Ce a fost mai intai, oul sau gaina ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Ce a fost mai intai, oul sau gaina ?

Post by szacaz »

Nu vad nici un motiv sa te temi
nu ma tem, ca n-am de ce sa ma tem (stiu ca n-ai de unde sa intelegi dedesubtul, dar poate o sa-ti povestesc vreodata un anume gest pe care l-am facut, gest care ar putea sa risipeasca absolut orice indoiala ca m-as teme de pedepsele de pe forumuri)

un sfat, ca de la un moderator, intr-o discutie mai aprinsa cel mai intelept cedeaza primul!
nu-i valabil oricand - uite o explicatie (ca de la un user scandalagiu la alt user scandalagiu): adesea, cand ma ciondanesc cu un om (nu de la egal la egal, ci unu care nu pricepe si pace!), nu ma adresez (decat in aparenta) lui, ci asistentei

si nu-s singurul care face asta; face parte din forumistica


Oameni buni, discutia are potential, dar ar trebui sa ne punem de acord asupra unor probleme de limbaj (ma gandesc la discurs) si de atitudine (atitudinea fata de idee, de cunoastere)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce a fost mai intai, oul sau gaina ?

Post by LEKTOR »

Primul - Oul sau gaina ? Ciclul este urmatorul - ou-gaina-ou-gaina... ciclu deci totul in cerc - nu exista capete ca la o linie dreapta - deci daca tai linie la un moment dat intre cele 2 componente - ou si gaina - vei avea inaintea liniei fie oul fie gaina, iar dupa linie - fie gaina fie oul.Matematic vorbind, sansele sint jumi-juma intre ou si gaina !

Ce este oul ? Un produs finit, nu mai are nevoie de ajutor extern, se maturizeaza se crapa si da drumul la pui.

Ce este gaina ? Un produs care pt a mai da oua are nevoie de ajutor extern - cocosul.

In caz de creationism - era nevoie fie de a se crea oua, fie a se crea gaini si cocosi - sa presupunem ca domnul X vrea sa creeze ceva - pt o reusita mai mare, ce ar trebui el sa faca ? Sa creeze oua sau perechi aviane -gaina/cocos ?
( tot ce am zis pina acum se refera la oua fecundate , cu potential de evolutie )

Hint - Adam ar putea fi cocos
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ce a fost mai intai, oul sau gaina ?

Post by nicumur »

Raspunsul este extrem de simplu - trebuie doar sa va uitati cu atentie la poza :mrgreen:
Attachments
chicken.jpg
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Post Reply