Scurtcircuite

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Scurtcircuite

Post by kaav »

Exemplu care l-ai dat este un pic ''nedrept''.In acel exemplu este vorba clar de o situatie fara echivoc.Tine de pretentia de corectitudine muzicala si ''real'' asupra redari sunetului, ajutata si de o bogata experienta si cultura muzicala.Nu cred ca este la indemana oricui, chiar daca are posibilitati, sa fie calificat pentru asemenea probleme spinoase,eu unul in nici un caz.
Asta in domeniul muzici care se foloseste de instrumente traditionale.
Dar ce te faci cu ''cenusareasa'' care exista si in sunet si in arta vizuala...Cum o integrezi?.Este o forma de expresie,prost folosita sau nu,din contra chiar.Tehnologii ajutatoare in domeniu artistic exista,puteau sa existe si acum 500 de ani,asta referitor la istoria cristalizata pana la noi ca si cultura mostenita.Conjunctura este destinul omului ca si dat primar.Omul foloseste ce are la indemana. Eu sunt mai eretic la capitolul acesta.Nu am avut o baza de format traditional ca si educatie artistica care sa ma formeze.Ca atare a primat ''intamplarea''.Nu am avut filtre de alegere,directii in sens artistic.A fost mai usor sa accept multe chesti ''neverificate'',dar depinde aici foarte mult si de om in parte.Sunetul analogic este ceva care are de a face cu apartenenta la real.Dar daca te trezesti intr-o zi si realizezi ca accepti / agreezi si alte forme de expresie?
Care sa te reprezinta mai bine,asa ca un avocat bun?Muzica electronica,'arta moderna' nu incearca sa fie mai ''buna'' ca si realul,sau sa il inlocuiasca,nu are asemenea interese.Exista,precum multe alte lucruri din simplu motiv ca sunt niste posibilitati universale care trebuie se manifeste.
Off topic: nu o sa mai postez link-uri neserioase :D

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Scurtcircuite

Post by oake »

kaav wrote:Exemplu care l-ai dat este un pic ''nedrept''.In acel exemplu este vorba clar de o situatie fara echivoc.Tine de pretentia de corectitudine muzicala si ''real'' asupra redari sunetului, ajutata si de o bogata experienta si cultura muzicala.Nu cred ca este la indemana oricui, chiar daca are posibilitati, sa fie calificat pentru asemenea probleme spinoase,eu unul in nici un caz.
Asta in domeniul muzici care se foloseste de instrumente traditionale.
Dar ce te faci cu ''cenusareasa'' care exista si in sunet si in arta vizuala...Cum o integrezi?.Este o forma de expresie,prost folosita sau nu,din contra chiar.Tehnologii ajutatoare in domeniu artistic exista,puteau sa existe si acum 500 de ani,asta referitor la istoria cristalizata pana la noi ca si cultura mostenita.Conjunctura este destinul omului ca si dat primar.Omul foloseste ce are la indemana. Eu sunt mai eretic la capitolul acesta.Nu am avut o baza de format traditional ca si educatie artistica care sa ma formeze.Ca atare a primat ''intamplarea''.Nu am avut filtre de alegere,directii in sens artistic.A fost mai usor sa accept multe chesti ''neverificate'',dar depinde aici foarte mult si de om in parte.Sunetul analogic este ceva care are de a face cu apartenenta la real.Dar daca te trezesti intr-o zi si realizezi ca accepti / agreezi si alte forme de expresie?
Care sa te reprezinta mai bine,asa ca un avocat bun?Muzica electronica,'arta moderna' nu incearca sa fie mai ''buna'' ca si realul,sau sa il inlocuiasca,nu are asemenea interese.Exista,precum multe alte lucruri din simplu motiv ca sunt niste posibilitati universale care trebuie se manifeste.
Exemplul doi : Se numeste Vova,este un bun preiten de-al meu dar mai ales este un grafician de exceptie.A participat la mai multe expozitii,inclusiv doua sau trei la sala Dales...asta cam pe la jumatatea anilor '90.Cum era si normal m-a invitat si pe mine.El lucra numai alb negru in diferite tehnici.Ce am putut sa vad m-a marcat profund...efectiv ma opream la o lucrare si nu ma puteam dezlipi de ea si sa trec la urmatoarea...nu stiu ea intra in mine si incepea sa-si spuna povestea,sau ma lasa pe mine sa intru in ea si sa particip la poveste,nu stiu care din doua.Banuiesc ca substanta suprarealista a lucrarilor sale s-a potrivit manusa cu gusturile mele in arta plastica,dar banui ca e mult mai mult de atat.
Ne intalneam destul de des in compania prietenilor nostrii comuni,artisti plastici si sa te tii discutii...de cele mai multe ori ne apuca dimineata.De multe ori ajungeam la conditia de rahat a creatorului,la faptul ca nu puteau sa vanda decat la preturi de nimic,la spatiul social impropriu artei etc...
Daca incercau sa se angajeze la vre-o revista erau automat respinsi deoarece nu faceau grafica pe calculator.
Din diferite motive nu ne-am mai vazut cativa ani...ma refer la grupul respectiv.
Intamplator ma intalnesc cu Vova pe la inceputul anilor 2000...cum ne-am intalnit "pupat Piata Independentei",luat pe sus si dus la el acasa.
Se apucase de grafica pe calculator,avea multiple colaborari la dif reviste,cu banii o ducea chiar bine,scule de muzica scumpute,apartamentul refacut complet,masina etc...
Mi-a aratat lucrari de-ale lui pe calculator...intradevar erau superbe,dar parca le lipsea ceva.Dialogul a durat pana dimineata.Spre sfarsit Vova aproape cu lacrimi in ochi mi-a spus : "Radule m-am prostituat" Amandoi am fost deacord ca ce ii umplea sufletul inainte,acuma a lasat un mare gol.Chiar imi spunea ca "simte cum se usuca" ca artist plastic.
Eu, putin" rautacios" puneam o lucrare reala de-a lui din epoca "analoga" linga o lucrare tot de-a lui dar pe pc si chiar ii dadeau lacrimile.
Aici vorbim de marturia unui artist autentic.

Ce se intampla acum pe pc,fie muzica fie grafica nu are legatura cu arta,de aceea am si numit-o postarta,acest fenomen nu poate fi trait autentic,in cel mai bun si mai inspirat caz iti poate transmite un mesaj
Daca tie iti place este ok ,mie in schimb nu!
Eu nu am nevoie ca arta sa-mi transmita mesaje,acest lucru poate dece la indoctrinare si de cele mai multe ori observ ca o si face.
In schimb am nevoie,ca in modul meu detasat de a privi arta,ea arta sa ma teleporteze,ca sa te citez, pe alte taramuri.
Ma incapatanez sa cred ca muzica mare se va canta tot pe instrumente si nu pe calculator de vre-un mutant cibernetic care lucreaza in spatiul virtual si tot ma incapatanez sa cred ca arta plastica autentica care rezista timpului nu poate fi facut decat cu corp.

Altfel vom ajunge,dupa cum spunea filosoful de origine germana Herbert Marcuse,niste oameni unidimensionali.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Scurtcircuite

Post by kaav »

Daca sunt de accord cu tine la multe din ce ai spus,oare m-as ''contrazice'' ? :roll:
Eu zic ca nu.Nu am absolut nimic contra artelor plastice ''cu corp''.Chiar deloc.Am sentimentul ca ma vezi,mai ales prin prizma ultimelor fraze cam prea ''intoxicat'' de ceva rau.Te asigur ca nu este asa.Si mie imi place cand o lucrare de arta,de ce ''natura'' o fi ea nu conteaza, cata vreme imi da o emotie estetica care suspenda un pic personalitatea mea temporara.Stiu ce vrei sa spui,exista un risc mai mare sa se vulgarizeze/impersonalizeze sentimentul daca folosesti instrumente neadecvate.Un risc care ameninta obiectul artistic,sa decada intr-o stare amorfa, ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic creativ de fapt ci doar sa mai nascut o ''mazgaleala''.Poate este inspirata acea ''opera'',poate nu.Oameni nu sunt egali ,fac lucruri diferite cu ''aceleasi'' scule.
Sa fac o precizare;prin link-ul care l-am postat nu vreau sa se inteleaga ca acolo se afla ''adevarul''.Putea sa fie ceva de o natura diferita.Alegerea mea a fost sub impulsul momentului,de multe ori oameni aleg asa.Nu discut cat este de ''intelept'' sau nu este sa faci asa :wink: .Topicul asta cum am si precizat,nu are in fond un ''mar al discordiei''.Dialogurile aici sunt ca drumurile pe o harta neactualizata.Nu sti exact unde duc.A trebuit sa fie un ''subiect'',ca sa ne putem dezvolta un dialog.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Scurtcircuite

Post by oake »

kaav wrote: Am sentimentul ca ma vezi,mai ales prin prizma ultimelor fraze cam prea ''intoxicat'' de ceva rau.Te asigur ca nu este asa.
Stiu ce vrei sa spui,exista un risc mai mare sa se vulgarizeze/impersonalizeze sentimentul daca folosesti instrumente neadecvate.Un risc care ameninta obiectul artistic,sa decada intr-o stare amorfa,
Poate este inspirata acea ''opera'',poate nu.Oameni nu sunt egali ,fac lucruri diferite cu ''aceleasi'' scule.
Topicul asta cum am si precizat,nu are in fond un ''mar al discordiei''.
kaav nu te vad in nici un fel si chiar daca incep ca construiesc personajul tau nu ma exprim pe forum in sensul asta,am mai spus-o : nu e locul, nu e cazul si oricum nu as face acest lucru decat daca mi-ai cere-o si asta numai fata in fata si fara martori.
Daca tu ai incercat sa ma "vezi " pe mine si asta in spatiul public banuiesti ca toti functionam lafel.
Am folosit ca pretext imaginile tale ca sa vedem inpreuna evolutia calculatorului in ultimii 40-45 de ani.
Si anume evolutia calculatorului care a dus primul om pe Luna la :netcultura,chat,muzica electronica,"arta" electronica etc...
Ai intuit corect riscul vulgarizarii/impersonalizarii sentimentului in cazul folosirii de instrumente neadecvate.Este exact motivul din Faust care isi vinde sufletul diavolului pt cunoasterea interzisa si asta cu consecinte tragice.Am din ce in ce mai mult senzatia ca acea inventie electronica s-a dezvoltat in cu totul altceva de rau augur si asta numai daca nu e bine strunita.
Institutia "obiect artistic" nu este si nu poate fi amenintata de nimic deoarece este imuabila si perena,in schimb institutia "om" este cea vulnerabila si susceptibila sa decada intr-o stare amorfa si asta daca isi vinde sufletu stim noi cui.
De acord cu tine in ceea ce priveste "cu aceleasi scule" si aici este partea luminoasa: daca esti la carma si tragi doar foloasele fara a mai consuma si gunoiul este ok dar daca preia el conducerea si te hraneste numai cu gunoi,pervertidu-ti simturile si facandu-te sa crezi ca te hraneste cu ambrozie atunci este tragic.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Scurtcircuite

Post by kaav »

Referitor la anumite ''consecinte''.Mai demult,cand eram mai tinerel,setos tare de cunoastere si cu atitudinea ''aia'' in cuget - ''las' ca nu se intampla nimic'' ma pune necuratu' sa fac ce fac toti oameni care nu stiu in ce se baga (in cazul meu aici).Nici mai mult nici mai putin sar la René Guénon.Puteam sa raman fericit la altele dar sti cum este cu omul atunci cand nu mai poate de bine... :roll: Inutil sa spun ca m-am incapatanat sa continui cu lecturile chiar daca ma depaseau,in primul rand datorita felului special de a aborda temele discutate,si a faptului ca nu folosea deloc comunicarea si inlesnirea ei cu ajutorul ''psihologiei''.La varsta aia, lipsa de pregatire calificata a adus la un ''mic dezastru''.''Inima'' omului este foarte vulnerabila asa.Cunoasterea pentru care nu esti calificat se transforma in intuneric si vant.Am asimilat ceva ce nu am putut rumega cum trebuie ca nu aveam cum,am inteles chesti care nu le puteam integra organic in viata curenta.
A venit incet, incet si momentul cand viata a cerut de la mine sa-mi fac datoria de om-robot-social,am fost prins in ''ghiare'' mai bine,timp mult mai putin;am lasat-o mai moale si concluzia sanatoasa care am tras-o a fost ca nu trebuie sarite etape indiferent de domeniu,ca totul se plateste ca daca nu este ''blocat'' echilibrul,dar si asta trebuie sa o reinvat periodic.
Cam atat cu ''Faust'' si tangenta mea cu el,ca un aspect intre multe altele :D

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Scurtcircuite

Post by oake »

kaav din nou iei lucrurile prea personal,repet nu te judec pe tine ,dar analizez din prizma mea un fenomen.
Daca tu vrei sa iti pui sufletul in palma colegilor nostrii de forum e ok,dar cred ca nu e cazul...acesasta "lucrare" e mult prea intima,dupa parerea mea,pt a fii facuta publica.
Daca ma intrebi :legatura ta cu Faust nu e on topic.
Cel putin pt mine ideile nu au corespondenta in lumea emitentului,sunt doar idei.
Eu "lucrez" doar cu ideile si nu cu persoana emitenta.
Ar fii ceva de genul: eu nu ascult imperialul de Beethoven pt ca persoana Beethoven era una total antisociala si extrem de dificila.
Inca o data kaav nu sunt cu ochii pe tine,dar sunt cu ochii pe ideile tale.

Intrebarea este : poti sa faci disocierea?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Scurtcircuite

Post by kaav »

Oake,am si eu dicernamant si consider ca stiu cand cineva ma vizeaza personal,chiar daca o face indirect :D
Ideea ta cu Faust mi-a evocat niste amintiri.Nu consider ca devin prea intim in spatiul public la ce ai amintit.Referitor la chestia asta tu esti mai ''personal'' decat mine.Dau un caracter mai general ideilor,este mai universal valabil.Problema este ca eu nu cred ca mai pot sa fac disocierea intre idee despartita de persoana in cadrul dialogului.Inteleg o idee mai bine daca inteleg si persoana si ''aspiratiile'' ei.Idei ''pure'',ideea in sine,disociata de istoricul omului - cam greu pentru mine.Una este ce considera un om strain despre mine citind ce scriu si alta este ca eu aleg sa spun ce spun.Un om care citeste de regula este limitat la mesajul textului,plus ce intelege din ce nu se vede,sau s-a omis dar a fost subliniat printre randuri - ma refer ca si intentie a scopului.Chestia asta este altceva.
Nu este obligatoriu sa ne sincronizam,dar per ansamblu trebuie sa ne intelegem cata vreme vorbim.Si nu cred ca am fost offtopic cu acel ''Faust''.Exemplele au carne,ideile ''pure'' risca sa devina sterile.Mie imi plac ideile care au luat nastere datorita experientei de viata in primul rand.Poate gresesc.Poate doar.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Scurtcircuite

Post by kaav »

Am uitat sa precizez ceva.Eu sunt detasat emotional acum de acel exemplu.Nu imi mai apartine.Este istorie.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Scurtcircuite

Post by oake »

kaav ideea este ca nu trebuie sa iti expui in spatiul public interiorul tau folosind-ul ca argument...ce facem noi este doar o dezbatere pe idei si nu o analiza a personajelor,fie ea si spre deliciul publicului.
Daca din argumentele mele,total impersonale, tu tragi alta concluzie,este doar problema ta.
Parerea mea ar fii ca ar trebuii sa te relaxezi in acest dialog si sa culegi ce e bun din el.
Eu totusi incerc sa duc dezbatrerea in planul pc-ului si a efectelor lui.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Scurtcircuite

Post by oake »

kaav wrote:.Problema este ca eu nu cred ca mai pot sa fac disocierea intre idee despartita de persoana in cadrul dialogului.Inteleg o idee mai bine daca inteleg si persoana si ''aspiratiile'' ei.Idei ''pure'',ideea in sine,disociata de istoricul omului - cam greu pentru mine.
In spatiul public,ideile ar trebuii cumva disociate de emitent pt a nu da nastere la dif interpretari.
In spatiul privat e altceva.


Post Reply