În cãutarea timpului pierdut

Doar o vorba sa-ti mai spun
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Kostas »

Daca pui castile , vor gasi un motiv sa te intrerupa si sa dai castile jos.
Audiofilia trebui facuta in camera separata, prevazuta cu grilaj cu tepi ascutiti, la incercari de accesare sa se raspunda armat fara somatie,pentru ca si amaratu ala de barbat trebui sa aiba o cliiiipppaaaaa de liiiiiiniste si nu e un utilaj care sa-l exploatezi in fiecare minut. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by nicumur »

momolo wrote:Mai bine am discuta de consoartele noastre carora li se brehane de audiofilie si tot timpul vor ceva sau au ceva de facut cand vine audiofilul seara obosit si vrea si el sa asculte ceva! Ori vor sa rezolvi ceva urgent prin casa, ori au ceva important (cacaturi) de vazut la TV, ori comenteaza ca muzica e prea trista, ori vorbesc interminabil la telefoane, ori pur si simplu nu tac din gura!
Intrebare - le impuscam fara somatie sau cu somatie ?! :D Unde e libertatea noastra ?!
(de multe ori singura parte linisitita de auditie e atunci cand spala vasele la bucatarie! :D )
momolo - esti de groaza, ce bine ai sintetizat asta :lol:
Cu o singura observatie (in cazul meu) - de ce asculti asa de tare, incet nu se aude bine? :mrgreen:

Oricum, eu asa am ajuns sa am doua sisteme diferite, iar de cel din dormitor ma bucur (la casti :lol: ) inainte sa dorm, cu un ranjet pe fata ca am avut timp sa mai ascult 30 de minute o caseta sau banda, asa ca nu toata ziua este pierduta :P
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

Kostas
Audiofilia trebui facuta in camera separata, prevazuta cu grilaj cu tepi ascutiti, la incercari de accesare sa se raspunda armat fara somatie
grilajul legat neaparat la curent!
Recomand usa dubla. In prima bate disperata ca nu'stiu ce naiba vrea?!, iar a doua estompeaza bubuiturile din prima usa.

nicumur trebuie dat atat de tare incat sa nu se mai auda intrebarile si comentariile! :wink:

Fericiti cei care au beci cu grilaj dublu la intrare!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by kaav »

Criminal descrise episoadele casnice :twisted:

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by c6t9 »

nicumur wrote:cu un ranjet pe fata ca am avut timp sa mai ascult 30 de minute o caseta sau banda, asa ca nu toata ziua este pierduta :P
pana se prinde ca razi fara ea si ti-o iei pt toate cate ai facut sau nu.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

Pe vremuri,acu mai bine de 25 de ani, organizam la mine acasa un fel de minicenaclu literar muzical la care invitam doi trei baieti impreuna cu chitarile lor,doi trei poeti impreuna cu versurile lor si prietenii de rigoare.
Ce iesea este de neimaginat.
Poate nu ar fi o idee chiar atat de rea sa gasim o "hruba"pe undeva,sa ne scormonim in noianul de cuostinte poate gasim si ceva in sensul asta...eu chiar as avea o idee sau doua si sa organizam o astfel de seara,evident udata si cu licoarea magica.
In felul asta si audiofilii din noi ar fi satisfacuti de calitatea sunetului.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Kostas »

Eu am participat la astfel de reuniuni, se punea muzica buna si se dezbateau probleme de muzica si filosofie. Culmea e ca nu discutam politica, nu de frica , ci pur si simplu era considerata o pierdere de vreme. Se dezbateau si incerari literare ale noastre (in stilul suprarealismului sudamerican) dar si carti nou aparute. iarasi culmea, poeziile lui Dinescu si cele cu Motanul Arpagic erau considerate conjuncturare, protestatar-distractive dar lipsite de substanta, fara ca cineva sa fie infiltrat sau contaminat de cei de la cooperativa ochiul si timpanul. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by momolo »

Cultzilor! :lol:

Eu ma adunam cu altii sa vedem filme cu karate! Nu dezbateam nimic, inafara de un cornet cu seminte de floare si cateodata ceva bere la sticla de sticla jegoasa si patata de ulei (tot de floare! :D )

Singura care dezbatea ceva era Irina Nistor care traducea cate ceva (si pentru prosti) in pauzele ei de vazut filmul. Tin minte doar atat, nu era HD si nu prea ne pasa!..cum nu ne pasa nici de Dinescu si nici de Ana Blandiana.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by oake »

Kostas wrote:Eu am participat la astfel de reuniuni, se punea muzica buna si se dezbateau probleme de muzica si filosofie. Culmea e ca nu discutam politica, nu de frica , ci pur si simplu era considerata o pierdere de vreme. Se dezbateau si incerari literare ale noastre (in stilul suprarealismului sudamerican) dar si carti nou aparute. iarasi culmea, poeziile lui Dinescu si cele cu Motanul Arpagic erau considerate conjuncturare, protestatar-distractive dar lipsite de substanta, fara ca cineva sa fie infiltrat sau contaminat de cei de la cooperativa ochiul si timpanul. :)

Kostas
Acest tip de reuniuni pot fii reactualizate,dece nu ?... cu colegii de forum,pe care ii creditez cu mult mai multa substanta decat cea investita in audiofilie si chiar in muzica.
Evident ca trebuie un "mestru de ceremonii" si cativa entuziasti care sa aduca starurile.
Chiar nu pot sa cred ca ti-ai sters din memoria "afectiva",intensitatea si substana acestor tipuri de demersuri.
Daca muzica mai e si "live" cu atat mai bine.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: În cãutarea timpului pierdut

Post by Kostas »

Perfect de acord. Trebui sa ne adunam, - mai uitam de nebunia din jurul nostru. :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply