COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by puf »

Este simplu sa filozofezi de pe margine cand nu ai fost afectat direct sau indirect de virus.
Eu am trait momente cumplite, am avut stari cum nu am simtit niciodata, la nici o boala.Chiar m-am gandit ca asta este, nu ma voi trezi a doua zi.
Presupun ca efectele puternice au fost deoarece sistemul imunitar nu recunostea agresorul si incerca sa reactioneze fara succes.

Nu cred ca cineva care trece prin asta va lua in ras virusul sau va considera ca vaccinul este discutabil, daca trebuie sau nu facut.Am facut vaccinul J&J in iunie, la 6 luni de la boala, am intrat prin vara in contact cu mai multe persoane care aveau simptome si care au fost testate pozitiv, au ajuns la ATI, nu am avut nici o reactie.
Acum inainte de sarbatori am avut rude in vizita cu simptome clare dar care nu pareau deloc deranjate, ziceau ca e o simpla raceala, erau vaccinate.

La cateva zile am dezvoltat si eu aceleasi simptome, in aceeasi ordine, ziua 1: usturime in gat, ziua 2: congestie nazala, ziua 3: tuse, ziua 4: dureri cap, ziua 5 nimic, vindecat.Simptomele au fost foarte usoare, temporare nu toata ziua, nu se amestecau, in fiecare zi era alceva, nu dadeau stari febrile sau alte efecte, nu era afectat somnul, nu aveam stari de rau sau oboseala.Parea o raceala rezolvata rapid fara efecte deranjante.

Sa fac doza booster? fara nici o indoiala, neconditionat.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Imi pare rau ca iti dau impresia ca ''filozofez'' (un filozof este o persoana care iubeste instictiv adevarul si cauta directia in care gaseste adevarul si prin metode specifice incearca sa se apropie de dezideratul de a fi cat mai obiectiv posibil si in nici un caz nu il intereseaza fabulatia sau productiile propriei imaginatii :!: )
Multi cred ca faptul de a filozofa este un fel de moft cand defapt, in realitate este vorba de aspecte care sunt mult prea indepartate de obisnuintele mentale a celor sedusi de confort, chiar daca sunt inteligenti. Nu este suficient sa fi destept, avem mai multe dimensiuni existente, care nu se contrazic, se completeaza.
Este foarte posibil sa fi contactat acest virus, si nu doar o singura data.
Stiu pe propria piele ca nu este de gluma si nu am contestat niciodata existenta lui, cat tratamentul actual.
Sa fim sanatosi si sa ramanem asa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

kaav, am citit acum ce ai scris dupa postarea mea. Esti un caz tipic. Te-au facut astia (curentul antivaxer) robot, zombie, marioneta. Este fabulos cum insiri exact chestiile care te-au facut asa si cum esti detasat de exact simptomele pe care le ai. Observ o detasare ca a omului beat care crede ca e treaz. Esti cazul exemplificat de mine, ti-am dat o ciorba buna si ti-e foame. Cand sa bagi lingura ti-am spus ca cineva a scuipat in ea. Gata! Ti-a trecut foamea, nu mai vrei sa mananci! Dupa care iti spun ca am glumit.....Degeaba, tu nu vei mai minca din ciorba aia niciodata, paranoia isi face efectul.
Esti prins emotional, acolo te-au facut. Degeaba te dai filozof, te-ai impiedicat de cea mai simpla chestie.

Toata miscarea asta antivaxera este ca un avalansha. De sus pleaca de-a dura primul si se tot aduna pana cand puhoiul este atat de mare ca nimic nu-l mai opreste.
Cum spuneam..... "natura umana".

Iti doresc sa scapi ca nu se stie cat mai tine povestea asta! Nimeni nu stie exact cum o iei. Stiinta nu e inca atat de avansata. Stiu oameni care au luat boala si oricat s-au gandit nu au reusit sa isi dea seama care a fost sursa!

Cat esti tu de brav, erou naturist murat in tuica naturala si hranit cu ciuperci reale, daca faci parte din grupul genetic predispus sa faca boala urata.... ...Nu stiu ce sa spun! E un risc. De curand (e pe stiri) polonezii au descoperit o gena care favorizeaza forma grava de guvid. Si englezii descoperisera ceva similar cu ajutorul unui super computer. De aia unii oameni fac forma usoara, altii o mierlesc. Chiar azi in talciok discutand cu lume pe acolo (ca multi ne cunoastem) am aflat ca ambele talcioace, si asta din Vitan si ala din Valea Cascadelor au fost decimate de covid. Adica au murit multi. In talcioacele astea lumea se cunoaste, cei care vand au locul lor de ani si ani. Imi spunea un cunoscut de doi care au murit, sot si sotie, ambii 42 si 43 de ani, sanatosi tun, din Valcea, morti rapid in decembrie de covid, cand li s-a inrautatit situatia i-au luat cu salvarea ...ca sa moara amandoi in 4 zile la spital. Evident, nevaccinati. Sunt pline spitalele de bolnavi care regreta ca nu s-au vaccinat. Deci se pare ca au murit multi, azi am stat mai mult de vorba si asa am aflat ca a fost groasa. Si nu toti erau batrani, rablagiti, unii chiar sanatosi ca astia doi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Fiecare vede ce doreste sa vada. Vaccinatii sustin ca doar ei au dreptate, ca doar ei vad lucrurile cel mai clar si bineinteles, tabara opusa bate campii. Nu cred ca mi-ai inteles complet argumentele dar asta este, nu poti sa le ai pe toate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Israelul a raportat un bilanț Covid-19 record, dar se pregătește pentru o măsură radicală - renunțarea la Certificatul verde

Israelul ar trebui să renunțe la sistemul Certificatului Verde (Green Pass), a declarat marți ministrul de finanțe Avigdor Liberman, în contextul în care țara a înregistrat un număr record de 65.259 de noi cazuri de coronavirus, transmite Jerusalem Post.

"Nu există nicio logică medicală și epidemiologică în Certificatul Verde, lucru cu care mulți experți sunt de acord", a scris Liberman pe Twitter.

"Există însă o afectare directă a economiei, a activităților zilnice și, în plus, o amplificare semnificativă a panicii în rândul populației. Lucrez cu toate părțile pentru a elimina certificatul verde și pentru a păstra o viață de zi cu zi normală pentru noi toți.", a adăugat el.

Conform normelor Green Pass, numai persoanele care sunt vaccinate, recuperate sau testate în ziua precedentă - sau 72 de ore în cazuri specifice - pot avea acces la anumite activități și locații și - în unele cazuri - la locul de muncă.

Odată cu apariția variantei Omicron, numărul de infecții și reinfecții (persoane care au contractat virusul în ciuda faptului că au fost vaccinate sau recuperate) a crescut vertiginos.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... -verde.htm

Evreii sunt un popor inteligent.
Apropos, un coleg are de doua zile covid (pozitiv la test) si alte persoane isi cam trag mucii. La ora asta Bucurestiul avea ieri oficial (DSP = caca) aprox. 2600 de noi infectari in timp ce in valul din noiembrie la varf avea 3000. Tinem cont ca multi nu se declara, altii umbla bolnavi si nici nu se testeaza sau nu le pasa. La unii se manifesta ca o raceala cu muci si dureri in gat. La altii e mai grav ca si la colegul asta care se simtea extrem de rau luni.
Evreii au gandit echilibrat si logic. Este evident ca s-a sarit calul cu "combaterea" pandemiei. Lucrul asta afecteaza grav psihicul oamenilor si economia dar nici nu poate combate cine stie ce. Combaterea se poate face ceva mai eficient prin comportament individual...... dar necesita educatie si inteligentza la fiecare individ. Omul se poate apara de boala cel mai bine singur desi daca societatea e formata majoritar din oameni needucati si mitocani.... e cam greu. Daca unul isi trage mucii si e manga de racit dar vine la munca in colectiv si zice ca el are o simpla raceala.?! (evident, nici vorba de teste - dar si astea de cumparat nu sunt bune si cati stiu sa isi bage batul pana in creier?!) Sau altuia ii spui degeaba sa poarte masca la bulucul unei sedinte ca el e fudul si nu vrea...... EDUCATIA. Masurile cu certificate, controale de acces la Mall/etc, mai mult dauneaza decat ajuta. Mai de ajutor ar fi chestii simple de educare, organizare si atentionare a oamenilor incepand de sus in jos ca altfel nu merge. Degeaba sta controlul la intrarea in Mall sa ceara permisul daca oamenii se duc la munca in colectiv unde seful lor e mandru ca nu poarta masca si alti colegi vin la treaba tragandu-si mucii! Peste tot e o pantomima cu masca, inclusiv in institutii mari de stat unde la chestii vazute, publice isi pun, dar intre ei stau gramada fara. Inevitabil daca e unul infectat, intr-o zi de munca de 8 ore e timp destul sa dea la ceilalti. Ca de exemplu nu poate manca nimeni cu masca si ii vezi gramada pe terasa la tigare. Cu ce ajuta masurile de sus cu legi, certficate si diverse reguli?! Pai si aia de sus sunt niste mitocani si primii care incalca legile facute de ei ! Asta s-a vazut pana si in tari foarte civilizate cum este UK.
Deci toata chestia asta cu "masuri" de sus are mai mult efect nociv decat ajuta. Sa nu-i dai voie omului sa iasa in parculetzul din fatza blocului lui de Revelion?!?! (asta se intampla in orase din tari super civilizate). Aberatii care ii tampesc pe oameni si le zdruncina psihicul, "bonus" lovesc si economia. Asa ca evreii sunt destepti, primii care au spus asta. Parerea mea, greu te poti lupta cu molima transmisa pe cale aeriana. Greu sa pastrezi un echilibru intre masuri eficiente si retinerea de la masuri aberante, toxice si ineficiente. Greu sa educi oameni care sunt needucati. Pana la urma chiar nu prea conteaza. Molima isi face de cap si consuma ce vrea ca in evul mediu la ciuma. Mai sus am scris o constatare pe cifre, e matematica, nu e facatura, oficial Danemarca are de peste doua ori mai multi infectati pe cap de locuitor ca Romania. Avand in vedere diferentele enorme de civilizatie, administrare si aplicare de "masuri". La danezi chiar se aplica, la noi e bataie de joc. Aia sunt distanti si civilizati de felul lor, noi suntem cum stim. Hai ca multi in RO nu se inregistreaza iar "organul" e cum stim, ineficient, stupid. Dar totusi pe cifre danezii au fost infectati la peste dublu ca rumanii, proportional vorbind. Oricat de prost ar fi inregistrat Romania cazurile, totusi diferenta e foarte mare. Ce spune asta?!?!......Pai logic, "masurile" sunt vax-albina. Molima isi face de cap cum vrea si fiecare dintre noi suntem pe noroc si pe propria soarta. Cu boala nu te pui! Nici cu soarta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by SOLO »

Pai logic, "masurile" sunt vax-albina. Molima isi face de cap cum vrea si fiecare dintre noi suntem pe noroc si pe propria soarta.
Sincer sa fiu, chiar daca pare o afirmatie exagerata, la aceeasi concluzie am ajuns si eu. Si ma refer aici la mine, unde cat de cat se mai respecta regulile.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Va spun ca poate ajuta. In jurul meu se guvizeaza masiv multi. Toti au "o simpla raceala". Unii mai raciti, altii mai putin. Nu iese la teste cumparate din farmacie, de aceea se raspandeste foarte usor. Omul crede ca "doar racit" dupa ce are test negativ si merge sa dea si la altii. Pozitivarea nu iese nici la PCR decat cand omul e manga de "racit".

Banui, daca vaccinul deja nu mai conteaza pentru Omicron, nici testele nu mai sunt asa bune. Deci "banala raceala" (pe care de obicei o aduce copilul mic de la gradi - in momentul asta in 7 zile stiu direct 5 cazuri) se ia in familie si avand in vedere ca testele din farmacie sunt caca-maca, toti ca "sunt doar raciti" dupa care zburda sa dea si la altii.

Dar va asigur, NU MAI EXISTA RACEALA! Este Omicronul.

Deci cand vedeti "raciti", luati distanta! Mai ales de aia care nici nu poarta masca la munca sau in buluc.

Eu cred ca asta se raspandeste atat de rapid si din cauza testelor care nu mai functioneaza corect. Doar la cei cu simptome "manga" de "raciti" (eventual trebuie sa le fie si foarte rau - stiu cum arata ca am un coleg asa) iese testul. Cu ala PCR e complicat, se asteapta zile, trebuie programare, chemi salvarea si vine saptamana viitoare. Ar trebui sa interzica testele de cumparat si sa anunte pe toata lumea ca acum "raceala" = omicron. Dar le strica afacerile.

Deci eu banui ca se raspandeste atat de masiv pentru ca testele nu mai sunt bune pentru Omicron si lumea crede ca nu are decat simpla raceala. Si ila noi nu exista educatia primara, simpla, de bun simt ca in Asia (Japonia, China, Koreea de Sud) cand omul daca e racit macar isi pune masca dar in special nu merge in colectiv sa dea la altii! In Asia de poarta masca de decenii, e ceva normal, nu se mira nimeni! Aici la noi e mare fudulie!

La mine a fost o betie de covid deoarece doua colege, ambele cu copilasi de "gradi" au stat racite in colectiv, una e si antimasca, macar ailalta purta aproape tot timpul, asa ca guvidul a ajuns la aia mai sensibili. Insa boala nu e grava, se manifesta ca so simpla viroza iar la unii nu se ia deloc, depinde de om. Ca gravitate nu vad sa existe diferente intre vaccinati si nevaccinati, colega "doar racita" (manga o saptamana) care nu poarta masca si e nevaccinata a avut o forma ("de raceala") mai usoara decat colegul vaccinat cu 3 doze de Pfizer care a fost mai rau dar numai 2 zile (dar a dat si la ai lui).

Probabil e o chestiune de timp sa recunoasca oficial ca asta e un alt virus (peste 42 de mutatii) si vaccinurile si chiar testele nu mai functioneaza corect.

Deci, cand vedeti oameni "doar raciti" (si care au patru teste negative sa va spuna, "Stati linistii la locurili voastre!") sa luati distanta! Eu de vreo 2 saptamani am zburdat intr-o baie de covizi dar sunt mai distant de felul meu daca pana acum am scapat intreg. Nu se stie si de acum incolo.

Problema mare este...... educatia, civilizatia si mai ales NESIMTIREA! (dar cum spuneam, "cei 7 ani de acasa" nu se pot recupera).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Franţa a înregistrat peste o jumătate de milion de infectări cu coronavirus într-o singură zi
https://www.g4media.ro/franta-a-inregis ... ra-zi.html

Astia masoara, altii nu masoara.
Parerea mea, nu e foarte sigur ca vaccinul ajuta prea mult la Omicron. Stiu (direct) cazuri de vaccinati cu 3 doze care au facut un Omicron mai urat decat alte persoane nevaccinate, varsta echivalenta. Cred ca Omicron e altceva, foarte diferit. Este un soi de viroza noua si cam atat. Probabil ca totusi vaccinul ajuta partial in unele cazuri, dar nimic nu poate substitui sistemul imunitar. Aia care sunt mai plapanzi si-o fura mai urat cu sau fara vaccinare. Si nu cred ca este atat de apocaliptic de molipsitor pe cat exista alte cauze (sociale) care duc la raspandire. Ca de exemplu, parere mea, testele rapide care nu detecteaza Omicronul decat cand omul e deja "racit" manga si nu cand este "racit" mai putin. Din cauza asta aia care sunt "doar raciti" (= virusati cu Omicron dar ei cred ca e raceala obisnuita) dau si la altii (crezand ca daca "nu au" covid e liber la zburdat). De vina este isteria cu covidul care induce ideea ca daca nu ai covid (doar "raceala obisnuita") poti sa zburzi in voie fericit. Plus falsa impresie ca vaccinul te apara cand de fapt full vaccinat o iei la fel cu toti.
Parerea mea, restrictiile asa cum sunt au devenit inutile si chiar pot fi nocive ducand la raspandirea bolii. Trebuie schimbat radical sistemul de "restrictii". Cred ca masca si ceva distantare sociala de bun simt ar fi de ajuns. Ca in cazul oricarei viroze clasice. Nu cred ca vaccinarea e inutila si nici nociva, dar nu mai este un instrument clar. Ajuta partial dar nu fereste.
Posibil ca pandemia sa ia sfarsit prin acomodarea covidului cu noi si trasformarea lui intr-o noua specie de viroza. Daca vedem numarul de victime la ora asta raportat la numarul de infectari ne dam seama ca mortalitatea a ajuns ca si in cazul unei gripe clasice.
Cred ca testele rapide ar trebui scoase de pe piata pentru ca sunt nocive. Se pare ca si cele PCR au probleme in detectare, trebuie ca pacientul sa aiba deja simptome foarte vizibile.
....Dar in joc sunt mari afaceri si sume colosale de bani!
Sir Elton John postpones US shows after positive Covid-19 test
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-60132763
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Eficacitatea dozelor booster în cazul variantei „invizibile” a Omicron

„Dovezile sunt clare - vaccinul contribuie la protejarea noastră a tuturor împotriva efectelor COVID-19, iar dozele 'booster' oferă niveluri ridicate de protecţie împotriva riscurilor de spitalizare şi de deces pentru cei mai vulnerabili membri din societatea noastră”, a declarat Mary Ramsay, coordonatoarea departamentului de imunizare din cadrul UKHSA.

UKHSA a publicat, de asemenea, o analiză preliminară privind eficacitatea vaccinurilor împotriva variantei „invizibile” a Omicron, denumită BA.2, care s-a răspândit recent în Marea Britanie şi în Danemarca, descoperind un nivel similar de protecţie împotriva formelor simptomatice de COVID-19.

„După două doze, eficacitatea era de 9% şi 13% pentru BA.1 respectiv BA.2 la cel puţin 25 de săptămâni. Aceasta a crescut la 63% pentru BA.1 şi la 70% pentru BA.2 după două săptămâni de la vaccinarea cu doza 'booster'”, a precizat UKHSA.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... -clare.htm

Acum au scos-o pe asta cu "Omicronul invizibil" pentru ca asa cum am scris mai sus, testele sunt apa de ploaie. Acum cine e "doar racit" are de fapt "invizibilul". Adica Omicron, care are mutatii foarte multe si nu mai seamana prea mult cu fostul. Dar nici nu mai este asa letal.
Deci, nu mai exista "am o raceala clasica".....Sau in fine, exista pentru cine crede. Iar vectorul nr.1 de raspandire in populatie sunt copilasii mici care aduc de la "gradi" sau de la scoala. Insumat (asa cum am mai scris) cu testele cumparate care sunt apa de ploaie (bonus, cred ca nici PCR nu mai este asa ok), rezulta in aceste cifre "colosale" de infectati pe zi. Testele actioneaza acum doar la aia care sunt deja manga de "raciti". Ceilalti, mai putin "raciti" se ocupa cu raspandirea.

Dar poate in curand subiectul covid va cadea pe locul doi din atentia lumii in curand..... Ca vorba aia, o belea nu vine niciodata singura.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

momolo wrote:
28 Jan 2022, 11:27
Dar poate in curand subiectul covid va cadea pe locul doi din atentia lumii in curand..... Ca vorba aia, o belea nu vine niciodata singura.
Nu vine singura, ce va veni, exista deja de multa vreme ca si forta activa. Acest aspect (covidul care a declansat plandemia) are legatura intr-o maniera foarte previzibila cu sistemul financiar care este putred si sabotat tot de catre el. Factorul uman, spart in mii si mii de cioburi, adica oamenii super lacomi, super de ''succes'' din stratosfera puterii unde se invart banii cu lopata fac sa fie cu adevarat posibile toate instabilitatile actuale.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

O jurnalistă neozeelandeză însărcinată care nu a putut reveni în ţară, primită de talibani în Afganistan
https://www.g4media.ro/o-jurnalista-neo ... istan.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Freedom Truck Convoy 2022 Party Night
https://www.youtube.com/watch?v=qIEVqVxKsiE
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Danemarca a renunțat de astăzi la toate restricțiile anti-COVID. „Suntem gata să ieşim din umbra coronavirusului”

Danezii nu mai au de marţi practic nicio restricţie anticoronavirus, în pofida faptului că incidenţa rămâne ridicată. Obligaţia de a purta mască sanitară este de acum de domeniul trecutului, la fel şi prezentarea "permiselor de sănătate" care demonstrează că posesorul s-a vaccinat pentru COVID-19, s-a recuperat după boală sau s-a testat şi e negativ.

Evenimentele cu public se pot desfăşura de azi înainte fără limită de participanţi şi petrecăreţii se pot înghesui fără mască pe ringurile de dans din cluburi.

Toate acestea pot avea loc întrucât COVID-19 nu mai este considerat "critic pentru societate", desemnare care permitea guvernului să adopte măsuri dure vizând îngrădirea răspândirii sale.

Doar călătorii care intră în Danemarca trebuie să prezinte în continuare dovada vaccinării.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... usului.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by kaav »

Mda, tampitii care conduc planeta asta, cu o dexteritate de om beat care nu stie ca este beat si au acum nevoie de o supapa. De ce? De frica (la ce apeleaza, la aia si reactioneaza; asa ceva este implacabil principial)
Ei speculeaza in fanteziile lor debile ca ne pot uniformiza, nu au cum sa aibe garantii de nici o natura realist vorbind ca vor reusi ceva, au doar puterea vremelnica sa aibe impresia ca daca cumpara toata maculatura (presa) chiar si reusesc ceva efectiv.
Nu e chiar asa, da cu multe cifre dupa virgula care fac ce vor ele, de fapt din secunda in care exista orice de dupa virgula.
Le este frica de absolut orice om care nu accepta sa aibe pret, nu conteaza ca este anomim, popular, este ceva energetic. O frauda imensa toata povestea asta istovitoare. Punct.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Un studiu a permis vizualizarea modului în care membrana coronavirusului SARS-CoV-2 se dezintegrează atunci când intră în contact cu un compus chimic, un ingredient cheie utilizat în multe tipuri de apă de gură, care a avut ca rezultat o scădere a capacităţii de infectare a celulelor umane, relatează EFE, preluată de Agerpres.

Studiul, realizat de Universitatea din Valencia (UV), împreună cu Dentaid Research Center şi publicat în Journal of Oral Microbiology, a determinat că această dezintegrare a membranei coronavirusului se produce la intrarea în contact cu Clorura de Cetilpiridinium (CPC), prezentă în mai multe tipuri de apă de gură, se arată într-un comunicat al universităţii spaniole.

Potrivit cercetărilor medicale, s-a demonstrat că virusul SARS-CoV-2 are o mare preferinţă pentru cavităţile bucale şi se multiplică activ în glandele salivare; saliva persoanelor infectate are o puternică încărcătură virală.

Reducerea încărcăturii virale din gură ar putea fi o strategie pentru stoparea propagării sale şi mai multe studii au demonstrat în acest sens că folosirea apei de gură are capacitatea de a inactiva anumite virusuri care sunt transmise prin aer, precum şi unele coronavirusuri, inclusiv SARS-CoV-2.

În prezent, numeroase societăţi odontologice recomandă în timpul consultărilor stomatologice realizarea de clătiri bucale cu CPC pentru a ajuta la reducerea riscului de transmisibilitate a SARS-CoV-2.
https://www.g4media.ro/studiu-membrana- ... -gura.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply