mp3 si moartea muzicii.

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by c6t9 »

LEKTOR wrote:c6t9, Alabina nu cinta manele - este o muzica excelenta, ceva frantuzesc gen Dalida combinat cu ritmuri arabice, cu o orchestratie deosebita - am toate albumele si dvd Alabina ( concert New York ). Iar Gipsy Kings - alea nu sint manele, ar vrea Salam, Francezu, Maimuta, etc sa cinte ei asa !!! Gipsy Kings sint de renume international, de fapt i-am si vazut saptamina trecuta in concert la Hard Rock Cafe in Orlando - cel mai mare din lume - http://www.hardrockcafe.com/live2/venue ... tion=Specs - excelent sunet, stage, etc

Se mai vorbea mai sus de Julio Iglesias - este un domn, l-am vazut in concert duminica trecuta - tot timpul in costum negru cu cravata,nici nu se merita sa asculti asa voce si melodii im mp3 !!!!
din pacate in romania cuvantul manea si-a pierdut "realitatea" si istoria muzicala si a devenit un alt gen. sa spui ca asculti manele, declanseaza niste reactii ciudate. URA, ca despre ura e vorba, a devenit asa puternica, ca orice acord care aminteste de maneaua romaneasca naste repulsie.

tocmai de asta am adus alabina in discutie, pt ca imaginea si genul sunt, dar colaborarile si rezultatul nu prea seamana cu ce vedem noi la taraf tv.

momolo, cred ca am povestit experienta dintr-un club acum vreo luna, am plecat SURD dupa vreo ora (abia a doua zi mi-a revenit auzul).
plus, un houser din asta e la fel de rau ca un manelist. difera doar zgomotele ascultate, dar manifestarile sunt acelasi. culmea e ca fiecare se considera superior celuilalt.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by nicumur »

On-topic :P
Am achizitionat recent o "trancota" de la un forumist de pe HI-FI. Nimic deosebit pana acum.
Deoarece el nu avea pe ce sa o probeze, am mers impreuna la un prieten de-al lui ca sa-i facem proba.
Mentionez de la bun inceput ca, cei doi tineri nu par sa aibe mai mult de 20-22 de ani.
Ajuns la cel de-al doilea acasa (si el forumist pe HI-FI) am ramas cam fara grai :roll:
In camera lui erau cam 5-6 perechi de boxe (intre care am remarcat o pereche de bookshelfuri Wharfedale si o pereche de Akaiuri care aveau cel putin 30 de ani :shock: ).
Cand sa facem proba, Erik (asa se numeste persoana la care am fost) si-a cerut scuze ca nu poate face proba in format "digital" decat cu un album FLAC, deoarece nu avea in casa nici un CD player sau CDDA :roll: . Cu toate astea, placa audio din calculator era una de top :!:
L-am intrebat cum este posibil ca, o persoana de varsta lui sa nu aibe in casa macar o urma de CD si mi-a raspuns ca, pentru el, CD-ul nu exista, el fiind un adevarat pasionat de viniluri, care sunt "nec plus ultra" in materie de muzica.
Am ramas socat sa aud asta si chiar l-am intrebat daca asculta MP3-uri - la care l-a bufnit rasul - NICIODATA nu am sa ascult asa ceva :!:
Am ramas superimpresionat de acest tanar, colectia sa de viniluri era una foarte generoasa (cateva sute de titluri), deasemenea avea si 4 pick-up-uri (de foarte buna calitate, doua Sony, un Technics si inca o marca, nu-mi mai aduc aminte acum).
Mi-a spus ca nu ar renunta la colectia lui de viniluri pentru nimic in lume, si ca, aproape saptamanal se duce la Muzica sa-si reinnoiasca colectia de viniluri din banii castigati de el.

Sincer, am ramas foarte impresionat de aceasta atitudine, chiar nu mai speram sa existe asemenea tineri, care sa dispretuiasca MP3-ul (ba chiar sa fie indiferenti fata de CDDA, spunand ca nu ofera aceleasi emotii ca un vinil bun) :roll:

Asa ca, inca mai exista speranta :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by LEKTOR »

" din pacate in romania cuvantul manea si-a pierdut "realitatea" si istoria muzicala si a devenit un alt gen. sa spui ca asculti manele, declanseaza niste reactii ciudate."

A fost tare faza la Kapatos ieri - a adus in scena pe distinsa doamna Nikita care si-a chemat o trupa de muzica - se asteptau toti sa cinte un vals precum se anuntase - intra pe scena Marian Francezu' si da-i tare cu manea - Kapatos si-a cerut scuze la public/ tv si live - " ne propusesem sa nu mai dam manele , ultima manea pe post a fost acum 1 an si ceva, dar iata ca astazi s-a intimplat din nou " ! :lol:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by c6t9 »

cu o floare nu se face primavara, DAR s-ar putea face mai mult. s-ar putea face chiar foarte mult, profitandu-se si de avantul luat de catre formatele lossless. pe forum sunt MULTI pusti care simt limitari in mp3-uri, dar nu prea primesc ajutor. e greu sa-ti iei niste scule si cand ai bani, dar sa si lipseasca, complicat. mai ales cand aud ca toate marcile pe care ei le cunosc sunt de rahat. si uite asa, cam raman "dezbracati" in fata muzicii si nu au nici cea mai vaga idee incotro sa o apuce, asa ca merg cu turma.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by c6t9 »

pana la urma, daca am gandesc bine, mp3-ul nici nu e responsabil de "moartea" muzicii. asta e doar o consecinta dupa ce au murit altele inainte: bunul simt, bunul gust, de fapt cam orice cu "bun".

dupa cum spuneam si s-a cam suparat momolo pe mine ca i-am facut "cadelnite", cine iubeste muzica, iubeste si alte domenii, uneori inrudite (de ex eu am facut istoria artelor 2 ani, de placere. nu m-am implicat prea mult, doar am admirat).
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by kaav »

c6t9 wrote:pana la urma, daca am gandesc bine, mp3-ul nici nu e responsabil de "moartea" muzicii. asta e doar o consecinta dupa ce au murit altele inainte: bunul simt, bunul gust, de fapt cam orice cu "bun". .
De fapt omul este supus destinului de a cadea mereu in ''inferior''.
Il lipseste o dimensiune si de aceea nu poate avea ''echilibru'' permanent.
Omul pierde foarte rapid ''sensul''.Cred ca din cauza ca doreste prea mult in general.Asta este o boala data de frica de gol intern,in cele mai multe cazuri (vrea sa se asigure ca orice ar fi,trebuie sa-i iasa bine),zic eu.Pentru ca ii este frica sa piarda ceva,face compromis.Adica, oamenii in general nu stiu sa piarda.
Accepta si calitate mai proasta,dar sa fie ceva.Patetic si sobru,din pacate cred ca e si adevarat.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by c6t9 »

sa stii ca s-ar putea sa fim pe aproape de "un final" in existenta noastra.

legat de manele si alabina, uite un exemplu (nu ma intrebati ce film este, nu am nici cea mai vaga idee si nici cine e duduia). nu va pare extrem de cunoscut si actual contextul? omul mai are si "darul" de a se repeta si de a imita, insa cu precadere spre ce e prost.
Last edited by c6t9 on 20 Feb 2009, 16:18, edited 1 time in total.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by Constantin C. »

Am ramas socat sa aud asta si chiar l-am intrebat daca asculta MP3-uri - la care l-a bufnit rasul - NICIODATA nu am sa ascult asa ceva…
Evit mepetrei de orice specie , dar incercand sa ma mentin obiectiv , recunosc ca la bit rate de 320 Kbps suna ceva mai bine.Remarcati , va rog , ca nu aduc in discutie nici un fel de comparatie cu CDDA sau altele asemenea.
De asemenea , ca o consecinta a raspandirii formatului , producatori prestigiosi de aparate electronice ofera playere capabile sa-l redea .

Si apoi , NICIODATA mi se pare ingrozitor de mult....
Marturisesc ca se intampla totusi sa ascult mepetrei .Sub forma de samplere .
Pana anul trecut nu stiam nimic despre Ayo.
S-a intamplat ca pe un canal tv francez pe care-l urmaream cam neatent sa fie transmisa o stire despre Ayo. careia i s-a alaturat un scurt fragment muzical in background.
Am ciulit urechile si apoi am inceput sa caut ; primele melodii pe care le-am ascultat au fost samplere mepetrei

Apropos …Am fost surprins sa aflu ca este pe jumatate romanca (tiganca) si ca va canta vara aceasta la B'estfest .

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by c6t9 »

nicumur wrote: L-am intrebat cum este posibil ca, o persoana de varsta lui sa nu aibe in casa macar o urma de CD si mi-a raspuns ca, pentru el, CD-ul nu exista, el fiind un adevarat pasionat de viniluri, care sunt "nec plus ultra" in materie de muzica.
- il ajuta genurile de muzica ascultate :wink:
- nu a descoperit un sistem bun cu SACD drept sursa :mrgreen:
- poate e pur si simplu nostalgic :roll:
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by momolo »

- nu a descoperit un sistem bun cu SACD drept sursa
mai trebuie sa asculti sisteme grele! :D Daca-ti faci iluzia ca SACD sta peste vinil, e doar o iluzie. Abia daca sta peste CD-ul banal, iar asta in conditii speciale si pe bani multi!

Defapt comparatia nu e atat de simplu de facut. Insa ca sa poti avea o sursa digitala sa nu se faca de rusine langa vinil, trebuiesc mult mai multi bani.
Problema de baza raman placile. Sunt scumpe, greu de gasit, se strica, greu de carat si nu gasesti tot ce vrei si la fel de usor si diversificat ca in digital. Asta e problema de baza! Nu poti incepe azi cu vinilul neavand o colectie de discuri decat in caz ca ai foarte multi bani!

Digitalul mai are drum lung de facut. SACD, doar o gluma trecatoare. Greu sa faci zimtii de fierastrau sa semene a lama de cutit liniara! :wink: Mereu ramane shpan de la pilitura!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by c6t9 »

orice alegi, trebuie bani. solutie ieftina nu exista. placile bune sunt rare, nu discut de pret. e o intreaga experienta sa le procuri.

nu spuneam ca ar fi peste, fiecare e cu "felia" lui pana la urma. ideal/bine ar fi sa coexiste (chiar toate 3, de ce nu).
daca as fi pus eu sa aleg intre cele 2, ar fi foarte complicat. in primul rand ce ascult (sau o parte din ce ascult), nu va vedea lumina sub SACD niciodata, iar placile sunt dificil de procurat si tot mai rare (putini dj le mai folosesc), asa ca nu as vedea decat o solutie "hibrida".

totusi nu pot sa fiu atat de radical sa elimin vreun format pe motiv de inferioritate. toate au ±, noi trebuie sa culegem + de la fiecare.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by cosmin »

momolo wrote:TomJones
suntem perceputi de catre ei ca niste dinozauri demult expirati care asculta niste lalaieli melancolice
nu de putine ori, ascultadu-mi muzicile mele audiofilistice, (de exemplu la birou, pe PC cand mi-au sosit niste discuri prin posta si vreau sa vad ce-i pe ele sau in masina) am auzit afirmatia "- Da' ce muzica trista, nu ai ceva mai vesel, numai slow-uri deastea ?!"....Asta cand ascultam pe sarite un The Ray Brown Trio Band sau un Chadwick de la Reference Recordings.... :roll:

Cum sa va spun?...dar ii vezi instant ca sunt complet paraleli cu muzica asta! Pur si simplu cred ca e ca zgomotul pentru ei, cum ar fi pentru noi sunetul troleibuzului la plecare din statie.
Insa cum se aude maneua sau neo-popul si alte menelisme de tip MTV, gunoiul uzual care e deversat pe majoritatea posturilor dedicate (ciorile alea care se tanguie cu voce sparta de parca le doare burta), cum ii vezi ca rezoneaza, se lumineaza la fata, e altceva pentru ei!

Exista lumi paralele!....

Iar noi suntem intradevar....expirati ! :D
Din punctul LOR de vedere. Dar, privind obiectiv, se poate lesne aprecia adevarata valoare. Asta daca esti capabil sa privesti obiectiv, adica trebuie sa cunosti ambele tabere.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by alexxace10 »

Mp 3 inseamna:
MULT SI PROST LA CUB
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by Obelix »

Mai curand inseamna posibilitatea de a face bani si de la cei traind in afara "ghetoului audiofil" :roll:
Iar pentru acestia, posibilitatea sa incerce (rapid dar prost) calitatea muzicala a unui nou album, inainte de a sari cu banul... :roll:

Marantzofan
Posts: 41
Joined: 14 May 2009, 20:05

Re: mp3 si moartea muzicii.

Post by Marantzofan »

alexxace10 wrote:Mp 3 inseamna:
MULT SI PROST LA CUB
mai degraba: MULT SI GRATIS. Pe telefonul mobil si la 64 kbit suna absolut demential.

Post Reply