar in gandul lui e constient ca o lume intreaga s-a chinuit sa faca bici din cacatel dar pana acum nimeni nu a reusit.....

Trancotarul e multumit, aude din partea audiofilului si cuvinte elogioase la adresa lucrurilor lui mult iubite si pentru care omul a depus mari eforturi, iubindu-le sincer si justificat!

Insa bietului audiofil ii mai sta cateodata zgarciurile printre dinti, sau in gat, cateodata i se face si sila de poshirca si se tot intreaba cum a nimerit el pe acolo?!....

Insa a nimerit din prietenie, pentru ca-i este drag trancotarul si-l simpatizeaza, chiar il respecta pe acesta. Asta pentru ca oamenii NU se masoara in ...trancotarie ci in altceva, probabil suflet, inteligenta, cultura, etc...

Asa ca audiofilul nostru bombane cateodata cu obida si arunca cuvinte grele cand ii sta zgarciurile in gat si posirca ii vine pe nas.

Trancotarul nu-i baiat prost, intuieste bine ca el are poshirca pe masa, dar e poshirca lui draga cu care se imbata in fiecare seara si asta il face fericit. El e convins ca nu-i trebuie mai mult, pentru el aia e TOATA lumea si e de ajuns.

Insa trancotarul nostru ar dori totusi mai multe de la audiofilul nostru. Adica APRECIERI in care audiofilul sa spuna ca dintre toate zgarciurile din lumea larga, zgarciurile trancotarului nostru sunt printre cele mai bune si nu printre cele mai rele. Macar atat!

Pentru trancotar exista nuante intre zgarciuri, culoare, miros, moliciune, de cate zile put in gunoi?, etc.....Pentru audiofil insa, zgarciurile nu sunt decat resturi menajere, un subiect neinteresant si rezolvat simplu prin inchiderea capacului de la pubela.......

Trancotarul nostru ar dori ca audiofilul sa deguste cu atentia concentrata la poshirca si sa povesteasca despre buchetul si aroma acesteia, eventual sa si elogieze damigeana de motorina care i-a dat o savoare aparte!....Dar audiofilul nu se gandeste (din prietenie) decat la binele trancotarului si la ziua cand acesta nu se va mai imbata cu posirca tinuta in damigeana de motorina!

Insa in realitate e un conflict involuntar si nedorit sau nedezvoltat intre doua sisteme de valori.
Ambii sunt bine intentionati si prietenosi.....insa fiecare pe limba lui!

Audiofilul trage speranta ca intr-o zi trancotarul va sta la masa cu el, degustand CONSTIENT un vin bun si o mancare buna pe care sa le poata aprecia just si la VALOAREA lor!

....Insa are de asteptat, deocamadata trancotarul se incapataneaza sa ramana la posirca lui cu speranta ca daca o mai distileaza o data scoate vin de Burgundia (acum stie el ce are de facut ! a gustat si din vinul bun.....dar SCUMP!, doar l-a ajutat si audiofilul cu aprecierile si altele!) , si se tot gandeste ca daca gateste altfel zgarciurile scarboase va ajunge la o mancare sa semene a friptura, etc,etc. Inca nu e constient si nici nu doreste. Stie ca orice IESIRE din lumea lui il va costa si se teme sa nu-i aduca nefericirea!
Fara indoiala ca daca ar renunta la betia cu posirca, asta l-ar costa. ....Doar poate capul il va durea mai putin.

Lui acum nu-i pasa cum se imbata! Se ameteste fericit cu posirca si-si roade sgarciurile ieftine cu multumire caci il satura la fel de bine ca orice friptura scumpa!.....Insa....pana ziua cand PE MASA LUI va degusta dintr-o "alta lume".....

Iar audiofilul, din prietenie, isi face procese de constiinta ca nu-l lasa pe om sa fie fericit in ...."lumea lui".....Dar si trancotarul il tot zgandare cu ajutorul (de opinie) cerut la "gatitul zgarciurilor" si distilatul poshircii....El inca este entuziast, inca nu a aflat ca se afla intr-o barcutza ruginita si orice ar face nu se poate transforma in pachebot niciodata.

Doar audiofilul stie cati au mai incercat si cati s-au innecat pana acum. Insa nici nu vrea sa-i strice omului entuziasmul si fericirea!....


E o poveste alegorica. :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by Schindler »

"Povestea" asta alegorica, daca nu ar fi putin trista (datorita faptului ca e adevarata) - ar fi chiar amuzanta ... Oricum, desi nu mai sintem copii, ne plac mult povestile... din care avem de invatat ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by SOLO »

Haideti sa luam ce e mi bun de la fiecare si sa traim in pace cu totii .
Sa nu uitam totusi ca un trancotar si un audiofil ar putea avea un lucru in comun : Pasiunea pentru muzica . Poate din cauza asta uneori ar trebui mai multa indulgenta .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by kaav »

Povestea este alegoria unei amaraciuni,asta e clar cum la fel de clar este ca ''Siberia asta Cereasca'' care ar fi audiofilia si implicatiile ei asupra perceptiei este dramatica si se pare ca ''corupe'' profund.Dar nu se poate asa ceva evident fara etape.In lumea reala evolutia nu este liniara aproape niciodata.Putini sunt norocosi in a avea o vasta experienta cu sculele, altoita cu o bogata cultura muzicala.De aceea interventia lui Solo este bine venita.Problema cu o experienta este nu se poate imprumuta,ca sa nu mai bati '' tu'' drumul de pomana,se poate doar descrie,asa cum pot oameni adica, inspirat cu fler in alegerea tonalitatiilor,sau din contra banal,schematic si inexpresiv.Poti intelege doar comparativ,dar depinde si aici ''daca se vorbeste aceeasi limba''.Loterie....Conteaza ce te inspira din ce citesti,asculti,auzi si pe ce cale o apuci.Unde te poate duce....ramane de aflat.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by oake »

akaiofil wrote:
oake wrote:Daca tot este topicul osanalelor,hai sa-i ridic si eu o osana lui momolo
momolo te stiu fiind un perfectionist in ale audiofiliiei si de aici pot aparea eventuale probleme : intre alb si negru exista infinite nuante de gri...critica ta la nivelul unui sunet,e varza sau e superb,nu include nuantele de gri,lucru care te face greu de suportat chiar daca ai in spate un adevar.
....And the dealer wants you thinking
That it’s either black or white.
Thank G-d it’s not that simple
In My Secret Life.... (Leonard Cohen/In My Secret Life)

Nu are legatura cu momolo ce am scris mai sus, nu ma refer la el si relatia lui cu audiofilia
Nu o avea vre-o legatura cu momolo... dar are legatura cu mine in ceea ca am postat fata de critica critici lui momlo fata de sunet.
primo : nu m-am referit la tipul criticii,dar m-am referit la consecintele ei.
secondo : atitudinea mea fata de acest tip de critca este foarte trensparenta :" chiar daca ai in spate un adevar"
Mai mult:exista oameni care contruiesc un templu in jurul sunetului, cum exista oameni care construiesc un templu in jurul muzicii.

In sensul asta as dori sa fac o analogie cu a treia roma,prima fiind Roma insesi,a doua fiind Bizantul si a treia dorita fiind Moscova,bineinteles aici ne referim la dreapta credinta si la alt secol.

Exista oare si o a treia cale,o a treia Roma?...adica doua temple ingemanate?
Last edited by oake on 08 Jan 2009, 21:02, edited 2 times in total.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by akaiofil »

n-am inteles, sincer, ce vrei sa spui fii mai explicit te rog frumos...
It's the music, stupid!

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by oake »

akaiofil wrote:n-am inteles, sincer, ce vrei sa spui fii mai explicit te rog frumos...
ok ...critica de tip momolo mie imi este favorabila, adica nu am ajuns inca unde trebuie...la altii poate crea un sentiment de frustrare,cu consecintele de rigoare.
Daca mai sunt si alte lucruri neintelese i-ti stau la dispozitie.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by akaiofil »

ok, in mare am inteles. era o amestecatura de mai multe idei si nu stiam care ideee cu care idee :)
It's the music, stupid!

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by saureign »

"Dar nu se poate asa ceva evident fara etape.In lumea reala evolutia nu este liniara aproape niciodata.Putini sunt norocosi in a avea o vasta experienta cu sculele, altoita cu o bogata cultura muzicala.De aceea interventia lui Solo este bine venita.Problema cu o experienta este nu se poate imprumuta,ca sa nu mai bati '' tu'' drumul de pomana,se poate doar descrie,asa cum pot oameni adica, inspirat cu fler in alegerea tonalitatiilor,sau din contra banal,schematic si inexpresiv.Poti intelege doar comparativ,dar depinde si aici ''daca se vorbeste aceeasi limba''.Loterie....Conteaza ce te inspira din ce citesti,asculti,auzi si pe ce cale o apuci.Unde te poate duce....ramane de aflat." - corect, kaav!
Cat despre ce scrie momolo aici:
"Vad ca mi-ati facut "proces" pana si pe forumul meu! ...Pe bune ca NU doresc sa ajung subiect de discutie! Dar observ ca nu pot evita asta, chiar daca nu fac nimic......" evident ca e falsh: tot timpul face momolo ceva, chiar daca are impresia ca nu face nimic ;))

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by kaav »

Sper ca nu m-am facut inteles gresit,sau perceput ca si partinitor (sunt om,undeva tot sunt eu partinitor da' nu va spun :D ).Am pomenit de interventia lui Solo care a fost impaciuitoare in contrast cu povestea d-lui Momolo.Nu am facut judecati de valoare.
Nu am '' ţinut'' cu Solo :wink:.
Sunt de acord cu ambele pareri.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by akaiofil »

da. si tu ai dreptate. :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by momolo »

kaav, SOLO era ingrijorat ca ne incaieram pe aici, adica eu cu oake, insa dansul a invatat prea bine diplomatia eleganta a italienilor in timp ce eu si vikingul oake suntem ceva mai...orientali si alambicatzi. :D Asta in timp ce ambasadorul Veneziei se scarpina in cap neintelegand daca barbarii se incaiera sau petrec ?!

Dar important e ca toata lumea este prietena, inclusiv eu cu oake, adica noi care putem bea un pahar (pardon, corn!) dupa ce incheiem un act de opereta alegorica.

kaav, m-as bucura sa citesti si tu acum frazele astea de doua ori incercand sa intelegi ceva sau macar ascunsul sens in timp ce te scarpini in cap nedumerit, asa cum de multe ori ne faci tu noua! Sac! :D (in mod placut dealtfel! :) )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by kaav »

Ma simt dator sa trag o concuzie aspra :D .Din pacate, acum este doar in stadiul de idee.Intr-o ''zi cu soare'',sa fie scose taisurile iataganelor verbale la o mica petrecere campeneasca,la care doar barbatii gatesc.Bucate felurite trecute prin arsiţa carbunelui.
Nimeni nu pleca treaz...
Vis de o dupa amiaza de iarna.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: offtopic c6t9 si absolut

Post by kaav »

''...ambasadorul Veneziei se scarpina in cap neintelegand daca barbarii se incaiera sau petrec ?!''

Am un coleg de lucru ,un bun prieten.Noi ne scoatem ochi unul la altul cu convingere,stilu' soacra vitrega.Cu argumente si patima.Dar nu exista ura sau vanitate.Facem si glume proaste.Cand plecam de la lucru,stresul cumulat peste zi dispare la poarta atelierului.Nu avem niciodata ceva de impartit intre noi.Facem asa ceva doar cu ''martori''.Alt inteles are simtul umorului si cursul valutar al vietii....

Post Reply