COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Cum discuţi cu o persoană care crede că Bill Gates vrea să microcipeze lumea. Ghidul simplu întocmit de specialiştii UE
https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ ... index.html

Foarte slab si diluat, multa gargara, nici vorba de "ghid simplu". Nu ai ce face cu imbecilii, trebuie efectiv ocoliti si ignorati. Eu unul nu pot sa am compasiune pentru un idiot.
O parte din ei vor lua boala, o alta parte mica o vor mierli. Cunosc chiar si caz de fost bolnav de covid caruia nu i-a ajuns ce a patimit (a suferit forma grava, ramas cu sechele) si in continuare abereaza artistic cu Oculta si paranoia (totul e pus la cale, "este esential sa ne trezim!"). E cum ai incerca sa convingi de contrariu un adept al unei secte. Au fost secte care s-au sinucis colectiv, parinti si-au otravit copilasii si apoi s-au otravit si ei, unii si-au dat foc, etc.
Einstein a spus ceva de genul ca el nu e convins daca Universul este infinit insa de prostie e convins ca e infinita.

Toti astia care pun botul (unii patologic) la propaganda asta subtila si inteligenta sunt precum pamantul fertil peste care e aruncata samanta. Propaganda asta, razboiul asta "hibrid" s-ar lovi ca de un zid daca nu ar avea material uman fertil in asteptarea insamantarii cu cretinie de turma.

Cunosc oameni de la care ai avea pretentii, au studii, meserie gen arhitectura sau inginerie si efectiv i-am blocat pe uatzap si le sterg instant emailurile ca nu mai suport cate imbecilitati imi trimit forward, mie mi-ar fi rusine sa retransmit asemenea aberatii (de multe ori ma minunez de unde naiba le gasesc?!?!).

Unii au ajuns la asa nivel de boala psihica incat se simt datori sa raspandeasca cat mai intens, sufera de faza compulsiva si nu se mai opresc. Sunt efectiv maniaci, incontinuu dau FW pe orice cale la toate aceste aberatii, fake news, cretinii. Parca au un plan de productie de indeplinit.

Au saracii o disperare data de auto-convingerea ca sunt singurii lucizi intr-o mare de oameni hipnotizati si facuti sclavi de Oculta si asa ei simt acea disperare de a striga la oricine, "Trezeste-te!" (fiind convinsi ca sunt singuri treziti intr-o mare adormita). Dar saracutii ei sunt cei hipnotizati de o stare inversa bunului simt omenesc. Astia au impresia ca "sunt singurii, unicii" care "au inteles Adevarul!" (intotdeauna pentru astia Adevarul e unic si explica tot. Treaba simpla!).

Trebuie sa fi cumva lipsit de bun simt si oleaca narcisist sa crezi ca esti singurul destept pe lume care A INTELES CUM STA TREABA. Unii se si plang ca "toti din jurul lor sunt pe o cale gresita si nu vor sa auda Adevarul (de la ei)!". Ba exista si cazul arogant cu aer de profesor (tu, elev corijent). Daca unuia ca asta ii spui politicos ca nu esti de acord cu ceea ce afirma el, incepe sa te ia ca profesorul pe loaza repetenta si proasta, adica sa te "aduca pe calea cea cea buna" (a lui, adica in ceea ce crede el la modul ca nu mai accepta ca poate exista si o alta versiune).

Desi le inteleg mecanismul sunt totusi fascinat cum au putut fi prinsi in acest joc teribil de tontoriul peste mintea si starea emotionala a oamenilor! In articol se spune ceva interesant, acestia sunt oameni inteligenti dar cu un grad (prea?) mare de scepticism. Acest scepticism la ei sare calul si cad in partea dementa dupa care probabil intervine si un fel de orgoliu, ca multi daca apuca sa spuna ceva nu mai dau inapoi chiar daca le cade toata lumea in cap.

E un fel de mecanism psihologic si de aceea intr-un fel ii admir pe acei diavoli inteligenti care stau la baza manipularii creierelor acestor oameni predispusi. Aici e cheia, trebuie ca omul sa fie predispus sa "puna botul". Iar asta nu se poate repara pentru ca vine direct din educatie. Lipsa sau/si gresita.

De aceea cel mai mare adevar al lumii este ca daca intr-o zi problema educatiei ar fi rezolvata, dupa aceea toate problemele lumii s-ar rezolva. Cei care conduc aceste campanii de tulburare psihotica au in fata lor un teren fertil, lipsa educatiei sanatoase si de bun simt. Prostia fiind pamantul cel mai fertil si prostia cu scantei fiind idealul!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

A murit Cornelia Catanga. „Nu credea în Covid, a stat acasă şi a luat ivermectină“
https://adevarul.ro/news/eveniment/a-mu ... index.html

In Africa (unde sunt fratii nostri, intamplator noi am iesit mai decolorati, dar in rest suntem identici) era un presedinte care recomanda o zeama de ceva fruct (mai placuta la gust decat ivermectina).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by puf »

Am observat ca cei importiva vaccinului au ceva in comun, inteligenta nu este de partea lor, poate sunt buni profesionisti, poate au realizari remarcabile, dar au ceva deficitar, intotdeauna.
Daca ar fi sa fiu cinic as zice ca nu trebuie contrati, ci ajutati sa nu se imunizeze, selectia natura isi va face datoria.
Am vazut de curand un orator care explica cu patos si indarjire ca defapt serul ala nu este vaccin, ca definitia termenului implica eradicarea unei maladii contagioase iar serul produce sau nu doar reactii imune, nu impedica contactarea, transmiterea sau evolutia bolii, se poate numi dispozitiv medical, nu vaccin.
Mai departe mergea in prostie si batea campii ca nu trebuie luat preventiv, ce daca faci citostatice previi cancerul? era comparatia deplasta ca argument.
Totusi cei anti vaccin ii sorbeau explicatiile pseudo stiintifice, etimologia si interpretarea juridica a termenilor.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Sfat pentru toti - cand vedeti pe cineva cunoscut (coleg, vecin, in familie, etc) ca este "racit" ("un pic racit") luati imediat distanta! Astia care acum zic ei ca sunt (doar un pic) raciti, sunt de fapt guvizati! Am cazuri in jurul meu si as putea spune ca pana acum am scapat din intamplare. Deci, sa fie explicit, persoana X incepe sa aiba o oarecare raceala "normala", chiar usoara, eventual un pic de febra ("din cauza racelii") etc, moment in care incepe sa-si infecteze si familia sau/si colegii de munca (toti din jur - englezul e super molipsitor) si totul se petrece pana face vreunul test si iese pozitiv dupa care ies pozitivi toti.
La ora actuala raceala si gripa au disparut. Daca vedeti "raceala" sa stiti ca e guvidul.
Si inca ceva, simptomul cu lipsa mirosului nu mai e la moda. Guvidul actual nu mai ia mirosul si de aceea la inceput seamana perfect cu raceala/viroza clasica.
Zic cei care lucreaza pe salvari ca s-au infectat multi care aveau 2 doze de vaccin si multi care au avut guvid si anul trecut, deci destui au luat a doua oara.
Unii fac forme usoare dar mai pica cate unul pe forma grava si abia atunci se afla CA NU E RACEALA CLASICA.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

FOTO Cornelia Catanga a fost înmormântată discret, la cimitirul Ghencea. Soțul Aurel Pădureanu, stană de piatră la căpătâiul soției
https://www.click.ro/vedete/romanesti/f ... otul-aurel
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Bărbatul a crezut inițial că a răcit, însă după cinci zile de stat acasă, starea lui de sănătate s-a agravat și nu a mai putut să respire.
Elena Merișoreanu a mai avut și alte cazuri de Covid în familie. Nepoata ei, Beatrice, a avut o formă ușoară de Covid, dar și nepoatele cele mici, Alessia și Rebeca, au luat virusul chiar în prima zi de școală.„Nepoata mea a avut și ea Covid și ne-a făcut teste la toți. Fetițele, când le-a dus în școală prima zi, au luat Covid. S-au jucat nițel pe afară, nici nu au intrat în clasă și au luat virusul. Aia mare de 9 ani a făcut temperatură, roșu în gât, a vomitat. La cea mică a fost mai ușor, vine la mine și îmi zice: <mamaie, să-ți dau o veste am și eu Covid!> Nu le mai ducem la școală”, a mai spus Elena Merișoreanu, pentru Click!
https://www.click.ro/vedete/exclusiv-so ... te-mananca
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Carmenandrea »

momolo wrote:
24 Mar 2021, 08:20
Instructiv de citit doar ca cei care nu mai au nevoie de educare/lamurire vor citi iar cei care cred in bazaconii nu vor citi:
INTERVIU Mărturii din 3 spitale din linia I: Tulpina care atacă în special tinerii și cum a ajuns COVID-19 o boală care "se tratează la televizor"
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... evizor.htm
Așa se face că cei care vin acum la spital "sunt mai degrabă de vârste mai tinere, oameni mai activi, dintre care o parte nici nu se protejează cum trebuie - dacă vă uitați la concedii, munte, schi, petreceri. Este firesc ca dintre acești oameni, o parte să ajungă la spital", mai spune fostul manager al spitalului Victor Babeș din București.
"Sunt lucruri care intră în subconștient, unii le dau crezare", subliniază medicul. "Și atunci unii preferă să se trateze acasă, se gândesc că este mai bine să nu ajungă la spital. Mai apar și manifestațiile acestea de stradă pentru așa-zisele drepturi."
La acestea se mai adaugă "și fenomenul acela cu comentatori care spun că sigur medicamentul X face bine. În mod normal, nici nu ai avea voie să spui numele acestor medicamente. Înainte nici reclame la televizor pentru medicamente nu aveau voie să apară. Iar COVID este o boală care se tratează la televizor", adaugă Emilian Imbri.

"Așa am ajuns în situația în care sistemul medical din România nu există, la fel cum nici infecția cu SARS-CoV2 nu există pentru unele persoane. Și am ajuns în situația în care acest sistem, care este cum vreți voi, găunos, parșiv, plin de hoți, bandiți, ucigași sau schingiuitori - a reușit, totuși, să salveze zeci și zeci de oameni bolnavi de COVID. În această meserie nu ar trebui acceptată imixtiunea unor persoane care nu sunt medici. Și la fotbal unii stau pe margine, mănâncă semințe și comentează, dar nu se apucă să joace. În medicină nici măcar nu ar trebui să își dea cu părerea", este concluzia fostului manager al Spitalului Victor Babeș din București.
O altă problemă este aceea că noua tulpină SARS-CoV2 din Marea Britanie, deja dominantă în România de câteva săptămâni, pare să atace mai degrabă tinerii, afirmă medicul Cristian Oancea: "Din punctul meu de vedere, eu cred că această nouă tulpină, din Marea Britanie, atacă cu predilecție tinerii. Într-adevăr, o parte dintre vârstnici ori au trecut prin boală, ori s-au vaccinat. Dar foarte mulți nu s-au vaccinat. Noi am observat formele grave care apar cu predilecție la tineri, dacă nu se intervine în formele incipiente. La vârstnici, am avut cazuri de reușită terapeutică, comparativ cu tineri cu forme foarte severe, dacă facem o comparație. Am avut o doamnă de 81 de ani care a scăpat și un tânăr de 41 de ani care nu a mai scăpat. Anomalii de genul acesta avem multe. Este o tulpină agresivă cu predilecție la tineri, probabil un fenomen mult mai hiper-reactiv și o replicare mai rapidă decât celelalte tulpini. În plus, este clar că pe măsură ce mutațiile evoluează, ele sunt din ce în ce mai agresive din punct de vedere imunologic."

În plus, dacă în februarie, martie, aprilie anul trecut, mulți pacienți aveau ca simptome pierderea gustului și a mirosului, iar aceia erau pacienții care treceau foarte ușor prin boală, acum "nu mai putem să spunem că pacienții care își pierd gustul și mirosul trec foarte ușor prin boală, dezvoltă și ei forme severe și foarte severe de boală. Nu mai este regula pe care o aplicam acum câteva luni."

Cristian Oancea confirmă că și la Timișoara oamenii ajung târziu la medic, după ce încearcă să se trateze pe cont propriu: "Partea bună este că în zona noastră se testează, oamenii își cumpără teste de la farmacie și se testează. Dar reversul este că ei stau acasă, iau tratament ce au auzit pe la prieteni, pe la vecini sau ce aud în presă și ajung la spital mai târziu, cu forme moderate și severe de boală. Cei care vin târziu spun, în general, că au crezut că nu este așa de grav. Fiecare speră că la el nu va fii grav, dar aceasta nu este o regulă. Dacă prietenul sau vecinul tău a depășit cu bine boala, nu înseamnă că în cazul tău va fi la fel. Trebuie să ne bazăm pe evaluarea medicală și pe actul terapeutic."

O altă categorie de pacienți este reprezentată de cei care vin la medic la timp, dar și în cazul acestora boala evoluează uneori, rapid, spre o formă gravă: "sunt și cei care vin la timp, dar în câteva zile boala evoluează de la zero afectare pulmonară la 30-40-50%. Și este vorba despre 7-8, maxim 9 zile."
"Oamenii sunt obosiți, și noi, personalul medical, ne-am săturat de COVID și toți ne dorim să treacă. Facem un ultim efort. Oricum, de pandemia de COVID o să mai auzim 5-6-7 ani, ca la gripă. Dar acum, dacă depășim faza aceasta, restul va fi mult mai comod, atâta timp cât vaccinarea va continua", încheie medicul Cristian Oancea.

Sncer nu vad cu ochi buni covidul asta si vreau sa explic si dece, pai la inceput atacau batranii ? Acum ataca tineri care togmai de asta nu se protejeaza ca ei stiu ca doar batrani si bolnavi sunt afectati si acum ca prin minune vine o alta tulpina care ataca pe aia tineri si ( normal nu se protejeaza ca na pe ei nu ai afecteaza) oare virusul asta chiar gandeste strategic? In fine poate aberez dar am inceput sa imi pun intrebari in ce priveste cursul virusului . o zi buna tuturor

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Preşedintele CNCAV, Valeriu Gheorghiţă, anunţă că firmele care au dezvoltat vaccinuri antiCOVID-19 evaluează deja adaptarea acestora la noile tulpini şi, dacă vom avea o prevalenţă crescută a acestor cazuri, ”este posibil să fie nevoie să efectuăm o a treia doză cu vaccinul adaptat”. Gheorghiţă nu crede, însă, că va fi nevoie de vaccinare sezonieră împotriva noului coronavirus.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... vaccin.htm
Germania trebuie să facă tot posibilul pentru a reduce numărul cazurilor de infectare cu Covid-19 în următoarele săptămâni, altfel riscăm să pierdem controlul din cauza noilor mutații ale virusului care sunt rezistente la vaccin, a declarat șeful cancelariei, citat de Reuters. Acesta a mai spus că se impune carantina de noapte în unele regiuni.

"Suntem în cea mai periculoasă fază a pandemiei. Următoarele săptămâni vor stabili dacă vom putea deține controlul asupra pandemiei”, a declarat Helge Braun șeful cancelariei Merkel, potrivit sursei citate.

Braun a precizat că dacă numărul de cazuri nu va fi limitat se ajunge în situația în care virusul dezvoltă tulpini rezistente la vaccinurile antiCovid. "Atunci vom avea nevoie de noi vaccinuri și va trebui să reluăm de la capăt campania de vaccinare”, a mai precizat oficialul.

Bilanțul pandemiei a crescut cu 17.176 de cazuri, ajungând la 2.772.401, potrivit datelor publicate duminică de Institutul Robert Koch. De asemenea, au fost raportate 90 de decese, bilanțul total ajungând la 75.870.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... a-faza.htm

Deci, cei care lucreaza pe Salvare spun ca sunt multi infectati care aveau deja 2 doze de vaccin si multi sunt reinfectati dupa ce anul trecut avusesera boala.

Asta conduce la 3 posibile concluzii logice:
1) imunitatea la covid (care e raceala sau mai degraba super-raceala) tine putin.
2) au aparut covizi mutanti care ocolesc vaccinurile.
3) exista persoane (a zis-o si Gheorghiţă) care stau prost cu anticorpii/sistemul imunitar, probabil in principal cauze genetice dar si de viata.

Parerea mea, e o combinatie, insa la ora asta cel mai mult conteaza noile tulpini adaptate. Chestie care e normala si la gripa, nu degeaba vaccinurile de gripa din fiecare an sunt facute pentru alte tulpini si de obicei pentru patru. Deci e ceva firesc, si gripa se tot muta. Dar firesc e si cu raceala, toata lumea stie ca la raceala nu devi imun decat prin modul de viata (sanatos) si evident, factorul genetic are o influenta. Covidul e o raceala care a evoluat din soarece in balaur din niste cauze pe care omenirea inca nu le intelege. Daca nu ar fi existat pandemia din 1918-1919 as fi spus ca e scapat din frigiderul chinezilor dar se pare ca e ceva rar cu care omenirea se confrunta o data la peste o suta de ani.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

LIVEVIDEO/TEXT
A treia seară de proteste anti-restricții în Capitală. Oamenii au mers în marș pe traseul Universitate - Ministerul de Interne - Piața Victoriei, de unde au plecat spre Cotroceni / Au loc noi manifestații și în alte orașe
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... ertate.htm
INTERVIU Cât de mult se pot extinde protestele și cum am ajuns aici? Sociolog: Mulți români se simt abandonați, iar dacă vor apărea noi lideri pericolul este mare
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... e-mare.htm

Lipsa de empatie, egoismul, disperarea si ura lucreaza la asa ceva precum vantul la un incendiu.

Observ ca "dialogul" este agresiunea, excluderea si anularea adversarului. Cei care sunt impotriva acestor oameni iesiti in strada au numai dispret pentru ei, numai ocara, numai dorinta de anulare a lor. Cei iesiti au la randul lor ura si ocara. Se formeaza doua tabere insa una din ele este determinata si de disperarea concreta a vietii. Asa cum sufera multe familii pentru mortii si bolnavii din spitale, altele sufera din cauza somajului de 1 an. Multi au fost lasati fara paine si intrebare, cat pot rezista?!

Statul demonstreaza numai dispret pentru "pulime". Se iau hotarari peste noapte care afecteaza viata tuturor si nu am vazut minim efort de a comunica cu populatia, de a pregati oamenii, chiar de a-i consulta sau macar un semn de pasare pentru "pulime". Atitudinea celor de la putere este ca a ciobanului care mana turma de oi proaste. Ceea ce numesc ei "campanie de informare" este o voma sinistra. Probabil facuta de firmele lor de corupti politici sa ciuguleasca tot stolul de ciori politice din banul public. Asa e cand pui incompetenti peste tot in functii! Iese prost si nu functioneaza!

De cand sunt la putere au dovedit numai coruptie identica cu cei dinainte (PSD-ul). Au venit si i-au bagat pe ai lor in toate functiile la ciugulit din banul public.

Campania de vaccinare a inceput sub semnul "esentialilor", adica ei! Eu le spun mereu, generic, feudali, neo-feudali. Prima lor grija dupa furtul banului public si hranirea triburilor lor politice a fost sa se vaccineze ca esentiali! Poporul o fi prost, dar vede!

Poporul a vazut toate astea. Asista neputincios. Nu exista numai cei care sufera direct de boala sau cei carora le-au murit rudele/cei dragi. Sunt si cei in putere care nu mai au cum sa-si castige painea de zi cu zi! Daca in statele occidentale exista programe reale, eficiente prin care cei loviti economic de pandemie sa fie ajutati (real, concret) ceea ce se mimeaza in Romania e o bataie de joc. Sunt atat de multi ramasi muritori de foame! Si toti suntem mai mult sau mai putin afectati economic. Sistemul este incapabil, impotent si doar mimeaza sporadic si numai dau din gura vorbe. Ei bine oamenii astia ingroasa randurile "dacilor liberi" care mitingesc acum pe strazi. Si ceea ce se vede e putin, e doar "scanteia" organizata de unele forte politice insa grosul inca sta acasa si priveste. E scanteia care se invarte in jurul butoiului cu pulbere.

Pur si simplu neispravitii, hotii, mincinosii, mafiotii care sunt la putere au intins coarda intr-o perioada in care coarda e deja subtiata (de pandemie). O perioada, iata de 1 an a tinut frica. Inca mai tine cumva dar parerea mea e ca vine vremea socotelii. Au dormit 1 an in pandemie, lumea a vazut ca nu au pregatit sau rezolvat NIMIC in sistemul sanitar. Permanent ei sunt luati prin surprindere. Au avut 1 an sa mareasca capacitatea de testare, nu au facut nimic, au avut 1 an sa mareasca capacitatea spitalelor, nu au facut nimic, au avut un an sa pregateasca planuri economice sa-i ajute in primul rand pe cei care sunt direct loviti, nu au facut nimic, numai vorbe, gargara si impartirea prazii (banul public) intre ei.

Lumea vede ca in Romania pensiile speciale (care au ajuns halucinante) sunt de neatins! Nu te poti lua de pensiile speciale cum nu te poti lua de legea gravitatiei!

Lumea vede ca bugetarii nu numai ca s-au inmultit de la plecarea PSD pana azi, dar au salarii si sporuri efectiv nerusinate si traim cea mai mare aberatie economica, salariul mediu la stat e mai mare (dublu) decat cel din privat! Pai salariul de la stat e din dijma luata de la ala de la privat! Sectorul privat e cel care hraneste bugetarii si sporurile lor nesimtite si pensiile speciale! Si lumea a vazut ca ei nu se pot atinge de astea! Toate aceste abuzuri si insulte sunt sfinte! Privilegii feudale de neatins asa cum au fost si alea inaintea revolutiei franceze care a pus ghilotina in mijlocul pietelor. De cand lumea, oamenii de rand se rascoala de foame si de disperare dupa ce vad ca timpul trece si ei sunt mintiti la nesfarsit.

Deci, de cand au venit la putere (dar erau si pana atunci) ei nu pot rezolva NIMIC.

Am trait cu javrele astea scarboase la putere pana la alegeri. Au tinut alegeri in plina pandemie si au masluit cifrele numai sa le tina. Cat i-a interesat votul nu mai erau masurile anti-covid bune, nu mai era pandemie! Luase pandemia pauza pentru alegeri. Dupa alegeri, in noiembrie si decembrie s-a inregistrat cea mai mare mortalitate in Romania de la primul razboi mondial pana azi.

Lumea si-a dat seama ca e mintita ca de obicei dar o parte inca au avut speranta ca daca scapa tara de PSD o sa inceapa niste indreptari si reparatii. Dar NIMIC, doar s-au pus pe scaune la putere si au continuat ce faceau si aia dinainte, sa fure, sa minta, sa se faca ca fac si TOTUL ESTE IMPOSIBIL pentru astia. Nu pot rezolva nimic, nici pensii speciale, nici sporuri, nici armata de impostori si trantori care sug vlaga statului, nu pot rezolva nici spitalele care sunt tot alea si mai iau foc din cand in cand, nu pot rezolva nici sectia speciala decat nascand un alt monstru in loc, adica alte privilegii feudale, de data asta pentru magistrati, ca tot nu aveau destule! Pentru ei totul este imposibil mai putin ingrasarea averilor personale!

Practic poporul sta neputincios si ii priveste cum timpul trece si ei nu schimba si nu fac nimic!

Deci acum incepe sa le expire timpul de gratie. Si incepe cu oamenii cei mai nemultumiti si cei mai loviti direct. Plus imbecilii usor manipulabili. Si vor fi din ce in ce mai multi nemultumiti si sunt sanse sa se agraveze deoarece nu vad nici unul dintre cei aflati la putere sa inteleaga in ce rahat sunt si in ce rahat au bagat tara!

In curand sau deja nu mai tine celebra mantra, "PSD e de vina (pentru tot)!". S-a dus vremea! Pentru ca PSD nu mai e la putere si timpul trece, lumea uita si conteaza rezultatele. Care nu exista si nici nu se intrevad la orizont! Asa ca nu prea mai tine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Cum ieșim din Absurdistan pe înțelesul tuturor

România e pe locul 12 mondial la număr de morți camuflate de COVID-19, cu Republica Moldova pe locul 8. E vorba de morțile în exces, care se calculează prin diferența dintre numărul de morți estimate (pe baza anilor anteriori) și numărul de morți observate într-un anumit interval de timp. Vedeți mai mult aici. Pentru țările care nu se pot baza pe statistici – că nu se fac teste, că se dă oxigen pe culoare la bolnavi care ar trebui de fapt înregistrați în terapie intensivă dar nu sunt, că nu se trec corect cauzele în certificatul de deces – acest indicator e vital. El măsoară nu doar fatalitatea ca rezultantă a performanței sistemului de sănătate publică, ci și calitatea guvernanței, cît de corectă și transparentă e o țară. Așa că nu e de mirare că pe primele locuri sunt Peru, care abia de vreo cîțiva ani a reușit să facă o evidență a populației cît de cît decentă, dar cu peste 70% din angajați în economia subterană, sau Rusia, unde nu afli decît că pe Putin îl votează 99% din Cecenia, dar nu și că submarinul Kursk a avut un accident și cîți supraviețuitori sunt. România a debutat mai tîrziu în pandemia asta, am avut noroc, dar din iulie încoace am pierdut mai multe vieți decît media UE, iar din noiembrie disproporția a crescut dramatic, după cum puteți vedea din graficul alăturat Eurostat. Nu e o noutate, înainte de alegeri am scris aici că e criminal faptul că s-au abandonat testele pentru ca să se poată ține alegerile și că nu alegeri ne trebuie, ci guvern de uniune națională să managerizăm pandemia. Ca să se apere de colegii liberali care-i cer capul, faptul a fost recunoscut tardiv și de Vlad Voiculescu. Cifrele oricum există, dar cine e la putere e deasupra legii. Nu am pierdut deci 25 000 de vieți, ci multe peste – în noiembrie, decembrie și ianuarie excesul de morți a fost de 40-60%. O consecință indirectă a proastei guvernări și a lipsei de scrupule a celor care voiau doar puterea a fost să se subevalueze mortalitatea tot timpul, dar mai ales peste iarnă cînd au trebuit ținute alegeri și instalat guvern nou. Ce se întîmplă azi, cînd o fracțiune a populației refuză să mai accepte restricții spunînd că totul e o minciună și că guvernul exagerează e o consecință directă a lipsei de transparență de anul trecut. La polul opus avem țări ca Noua Zeelandă sau Norvegia care sunt pe zero sau chiar pe plus – fiecare moarte e atît de bine categorizată și publicată că nu există morți în exces deloc.
.......
https://www.romaniacurata.ro/cum-iesim- ... l-tuturor/

Prostii nu trebuie ajutati. Trebuie sa-i lasam liberi sa gaseasca ceea ce cauta!
Daca ajuti un prost (de multe ori impotriva vointei lui) si-l scapi de belea, o sa-ti reproseze dupa aia ca i-ai facut un rau. Face parte din capitolul cu facerea de bine.
Asa ca intr-un fel aceasta pandemie masoara gradul real de civilizatie la un popor. Si tot intr-un fel fiecare popor capata ceea ce merita.
Deci cam ala este si clasamentul real al civilizatiei (sau necivilizatiei, depinde cum o luam).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Date îngrijorătoare. Aproape o treime din pacienții COVID spitalizați în Marea Britanie au fost internați din nou după câteva luni

Aproape o tremie din pacienții care au fost tratați de COVID-19 în spitale din Marea Britanie a trebuit să fie internați din nou în decurs de mai puțin de patru luni, din cauza sechelelor, iar un pacient din opt a murit în această perioadă, scrie The Guardian.

Au fost analizate datele a 48.000 de pacienți, timp de 140 de zile, iar medicii au ajuns la concluzia îngrijorătoare că trebuie să le facă mai multe analize și investigații și să-i monitorizeze chiar și după aparenta lor vindecare, pentru a depista din timp eventuale complicații ale bolii și semne de afectare a altor organe.

Virusul SARS-CoV-2 creează cu precădere probleme respiratorii grave, dar poate infecta și afecta și alte organe, precum inimia, ficatul și rinichii. În alte cazuri, infecția cu coronavirus a antrenat declanșarea unor boli de metabolism, precum diabetul.

Studiul a fost efectuat de cercetătorii de la University College London și de la Universitatea Leicester, cu ajutorul Biroului Național de Statistică. Datele arată că boala provocată de noul coronavirus încă are multe necunoscute și este departe de a fi una benignă.

Cei 48.000 de pacienți studiați fuseseră exernați înainte de data de 31 august 2020.

Simptome aparent inexplicabile, care persistă mai mult de patru luni, au fost deja descrise în literatura de specialitate și au fost denumite „long COVID” (Covid pe termen lung) sau „sindrom post-COVID”. Medicii încă încearcă să-și dea seama care sunt mecanismele prin care infecția provoacă disfuncții pe termen lung ale organelor. Și de multe ori nu este vorba despre afectarea unui singur organ, ci despre o problemă multi-sistem. În plus, se întâlnește mai frecvent în rândul pacienților cu vârste sub 70 de ani și, de asemenea, par să fie mai afectați pacienții din numite grupuri etnice decât pacienții din populația albă.

Autorii studiuluui spun că în diagnosticul, tratamentul și prevenția sindromului post-COVID este nevoie mai degrabă de o abordare multidisciplinară. De asemenea, trebuie făcute cercetări urgente pentru a stabili factorii de risc. Dacă prezența așa-numitelor „comorbidități” - boli respiratorii, cardiace, diabet - sunt un risc suplimentar pentru pacienți de a dezvolta o formă gravă de boală, pe de altă parte, infecția în sine ar putea declanșa, la rândul ei, aceste afecțiuni, care ar putea fi considerate complicații ale COVID, au constatat medicii.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/dat ... ni-1481557
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Steer susţine că pacienţii infectaţi cu COVID-19 mor „sufocaţi şi însetaţi”, ucişi de „protocoalele criminale ale OMS” şi cu „complicitatea criminală a eroilor din linia întîi” şi îndeamnă la protest. Steer mai spune că „guvernele pandemice mituiesc presa cu peste 200 de milioane de euro să inducă populaţiei sentimente de frică iraţională, în numele unei gripe cu rata de vindecare de 99,7%”. „Viaţa normală” din China, lăudată de Olivia Steer Antivaccinista dă exemplul Indiei şi Chinei ca modele de bună practică în revenirea la „viaţa normală” spunând că „au renunţat la isteria pandemica şi şi-au reluat viaţă normală, fără măşti şi fără distanţare”. Olivia Steer este soţia cunoscutului realizator de emisiuni Andi Moisescu (PRO TV) care a fost infectat cu COVID-19 în noiembrie 2020. Steer a stârnit mai multe polemici în spaţiul public referitoare la vaccin şi pandemia de coronavirus şi distribuie pe Facebook site-uri care promovează teorii ale conspiraţiei. Steer a intrat în dispute cu mai mulţi medici din cauza unor declaraţii controversate referitoare la diete alimentare, remedii naturiste şi rolul vaccinurilor. În 24 octombrie, Olivia Steer îndemna pe Facebook la nepurtarea măştii şi nerespectarea regulilor sanitare.
https://adevarul.ro/news/societate/oliv ... index.html

https://www.g4media.ro/un-nou-derapaj-m ... tea-c.html

In China pe care o admira ea nu mai apuca sa deschida pliscul, era bagata la zdup instant dupa care muncea in parnaie 14 ore pe zi pentru o cana cu orez timp de atatia ani cat sa-i iasa din cap toti gargaunii.
Fara dubiu proasta nu e, doar excroaca si avida de publicitate de unde iese banutul. Ma fascineaza mereu ce sunt unii in stare sa faca numai sa iasa in evindenta publica ca negul pe varful nasului!
Din cate inteleg este nevasta lui Andi Moisescu si ma uimeste deoarece el nu pare baiat prost. Culmea, Andi a avut covid! Nu inteleg cum excroaca nu a luat si ea covid?! Poate a fost asimptomatica sau inca mai e timp sa si-o fure.

Panarama asta trebuia sa fie nevasta lui Dan Bittman, s-ar fi potrivit de minune! Cuplul perfect!

Taman ce au mai murit cativa:
A murit Nelu Ploieșteanu. Cântărețul era internat cu Covid-19 la Spitalul Floreasca
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... nu-1481615
Gabi Luncă a murit. Încă un nume mare al muzicii lăutărești răpus de COVID 19, după Nelu Ploieșteanu și Cornelia Catanga
https://www.g4media.ro/gabi-lunca-a-mur ... tanga.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Andreea Moldovan (MS): Ne sperie aglomeraţia şi mobilitatea excesivă a oamenilor. Cred că e un moment în care să ne şi schimbăm acest mod de a merge zilnic de mai multe ori la magazin
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... agazin.htm

Vad in subsolul articolului ca lumea ii baga carne in frigider acestei comuniste!

Pe mine ma sperie prostia ei si celor care iau decizii la nivel national!

Ieri vineri pe la ora 17.30 nu aveai loc pe strazi de masinime si omenire, BULUC! Asta este efectul masurilor lor CRETINE si INUTILE, bulucul, si fix contrariul a ceea ce e nevoie!

O tara intreaga striga disperata la acesti comunisti imbecili ca prin restrangerea orarului la comert se va produce mai multa buluceala! Deja ieri si azi s-a produs!

Pe de alta parte nu e numai o data o comunista de tip Ana Pauker ci e si a doua oara! Pentru ca e PROSTIE INFINITA sa te plangi ca lumea cumpara din magazine! Faptul ca poporul merge la comert si cumpara ESTE DE BINE! Inseamna ca inca nu e criza aia mare care ne paste. Si din cauza acestor imbecili comunisti impostori, incapabili si care au pierdut simtul realitatii o sa intram cu totii in faliment national !

Programul la magazine trebuie sa fie CAT MAI LUNG pentru ca lumea sa nu fie disperata ca nu mai apuca si sa mearga omul lejer.

Guvidul nu se ia pe strada singur, nu se ia in supermarketul unde e cate un om la 5 metri, nu se ia in parc! Guvidul se ia de la locul de munca si din familie pentru ca DSP-urile nu fac ceea ce trebuie! Guvidul se combate (Asia este exemplu!) printr-un sistem rapid si eficient de informatie prin care focarele sunt rapid aflate si izolate! Nu se combate prin interzicerea la tot poporul sa mearga pe strada dupa ora 20 (ca si cand virusul actioneaza numai seara)! Se combate prin cat mai multe teste si mai ales GRATIS si prin metode prin care omul sa fie stimulat, premiat si atras sa faca test, sa declare, sa afle rapid!

Insa sistemul lor de comunisti imputiti este fix invers, sa afli azi ca esti pozitiv la covid e cum ai primi sentinta cu executare de la tribunal! E pedeapsa! Normal ca lumea se ascunde! De aia multi nu vor sa se testeze desi au simptome si banuieli, multi nu ajung la spital la timp si cand ajung umplu ATI-urile si mor.

Comunistii ca aceasta fiinta au impins Romania in una din cel mai mari mortalitati de covid din lume!

Azi Romania e pe locul 9 pe planeta la numarul de morti de covid!

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Sa va uitati constant pe siteul international ca Romania e mereu in primele 10 tari pe planeta la numarul de morti pe zi! Pentru ca bietii oameni au fost batjocoriti, speriati, adusi la exasperare timp de 1 an, pentru ca sistemul lor criminal, comunist, birocratic a ajuns o sperietoare!

In felul asta rumanul majoritar se fereste de sistem, sa nu se afle daca e infectat si asa da si la altii si el poate moare ca nu capata ingrijire medicala cand se mai poate face ceva!

Se vede pe cifre ca tari puternice precum USA, UK, Italia, Canada, etc, deja stiu sa trateze covidul si au mult mai putine decese raportate la numarul de cazuri grave de la ATI. Insa in Romania mor ca mustele! Si asta se datoreaza in primul rand celor care conduc tara asta, celor precum aceasta comunista, indivizi care nu au simtul realitatii si habar nu au ce se intampla in realitate dar iau decizii pentru noi!

Masurile cele mai importante trebuia sa le ia ei, nu noi! Au avut un an sa mareasca capacitatea de testare si cea a spitalelor. Nu au facut NIMIC!

La alegeri era fix aceeasi situatie ca azi dar taceau malc, nu mai era covid, ca trebuia ca ei sa primeasca voturile sa se suie pe scaune de unde sa faca avere!

Romania e condusa de TAMPITI !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Eu cred că direcția în care merge Romania este una buna. 2 milioane din oamenii (activi)vaccinati, este incredibil de bine. Timpul va trece și veți vedea.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

resitent wrote:
03 Apr 2021, 20:09
Eu cred că direcția în care merge Romania este una buna.
pe mine ma ingrijoreaza criza economica, nu guvidul. Asta poate sa dispara de la sine in curand, poate sa se modifice si sa o tinem mereu asa ani de zile, etc, etc, nimeni nu stie viitorul. Insa criza economica e cea mai periculoasa! Si deja sunt semne foarte rele din punct de vedere economic si nu ma refer neaparat la euroiul de 5 lei (e ceva normal, trebuia sa-l faca 5 lei de asta toamna).

Masurile lor oligofrenice nu fac altceva decat sa stimuleze criza economica. Care are si o latura psihologica foarte, foarte importanta. INCREDEREA este cea care ne tine pe linia de plutire. Ori toate aceste bajbaieli cu masurile de guvid distrug increderea, sitmuleaza depresia oamenilor, ii duce la nivel de apatie. Anul trecut cei mai multi erau convinsi ca anul asta cel tarziu se termina. Anul asta nu mai e nimeni convins ca se va termina. Apar tot soiul de momente festiviste ca iata, se poate face ceva care sa puna capat insa realitatea contrazice instant totul, acum e molima mai mare ca anul trecut cand se considera rau.

Anul asta e foarte diferit din punct de vedere psihologic decat anul trecut cand era mult mai bine din punctul asta de vedere si drept dovada ca scaderea economica nu a fost provocata decat de cheltuielile in exces cu pandemia si nu de activitatea oamenilor atat cat s-a putut desfasura. Acum oamenii sunt cu nervii intinsi, obositi psihologic si mai ales, ceea ce e cel mai rau, se instaleaza sentimentul general de incertitudine. Asta e pericolul cel mare deoarece incertitudinea duce la lipsa apetitului pentru consum, pentru riscuri de investitii sau riscuri de cheltuieli. Stabilitatea economica este incredere si egoism. Cand oamenii umplu magazinele e de bine. Cand oamenii consuma , merg in vacante, cauta sa cheltuiasca, e de bine. Dar cand se asterne linistea atunci e de rau, asta e moartea economica!

Astia care decid in chestii cu guvidul sunt niste tampiti deoarece nu vad decat o mica felie din realitate. Si pentru ca sunt rigizi. Ceea ce era valabil cu guvidul anul trecut, acum nu mai este. Totul trebuie adaptat permanent pe starea oamenilor si acum avem o stare diferita, stare care are nevoie de altceva, in primul rand predictibilitate, stabilitate, optimism chiar si indus, fals, dar oamenii au nevoie sa fie chiar si mintiti cu optimism. Si cand colo decidentii sanitari se tanguie toata ziua ca niste ciocli, apar brusc si decid masuri care deranjeaza fara sa explice, fara pregatire si mai ales fara sa mai aiba nici o autoritate morala. In felul asta in populatie creste sentimentul de nesiguranta, de pesimism pe termen lung, de incertitudine si o noua frica, cea economica care e mult mai grava decat frica de virus. Peste aceasta stare lumea vede ca decidentii sunt aiuriti si nu stiu ce sa faca, bajbaie pe nervii nostrii, iau masuri cretine si inutile, nu explica nimic, etc, etc. Astfel pe langa depresie, pesimism si frica economica creste si sentimentul de revolta si ura la modul general impotriva sistemului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply