COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Desigur perioadele lungi de pandemie și lockdown au lăsat în inimile tuturor un gând de nemulțumire dar odata cu apariția acestor vaccinuri și cu timpul.petrecut in familie sau cu noi înșine, poate vom înțelege mai bine călătoria noastră pe aceste coordonate temporale.

Multi dintre noi au găsit timp pentru proiecte ce erau amânate și au avut răgazul să își ordoneze biblioteca, discurile sau altele asemenea.
Desigur exista.si foarte multi care inca se închină la.aceiasi conectori, până la urmă, omul este atât cât înțelege.....
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Totusi covidul te-a schimbat, observ urme vagi de intelepciune insa pot fi doar resturi de ARN inactivat.
Asa cum prostul de mine se inchina la un stecher, asa si prostul de tine se inchina la axul cardanic de la "Haudi Quadro". Fiecare prost se inchina la ceva dar prostul cel mai mare e convins ca le-a inteles pe toate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Greșit, eu nu mă.inchin la nimic și nimănui, prefer să mă bucur de lucrurile.pe care reușesc să le înțeleg. Fiind prost, mai prost decât majoritatea, aștept ziua în care ne vom închină cu toții la șteker și vom fi fost făcuți ștekerari..
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

In Capul Verde s-au vaccinat 6 insi!
La vaccinarea pe cap de locuitor (adica procentul care conteaza) Romania e depasita de Chile, Maroc, Turcia. Serbia, Grecia, Ungaria, Spania, etc, le-am enumerat pe cele mai amarate cu care ne-am putea intrece, nu mentionez USA, UK, Elvetia, Singapore, Danemarca, Islanda deoarece astea sunt de pe alta planeta iar insulele si statele minuscule se rezolva usor cu un singur avion incarcat si cateva cadre medicale. Cel mai rusinos este ca ne-au intrecut Maroc, Chile, Serbia, Grecia si Ungaria. Asta asa ca sa nu o mai repete ca pe o mantra spalatii pe creiere ca "Romania sta bine". Nu sta bine la nimic! Doar la hotie si dat din gura!

Deci situatia la zi:

https://www.bloomberg.com/graphics/covi ... ium-europe
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Impresionant, pare ireal ca se petrece in Romania!
Catolici! Transilvania!
FOTO Miercurea Ciuc: Imagini impresionante cu oamenii așezați ordonat, în condiții de pandemie, la sfințirea coșurilor de Paștele Catolic
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... ndemie.htm

Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Tot o tâmpenie, o tâmpenie data cu ulei de șarpe.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

zise un Mitic ofticat,
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Religia este ficțiune
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Mesaj înspăimântător. Medic: Peste jumătate de milion de români vor muri de COVID! Pe ce se bazează predicţia
https://adevarul.ro/locale/calarasi/mes ... index.html
.....
Toată povestea cu magazinele e simpatică, dar – de departe – studiile arată că oamenii iau COVID de la locul de muncă.
Am obosit sa scriu ca nu din magazin sau de pe strada sau din parc se ia covidul ci de la locul de munca dupa care se duce acasa in familie si eventual la musafiri daca se aduna cu copiii intr-o duminica la masa si la un film. Locul de munca e de departe pe prima pozitie.

Asa ca masurile luate de astia cu strada seara si magazinele sunt inutile si nu fac decat sa deranjeze, sa streseze si culmea, fac si rau pentru ca provoaca mai multa buluceala.

La locurile de munca majoritarii isi baga p_la in masurile antiguvid. In primul rand la privat dar si la stat. In zona privata nu se poate controla sau daca ar face-o e ineficient si cu scandal. La stat majoritatea sunt tampiti natural asa ca nu conteaza. Deci chestia cu strada, declaratia si magazinul e o labareala.

Am mai scris degeaba, singura chestie eficienta e metoda asiatica, soft pe telefoane, urmarire, anchete, comunicatii, informatii, totul rapid...... pentru asta iti trebuie un sistem si sa nu ai toate ipocriziile astea cu drepturile si protectia omului in UE.

Gabriel Diaconu mi se pare un tip destept si cu bun simt insa ce spune el acum e o imensa exagerare, nici vorba de asa ceva. Daca si crede in ce spune gasesc o simpla explicatie, de obicei psihiatrii sunt mai nebuni decat pacientii lor. Insa eu cred ca omul a gandit bine ce a scris, probabil tinteste sa mai sperie dintre NESIMTITI care sunt in procent extrem de mare. Parerea mea este ca pe NESIMTITI nu-i clintesti cu nimic, cunosc destui si mai degraba le cade cerul in cap decat sa se schimbe ei cu ceva. Unicul dialog cu astia e cel de forta (amenda, bataie, amenintari, politie, bulau).

O singura chestie o sa mai poata misca ceva din masa (prea) mare de NESIMITITI, daca se impute rau la spitale si o sa inceapa sa se vada pe strazi "efectele" (dricuri, salvari in exces, in presa cazuri grave, morti insirati prin curte, cimitire fara locuri, etc). Deci numai daca bubuie in sistemul sanitar pana la tavaleala pe holuri si suplimente la morga, cimitire, dricuri, America de Sud style, etc.
Managerii de spitale fac apel la populaţie să respecte măsurile anti-Covid: Situaţia este extrem de gravă
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... -grava.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Deputatul USR Tudor Benga susține într-o postare pe Facebook că întreaga clasă politică a preferat să lase responsabilitatea unor măsuri nepopulare în seama funcționarilor, iar efectul este că „oamenii nu mai au încredere în măsurile luate de stat fiindcă politicienii au preferat să externalizeze deciziile nepopulare și acum fac pe niznaiu”.
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-24 ... ie-zic.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Mutaţia japoneză E484K, a patra tulpină a SARS-CoV-2 care ameninţă întreaga lume, depistată în România
.....
Potrivit primelor informaţii vehiculate în presa din Japonia, noua mutaţie ar fi rezistentă la vaccinurile anti-COVID, însă este nevoie de studii suplimentare care să confirme sau să infirme acest aspect.
https://adevarul.ro/news/societate/muta ... index.html

Asta e Accufazele covidului, high-end made in Japan! Si cand l-am auzit pe Catzu ca termina cu restrictiile pe 1 iunie am avut un presentiment rau! De obicei tot ce spune asta se intampla pe dos.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Prăpastia economică dintre Uniunea Europeană şi SUA se mărește din cauza pandemiei. Analiză AFP
https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... fp-1486761

Cumva planul Joe Biden de redresare seamana cu ce a facut Franklin Delano Roosevelt in anii 1930.

UE a dat-o in bara cu vaccinarea, au ales pana au cules, s-au tocmit si negociat sa scoata vaccinurile ieftin cand era momentul sa nu se mai uite la bani pentru o marfa vitala pe care o vor toti cat mai repede. Termenul cat mai repede era prioritatea. Dar ei s-au tocmit si au negociat maiastru contracte fara egal in Univers si au ramas cu hartiile stampilate si semnate. Marfa au luat-o altii. E din seria, "operatia a reusit, pacientul a murit", au contracte beton dar nu au marfa (vaccinurile). Niste labe triste de birocrati din Bruxelles care traiesc prea bine si prea moale fara sa le tzatzaie curul de vreun risc adevarat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Pfizer a oprit livrarea a 700.000 de doze de vaccin, după ce Israelul nu ar mai fi plătit ultimele tranșe
https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... se-1486617

Evreii au obiceiul sa dea tzeapa (dupa ce isi fac plinul) insa de remarcat ca pe piata cu vaccinurile se joaca foarte dur si preturile nu sunt mici! Se vor intelege, dar probabil acum ca evreii s-au vazut cu sacii in caruta incearca sa mai traga din pret in timp ce Pfizer joaca la randul lor dur stiind cu cine au de-a face.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Andreea Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii: Două săptămâni de carantină naţională ar face minuni
https://adevarul.ro/news/societate/andr ... index.html

Ana Pauker in versiune de coronavirus. Tipa imi pare plecata cu capul, ar trebui consultata la psihiatrie.

Trantorii astia din Ministerul Sanatatii cu mintea prea odihnita ar trebui incolonati si dusi in sectiile ATI la munca.

Dupa 1 an se constata ca masurile astea de carantina generala si de bezna mintii sunt in general slab eficiente spre nici o eficienta si daca anul trecut mai intelegeam ca trebuie intarziata infectarea prin inchiderea "gainilor" in cotetz, dupa 1 an constat ca nu au facut nimic sa mareasca capacitatea sistemului sanitar. Acum vin cu aceleasi idei peste o populatie obosita psihic, sictirita si satula de aberatiile lor.

Timp de 1 an nu au organizat nimic, nu au suplimentat nimic, nu au prevazut nimic, au tot asteptat ca trece de la sine. S-au ocupat numai de furat (facut avere din functii publice), campanii electorale, impartit functii si atat. Dupa 1 an vin cu aceleasi masuri care nu mai pot avea nici o eficienta pentru ca majoritatea populatiei nu mai crede in ele, nu mai vrea sa respecte si lumea in genere e revoltata si s-a saturat de toate astea. Practic s-a pierdut respectul si increderea datorita incapacitatii lor de a administra tara. Puteau macar sa faca o campanie (propaganda) inteligenta sa aiba macar o parte din populatie constienta dar au facut fix invers, deja acum orice "campanie" de-a lor irita si are efect contrar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Regula coșului de cumpărături. Prefectul Capitalei calculează câți oameni pot intra în magazine
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... gazine.htm

Asta e coleg de partid (USR) cu ala de la sectorul 2 care nici nu se mutase bine in primarie ca se gandea la o prima galactica masura, desfintarea garduletelor din jurul blocurilor sa transforme spatiile verzi ....in zone de picnic public sub geamul celor de la parter. Pur si simplu astia imi depasesc asteptarile! Din pacate PSD-ul va reveni mai repede decat mi-as fi imaginat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply