Descoperiri importante in epoca digitala

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Descoperiri importante in epoca digitala

Post by LEKTOR »

Ma gindeam sa discutam despre inovatii importante din epoca digitala, sa zicem din 1985 pina in prezent - despre ce ar ramine uimit un individ care in 1984 a cazut intr-un somn adinc pina in 2009 ? Adica progresul uman in ultimii 25 de ani .

Exemple

- CD - player,burner si disparitia tape/vinil
- PC - personal computer
- DVD cu disparitia vhs
- TV plate digitale cu ecrane imense fata de '84
- internet si (pe cale de disparitie ) cartile,discurile, librariile,ziarele,etc
- Alte formate digitale gen mp3
- naveta spatiala
- home theater cu sunet surround
- Leduri peste tot, inclusiv becuri
- muzica si video pe internet / downloads,etc
- wireless - aproape totul !

De asemenea, sa discutam si ce anume nu prea a avansat din acea perioada .
Last edited by LEKTOR on 31 May 2009, 05:15, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by momolo »

De asemenea, sa discutam si ce anume nu prea a avansat din acea perioada .


1. inteligentza generala. Nu a avansat, a luat-o invers, in jos.

2. bunul simt. In cadere libera, va disparea o data cu balenele.

3. muzica buna. Ultimele ragete, racnete, sughitzaturi si scremete au acoperit-o complet.

4. romantismul a fost inlocuit cu reumatismul de la varste fragede.

5. mancarea buna si mancatul la masa in familie. Defapt mancatul la masa! A fost inlocuit cu fast food si mancatul merdenelelor si shaormei pe strada, in picioare, in mers sau la volan.

6. telefonul cu fir. Disparut in locul celui mobil care va inlocui in curand toate aparatele, inclusiv sistemele audio.

7. virginele. Complet disparute.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by Kostas »

Programe tv imbecile cu protagonisti care se injura, isi pun poalele in cap, se bat...
Tot la noi - manele, case vopsite roz si mov, pantaloni cu talia jos, pantaloni rupti scumpi, fitze la greu...

Daca ne uitam mai profund, lumea nu a avansat mai deloc. Tehnologiile sunt cam aceleasi, digitalul si calculatorul au solutionat anumite probleme dar au introdus mii de alte probleme. Lumea a devenit o iluzie, ai totul pe internet, in viata reala mai greu - o casa sau sa pui bani deoparte - glume bune, ceva nu merge cum trebuie , daca m-asi fi trezit, fiind adormit in 1984 - asi zice ca e o lume de nebuni ! :evil:
Doresc sa ma intorc in 1984 - nu la noi, in dementza ceausista, ci intr-o tara civilizata din vest, sa gust si eu citva ani de tihna si bunastare - pe care nici vestul nu-i mai are acum. :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by fluffy38 »

momolo a punctat foarte bine. Eu as adauga faptul ca a disparut respectul fata de ceilalti care exista atunci. Altfel zis a fost inlocuit de "have a nice day"(traducerea o face fiecare cum vrea) cu ranjetul de rigoare :twisted: .
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by kaav »

Tehnologia si facilitatea ei, releva din punctul de vedere al impactului asupra consumatorului si valorile lui morale care cad rapid prada lenei,indolentei (ma refer la omul mediu,singurul care merita atentzie ca si ''obiect de studiu'').
''Descoperirile importante din epoca digitala'' ne arata ca nu le putem integra in viatza noastra fara un aport mare - ''decadent'',treaba care omul obisnuit, supus timpului in care traieste, nu si-o poate asuma pentru ca nu poate controla ce iasa din ''cutia Pandorei''.Mai bine se oprea tehnologia ca si punct maxim al evolutziei (in domeniul audio) la vinil,fara sa mai existe ''ever'' ceva dupa el.Noutatea nu aduce ceva neaparat bun.Mai degraba evolutzia tehologica in mana patimasa a omului seamana cu - ''Poteca catre iad este pavata cu intentzii bune'' (victimile colaterale nu sunt incluse in reclama oficiala,nu ca ar deranja dar ar ocupa spatziu inutil pe ''afis'' :twisted: ).Pe afis trebuie tiparit doar ce poate motiva.....
Cuvantul ''vinil'' este un eufemism si ce am scris este oarecum o metafora.Chesti evident concrete le folosesc doar in viatza reala.Ca si personaj virtual aici, imi asum dreptul de a fi - cum nu mi-ar fi util in ''real life'',dar cu intentzia ca de simtzit ceva, simt identic indiferent de ''realitate'' sau forma de expresie.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by szacaz »

momolo wrote:
De asemenea, sa discutam si ce anume nu prea a avansat din acea perioada .


1. inteligentza generala. Nu a avansat, a luat-o invers, in jos.

2. bunul simt. In cadere libera, va disparea o data cu balenele.

3. muzica buna. Ultimele ragete, racnete, sughitzaturi si scremete au acoperit-o complet.

4. romantismul a fost inlocuit cu reumatismul de la varste fragede.

5. mancarea buna si mancatul la masa in familie. Defapt mancatul la masa! A fost inlocuit cu fast food si mancatul merdenelelor si shaormei pe strada, in picioare, in mers sau la volan.

6. telefonul cu fir. Disparut in locul celui mobil care va inlocui in curand toate aparatele, inclusiv sistemele audio.

7. virginele. Complet disparute.
1 - nu ai dreptate; doar ca, datorita schimbarilor aduse de vremuri si de oportunitati (in primul rand aduse de tehnologia exploziva - internetul este, fara indoiala, capul de afis si primcipalul responsabil)

2 - nu ai dreptate; datorita acelorasi oportunitati aduse de internet, si datorita libertatii* pe care ne-a adus-o acest simulacru de democratie in care ne balacim de douazeci de ani, nesimtitii au prins mai mult tupeu; li se permite, sunt incurajati

insa, din fericire pentru noi toti, inca n-a disparut bunul simt, dupa cum n-au disparut nici foamea de cultura si nici sinceritatea si nici dragostea pentru frumos si nobil; nimic din ce diferentiaza pe om de maimuta (pilda supraomului di Zarathustra, folosita si si popularizata si de Petre Tutea - fie el iertat! "ce e maimuta pentru om? o batjocura si o rusine! ei bine tot asa este si omul pentru supraom: o batjocura si o rusine") n-a disparut; doar ca nu se mai bucura de prea multa promovare

3 - nu ai dreptate; am avut placerea si bucuria sa descopar trupe noi, care mi-au incantat multe, nenumarate ore in acesti ultimi ani

inca as putea sa-mi fac o mare mea culpa ca nu m-am aplecat cu destula rabdare si curiozitate asupra multora dintre ele, ca poate as fi avut parte de si mai multa bucurie

4 - nu stiu daca is in masura sa confirm si sa infirm asta; dar inclin sa cred ca, tot asa cum copilaria inseamna naivitate si puritate si bucurie, si adolescenta si tineretea nu pot fi complet separate de romantism si de poezie, oricat de brutale ne-ar fi timpurile

dar inca nu-s, cu-adevarat, brutale; este doar dezorientare

5 - nici aici nu ma lasa inima sa-ti dau dreptate, dar macar o sa ma abtin de la comentariul detaliat

6 - nu stiu daca are vreo importanta; nu pierde din vedere ca, in urma cu cateva decenii, daca nu aveai telefon si omul pe care voiai sa-l contactezi nu avea nici el telefon, mergeai la posta si ii dadeai un aviz telefonic, stabileai data si ora si abia dupa cateva zile reuseai sa efectuezi convorbirea

asa ca telefonul cu fir de acasa, la vremea lui, a stricat si el vraja asteptarii nerabdatoare, nu?

in plus, progresul adu de telefonia mobila (transfer de date, sau chiar si doar de poze sau filmulete), plus marea economie de material (cat cupru, cat fier si cat plastic incapea intr-un telefon fix? si cata sarma pana la cladirea telefoanelor? si cata munca sa sapi santul si sa pozezi cablurile si sa faci legaturile? plus securistul care trebuia sa le asculte live, plus benzile de mag consumate la monitorizeare, plus consumul de energie!)

7 - cred ca aici ori ai glumit, ori ai fost rautacios degeaba


eu as mai adauga, intr-o falsa completare, inca un articol:


articolul x: n-a disparut pofta de a slavi trecutul, n-a disparut atitudinea pe vremea mea nu se putea imagina una ca asta; ehehehe, ce decadere!

















* este o libertate zapacitoare - noi cei crescuti in vremea altei false libertati, am fost surprinsi si devastati, n-am inteles ce ni se intampla si, constient sau nu, am refuzat-o

generatia urmatoare (astia pe care ii blamam noi ca n-au gusturi si n-au bunsimt si nu mananca la masa), cei care n-au apucat sa fie otraviti de practicile minciunii ca mod de viata, s-au trezit in niste vremuri in care nu avea cine sa-i educe corect, pentru ca parintii insisi (si dascalii si toata lumea) ar fi avut nevoie de educare

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by momolo »

szacaz te imbeti cu apa rece si mai si joci tontoroiul pe masa.

Nu pot crede ca nu intelegi ce inseamna o metafora. Mai degraba cred ca vrei cu orice pret sa fi "gica-contra". Cateodata iti iese, alte dati suna rasuflat.

Schimbari exista si nu sunt "nationale", sau mai bine spus, influenta autohtona e mult mai putin importanta ca cea adevarata, mare si care vine din afara. Lumea nu mai este aceeasi, iar schimbarile nu sunt in bine!

Iti sugerez vizionarea unei imagini - o camera de vederi fixa intr-o parcare americana, Los Angeles. Un om in varsta, invalid intr-un carucior motorizat se indreapta catre masina sa. Din spate apare un baiat (negru) in tinuta sport. Il agata si-l doboara din carucior incepand sa-i traga pumni si picioare invalidului cazut la pamant, neputincios. Printre lovituri il buzunareste si ii fura cei cativa dolari dupa care fuge (inutil de precizat ca-l putea fura fara sa-l loveasca, omul nu se impotrivea, doar se apara de lovituri asa cum putea, fara picioare functionale...). Nu inainte sa-i mai traga cateva. Instant dupa aia vine alt baiat (tot negru) care incepe (si acesta!) sa-l loveasca pe omul invalid cazut la pamant. Deasemenea il buzunareste si fuge.
Totul filmat de o camera fixa de parcare, ziua in amiaza mare.

Ceea ce vreau sa-ti spun - acum 20...30 de ani NU exista o asemenea scena in USA! "Omul-maimuta" inca nu coborase suficient incat sa "produca" (si) astfel de exemplare! Ca sa intelegi, trebuie sa vezi imaginea!

Asa cum putem judeca o civilizatie urbana dupa WC-urile publice si azilele de batrani, tot asa putem judeca si rasa umana dupa specimenele ei cele mai decazute si cele mai inaltatoare (extremele care arata cat de jos si cat de sus se poate cobora si urca, iar de aici se poate vedea "balanta" catre ce inclina.).

Ceea ce vreau sa-ti mai precizez - cei doi atacatori erau imbracati bine, tinuta sport, aspect bine hranit. Nu au atacat de foame, de disperare sau de nevoie! Au atacat pentru ca asa i-a educat (sau nu i-a educat) societatea in care au crescut si s-au format.

Oricat am discuta, subiectul este relativ. Tu daca mi-ai arata multi oameni de bun simt (care exista peste tot) iar eu ti-as arata "bestii umane" (deasemenea, care sunt peste tot), nu am ajunge la nici un rezultat. Doar o statistica matematica ar rezolva problema, insa nu se poate face, subiectul este relativ.

Dar daca ne uitam (cu bun simt) in jur si vedem modul GENERAL de viata si comportament/mentalitate, observam totusi ca ceva s-a schimbat. Perceptia mea si a multora e ca schimbarea nu e in bine, si mai ales, exista cu adevarat o schimbare. Daca tu percepi ca nu exista si ca nu se poate spune ca'i e de rau, treaba ta, poate e mai bine sa vezi lucrurile optimist. Eu insa sunt pesimist si chiar mi-as dori sa nu am dreptate, asa cum spui tu! Dar pe timp ce trece, realitatea inconjuratoare imi confirma pesimismul in privinta speciei umane, care by the way, la modul actual de civilizatie mai are foarte putin pana la catastrofe ecologice ireparabile la nivel global si pana la epuizarea actualelor resurse de baza. Din pacate, actuala societate umana e ca viermele care isi consuma marul pe dinauntru pana cand acesta cedeaza si cade din pom, evenimentul ducand in final la moartea viermilor.
Si cum toate lucrurile sunt legate, actuala mentalitate (de nivel global) are mare legatura cu posibilitatea sau imposibilitatea unui anume viitor. Iar noi mioriticii nu suntem o entitate separata sau izolata, facem parte din marele "mecanism" social si economic, vrem nu vrem, ne dam sau nu ne dam seama.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by kaav »

Daca ai o anumita experientza de viatza (aici evident, aceasta treaba este legata si de varsta) nu ai cum sa nu observi,fara sa ai tot timpul la indemana exemple concrete (pot fi si gesturi mici,pasaje din viatza peste care treci cateodata grabit) - ca ceva se degradeaza.Si nu se mai compenseaza pierderea decat deficitar.....
Ceva dispare....

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by cosmin »

Dispare comunicarea directa, personala si infloresc nenorocirile de messengere, emailuri, bloguri, social networks, forumuri etc. :twisted:
Ne indepartam unii de altii, ne desocializam, ne salbaticim, devenim egoisti, ...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by kaav »

Formele de comunicare virtuala nu sunt un lucru care merita stampila ''lucru rau indiferent cum l-ai lua,a nu se folosi....''
Austeritatea vietzuirii in general aduce un efect de domino in viatza omului si ce este mai valoros, adica ceva predispus de a fi perisabil se degradeaza primul.Instincul de conservare nu are morala,este mai puternic decat pojghita fragila a educatziei,iar atunci cad totul devine mai greu si mai ales daca dureaza mult - dispar multe aspecte care il pot face pe om sa nu-si mai merite descoperirile facute de el ca si specie,eforturile oamenilor care au contat in istorie.Un exemplu foarte banal - alcoolul.Nu potzi sa zici ca este ceva inutil sau ca nu are sens.Dar si ce ravagii poate sa faca...Tine de noi sa avem discernamant si nu sa punem definitiv la zid o inventzie totusi utila - internetul (ca de el pomeneai...),care trebuie folosit precum alcoolul, cu moderatzie,asta daca iti place comunicarea si nu vrei sa se faca o substituire in timp, la cea reala....
Omul are in ''bagajul'' lui constructiv si aspectele rele (tind sa cred ca acestea il definesc cel mai bine) pe care educatia,legile societatzii - stim cu totzi ce are de facut.Sa imblanzeasca,sa dreseze,sa educe.Cand se impute pestele de la cap se cam se duce ''prospetzimea'' calitatziilor umane.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by momolo »

cosmin
Dispare comunicarea directa, personala si infloresc nenorocirile de messengere, emailuri, bloguri, social networks, forumuri etc. :twisted:
Ne indepartam unii de altii, ne desocializam, ne salbaticim, devenim egoisti, ...
EXACT! Bine punctat!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by Obelix »

Acuma, depinde si ce doresti... ce era mai buna, comunicarea pe Net, intre persoane (totusi...) triate pe anumite considerente, sau discutiile in carciumi "traditionale", intre mici, bere si manele...
Alt aspect insa... am remarcat ca pentru fiecare lumea "ideala" este cea din adolescenta, studentie, sa zicem, lumea "inghetata" in ziua cand a implinit 20 de ani. Probabil ca fenomenul e inconstient, dar "inainte" de data respectiva totul era demodat, dupa aceea, lucrurile nu evolueaza, ci (inevitabil... :roll: ) de degradeaza.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by fluffy38 »

Obelix wrote:Alt aspect insa... am remarcat ca pentru fiecare lumea "ideala" este cea din adolescenta, studentie, sa zicem, lumea "inghetata" in ziua cand a implinit 20 de ani. Probabil ca fenomenul e inconstient, dar "inainte" de data respectiva totul era demodat, dupa aceea, lucrurile nu evolueaza, ci (inevitabil... :roll: ) de degradeaza.
Nu se degradeaza,doar ca la 20 ani marea majoritate eram "young,free and single" :lol: ....apoi intervin altele...familie,copii,cariera etc...un alt fel de "a imbatrani".
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by kaav »

Obelix wrote:Acuma, depinde si ce doresti... ce era mai buna, comunicarea pe Net, intre persoane (totusi...) triate pe anumite considerente, sau discutiile in carciumi "traditionale", intre mici, bere si manele...
............
Corect, nu potzi sa le ai pe toate.Si daca ar fi sa le ai, poate nu ai starea de spirit necesara sa spui ce s-ar potrivi cel mai bine si ar ajuta dialogul intr-un anumit moment. De obicei nu avem totzi acelasi ritm,atitudine, nivel de experientza - treaba care potentzial aduce un contrast util. Pentru o mai buna reflectare a ta in vorbele altuia,care a exprimat mai limpede o idee propie, dar mai neclar expusa de '' tine'' (de mine,e.t.c)...

Si inca ceva:
''Trebuie sa faci binele din rau, pentru ca nu ai altceva din care sa-l faci''
R.P.Warren
Motto-ul de la ''Picnic la marginea drumului'' de Arkadi & Boris Strugatki.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Descoperiri importante in epoca digitala

Post by momolo »

Obelix
Acuma, depinde si ce doresti... ce era mai buna, comunicarea pe Net, intre persoane (totusi...) triate pe anumite considerente, sau discutiile in carciumi "traditionale", intre mici, bere si manele...
tare ma tem ca oamenii aia care stiu sa comunice numai la carciuma printre mici, bere si manele sunt mai veritabili, mai normali si mai firesti decat aia care stau pititzi in fatza tastaturii. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply