COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by puf »

Deobicei medicii aplica o recomandare de medicatie, dupa o schema generala de tratament primita de la MS, nu stiu cum evolueaza fiecare pacient, nu stiu ce este bun sau rau, fiecare caz este diferit.
Cunostintele despre virus sunt foarte limitate si se merge la incercare, nu se cunosc efectele si nici nu se poate anticipa evolutia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

„A fost greu, cumplit. Astăzi mă simt mult mai bine, dar a fost cumplit. Nu mă așteptam ca pe mine să mă răpună ceva. Problemele cumplite sunt atunci când simți că nu poți să respiri, în momentul ăla intervine panica. Imediat după am fost la spital, mi-au verificat plămânii, apoi am stat frumos acasă liniștită, am făcut perfuzii cu toate vitaminele, am urmat schema asta pe care medicii lui Gigi Becali au făcut-o și care a dat roade pe fiecare pacient.

Astăzi sunt OK, pot să mă ridic, pot să merg. Crede-mă că am stat în pat cât n-am stat toată viața mea. Astăzi e a 9-a zi și abia acum pot să respir și să vorbesc cât de cât normal. Pentru mine a fost cumplit, nu am găsit încă doi pacienți care să aibă aceleași simptome. E incredibil”
https://www.gsp.ro/gsp-special/stiri-ex ... n=click-HP" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Noul medicament antiviral MK–4482 / EIDD–2801sau Monulparivir a reușit să oprească „cu totul” transmiterea coronavirusului în numai 24 de ore, afirmă studiile de la Institute of Biomedical Sciences of Georgia State University.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... usului.htm

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Acum ca au fost alegeri si vine Craciunul, cei mai multi s-au lasat de purtat masca si behaie bot in bot. Adica s-au cam saturat, dar e si pe fondul lipsei de autoritate. Si taman acum Bucurestiul e infectat manga mai rau ca oricand. Insa spectacolul zilei nu mai e covidul (desi la Constanta mortii nu mai incap la morga si sunt distribuiti in curte), acum spectacolul este impartirea ciolanului puterii. Si dupa o sa vedeti, lighioana e data naibii si are rabdare infinita.

Preventia, pregatirea, previziunea sunt chestii ale oamenilor inteligenti. Idiotii sunt mereu surprinsi de evenimente.
Avertismentul unei femei care suferă de Covid-19 de 257 de zile: ”Mi-a distrus viața”
https://alephnews.ro/guvern/o-femeie-di ... ale-bolii/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Preventia, pregatirea, previziunea sunt chestii ale oamenilor inteligenti. Idiotii sunt mereu surprinsi de evenimente.
Bine punctat.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Problema mare este ca din cauza acestor idioti ajung sa sufere si multi oameni nevinovati. Am destui prieteni sau cunostinte care desi s-au ferit maxim (de ex. o parte din ei isi faceau inclusiv cumparaturile online) au ajuns sa se imbolnaveasca fara sa stie efectiv cum s-a intamplat.

Iar acum au declansat si toata campania asta tembela impotriva vaccinarii. O sa suferim mult din cauza acestor imbecili.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Covid-19| Ivermectina, medicamentul cu eficiență de până la 90%, ignorat de autoritățile din domeniul medical
https://www.smartradio.ro/covid-19-iver ... l-medical/

https://www.smartradio.ro/video-ivermec ... -alliance/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Una din marile intrebari, daca nu cea mai mare intrebare - de ce unii sunt atat de loviti si altii nu patesc nimic? Banuiala a fost inca de la inceput in directia geneticii.
Medicii au descoperit de ce apar cazurile grave de COVID-19
https://adevarul.ro/news/societate/medi ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;


De ce are România o mortalitate atât de mare în secţiile ATI. Explicaţiile specialiştilor
https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

steliss
Posts: 4
Joined: 21 Dec 2020, 12:29

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by steliss »

Am ajuns vreme foarte grea... să ne fie frică de oameni și să stăm izolați fară ca să ne vedem cu rudele. Trist, dar adevarat!

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Pai daca era război și îți veneau rudele palet acasă era mai bine?Nu va mai căcaț
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by gabip »

Mai nea @resitent, se pare ca esti vechiul troller comanr, atat din exprimare cat si din semnatura.
Nu sunt mediator pe acest forum, dar spre binele comunitatii, ar trebui sa te controlezi cu fazele astea gen "nu va cacatz". Plus alte comentarii, nu are rost sa le insir. Au postat destui ghertzoi pe aici si se pare ca singurul mod de a scapa este sa dai cu flit. O sa ajungi in acelasi punct in care ai fost banat. Hai sa pastram un mod civilizat de exprimare!
Moderatorii decid...
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

De Sarbatori, hai sa ne iertam unii pe altii :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by gabip »

@ Solo, ne tot iertam de vreo 30 de ani unii pe altii. Si iata ca serialul Las Fierbinti este un documentar despre Romania. Aici suntem... Allah fie cu noi :lol:
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

:lol:
Iti promit ca @Resistent va rezista la tentatii :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by gabip »

Sper sa-i dea Profetul intelepciune si cumptare! :lol: Numele Profetului fie laudat in veci! :lol:
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Post Reply