COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by remoteviewer1 »

Intra-adevar, dialogul vostru este reprezentativ cu adevarat pentru ceea ce se intampla astazi in sotzietatea noastra. Exista o patura de oameni (cu surprindere, observ ca este cu adevarat numeroasa si independenta de "ierahiile" tipic umane ce tin de nivelele asteptate de educatie, ori de banii din cont, varsta, etc.) pe care o putem numim plina lashi, gica - contra, defazati, deprimati, supra-condusi de instincte primare, rataciti, cum vreti voi...ce s-a ridicat ,precum personajul lui Dostoievski din "subterana" vietii, si cere cu insistenta ca mesajul sa-i fie auzit. Precum a demonstrat momolo mai sus, nu sunt condusi de prea multe idei constructive, nici nu prea au argumente sau propuneri concrete; au in schimb niste sentimente ce-i bantuie ce nu pot fi usor verbalizate (deh...ca sa ajungi aici, trebuie sa mai pui procesorul la contributie din cand in cand) si recita cu patos franturi din stiri sau informatii de la tv, faisbuck sau de pe net adunate.

Aceste persoane, aleg cu iscusinta ce le convine din noianul informatii produs de societatea dominata de libertatea de exprimare(prost inteleasa de cele mai multe ori) si sapa cu patos la baza societatii, ca niste soareci infometati ce isi propun sa distruga un zid imperfect existand inca in picioare datorita rolului vital pe care il mentine cu greutate. Din acest motiv, kaav acesti soricei toxici ar trebui tratati fara mila, argumentul "parerii umile" in numele libertatii de exprimare nemaifiind valid de mult pentru oamenii cu oarece maturitate si experienta. Dupa parererea mea acesti "soricei" sunt prezenti in orice organizatie, de la covrigaria de la coltul strazii pana la marile servicii secrete de cand lumea. Acest neam de soricel nu stie cu siguranta ce vrea d ela viata, e chitit momentan sa ajunga la capatul celalalt al zidului si apoi, poate din plictiseala sau frica (de ce a vazut pe partea cealalta) se poate intoarce de unde a plecat si eventual va lasa in micro-tunelul sapat ceva rahat si urme de dinti. In aceasta maniera, zidul mare (a se citi societatea umana) construit cu truda de inaintasi cu sacrificii enorme ajunge sa fie gaurit in nenumarate locuri si poate chiar sa se si prabuseasca coplesit de munca "sirguincioasa" a ultimului soricel ratacit, nevinovat (dupa spusele proprii si a altor soricei harnici unde nu trebuie), un pic depresiv, un pic plictisit, poate scarbit de unele chestii minore pentru Societate in ansamblu insa Importante pentru El.

Daca vreti sa fiu sincer cu adevarat (internetul imi permite oarecum acest lucru)...eu cred cu tarie in respingerea crezului toxic al acestor oameni (pe care multi nu il pot exprima liber din motive evidente) este urmatorul : " fac "ceva" pe restrictiile voastre ce nu ma lasa sa bag un mic la burdihan cu o bere cand vrea muschiu' meu (exprimat si mai lustruit "vreau sa fie viata ca inainte...") si ma obliga sa port botnita pentru cateva babe si mosi din spitale ce oricum erau bolnavi si inainte". Argumentarile de genul "dar staii...., dar sa vezi..., dar cum iti explici?, dar ai auzit despre asta..., nu suntem vite...., au murit oameni si pentru mai putin de atat in trecut, selectie naturala domnu' meu...." nu folosesc decat a justifica pierderea temporara a unor beneficii personale ce sunt legate de motive hilare in contextul actual dificil:
- nu mai imi suport copii, vreau sa ii vad la scoala (nu neapaarat invatati)
- nu mai imi suport partenerul, il vreau plecat la servici sau in delegatie
- imi urasc garsoniera si vreau sa calatoresc "inafara" ca inainte..., eu fiind un "free-spirit"
- vreau sa ma duc in baruri, in discoteci sau pe Tinder sa imi manifest emanciparea sexuala caci suntem in 2020 nu la 1800
- vreau petreceri, nunti, botez-uri in care sa fiu cu "apropiatii" si sa ma mai falesc cu ultimile achizitii materiale sau sentimentale, sa-i explic varului meu ce nu intelege de ce toyota hibrid e mai buna ca skoda dizal...
- urasc calculatorul si sa lucrez cu el, ma iradiaza, imi aplatizeaza creierul, nu il inteleg deloc, nu stiu cum altii pot, eu nicicum! de n-ar fi pandemia asta...
- daca stiam unde ajungeam, nu imi mai alegeam meseria asta...ma faceam si eu...
- afacerea mea nu mai merge deloc, oare era vitala pentru societate?
- nu mai pot sa crap seminte si sa sprijin cu berea (la inceput, apoi urmand taria) in mana colturile cladirilor noaptea pana la ora 04:00 ca "inainte"
- nu pot sa ma vad usor cu amanta/amantul, trebuie sa inventez prea multe scuze in fata familiei
- nu mai pot sa umblu sa fac vlogging, review-uri la boarfe, uleiuri esentiale, sapunuri tibetane si alte lucruri ca inainte...oare acesta activitate e vitala pentru societate?
- Trebuie sa stau la coada in fata magazinului de Vinerea Neagra, nu pot sa ma imbulzesc sa sustrag caloriferul chinezesc la super reducere din fata celor mai lenti

Gradul de civilizatie al unui popor (disparut) este evaluat (din cate stiu) si de gradul de ingrijire pe care il acorda batranilor sau persoanelor invalide. Nu conteaza doar podoabele sau turnurile construite si este unul din lucrurile ce ne diferentiaza ca specie pe aceasta planeta. Noi dorim sa ramanem in istorie o generatie cinica ce a sacrificat un anume procent din populatie (istoria va confirma cat) pentru pastrarea libertatilor individuale de multe ori cam nesemnificative? Spitalele gem si mai nou ard pline cu pacienti si noi plangem ca niste copii rasfatati si nerecunoscatori ca "vrem sa fim ca inainte"?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo, de unde pana unde ai tras concluzia ca sunt iresponsabil, ca subestimez munca medicilor?
Este foarte usor se pare ca cineva sa fie inteles gresit cand se exprima. Remarc o rigidizare a parerilor care in mod sigur are legatura cu starea in care ne aflam acum cu pandemia asta, ma refer in mod previzibil la stresul care ne afecteaza pe toti in diverse grade fie ca acceptam asta sau nu. Nu ma consider atat de important incat sa consider ca universul roieste in jurul meu, sunt un fir de nisip pe o plaja. Toti cand scriem, transpare ceva din caracterul nostru, firea noastra. Nu suntem perfect obiectivi, scriem in stari/dispozitii diferite si mai ales ne contrazicem in timp pe noi insine odata ce avem parte de o intelegere diferita a lucrurilor. Nimeni nu este scutit de paternele astea de comportament.
Cand am apelat la expresia ''internetul cum este acum, este o poteca care duce nicaieri'', aveam in minte forumurile care au disparut; majoritatea forumistilor activi au dat dovada acolo (din punctul meu de vedere) de o inteligenta peste medie. Aspectul asta nu a fost suficient ca sa nu dispara in timp dialogul si in final sa dispara complet tot. Dependenta de net exista, corect. Noi alegem in ce masura acceptam sa ne influienteze.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

momolo, de unde pana unde ai tras concluzia ca sunt iresponsabil, ca subestimez munca medicilor?
iata citate:
kaav wrote:Personal, imi doresc sa traiesc fara masca. Premiza corecta, nu-i asa?
Asta e telenovela in care traim acum. Pe vremuri, oamenilor le pasa de felul in care in care vor muri, in ziua de azi le este frica doar ca vor muri. Acum se moare umil, lipsit de demnitate, inconjurati de aparate sofisticate.
Trece si asta.
kaav wrote:De cand ''presedintele'', ''seful de scara'', ''impegatul din gara'' sunt un model de conduita pentru mine??
Nu traiesc pe banii lor, nu am invatat ceva care sa-mi lumineze viata de la personaje de genul asta, daca mi greu in viata nu o sa vina ei sa-mi dea o cana cu apa daca nu o sa ma pot ridica din pat. Hai sa fim seriosi.
Gaseam si mai jos insa nu mi se deruleaza.
Crezi ca ce ai scris cu dorinta ta de a trai fara masca ajuta cu ceva in situatia actuala ?! Ba mai mult, nu crezi ca a scrie (=promova) pe internet (am stabilit de comun acord importanta acestuia) nu e cumva un indemn la nerespectare (deja devenita o "moda") si o lipsa de respect pentru acei oameni nestiuti din sistemul medical care traiesc un cosmar zi de zi ?!?! Crezi ca in situatia in care atatia "nu vor sa poarte botnita" (ca "le rapeste libertatea" si le atinge fudulia) afirmatia ta e de ajutor sau are un efect bun?!?!
In al doilea citat alt indemn, de data asta la ignorarea auutoritatilor de orice fel (de la presedintele de stat pana la impiegatul de gara) vine ca salata la friptura dupa prima afirmatie cu "botnita". Dupa ce am citit cele de mai sus mi-am zis, iata un mic soricel care roade gaurica lui in baza zidului civilizatiei!
Tu constientizezi ce scrii ?!?!
Cat priveste referirea la propria persoana, nu mai are rost sa citez, e aproape o constanta desi subiectele la care postezi NU se refera la persoanele noastre, nu se refera la ce vrem, ce simtim, ce probleme avem noi. Dar nu sunt eu psiholog de profesie.

Nu am vrut sa intervin dupa postarea extraordinara a lui remoteviewer1. Dar acum iti raspund tie, kaav. Vad ca nu te referi deloc la postarea lui. Avand in vedere ceea ce ai scris tu, din care am citat putin mai sus, intelegi aceasta parabola exceptionala pe care remoteviewer1 o face intre oamenii care posteaza pe net in anumite directii sub anumite mentalitati si soarecii care sapa la baza unui zid (important, care sustine toata casa), soricei care nu stiu bine de ce sapa si nu au un scop anume, dar sapa! Exceptional a spus cum soarecele dupa ce a ros micuta lui gaurica (presarata cu rahat) ajunge in partea ailalta dar nu stie de ce si la ce-i trebuie, pur si simplu a simtit nevoia sa roada zidul!

remoteviewer1, postarea ta este exceptionala! Iti multumesc pentru ca m-ai facut sa nu ma simt singur! Din pacate facem parte dintr-un popor primitiv (repet, facem parte!) lovit de multe boli si frustrari adunate in timp. Acest virus, aceasta pandemie scoate la iveala ca niciodata in istorie nivelul real de civilizatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Nu am vrut sa intervin dupa postarea extraordinara a lui remoteviewer1
Subscriu si eu. Respect maxim din parte mea, exprimat prin "no reply".
Gradul de civilizatie al unui popor (disparut) este evaluat (din cate stiu) si de gradul de ingrijire pe care il acorda batranilor sau persoanelor invalide.


La 21 de ani am avut ocazia sa vad pe strada, in viata de zi cu zi, ce inseamna acest lucru. M-am gandit ca intr-o zi as putea sa ajung si eu la fel. A fost unul din criteriile care m-a determinat sa-mi pun bazele aici. Pacat ca nu ne dam seama cat de mult avem de castigat, din toate punctele de vedere, din starea de bine a varstnicilor.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Pe langa batrani mai sunt si copiii. Gradul de civilizatie al unui popor se masoara (si) in modul in care isi trateaza batranii, bolnavii, invalizii dar si copiii. Se poate spune mai simplu ca se masoara in modul in care ii trateaza pe cei slabi, vulnerabili si dependenti.

In ROMANIA unul din 5 copii se duce la culcare flamand! Asta e statistica oficiala.

De exemplu nazistii ii gazau pe bolnavii cronici (am citat la rubrica dedicata un film de exceptie cu acest subiect). Vremurile alea se pot intoarce oricand, nu sunt imposibile. Putem citi istoria sa intelegem cum a ajuns lumea atunci la nazism si comunism. Deja observ in vremurile actuale similitudini.

Vremurile alea au fost posibile datorita "soriceilor" mentionati de remoteviewer1 care premergator nazismului si fascismului dar si comunismului au ros (fara sa stie de ce, fara sa aiba nevoie) zidul care tine civilizatia. Dupa ce zidul a fost facut sita de milioane de soricei, s-a prabusit si a urmat urgia.

Asa cum ziceam mereu, istoria se tot repeta, se invarte in spirala ajungand in mereu in acelaleasi puncte ca in trecut dar mai sus pe axa verticala a timpului.

Probabil lumea a trait prea mult o perioada prea lunga de pace si prosperitate. Si cum vorba aia, nici o nenorocire nu vine singura.....

Nesimtirea soriceilor besmetici (carora in general li s-a urat cu binele - era vorba bunicii mele care se nascuse in timpului primului razboi mondial si l-a trait si pe al doilea iar apoi a trait comunismul lui Ceausescu si apoi dupa asta a trait si perioada de "tranzitie" catre nicaieri), deci cum ziceam, nesimtirea este generala pe toata planeta, mai mult sau mai putin depinzand de regimurile politice. Acolo unde e democratie si libertate soriceii prind curaj si incep sa roada zidul. Acolo unde este dictatura soriceii plang si viseaza la vremurile libere cand vor avea voie sa roada liberi ce vor ei.

Un exemplu de nesimtire:
Poliţia franceză a intervenit cu grenade la o petrecere-gigant într-o suburbie a Parisului. Un participant rănit, depistat cu coronavirus
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;



Si cu totul altceva, mai sus spuneam cat de marunt este virusul, iata:
Dimensiunea reală a dezastrului Covid-19. Expert: "Tot HAOSUL din lume încape într-o linguriță"
https://www.realitatea.net/stiri/actual ... 6192245c53" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by _BGD_ »

Teoretic, si pur teoretic, daca fiecare fiinta umana de pe planeta ar respecta regulile (masca, distantare, igiena, etc), in 2....hai 3 saptamanai, virusul ar disparea. For ever!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo, da bine pentru coeziunea forumului sa existe o oaie negra, numa buna de umplut cu flegme, nu ? :D
Am citit postarea lui remoteviewer1 si tot respectul pentru ea. Sunt intotdeauna onest, indiferent de ce crezi tu.
Daca ai fi fost atent la ora la care am scris postul care ti-a declansat reactia, ai fi aflat rapid ca a fost la putin timp inainte de ora 1 noaptea (am probleme cu somnul dar asta este doar problema mea) si ma trezesc de ani de zile la ora 4' 40'' ca sa fiu apt de o noua zi de munca (nu sunt bugetar). Postarea lui este complexa si m-ar fi trezit complet din starea de nici treaz dar nici adormit pe care o am de regula noaptea. Evident ca am remarcat-o si chiar mai mult am citit-o de 2 ori, cu rabdare - cap, coada.
Nu a avut o atitudine ostila la adresa mea, a avut un ton de mustrare , a fost elegant dar ferm vis a vis de maturitatea care trebuie sa o aiba orice om.
Port masca, stiu cu ce se manaca de ani de zile de dinainte de nemernicia asta de pandemie (motive profesionale). Folosesc daca este nevoie ore in sir masca cu multiple straturi (carbon activ fix la masca, filtru schimbabil de catva milimetri original + strat de pasla + masca asta de dame impusa la toata lumea ca sa schimb mai rar consumabilele oferite :mrgreen: )
Pentru linistea ta si in amintirea vremurilor in care nu exista virulenta asta, ma abtin sa spun vorbe care poate le-as regreta, din motive de conduita. Asta este ultimul meu post si ma voi tine de cuvant. Nu voi mai reactiona la nici o provocare de acum inainte indiferent daca este negativa sau pozitiva.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Avertismentul dur al unui medic roman: Vom avea 500.000 de infectari pana la Craciun. Ce ne-ar mai putea salva acum

Romania ezita sa instituie carantina, desi numarul raportat de cazuri confirmate, pe judete, depaseste 6 la mie, sau, in cazul Sibiului, 8,83 la mia de locuitori. Cercetatorul si medicul Octavian Jurma atrage atentia asupra faptului ca, din cauza ezitarilor guvernului de a lua masuri de carantina, numarul cazurilor de decese ar putea creste dramatic inainte de Craciun, iar "beneficiul electoral" urmarit de politicienii va fi, de fapt, un dezastru. Jurma a mai afirmat si ca, in Romania, pandemia a fost politizata, politicienii urmarind "curba opiniei publice si nu curba epidemiologica".

"Sunt oameni competenti care ii consiliaza, si din date care stiu ca exista se stie cu o saptamana inainte cum stam cu rata de infectare. Dar ar trebui sa se urmareasca si indicatori nationali, nu doar raportarile locale. Sunt doua curbe, ale raportarii oficiale si raportarile pe judete. Curba oficiala variaza de la o zi la alta. Insa pe judete nu se iau masuri, pentru ca sunt niste criterii care, daca nu sunt indeplinite toate, atunci nu sunt obligati sa instituie masuri de carantina", a declarat Octavian Jurma, pentru Ziare.com.

Jurma a mai precizat ca si in orasele mari se ezita pentru luarea masurilor mai dure de carantina, invocandu-se argumentul ca "mai sunt locuri in spitale, ma refer la Timisoara, Sibiu sau Cluj, si atunci nu se impune carantina stricta. Nu se iau masuri, nu avem o strategie nationala, se lasa totul in seama autoritatilor locale. Autoritatile nu mai sunt "publice", ci politice. INSP nu raporteaza catre populatie asa cum ar fi normal, si asta pentru ca au ordin de la guvern sa nu panicheze populatia. Avem de fapt un INSP devenit o institutie privata in slujba guvernului, o institutie politica".

Guvernul ezita sa ia masuri de carantina

Octavian Jurma a mai declarat ca, din pacate, Romania a politizat pandemia. "Cred ca s-a pierdut batalia in a castiga inimile si increderea oamenilor. Vedeti, americanii cand s-au dus in Afganistan au fost preocupati sa fie vazuti nu ca o armata de ocupatie. Guvernul nostru se comporta cu noi de parca ar fi o armata de ocupatie intr-un teritoriu, iar noi, o populatie ostila. Vedeti si cazul Sibiu, l-au destituit pe subprefect, iar prefectul e bine mersi. Si apoi nu e logic, daca in Sibiu situatia e grava, de ce nu institui carantina si in judet? Cum vei gestiona situatia in orase mari precum Timisoara, Cluj, Sibiu, daca nu ai curajul sa institui carantina? Politicul isi permite sa cenzureze INSP?"
https://ziare.com/stiri/coronavirus/ave ... Interpromo" onclick="window.open(this.href);return false;

Oare cat de slab de creier sa fi sa crezi ca daca votezi PNL o sa fie altfel de guvernare decat a fost de anul trecut si pana acum?!?! Au demonstrat in mod clar ca sunt o alta versiune de "pe-se-de" si asa cum spun mereu, cealalta jumatate a fostei Securitati si fostului PCR, unii spun ca jumatatea cea mai tembela. Si deja se vede cu ochiul liber. Modul cum au balmajit dupa tragedia de la Piatra Neamt le arata adevarata fatza de politruci mincinosi, demagogi si iresponsabili (si lipsiti de omenie si normalitate). Din prima secunda au dat vina pe "lipsa de avize". Pai acolo ardeau oamenii aia si cu avizele si cu stampilele luate! NU conta ca exista o hartie stampilata de o institutie care functioneaza ca in secolul 19. Ar fi ars oricum! Managerul ala si care au fost pe acolo au incercat sa extinda locurile la ATI tocmai pentru ca acesti PNL, "guvernul meu" au adus tara in dezastru cu covidul deoarece vrand musai alegeri nu au luat masurile dure care se impun! Astia de la "guvernul meu" au furnizat cazurile grave sa inunde spitalele si asa terminate dupa care managerul Dorel a facut ce a putut si apoi au luat cu totii foc! E normal sa iei foc cand in incaperi de secolul 19 cu circuite electrice de pe vremea bunicii inghesui oxigen, dezinfectanti pe baza de alcool pur si plastice ultra inflamabile! Un incident de acum 50 de ani de la NASA pe care-l stim toti arata ce inseamna un spatiu inchis plin cu oxigen, e bomba cu ceas: https://ro.wikipedia.org/wiki/Apollo_1" onclick="window.open(this.href);return false;

Intreg sistemul e putred si e condus de niste birocrati comunistoizi avortati de fosta Securitate si fostul PCR, de fapt elementele cele mai debile din fostele structuri plus adunatura din perioada de "tranzitie spre nicaieri" precum si urmasii acelor securisti.

Deci cat de slab de creier sa fi sa speri ca daca votezi PNL o sa fie altfel dupa votare?!?! Au demonstrat din plin ceea ce "pot"!

Deci, acum 10 ani au ars bebelusi, acum 5 ani au ars tineri, acum au ars batrani! Ma intreb, peste alti 5 ani cine va mai arde in ROMANIA ?! Poate or sa arda ei cand lumea isi va da seama ca sunt toti de pus pe foc!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

O explicatie simplificata pe intelesul oricui despre cum functioneaza vaccinul pentru coronavirus care va fi facut in UE, vedeti video:

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ul-1403505" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Obi Wan »

Astazi am fost anuntat de decesul unui coleg de munca. Joi a prezentat forme usoare de covid si a solicitat testare. Vineri a ajuns cu salvarea la spital. Sambata in urma agravarii starii de sanatate a fost pus la oxigen fara a fi intubat. In prima faza si-a mai revenit ca apoi starea de sanatate sa se deterioreze rapid si luni a murit. Om in jur la 50 de ani in putere fara niciun fel de probleme medicale.

Sper ca in urma acestei postari macar pe acest forum sa nu mai citesc discutii sterile despre rata mortalitatii si daca este sau nu periculos acest virus si daca trebuie sau nu sa se ia masuri de protectie.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Un cunoscut a scăpat după două luni de spitalizare. Acum mi a zis că are ficatul și plămânii praf și trebuie medicație toată viața. Guvidul își ia partea
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by remoteviewer1 »

momolo si solo va multumesc mult pentru aprecieri, acestea ma impulsioneaza sa imi mai aduc contributia pe acest forum la subiectele la care as avea ceva relevant de afirmat.

kaav mesajul meu de mai sus nu s-a vrut nicicum ca o mustrare impotriva ta, ci mai degraba un semnal de alerta la toti cei care il pot citi. Situatia actuala ne depaseste pe majoritatea si indoiala omului modern cu privire la orice, insotita de nesiguranta vietii, pot sa produca victime.

Istoria ne invata ca exista in lumea noastra rau mult mai mare decat masca (botnita) si statul acasa. Societatea de astazi este imperfecta, insa este cea mai buna forma de protectie a omului in fata greutatilor vietii (despre unele am uitat intre timp). Sa nu sapam la baza muntelui doar pentru ca viata noastra pare nedreapta si sa nu ne lasam condusi de resentimente este sfatul celor mai intelepti. Astazi, noi trebuie sa fim optimisti cat se poate, sa respectam cerintele de bun simt ale medicilor, autoritatilor (chiar daca pare plictisitor) si sa ne rugam la succesul creativitatii umane in gasirea unui vaccin eficient.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by dj_italo2001 »

Din punct de vedere al constipatului cu teorii, aflat in stare grava de "constipationita cronica acutizata", IPOTETIC ma repet, IPOTETIC: daca acest "carcalac" a fost creat in laborator sa actioneze pe niste directii STRICTE d p d v microbiologic, sa distruga doar anumite "configuratii" ale genomului a ce pute ? Inseamna ca daca nu se va atinge scopul pentru care a inceput toata povestea vor "lansa la apa" urmatoarele versiuni cu siguranta si mai eficiente tehnic. Asadar, vrei nu vrei Grigore aghiazma bei !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

DSP-ul Bucuresti va da cu virusul de pamant!
Cand va vedea virusul țâțele domnisoarei o sa-si modifice ARN-ul pe loc si va putea fi eradicat cu manele!
PS - oare e membra PNL ?!
Dansatoarea de manele Emy, angajată fără concurs la DSP Bucureşti.

Maria Emylia Florescu, cunoscută pentru apariţiile sale ca dansatoare alături de mai mulţi manelişti, are studii în managementul turistic, la o universitate privată, dar asta nu a oprit-o să candideze şi să fie angajată la Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti.

Direcţiile de Sănătate Publică (DSP) de pe întreg teritoriul se confruntă în ultima perioadă cu o avalanşă de cazuri de COVID, iar personalul este insuficient pentru a face faţă şi a se descurca în cazul anchetelor epidemiologice. Printre DSP-urile care au primit undă verde să facă angajări s-a numărat şi DSP Bucureşti.

Potrivit B1.ro, instituţia a permis depunerea dosarelor în doar 48 de ore, astfel că doar cei care ştiau de existenţa acestor posturi vacante puteau să aplice atât de repede. Iar printre ei s-a numărat dansatoarea Maria Emylia Florescu, cunoscută cu numele de scenă Emy. Chiar dacă în anunţul de angajare se specifica faptul că toţi candidaţii pentru funcţia de inspector trebuie să aibă diplomă de licenţă în domeniul economic, juridic sau tehnic, tânăra a fost acceptată, deşi ea este absolvent de management turistic la o universitate privată. Conform sursei citate, Maria Emylia Florescu a obţinut punctajul de 93,33 la interviul pentru ocuparea postului, chiar mai mult decât un medic stomatolog şi unul de medicină generală.
https://adevarul.ro/news/eveniment/dans ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Sex nebun în secţia de terapie intensivă unde sunt trataţi bolnavii de COVID-19. Cadrele medicale sunt cercetate disciplinar
...
În aceeaşi reclamaţie se mai arată că secţia a fost transformată într-un bordel: „A transformat secţia ATI şi Covid într-un adevărat bordel, în sensul că, în loc să stea lângă săracii pacienţi, aceştia se închid ore şi nopţi întregi în cabinet, unde întreţin raporturi sexuale şi chefuiesc“.
https://adevarul.ro/locale/targu-jiu/se ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply