NATURE-CAMPING-LA PLIMBARE SI LA DRUM

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by _BGD_ »

Foarte misto clipurile. Si tehnica, si peisaj.
Da, este si acesta un hobby, si chiar sanatos! Petrecerea timpului in aer liber nu se compara cu nimic.
momolo wrote:
12 Jan 2022, 00:10
Marea diferenta este ca pe audiofil nu-l mananca ursul in padure. :lol:
Pe audiofil il mananca sotia cand vine cu trancote acasa :lol: :lol: :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by momolo »

Un cafegiu adevarat, are trusa cu el!

https://youtu.be/dCD1VpBMk90?t=1034
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by _BGD_ »

Misto, cafea "craft" :)
Daca e materia buna, si respectata reteta, iese o cafea....vai mama!

Sa vedem daca il gasim si pe cel care pleaca in natura cu acumulatori auto si acareturi audio dupa el :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by kaav »

Frumos. Unul dintre motivele pentru care nu mi-am parasit urbea natala sunt imprejurimile locului. Nu as da asa ceva pe nimic. M-as simti sufocat intr-un oras mare, inconjurat de campie. Nu stiu ce acareturi poti gasi intr-un oras mare (am vazut doar in poze pe net) dar nu cred ca se compara cu o plimbare de 6-8 ore prin padure la o ora jumate de oras (e buna si o masina in cazul asta). Cea mai apropiata padure de mine este la 10 minute de mers pe jos, dupa 15 minute nu mai exista nici un sunet care sa iti aminteasca de zgomotele urbane. De multe ori nu este nici un sunet in padure, dar nici in mine. Cateodata vad caprioare in padure care cand se deplaseaza, de multe ori parca merg pe perne, asa putin zgomot fac si sunt frunze peste tot pe jos. Parca leviteaza in aer intre salturi, fara efort, fara stres. Animalele din padure sunt si alerte ca un ''ninja'' dar foarte relaxate in acelasi timp. Ma straduiesc sa imi fac simtita prezenta cat mai aproape de minim cand le remarc . Momente frumoase, simple.

Am citit si postul lui _BGD_ intre timp. Chiar daca sunt tot felul de acareturi cu bateri pentru situatii de genul, consider invaziv orice aparat care reda sunete la iesirea in natura. Zgomot inutil chiar daca ar fi muzica mea preferata (parerea mea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by momolo »

kaav wrote:
12 Jan 2022, 16:49
Cea mai apropiata padure de mine este la 10 minute de mers pe jos,
te intreb de curiozitate, cu Mosh Martin te-ai intalnit ?! Ca eu l-am vazut peste tot, o data cersea la geamul masinii mele ursoaica cu doi puradei. Au ajuns sa umble peste tot, chiar si pe la campie. Noroc ca de fiecare data eram impachetat in tabla! Ca nu sti niciodata ce are Mosh Martin in cap! Asta vara treceam pe la Vidraru pe o portiune de drum din ala ingust, intr-o parte perete vertical de stanca, in cealalta prapastie verticala. Mosh Martin se freca de teava unui semn de circulatie la nici 2m de portiera mea (masini putine, toti cu smartul sa filmeze). Acolo e drumul asa mult si bine. Ma gandeam, daca urcam sau coboram cu bicicleta...... ce ar fi zis Mosh Martin ala mare si frumos (era mascul, mare, superb!) cand vedea un carnat pe doua roti trecand pe langa el apetisant?!!? Astia pot sa fuga cu o viteza ca nu ai idee! Nu faci fata nici cu bicicleta! Si repet, acolo e cum te-ai intalni cu el intr-o teava! Nici in padure nu ai mari sanse de scapare (daca ii vin idei lu' Mosh Martin)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by kaav »

Ursi si lupi nu, cel putin in zona noastra nu am vazut si nu am auzit pana acum sa povesteasca cineva de asemenea intalniri. Ar fi un cosmar de groaza sa ma trezesc cu o ditamai namila de urs in proximitatea mea, in padure sau la liziera ei. Doar caprioare, iepuri si vulpi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by momolo »

FIRST SNOW CAMP OF THE YEAR
https://www.youtube.com/watch?v=EskWGLJVWhw

Imi sunt simpatici astia doi turci!
Are titraj in engleza dar cu autotranslate se poate seta in romaneste si merge chiar bine.
Ce zona frumoasa! (asemanari mari cu Romania!)
Sunt si lupi acolo!
Mi-a facut pofta mare painea aia! Imi ploua in gura!
https://youtu.be/EskWGLJVWhw?t=1371
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by _BGD_ »

Nu as duce sub nicio forma generatoare de sunet in natura. De ce mai mergi in natura atunci?
Afirmatia mea era o mica chestie comica, app de multitudinea de acareturi duse in padure, in clipurile postate de momolo :mrgreen:

Momolo, tot asta-vara, tot la Vidraru, tot impachetat in tabla, am vazut si eu 2 ursi, pui, pe marginea drumului. Se uitau ca prostanacii la masini. Am fost cazat in zona, si se trimiteau foarte des RO-alert-uri pe tema asta. Cabana era imprejmuita cu gard electric, deci shit was serious!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CAMPING NATURE - LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by momolo »

Eu in vara care a trecut m-am intalnit de 5 ori cu Mosh Martin.
Aia doi puradei pe care i-ai vazut o aveau pe ma-sa in spate. Daca te duceai sa-i mangai aparea mamica lor si o beleai.
Ce m-a deranjat, am vazut IDIOTI care opreau masina sa le arunce pufuleti si toate tampeniile de mancare. Astia mananca orice daca le dai.
Am filmat/pozat o masina de CRETINI de Bihor, se vedea numar si cum au dat pufuleti/snacksuri aruncate pe geamul masinii (tatal tocmai practica "educatia" copilasilor din masina lui, viitori marlani prosti ai tarii) si cand am ajuns pe acasa m-am uitat pe net unde pot trimite si reclama?!?! (nu de alta, dar cica e si Lege pe chestia asta cu amenzi maricele si alte cele scrise)......NU am gasit unde sa reclam. Am gasit doar un ONG si am trimis email. Fara nici un raspuns. Toate site-urile sunt in asa fel facute sa nu-i poti contacta (ca astia in general spala bani si fac doar o mimare a unor actvitati sa pape niste fonduri). Am inteles ca trebuie sunat la 112 (in caz ca ai semnal..... pe acolo nu prea e) si avand in vedere cum se dau amenzi la omul care suna la 112..... mai bine lipsa!....
Iar filmarile tale nu au nici o valoare ca nu ai camera OMOLOGATA! Practic, ar trebui sa ii prinda jandarmii in flagrant delict, ceea ce e posibil doar in basme.
Deci in tara asta totul e mimat si numai la TV sau din gurile rahatilor politici.
CONCRET nu se face nimic, doar vorbe, "legi" sa stea acolo scrise ca nimeni nu le baga in seama, "organul" traieste viata si salariu bun, pensie devreme si doarme linistit sa nu fie deranjat, iar cetatenii raman niste momarlani ignoranti (pun pariu ca aia din SUV habar nu aveau nici de lege si nici ca nu trebuie data mancare la animale salbatice - cu atat mai putin stiau cat de rau le face treaba asta! - o data pentru ca matzele lor nu sunt obisnuite cu chimicalele si sarea aia, a doua oara ca daca primesc pomana o sa stea numai la pomana. Pentru ca sunt extrem de destepti si oportunisti. E mult mai greu sa-si caute hrana in padure in loc sa stea la cersit pe marginea drumului - bonus..... ii mai calca si masinile! Ca nu mai spun cati CRETINI ruleaza pe serpenite cu niste cazane sinistre la viteze duble cat ar fi maxim prudent!).
Deci nimic nou. In RO totul e mimare, dat din gura, teorii, etc, dar in realitate toate zac lasate de paragina si viata merge cum poate inainte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: NATURE-CAMPING-LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: NATURE-CAMPING-LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by momolo »

Two Nights Camping in the Snow in Freezing Conditions
https://www.youtube.com/watch?v=Eu53zGEIxKo

Baiatul asta canadian a evoluat inspre latura de boschetar. Pana la urma moare inghetat in somn. Si nu l-am vazut macar o data sa nu-si carbonizeze mancarea!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: NATURE-CAMPING-LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by _BGD_ »

Nebunii nu sunt de un fel.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: NATURE-CAMPING-LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by kaav »

Tinerelul ala, uita ca il mai vad si altii in timp ce se hraneste real din ''poate am succesuri, ca sunt ''natiur'' si salbatic, asa cum este un papagal in colivie.
Este simplu sa faci ceva gustos cu resurse modeste cu exact aceasi resurse cu care poti rata o mancare gatita la foc.
Ingredientul principal cand gatesti este respectul fatza de hrana (logistica ingredientelor ca si prioritate/rabdare/atentie la foc) adica o informatie acum pe toate gardurile pe youtube, care te pot ajuta sa nu gresesti niciodata cand gatesti si istetul asta, arde mancarea :roll:
Sa fi tanar nu mai este o scuza ca nu sti. Am vazut tinerei mult mai bine imbracati ca mine care trag din punga cu aracet, cu o nonsalanta de parca ei or inventat gaura la macaroana.
Nu stiu in ce masura se potriveste in acest topic(omul nu vorbeste mult si nici nu este nevoie):
''Widerness Cooking''
https://www.youtube.com/channel/UCj4KP2 ... p2w_BAHy8g

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: NATURE-CAMPING-LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by momolo »

Sa nu ne grabim sa-l criticam! Xander Budnick a recunoscut intr-un clip video ca se droga si s-a lasat de peste un an. In lumea lui multi se drogheaza, la ei e ceva la fel de natural ca alcoolul sanitar pe langa carciumile patriei noastre rurale. E baiat bun pentru ca desi nu-si ia mancare la el arunca pestii prinsi inapoi in balta si abia daca pastreaza unul sau doi sa-i carbonizeze inainte sa-i manance. El acum a intrat in perioada "boschetara", adica vrea sa arate ca are asa o relatie cu Mama Natura ca poate sa stea la -30 de grade sub o prelata. Mai nasol cand ii intra fumul in ochi, in acest video se si vede la un moment dat ca ii curg lacrimile de fumaraie.

Suedezul este mult mai ordonat, disciplinat si civilizat dar dupa ce s-a filmat scurt de cateva ori cum isi face cafea pe bordura prin spatele cartierului suedez, acum a trecut la desen in casa:
https://www.youtube.com/watch?v=_4WgvbWfPYU

Oamenii astia au sau nu au chef, trebuie sa isi alimenteze canalul youtube cu ceva ca altfel isi pierd clientii.

Un adevarat mancacios si bucatar este englezul Kent Survival (care cred ca are o afecere cu materiale pentru camping). Asa mi-am dat si eu seama ca UK e o tara mai calda decat Romania; ma oftica ca ei nu au geruri si zapezi din alea tembele si nici verile nu sunt doborati de canicule parjolitoare! Deci englezii au o clima blanda si propice la prosteala cu camping in padurea din spatele casei. Kent Survival isi face toate mendrele intr-o padure peste care trec mereu avioane, probabil undeva langa un aeroport. O data a campat impreuna cu un tovaras pe mosia unuia cu caini si oi. De acolo il vizita un caine simpatic sa primeasca mancarica. De fapt oamenii astia pot sa campeze si in spatele transformatorului de linie ca nu-ti dai seama daca nu filmeaza imprejurimile. Totusi Xander Budnick se duce prin locuri salbatice si periculoase, sa nu uitam ca la el in Canada sunt ursi!
https://www.youtube.com/c/KentSurvival/videos
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: NATURE-CAMPING-LA PLIMBARE SI LA DRUM

Post by kaav »

Braveaza pentru ca este tanar, adica o specie diferita de un om adult. Nu ma grabesc sa judec, nu ar folosi la nimic si la nimeni si multe pe care le stiu nu le-as fi stiut daca nu as fi gresit la randul meu, in timp. Are energia pe care o aduce tineretea si daca isi duce limitele la maxim, fara pauze, investeste fara sa realizeze in boala de mai tarziu. Nimeni nu poate impiedica pe cineva, mai ales daca este tanar sa nu exagereze si tot ce poate sa-si doreasca este sa nu se saboteze singur ca un idiot. Poate chestia cu mancarea prea arsa, este o nevoie a stomacului, inteleasa gresit.

Post Reply