Exista miracole?

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Exista miracole?

Post by oake »

Traimn o viata cantonata intr-un anumit spatiu...si anume spatiul rutinei de fiecare zi.
Uneori se intampla evenimente in viata noastra care transcend obisnuitul cotidian,mai mult transcend interpretarile stiintifice de rigoare.
Aici,cred eu,intram in zona miracolului.
Intrebarea care se pune este: intram sau nu,avem in ce intra sau e doar o iluzie,doar o constructie bizara a propriei imginatii?

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Exista miracole?

Post by fluffy38 »

Miracole?
Da,atunci cand te simti in stare sa muncesti(pentru tine sau pentru altii),atunci cand te uiti in ochii sotiei si vezi ca te iubeste :D ,atunci cand iti vezi copiii sanatosi ca iau note mari la scoala,atunci cand oamenii iti zambesc cand stai de vorba cu ei,atunci cand simti ca iesi undeva in natura,atunci cand grijile cotidiene sunt cel mai mic lucru care il ai de rezolvat,atunci cand asculti muzica si ti se ridica parul pe maini.....si as putea continua.
Eu astea le consider miracole in ziua de azi.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista miracole?

Post by momolo »

atunci cand te uiti in ochii sotiei si vezi ca te iubeste
superb spus fluffy38 !

Miracol exista cu fiecare respiratie. Faptul ca traim e un miracol, muzica e un miracol si tot ce este in jurul nostru constituie un lantz infinit de miracole!
Noi suntem nascuti dintr-un imens miracol! Cu cat intelegeti viata, cu atat vi se va confirma acest lucru.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Exista miracole?

Post by kaav »

Sunt de acord cu fluffy38.Normalul cotidian,rutina zilnica care se poate destrama oricand si prin acest fapt sa aduca dezechilibruri mici sau mari, sau chiar catastrafe tine de ''miracol''.Ce vedem noi ca ar fi prea banal,perimat de uzura obisnuintei se poate transforma foarte rapid intr-un trecut numai bun de idealizat cand te incoltzeste viata.Totul este defapt foarte fragil si cand cedeaza ceva (un context social nefavorabil este un bun exemplu),a fost defapt doar lasat la ''mana lui''.Lucrurile sunt legate cu o atza invizibila,vulnerabila la ''poluare'' si acum traim vremuri de-a dreptul toxice deja pe multe niveluri care scot ''miracolul'' (puntea de legatura intre 2 sau mai multe lucruri) ca si influientza activa in cadrul vietii noastre intr-o zona ''ultrasonica'' si posibil inaccesibila deja...
Asta este o perspectiva psihologica,atitudine laica.Miracolul din punct de vedere crestin (sa zicem),anuleaza legile lumi noastre,face ce vrea si cand vrea si nu poate fi integrat in constiinta decat la nivel individual daca l-ai trait,nu poate fi imprumutat,analizat,justificat.Este o ''nebunie''.Exceptia care infirma regula (mi se pare mai ''corecta'' perspectiva asta)
Dar sa presupunem ca ce am zis sunt de fapt ganduri prea ''subiective'' si de fapt totul este in regula,apa curata ,cerul albastru si oameni fericiti,dar se prefac a fi altfel din plictiseala.... :roll:

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Exista miracole?

Post by oake »

Subscriu la toate ideile frumoase exprimate in acest topic si toate sunt frumoase.
Insa ma gandeam la ceva mai mult: ma gandeam la miracolul cu drepturi depline,la miracolul care transcende cotidianul...la "intamplarea" providentiala care iti poate schimba cursul firesc al vietii.
A experimentat (trait)cineva un astfel de fenomen?

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Exista miracole?

Post by DAN_TM »

Daca intamplarea e de ordin negativ si-ti schimba cursul firesc al vietii intr-un sens negativ,se ia in considerare?Ma refer la atenuarea unei functii biologice,fizice datorate unei suferinte medicale.Unii santem in situatii mai nasoale si tanjim dupa un miracol cu drepturi depline cum spui,un miracol in sensul bun al cuvantului,caci sant si ,,miracole'' care ti se insinueaza in viata fara sa simti iar apoi te chinui sa scapi de ele.Cred ca te-ai referit la celalat fel de intamplari,de ordin divin,de neexplicat si benefice,ca sa zic mai pe scurt.Scuze daca am poluat cu prostii.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Exista miracole?

Post by fluffy38 »

oake wrote:Subscriu la toate ideile frumoase exprimate in acest topic si toate sunt frumoase.
Insa ma gandeam la ceva mai mult: ma gandeam la miracolul cu drepturi depline,la miracolul care transcende cotidianul...la "intamplarea" providentiala care iti poate schimba cursul firesc al vietii.
A experimentat (trait)cineva un astfel de fenomen?
Poti fi mai detaliat,ce inseamna de fapt "cursul firesc al vietii"?
Fiecare poate interpreta asta in felul lui de exemplu pentru unii o intamplare providentiala care iti poate schimba cursul firesc al vietii poate fi sa iei potul cel mare la loto.
DAN_TM
Unii santem in situatii mai nasoale si tanjim dupa un miracol cu drepturi depline cum spui,un miracol in sensul bun al cuvantului,caci sant si ,,miracole'' care ti se insinueaza in viata fara sa simti iar apoi te chinui sa scapi de ele.

Daca exista vreun mod prin care pot ajuta personal la infaptuirea unui "miracol",da-mi un MP. O voi face in masura posibilitatilor cu cea mai mare placere. Sper ca nu am inteles gresit ideea ta. :oops:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Exista miracole?

Post by oake »

fluffy38 nu doresc sa vulgarizam acest subiect...chiar daca,sa zicem iei marele pot...acest lucru iti poate modifica cursul firesc al vietii...dar in ce mod?
Exista situatii in care,ceva,cineva te pune inapoi pe şine.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Exista miracole?

Post by kaav »

Miracolul tine doar de aspectul pozitiv al lucrurilor.''Miracol negativ'' este o gaselnitza stilistica.Aspectul negativ are mai multe denumiri descritive: napasta,''...ca o piatra legata de gat'',blestem (urasc cuvantul asta),ghinion.Care este relatia reala dintre ''+'' si ''-'' nu pot sa-mi dau seama.Eu tind sa cred ca nu exista o lege a compensatiei care sa aiba efect neaparat in acelasi plan in care s-a petrecut un eveniment.Chestie care da impresia de ''in viatza, parca totul este la intamplare''.Eu ma tem sa bat in cuie ce nu cunosc bine,chiar daca cateodata este mai facil pentru confortul psihic.Omul trebuie sa fie pregatit cam de tot ce tine de domeniul lui psihic,afectiv.Asta este doar teoria.Nu pt sa-mi imaginez ce implica un miracol pentru ca habar nu am ce este in ''carne si oase''.Ca stiu teoretic si nu cred ca stiu gresit, este prea putin.Dar nu pot evita gandul ca poate bulversa viatza celui in cauza si sa-l transforne intr-un om care nu mai vorbeste de fapt aceeasi limba,disparand sensuri care erau comune ca si inteles odata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Exista miracole?

Post by momolo »

daca disecam problema, avem astfel:

- poate fi socotit de catre noi ca fiind un miracol implinirea unei dorinte imposibile sau care ni s-a parut imposibila pana in momentul "miracolului" respectiv.

- poate fi contemplat un miracol in momentul cand noi intelegem ca ceea ce deja exista nu ar fi trebuit sa existe, cand intelegem ca ne aflam pe o sarma subtire deasupra unei prapastii fara fund in timp ce bate vantul si totusi nu am cazut.

- poate fi socotit un miracol confirmarea credintei, atunci cand se intampla ceva ce elimina orice urma de indoiala sau care ne transmite starea ca nu mai exista indoiala sau dubiu.

- poate fi socotit un miracol atunci cand te intorci de la moarte sigura la viata.

Sper ca nu am scapat nici o ipostaza.

Ok....acum ca am expus o oarecare definitie, daca ne gandim logic, nimic din ce este mai sus nu e intradevar, universal si absolut un miracol! In fiecare situatie noi ne punem intr-un rol esential, egocentric, miracolul este ceea ce credem, gandim, vedem, intelegem.
Aceasta situatie are un punct slab, pe noi insine. Iar...daca am elimina acest lucru....am elimina defapt miracolul!

Asa ca, eu cred ca aceasta notiune e profund umana, este o creatie a spiritului uman si nu poate fi o realitate sau o lege universala. Noi suntem invatati sa credem ca miracolul este ceva universal, dinafara fiintei umane insa in realitate este ceva inauntrul si legat indisolubil de fiinta umana. Daca noi disparem, dispare si miracolul.
Asa ca nu aveti motive sa fiti pesimisti! :wink: :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Exista miracole?

Post by kaav »

Frumoase cuvinte,care pe langa aceasta calitate au si ''carne'' pe os :wink:
Intelesuri clare care izvoresc dintr-o disciplina mentala grefata pe experientza vietii.Singura mea rezerva ar fi despre faptul ca nu cred ca la un nivel mare, cosmic sa zicem,acesta se poate sustine singur,fara interventia unei ''materi negre'' care ii leaga ''oasele'' unele de altele.Cred ca si dintr-un punct de vedere neuman miracolul tot exista.Nu cred ca exista doar legi fizice,mecanice care sustin singure ''totul'' si aici nu invoc vreo entitate cu atributele cunoscute din religii chiar daca faptic poate fi acelasi lucru.Un ceva fara nume,care persista de la ''primul punct'' si face nazdravanii (nu il incarc de atribute umane decat accidental,personal nu am o parere despre el, cum ai avea despre o persoana).
Da,pesimismul aduce cu el si o garderoba de haine grele,nepotrivite nici iarna,caci sunt prea tzepoase si incomode :D

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Exista miracole?

Post by fluffy38 »

oake wrote:fluffy38 nu doresc sa vulgarizam acest subiect...chiar daca,sa zicem iei marele pot...acest lucru iti poate modifica cursul firesc al vietii...dar in ce mod?
Exista situatii in care,ceva,cineva te pune inapoi pe şine.
Imi cer scuze,nu intentionam sa vulgarizez subiectul,m-am exprimat gresit.
Tocmai pentru ca am trecut printr-o situatie in care Cineva m-a pus inapoi pe sine in urma cu 20 de ani,am pus intrebarea de mai sus.
Dealtfel momolo a explicat excelent aici
poate fi socotit de catre noi ca fiind un miracol implinirea unei dorinte imposibile sau care ni s-a parut imposibila pana in momentul "miracolului" respectiv.

- poate fi contemplat un miracol in momentul cand noi intelegem ca ceea ce deja exista nu ar fi trebuit sa existe, cand intelegem ca ne aflam pe o sarma subtire deasupra unei prapastii fara fund in timp ce bate vantul si totusi nu am cazut.

- poate fi socotit un miracol confirmarea credintei, atunci cand se intampla ceva ce elimina orice urma de indoiala sau care ne transmite starea ca nu mai exista indoiala sau dubiu.

- poate fi socotit un miracol atunci cand te intorci de la moarte sigura la viata.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Exista miracole?

Post by oake »

momolo wrote:daca disecam problema, avem astfel:

- poate fi socotit un miracol confirmarea credintei, atunci cand se intampla ceva ce elimina orice urma de indoiala sau care ne transmite starea ca nu mai exista indoiala sau dubiu.

- poate fi socotit un miracol atunci cand te intorci de la moarte sigura la viata.

Ok....acum ca am expus o oarecare definitie, daca ne gandim logic, nimic din ce este mai sus nu e intradevar, universal si absolut un miracol! In fiecare situatie noi ne punem intr-un rol esential, egocentric, miracolul este ceea ce credem, gandim, vedem, intelegem.
Aceasta situatie are un punct slab, pe noi insine. Iar...daca am elimina acest lucru....am elimina defapt miracolul!
Am extras aceste doua aliniate pt ca imi vin in minte trei exemple:

aliniatul unu:in zona oituzului,in munti,la 6 Km de mers pe jos sau cu ajutorul asinilor,un francez entuziast si mai ales credincios,a ctitorit o manastire.
Am intrat in legatura cu staretul si cu calugarii ,nu foarte multi la numar...la modul ca i-am vizitat in mai multe randuri,chiar am facut de doua ori pastele cu ei...au fost si ei in cateva randuri la casa batraneasca mostenire de la bunicul meu cu ocazia a diverse evenimente etc...
Pot sa spun ca ne-am imprietenit.
Unul dintre calugari mi-a atras atentia in mod deosebit : un individ atletic,inalt,impunator,cu o fata brazdata de cicatrici,o fata foarte dura,dar cu o privite extraordinar de blanda.
Am initiat multe dialoguri cu aceasta persoana,in principal pe teme teologice dar nu numai.
Tipul,extrem de inteligent si pregatit,nu cred ca are mai mult de 40-45 de ani,m-a incantat cu prezenta lui,nu numai o data.
Pana la urma nu am rezistat tentatiei si i-am pus interbarea :ce cauta un om ca tine intr-un astfel de spatiu?
La inceput a ezitat,dar pana la urma s-a deschis : mi-a spus ca este din orasul X,iar pana la calugarie era un interlop notoriu al acelui oras,avea functia de recuperator ,a facut si ceva puscarie,nu mai zic razboaie intre clanuri etc...
Eu continui sa insist ; bun si ce te-a determinat sa alegi acest drum si nu la o manastire aflata pe nu stiu ce drum national,dar la una,zic eu adevarata?
Tot ce am aflat de la el au fost urmatoarele: era la vre-o doi ani de la eliberarea din penitenciar,era deja antamat in toate rautatile posibile,iar intr-o anumita zi s-a culcat interlop si s-a trezit cu aceasta chemare irezistibila.
Mi-am mai permis sa-l intreb daca in ziua respectiva a avut vre-o revelatie,sau noaptea a avut vre-un vis anume si mi-a raspuns nu la ambele intrebari.
Chiar nu stie ce s-a intamplat cu el...iar staretul mi-a confirmat ca este unul din cei mai evlaviosi calugari din subordine...si treaba asta dureaza de ceva ani buni,cel putin zece din ce stiu eu.
Aceeasi situatie a " patit-o " si sora mea,care pana la 50 ani era liber cugetatoare,chiar facea misto de mine in sensul asta si peste noapte s-a trezit credincioasa.
Lafel nu stie ca s-a intamplat cu ea si chiar nu-i pare rau.
Despre aliniatul doi cunosc personal un caz care insista sa mai traiasca dupa ce era dus cu cearceaful la radioterapie...treaba se intampla acu 16 ani.
Total de acord cu concluzia lui momolo...miracolul este profund subiectiv,el nu este o reteta,deci nu poate fii generalizat si totusi exista.
De acord si cu observatia pertinenta a lui kaav :notiunea miracol are o conotatie profund pozitiva,miracolul nu exista decat in spatiul binelui.

Post Reply