COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

_BGD_ iti doresc sanatate!

kaav ii doresc ceva mai multa înţelepciune!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo, sanatate doresc la toata lumea. Avand in vedere ca timpul trece, sper ca - cu folos pentru toti ar fi tare potrivit sa ne invechim ca un vin bun.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

SHANGHAI, April 13 (Reuters) - China's commercial capital, Shanghai, warned on Wednesday that anyone who violates COVID-19 lockdown rules will be dealt with strictly, while also rallying citizens to defend their city as its tally of new cases rebounded to more than 25,000.
https://www.reuters.com/world/china/sha ... 022-04-13/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Purtarea măștilor în aeroporturile europene și pe zboruri „nu mai este recomandată”, informează Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC). Măsura, anunțată de Agenția Uniunii Europene pentru Siguranța Aviației (AESA) și ECDC, urmează să intre în vigoare pe 16 mai.
https://www.cotidianul.ro/aeroporturile ... -la-masca/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Se întoarce masca la New York!

Autorităţile oraşului american New York au cerut luni populaţiei să revină la purtarea măştii în toate spaţiile publice interioare şi au anunţat distribuirea a milioane de teste rapide pentru a încerca să stăpânească noul val de COVID-19, relatează agenţia EFE.

Recenta nouă creştere a numărului cazurilor de COVID-19 au adus New York-ul aproape de intrarea în nivelul ridicat de alertă, care este declarat atunci când sunt atinse anumite praguri ale internărilor pe secţii şi la ATI.

Cazurile de COVID-19 s-au înmulţit puternic luna aceasta la New York, rata infectărilor pentru ultimele şapte zile ajungând la 300 la 100.000 locuitori, în timp ce au crescut de asemenea spitalizările, situaţie care este încă şi mai gravă în alte zone ale statului american New York.

Prin urmare, autorităţile locale au recomandat luni populaţiei să revină la purtarea măştii în toate spaţiile interioare. Purtarea măştii este obligatorie la New York în transportul public.

Primăria oraşului a anunţat de asemenea distribuirea a 16,5 milioane de teste de COVID-19 către populaţie şi a unui milion de măşti de bună calitate.

Oraşul New York a fost la începutul pandemiei unul din epicentrele mondiale de COVID-19 şi a înregistrat până în prezent peste 40.000 de decese provocate de această boală.
https://www.cotidianul.ro/se-intoarce-m ... -new-york/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Ceva mai fals/strident/anti-orice nu poate fi decat purtatul de masca. Masca aia nu apara pe nimeni de nimic, nici macar de praf . Este doar o cvasi-unitate intre oameni dezradacinati social cu deja cateva decenii inainte de aceste vremuri pe care le traim acum. Datorita mastii ai un procent mult mai mare de dioxid de carbon, prin reinhalare in plamanii si creier + bonus - masca retine bine expectoratia umeda, permanent la fiecare respiratie. Masca contine particule de plastic minuscule pe care corpul nu le mai poate elimina, odata inhalate.
Elefantul din magazinul cu portelanuri, stiu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

kaav wrote:
17 May 2022, 14:39
Masca aia nu apara pe nimeni de nimic, nici macar de praf .
mastile care sunt folosite inca din evul mediu apara de praf si te apara daca unul vorbeste (urla, zbiara, tuseste, stranuta) cu stropi. Eficienta este dovedita prin unele experimente asa cum in audio unele trancote masoara perfect pe osciloscop dar suna de porc. Viata reala e complicata.
Parerea mea, mastile au unele parti benefice, partial si depinde de conjunctura (de exemplu sunt utile la buluceala) dar tot in opinia mea masca nu trebuie purtata prea mult, doar in situatii speciale. De exemplu cand polizezi ceva si faci mult praf, cand calatoresti in mijloace de transport in comun claie peste gramada cu unii peste tine care iti respira usturoi in nas, poate prin spitale.
Dupa doi ani de pandemie eu unul am ajuns la concluziile urmatoare (parere personala):
- stiinta nu are habar cum se comporta virusii si nu pot fi controlati.
- efectul vaccinului (eu am 3 Tzitzere) exista, dar e partial si incontrolabil, posibil ca are efect la oameni care oricum sunt rezistenti de la natura, posibil sa fie apa de ploaie, nu am vazut nimic (din punctul meu de vedere) care sa dovedeasca clar ca aceste vaccinuri sunt.....vaccinuri adevarate. Un vaccin adevarat te apara complet de boala, adica o data facut nu mai iei boala. Ori astea de covid sunt asa-si-asa, oricum nu te apara ca un vaccin real. Pare un soi de carpeala. Insa eu unul cred (tot parerea mea este), aceste vaccinuri nu sunt daunatoare asa cum s-au umflat povestile megalitice si mitice. Tind sa cred ca sunt un soi de "frectie", adica ajuta partial si doar daca ai noroc.
- tari super vaccinate au avut mai multi morti pe cap de locuitor decat tari nevaccinate. Sugerez sa vedeti cifrele de comparatie intre Danemarca (tara super-vaccinata) si Romania (codasa la vaccin). Totul trebuie raportat proportional la populatie.
- molima trebuie sa isi ia portia de victime. Nu suntem mult mai sus de evul mediu. O molima isi face de cap in populatie si prin boala multimea se imunizeaza si molima se duce luandu-si mortii. Exact ca in evul mediu. Metodele de fereala sunt politic morale insa destul de putin eficiente si produc pagube foarte mari, de la pagube materiale pana la pagube psihologice. Evident, nici un politician nu poate sa spuna, "-Sunteti liberi sa va infectati in turma si scapa care scapa!". Dar ceea ce s-a intamplat (opinia mea dupa 2 ani) dovedeste ca e aceeasi cale ca in evul mediu, molima isi ia portia de victime si apoi se duce, omul e tot la mila sortii (Naturii).
- ce se poate face eficient?! Evident, tot vaccinul este calea normala asa cum multe alte boli au fost chiar eradicate. Insa amanuntele sunt extrem de importante, adica ce calitate si eficienta are vaccinul? Cum actioneaza? Rezultatul concret. Cand vedem ca multi oameni vaccinati totusi au facut boala, concluzionam ca vaccinul nu e ok, nu e de calitate, nu actioneaza asa cum e definitia unui vaccin. In rest ma indoiesc ca masurile cu masti, distantare, vaccinuri au o eficienta sa justifice dezastrul economic si social pe care il produc. Insa eu nu cred ca anume "oculta" a pus la cale ceva "anume". Cred ca politic fiecare guvern a facut ce a putut sa faca, adica nu departe de evul mediu cand organizau procesiuni religioase si dadeau cu tamaie, acum au facut reguli cu masti, numar de persoane la masa de Craciun, interdictie de mers in fata blocului si alte tampenii. Dar ceea ce cu adevarat fereste (prin comportament) pe fiecare este EDUCATIA, modul de comportament, atentia la anumite detalii, ca de exemplu sa nu te bagi in gura altuia stropind cu bale, sa te speli, adica sa fi curat, sa fi atent daca ai simptome si sa te izolezi din proprie decizie ca sa nu dai la altii, nu sa te duci ca vaca tusind intre colegi si sa dai la care se nimereste. Deci, propria educatie, propria atentie si nu reguli si legi date de guverne. Cu toate astea, nu observ diferente foarte mari de molima intre tari educate/distante si tari tiganesti. Deci, e pe noroc, soarta, rezistenta fiecaruia, modul de viata (alimentatie, stres), educatie-comportament, atentie, gandire, bun simt.
Asa ca din punct de vedere politic eu cred ca singura cale eficienta de combatere a unei molime este numai vaccinul...... daca acesta este eficient si real, nu "zeama de varza" (adica semi reusite facute rapid si transformate intr-o uriasa afacere).

Deci, intr-un final conteaza educatia, omenia, inteligenta, bunul simt (care nici astea nu te scapa de moarte daca asta ti-e soarta).

Insa lumea e plina de prosti si astia par sa fie majoritari. In cazuri din astea de isterie colectiva prostii se impart in doua tabere, pro si contra. Iesind un mare zgomot care acopera bunul simt si calea de mijloc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by puf »

Se pare ca virusul s-a intors, noul val este pe val.
A tinut mortis sa ma salute saptamna trecuta, dupa 2 ani.
M-am prefacut ca nu il recunosc, ca este altceva, dar testul nu a fost pacalit, a ramas pozitiv chiar daca nu era nimic pozitiv in situatie.
Pe scurt, adica cum au fost si simptomele, scurte, boala a inceput si terminat in 4 zile.
A debutat cu usturime in gat, gat inflamat, apoi febra maricica 39 grade, tuse, nas infundat si curgator, gust si miros alterat, nu lipsa, ameteala, oboseala.
Simptomele au avut o intensitate mica, le-as cataloga doar ca deranjante, nu se pot compara cu cele initiale de acum 2 ani care au fost extreme, pana la lesin.
A disparut brusc fara urme sau sechele.
Nu s-a contaminat nimeni din apropiere, nu am purtat masca.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Am avut in trecut, acum ani de zile, momente chiar grele de raceala ''hard-core''. Pe vremea aceea nu exista pshihoza asta colectiva care este activa/reactivata in zilele noastre. Chiar daca nu am mai avut momente grele de multa vreme, mentalitatea din ziua de azi o gasesc mult mai obositoare decat starea de a fi racit cobza cum eram in trecut (acum 10-15 ani). Mai luam un nurofen, un paracetamol, o tuica fiarta, nu ma atingeam deloc de tigari si trecea povara in cateva zile. In ziua de azi chestiile astea stiute de toata lumea devin asa de savante si se cheltuie o tona de banii, banii care asa de mult lipsesc din alte aspecte ale nevoilor noastre sociale. Tara arde si baba se piaptana...
Masca aia e buna ca igrasia in casa. Ai nevoie sa-ti reinhalezi propriul dioxid de carbon expirat? Bingo.
II gasesc logica pe perioade foarte scurte, in mediu evident poluat.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by _BGD_ »

Am fost in Weekend la un festival (unde l-am descoperit pe Nick Cave - nebun omu' si colegii lui, mai ales barbosu' ala - genial!!), si aparent, in izolare fiind si in acest moment, inca nu am nimic, deci slabe sanse sa fi subcontractat ceva covid :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

se pare ca e un nou val de molima si asta cam de vreo cateva saptamani. Destul de baban. Cunosc direct persoane care s-au infectat, mai precis reinfectat pentru ca mai avusesera boala, totul cam de vreo 3 saptamani. Insa forma pare sa fie mai usoara ca in trecut.
"Organul" a pus batista pe tambal deoarece acum au primit ordin (de la Stapanii de dincolo) pentru alte prioritati (razboiul si alimentarea lui pe toate caile). Cea mai buna dovada ca totul este de fapt politica. Asta cu "grija fata de popor" este pentru Scufita Rosie. Si oricum, nu cred ca lumea ar mai suporta masurile aberante si inutile care lovesc economic. Dar macar ar fi putut anunta si pune oamenii in garda, sa se fereasca cine vrea. Insa ei nu stiu decat sa latre si sa sperie si sa dea pricaz pe la 11 noaptea, habar nu au cum sa dialogheze cu poporul pe care-l dispretuiesc si-l considera o turma imbecila. Deci molima isi cam face de cap dar probabil ajuta si vara, soarele si caldura. Spitalele nu au probleme inca, desi s-au cam reactivat.
Tokyo ridică nivelul de alertă la maximum
https://www.cotidianul.ro/tokyo-ridica- ... a-maximum/

Si iata, oameni mai curati, distanti, civilizati (si invatati cu masca din cele mai vechi timpuri) ca in Japonia nici ca mai sunt prin lume! Si nu ajuta.
Noua Zeelandă împarte măști de protecția și teste rapide pentru COVID-19 ca să împiedice un nou val pandemic
https://www.g4media.ro/noua-zeelanda-im ... demic.html
În SUA a fost autorizat vaccinul Novavax împotriva COVID-19, care folosește o tehnică de imunizare clasică prin comparație cu ARN-ul mesager al Pfizer sau Moderna
https://www.g4media.ro/in-sua-a-fost-au ... derna.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by puf »

Tocmai s-au intors 2 colegi din concediu.
S-au ingrasat, sunt bronzati, odihniti, adica au exces de vitamina D si imunitate marita.Au avut boala acum 2 ani, plus sunt vaccinati cu schema completa.
Degeaba, s-au infectat, imediat cum au ajuns prezinta exact aceleasi simptome, usoare dar deranjante.
Probabil au luat de acolo virusul.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Scânteia care a declanșat furia chinezilor sătui de dictatura lui Xi Jinping: proteste violente în China
https://adevarul.ro/stiri-externe/china ... 23777.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Kraken, cea mai infecţioasă tulpină SARS-CoV-2. Emilian Popovici: O mutaţie îi permite să pătrundă mai uşor în celule
https://stirileprotv.ro/stiri/sanatate/ ... elule.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

BREAKING Noua tulpină de coronavirus a ajuns şi în România
https://www.cotidianul.ro/breaking-noua ... n-romania/
BREAKING Avem un deces din cauza „Fluronei”
https://www.cotidianul.ro/breaking-avem ... -fluronei/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply