Sicriu TV

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Sicriu TV

Post by LEKTOR »

Mediatizarea excesivă a funeraliilor se face pe fondul lipsei de cultură, iar reality-show-urile de la catafalc sunt dublate de prost-gust, susţin specialiştii.

Să filmezi cu telefonul omul cu mâinile pe piept, în timp ce i se cântă „Veşnica pomenire!”, n-are nimic de-a face cu ritualul profund al înmormântării. Să calci în picioare morminte ca să ai o vedere mai bună spre groapa în care intră ultimul defunct VIP de la Bellu e o chestiune lipsită de bun-simţ şi trebuie sancţionată ca atare. Să transmiţi în direct de la priveghi nu are scuză nici măcar în nevoia stringentă de a acoperi timpii de antenă, justificată de eternul clişeu „asta vrea publicul, asta îi dăm”

Dar să-i faci poze mortului şi să pui filmuleţe de la înmormântare pe internet nu mai au legătură cu ritualul, sunt „forme de bădărănie, prost camuflată religios”. „Sunt manifestări ale vârstei noastre actuale, socială, culturală, sufletească. Ar trebui să ne maturizăm. În Occident, nimeni nu face ca noi. Există o anumită decenţă, care nouă ne lipseşte”.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... n-Romania/

Si alt articol asemanator - http://www.jurnalul.ro/stire-editorial/ ... 01984.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Sicriu TV

Post by TomJones »

Ce sa mai spunem ca suntem o tara de bocitoare...in tarile civilizate durerea se poarta in suflet, nu cu urlete. La mine pe strada tot timpul mai trece cate o imormantare tiganeasca (si nu numai) cu sunete de fanfara si cu bocitoarele dupe ei. E sinistru, macabru, infricosator numai sa auzi. Ce sa mai spun ca pe unde treci vezi cruci pe trotoare, la bariere, pe linga sina de tren etc....oare ce vina au ceilalti oameni de trebuie sa vada asa ceva?! La un bloc vecin s-a sinucis o femeie cu vechi proble psihice, s-a aruncat de la balcon. I s-a creat o ditamai crucea in gradina blocului (pentru sinucigasi?!!) in care ard lumanari tot timpul anului...cam astia suntem noi romanii

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Sicriu TV

Post by LEKTOR »

Problema mai aspra este cea cu luarea de jpg si mp4 cu mortul in sicriu apoi publicarea lor pe net !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Sicriu TV

Post by Obelix »

... macar de ar pune si autopsia... :mrgreen:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sicriu TV

Post by puf »

Deja subiectul este prezent chiar si printre cei care socializeaza pe hi-5.
Se uploadeaza pana si asa ceva.
Situatia a ajuns tragicomica:




Atasamentul a fost sters : prea sinistru si nici cu privacy-ul nu se impaca

Staff

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sicriu TV

Post by momolo »

puf, pot sterge poza aia?! Nu-mi plac astfel de poze pe forum!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sicriu TV

Post by SOLO »

chiar va rog , stergeti-o cat mai repde ...


solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sicriu TV

Post by SOLO »

SOLO wrote:chiar va rog , stergeti-o cat mai repde ...


solo

Ok , nu am mai rezistat si am sters-o eu
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Sicriu TV

Post by Kostas »

Va amintiti inmormantarea din filmul "De ce trag clopotele Mitica ?!" - in regia lui Pintilie , cand cand smecherul jucat de Stefan Iordache moare si alaiul mortuar intreaba - De ce trag clopotele Mitica ? iar mortul raspunde - De funie moncher ! Atmosfera de mitocanie pretioasa a anului 1910 este excelent redata. Dar... citindu-i pe Duiliu Zamfirescu, pe Mateiu Caragiale, iar mai devreme pe Nicolae Filimon sau pe Dinicu Golescu vom vedea aceleasi fete de parveniti, aceleasi inmormantari , aceleasi obiceiuri.
Concluzie - asa a fost si va fi mereu... nu imi fac iluzii, putem sa intram in mama Europei, tot asa raman unii din conationalii nostrii ! :)
Last edited by Kostas on 26 Mar 2009, 11:33, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Sicriu TV

Post by cosmin »

N-am fi intrat aproape niciodata pe bune in UE
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sicriu TV

Post by momolo »

Nu mai fiti asa defetisti! Cu astfel de mentalitate chiar ca nu se poate schimba nimic!

Cele mai mari piedici pe lumea asta sunt in mintea noastra! Prea aproape ca sa le observam.

Circaria la ingropaciune e specifica zonei noastre demografice si orientului. Noi ar trebui sa vedem in mod optimist faptul ca suntem juma-juma orientali cu occidentali! Exista parti bune la fiecare, daca am fi pozitivi poate ca le-am lua pe cele bune si nu pe cele rele!

Nu stiu cati ati umblat prin tara, locuri cu oameni simpli. Dar eu unul am vazut de multe ori poza cu mortul in coparseu inramata in tablou si pusa in sufrageria vaduvei!
Ba o data am dormit intr-o camera cu astfel de poze pe pereti!

Unii se simt onorati daca vad inmormantarea la TV, multi vin degraba "Sa vada mortu' ", etc. Asta e civilizatia noastra! Nu trebuie sa fim noi mai ipocriti decat ar trebui!

Parerea mea este ca ar trebui sa fim mai toleranti si intelegatori. Plus de asta, sa fim noi in asa fel incat sa se rusineze ei de ei insisi cand ne vad pe noi cum suntem! :wink:

Dar atitudinea generala e sa ne asezam si sa bocim ca ne-au covarsit manelistii si mahalagii !...

Si mai lasati-o incolo de UE ! Sa stiti ca si ei sunt marlani cat cuprinde! Insa nu stim noi, ca nu am trait printre ei! Exista si la ei marlanie si mitocanie dar in alt ambalaj! Si lor le put picioarele dar cel mai tare e ala care reuseste sa se prefaca, ca si cand in jur miroase a micsunele! Ei se prefac bine, noi ne dam de ceasul mortii ca murim de putoare! De aia ni s-au suit toti marlanii in cap si la putere!

Cu mentalitatea asta tot asa o sa ramanem. Nu trebuie sa pupam noi picioarele lui UE ca ne-au primit. Pot sa zica si ei merci, ca nu suntem chiar ultimii cretini si nesipraviti, dimpotriva! Cand ii mancau pe ei paduchii si foamea, pe aici toti taranii nostrii faceau baie si aveau ce manca!

Acum suntem noi mai loviti ca ne-a tampit ceausismul. Dar cu mentalitatea asta de jale la capul mortului nu o sa iesim!

Parerea mea e ca la TV e normal ce se intampla. Trebuie reprezentata si mahalaua, si prostii, si manelistii si toti cretinii. Si e normal sa fie astia mai multi, ca asa sunt peste tot in lume! Dar nu conduc ei, conduc aia pe care-i duce capul!

Important e doar cine tine in mana painea si cutitul, acolo ar trebui sa fie grija noastra! Insa de locul ala uitam si dam bir cu fugitii cand e momentul de schimbat ceva!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply