marlanul si tzoapa de Bucuresti

Doar o vorba sa-ti mai spun
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by Kostas »

Noi avem pe aceste meleaguri o vasta traditie de marlani. De la Nicolae Filimon , Alecsandri, Eminescu, Caragiale, Mateiu Caragiale, Cezar Petrescu, Camil Petrescu, toti au descris savuros tipurile de marlani si tzoape care au populat de-a pururi aceasta tara. Marlanul imbina pretziozitatile cu limbajul suburban cu argoul - la modul fascinant :) Eu le dau peste bot de cate ori pot, le desfiintez judecatile marlanesti. :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by kaav »

Niciun ciudat la tv :

''.....Veşnica scuză cu „dăm ceea ce se cere” ar rămâne fără acoperire dacă televiziunile ar renunţa, în bloc, la producţiile ieftine din toate punctele de vedere......''
Nu conteaza daca asa ceva este doar plauzibil, ''fantezi'',e.t.c. Conteaza ca poate fi posibil concret...(Cu fortza ca de buna voie se pot multe, daca se vrea. Utopic si ''neprietenos'', dar nu ma pot impiedica sa-mi imaginez o lume fara ''manele'',sonore sau ca si stil de viatza....)
http://www.gandul.info/opinii/niciun-ci ... 37;4620553

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by Constantin C. »

Suntem cam de aceeasi parere; am scris putin mai inainte ceva asemanator.
Uite, daca iti poti imagina, Diana Popescu redactor al ziarului Gandul, a intuit exact posturile TV pe care le urmaresc: Discovery Science, TVR Cultural şi Mezzo la care se adauga History.
Dar, ai observat diferenta intre ce ziceam eu si ce spune Gandul pe care-l citezi prin link-ul pe care-l adaugi in mesajul tau?

Uite, am sa spun eu.Gandul se refera doar la televiziune, in timp ce parerea mea este la fel de proasta in privinta intregii prese.Prin urmare, inclusiv in ceea ce priveste Gandul insusi.Iar omisiunea presei scrise atunci cand acest ziar vorbeste despre mizeriile din presa este tocmai un argument in favoarea parerii mele.

Adica, vedeti, sunt o multime de porcarii publicate in presa, dar nu la noi, la altii!
Cam asa spune Gandul si nu prea sunt de acord cu atitudinile exclusiviste de genul acesta.

Bun, probabil cei mai multi presupun ca cele mai abjecte publicatii sunt Can-Can sau Click, ori altceva asemanator.Nu stiu exact, ca nu le citesc, poate Libertatea…etc.
Astea ar fi in masura sa perverteasca bunul gust si educatia decenta ale tinerilor cititori.De acord.
Dar, hai sa spunem, Romania Mare, ca asta-mi vine acum in minte, crede cineva ca vine in sprijinul bunului gust si al bunei educatii?
Sau Gandul? Vrei sa vorbim despre mizeriile din toate cotidienele? Ar trebui deschis alt topic, probabil.

Chiar si ziarele romanesti care par cusher , la o privire mai atenta se dovedeste ca nu sunt.
Si acelea care publica femei goale pe prima pagina pentru a creste audienta, la fel ca si televiziunile care publica imagini cu femei goale, tot pentru a creste audienta, folosesc audinta castigata pentru a transmite mesaje politice .Vrei sa vorbim despre manipulare prin presa? Ar trebui deschis alt topic.

Audienta mare nu conteaza doar pentru a mari corespunzator tarifele la publicitatea primita spre publicare.
Conteaza si pentru a cere o spaga mai mare pentru a nu publica anchete compromitatoare despre persoane si institutii, conteaza si pentru a avea o greutate mai mare mesajul politic pe care publicatia respectiva il transmite.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by bnt »

Ca sa faci presa ai nevoie de jurnalisti, specie in curs de extinctie. Omuletii care fac copy/paste NU sunt jurnalisti. Sa-i dam Diaconescului ce-i al Diaconescului, grosul saltimbancilor pe care-i vezi pe sticla sunt inventati de el, a reusit sa faca (efectiv!) din kkt bici, iar pe Elodia se poate face curs de jurnalism. Chestia e ca pe termen lung trendul n-are cum sa se mentina, totul functioneaza prin supralicitare si la un moment dat e inevitabil sa se fasaie (criza economica mondiala e in fond o dovada, nu?), asa ca raportul intre tabloid si normal o sa se echilibreze, ca in toata lumea. Or sa apara atunci si jurnalistii, cresc ca ciupercile dupa ploaie (in sensul bun al cuvantului, adu-ti aminte de anii '90), deocamdata e seceta, atata tot. Pe de alta parte presa de nisa devine tot mai puternica iar online-ul castiga tot mai mult teren, ceea ce in mod evident o sa duca la un alt mod de a gandi presa ca afacere, in functie de targetul urmarit de advertiseri o sa se produca o segregare naturala avantajoasa pt toate partile implicate. Foarte frumos a zis-o cine-a spus ca tre' sa ne obisnuim sa traim intr-o lume in care singura constanta e schimbarea. :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by momolo »

Constantin C.
in timp ce parerea mea este la fel de proasta in privinta intregii prese.
eu nu citesc nici un ziar. Doar cateodata le vad in mana la alti calatori in metrou sau la birou pe masa din bucatarie. Insa intr-un alt fel o conspectez zilnic. Pentru ca folosesc ziare pentru pisoii mei. Cum trebuie sa le desfac fila cu fila si mereu bodogan ca ziarele astea sunt din ce in ce mai mici (nici rahatul pisoilor nu mai incape in ele!), ce vad zilnic aproape pe fiecare pagina de ziar?!.... piz_e si iarasi piz_e ! De la prezentarea meteo pana la orice fel de articol si orice fel de subiect! Nu e rar cazul cand un rahat de pisoi nimereste intre doua tzatze! In principiu nu ma deranjeaza desi imi distrage atentia un pic de la activitatea mea "intelectuala" dar mereu ma gandesc ce spun copii cand vad practic pe toate gardurile piz_e goale raschirate ?! E pur si simplu obsesiv! Peste tot in presa si publicitate se apeleaza la sex ca parca am fi o tara de frustrati sexual!.....ei parca! :D

bnt bine ai zis ce-ai zis. Defapt asta e calea tarilor civilizate, presa si publicatii de nisha, specializate, lumea fiind interesata, fiecare de ce-l doare si ce-l pasioneaza. Aici se ajunge cand e viata linistita si pasnica plus indestulata. Dar la noi inca e mare borhoteala, toata societatea e cu susul in jos, valorile inca nici nu se intrevad spre decantare, dimpotriva, avem inca spuma groasa de borhot deasupra. Nu trebuie decat sa deschidem teveul sau ziarul (printre tzatze si piz_e goale).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by West »

De vreo 15 ani nu am mai cumparat nici eu vreun ziar. Ce-i important mai aflu de pe net si de la Badea :mrgreen: Desi si Badea este din ce in ce mai indigest in ultimul timp. Cele citeva idei obsesive probabil ca sint de sorginte electorala. Alta data era mai exuberant.
Din '90 pina in '94 nu mi-as fi inchipuit ca se poate trai fara ziare. :D Apoi mi-am dat seama ca degeaba le citesc.
Dar nu pun la indoiala ca fara presa scrisa am ramine si fara bruma de democratie pe care o avem. Am zis 'bruma', sa n-avem vorbe la proces.
Asa vinduta, aservita si mizerabila cum este presa noastra, ar fi trist rau daca miine ar disparea. M-as simti in comunism din nou.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by momolo »

West
Asa vinduta, aservita si mizerabila cum este presa noastra, ar fi trist rau daca miine ar disparea. M-as simti in comunism din nou.
comunism cu tzatze! :lol: Asta inca nu s-a experimentat, s-ar putea sa le placa ?! :D (fraier nea' ceashca, daca dadea voie la deastea si baga un pic de potol in alimentara, il aveam si acum, eventual impaiat si imbalsamat. Posibilitatea e confirmata de corea de nord. :wink: )

Poporul e scarbit de politichie si e deja convins ca orice ar alege si ar zice, tot aia e. Asa ca scopul si l-au atins, ce mai conteaza si presa asta de saltimbangi ?! Astia fac si ei ce pot sa-si vanda fiztuica. Dau pe piata ce se cere si ce se vinde, adica tzitze si piz_e printre manele si atitudine manelista.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by saureign »

nu sunt de acord cu dat exact ce vrea piata. Ma indoiesc de faptul ca asta vrea piata; iar despre indobitocirea poporului, in conditii de cvasi-libertate e un lucru periculos pt putere: invariabil, poporul se va satura.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by DAN_TM »

Ce iau din cand in cand:Catzavencu si Plai cu boi.Atat.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by fluffy38 »

momolo wrote:)... ce vad zilnic aproape pe fiecare pagina de ziar?!.... piz_e si iarasi piz_e ! De la prezentarea meteo pana la orice fel de articol si orice fel de subiect! ...
Poate ca cei care incearca sa ne manipuleze prin presa urmaresc de fapt cresterea natalitatii :lol:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by Shambala »

Kostas wrote:Noi avem pe aceste meleaguri o vasta traditie de marlani.... :D
Sa stiti ca si altii au - rusii de exemplu au cuvantul "neculturnii", care desi aparent modest este o insulta mortala, o catalogare ce condamna total si etern individul - se refera la noii imbogatiti, sau la fostii activisti ridicati datorita originii sanatoase.
Tot ei au un pasaj absolut exceptional, ce descrie "toapa de Arbat" (un soi de Magheru a Moscovei), scris in anii '30 de Ilf si Petrov. Elocika - toapa proaspatului instaurat comunism - a devanit un sinonim cu o putere ucigatoare in scriitura de nivel inalt ruseasca, cunoscut de toti "culturnii" dar neinteles de proaste.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by kaav »

Constantin C. faptul ca am dat un link catre un ziar nu spune absolut nimic despre ce parere am eu despre acel ziar (in cazul in care am una, poate ca nu ma intereseaza rasfoitul ziarelor :wink: ).Dar cand te plimbi pe net din aproape in aproape potzi gasi ceva ce iti atrage atentzia. Pe mine nu ma intereseaza cat de corupt sau nu este un ziar, televiziunea (ma refer pentru mine, stiu care este impactul lor public precum stim cu totzii). Nu ma intereseaza pur si simplu balciul si asta cam este tot. Dar potzi gasi cum am mai spus chesti care le gasesc interesante. Ca cel care le scrie este in sinea lui pocait,smerit,mitoman,natzionalist,comunist,nazist,avid de putere,malitzios,e.t.c nu ma intereseaza cata vreme spune anumite lucruzi in acord cu ce gandesc si simt eu (dar ramane si decent ca si exprimare, totusi....)

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by Constantin C. »

fluffy38 wrote: Poate ca cei care incearca sa ne manipuleze prin presa urmaresc de fapt cresterea natalitatii
Mi se pare inedita modalitatea…
As incerca sa fac legatura cu titlul thread-ului.

Ideea cu manipularea este ca orice persoana informata si cu un nivel ridicat de cultura, voteaza in cunostinta de cauza.
Ba chiar ar putea avea atitudine civica, ar putea protesta, s-ar putea organiza…
Dar votul aceluia este absolut echivalent cu votul toapei si toparlanului, iar votul toparlanului incult si neinformat este mult mai usor de obtinut prin manipulare.
Astfel ca presa (scrisa si audiovizuala) a devenit o scoala de toparlani si toape.

Madalin Ionescu sau Dan Diaconescu sunt persoane inteligente si jurnalisti cu calitati dovedite, experienta, etc. N-ai zice vazandu-le emisiunile, nu-i asa?…
Joaca niste roluri, desi nu se observa intotdeauna.Tocmai pentru ca se pricep.Uitandu-ne in urma, vom vedea emisiuni remarcabile realizate de acestia.

Lucrurile stau la fel in toata presa, repet.

Este adevarat ca presa de nisa se impune, dar posturile enumerate de mine – de nisa, cum spuneam – sunt mai ales de pe alte meleaguri.
Exista cel putin patru posturi TV romanesti „de stiri”.
La inceput relatarile au avut caracter obiectiv si in acest fel au castigat audienta.

(S-a demonstrata astfel ca audienta se poate castiga si facandu-ti meseria de jurnalist in mod corect, nu numai aratand femei dezbracate. Iar in partea a doua a anilor 90 presa romana a castigat sensibil in calitate si audienta – se citeau si ziarele, care erau realizate cu onestitate.)

A urmat ulterior exploatarea audientei castigate.

Astazi, nici eu nu mai citesc ziarele.Deja anticipez atitudinea fiecarei publicatii fata de majoritatea subiectelor de discutie.
Daca as urmari Animal Planet si realizatorul programului mi-ar spune senin si cu convingere ca in meniul obisnuit al gazelelor se afla carnea proaspata de leu, as inceta sa mai privesc canalul respectiv.
As considera ca sunt jignit fiind considerat atat de tampit incat sa cred prostiile spuse de ei.

Daca doresc sa aflu noutati privesc la BBC, CNN sau Euronews. Sunt posturi TV care se adreseaza aceleiasi nise.
Este interesant de observat diferenta…

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by West »

Pina la urma acesta este nivelul de educatie al publicului si rating-ul ii invata pe producatori cum sa se plieze lui. Sigur, s-ar putea spune ca este un cerc vicios, televiziunea deverseaza mizerii in loc sa emane educatie, iar publicul presupus nevinovat absoarbe ce i se da.

Eu nu sint de acord cu aceasta teorie a cercului vicios.
Cred ca mare parte din populatie este subculturalizata si primeste ceea ce adora, mahala si infractionalitate redata in gross-plan.
Culmea este ca ei considera ca se informeaza privind aceste emisiuni, sa 'stie si ei ce se petrece pe lume', sa 'fie pregatiti daca se intimpla ceva'.
Educatia nu prea se mai face la maturitate, uitindu-te la tv. Ea se face la parinti si apoi din carti, la virste scolare cind avem permeabilitatea si dedicatia necesare. Ai iesit din scoala fara sa ti se fi incretit cit de cit creierul, asta este, te uiti la OTV si citesti Cancan. Ai citit cit trebuia la scoala, vei gasi alte publicatii sau site-uri sau emisiuni tv sau muzica sau filme pentru a slefui la educatia ta sau pentru a-ti incinta zilele obosite de munca si gunoi cotidian.

Acest gen de emisiuni imbecile sint si in Occident, de acolo au si invatat ai nostri. Si totusi Occidentul este si performant economic, tehnologic si artistic.
Sa nu ne speriem de emisiunile si presa de hazna sau de manele, au publicul lor. Trebuie distrat si el. Rau este ca acest public este prea larg si ne striveste pe strada, in natura si chiar acasa, pentru ca sintem vecini cu ei.
Aici este in neregula. Ca nivelul economic nu reflecta nivelul de educatie si astfel sintem tinuti captivi in aceeasi viata cu cei care au venit la scoala doar ca sa joace jocuri pe telefon. Minca-ti-as! :twisted:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: marlanul si tzoapa de Bucuresti

Post by kaav »

Din punctul meu de vedere, West a surprins excelent ''miscarea browniana'' semicontrolata la nivel de informatzie si manipulare prin mass-media, a nivelului de sanatate a lumi in care traim.

Post Reply