propuneri moderatori

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

propuneri moderatori

Post by momolo »

Eu si cu SOLO, deocamdata unicii moderatori (si proprietari) ai acestui forum (non-profit) ne-am gandit sa investim macar inca un moderator (deocamdata nu e cazul de o armata de moderatori).

Dupa cum se vede, nu e mult de lucru, "mizeria" apare rar si nu pot spune ca m-am stresat facand "curatenie", atmosfera a fost si este civilizata (Slava Domnului! :roll: ).

Problema alegerii unui moderator nu este simpla. Asta pentru ca, in opinia mea, un moderator este cu voie, fara voie un formator de opinie sau mai degraba un element care directioneaza opinii, idei si conduita generala. Asa ca rolul unui moderator il vad mai mult decat rolul unui "politist" care sa aplice amenzi de circulatie si codul rutier. Dealtfel consider ca nici un regulament, oricat ar fi de perfect nu poate ajunge perfect neinterpretabil si strict aplicabil. Deasemenea, mai consider ca userii unui forum NU sunt perfect egali intre ei, cei vechi si cu o contributie mai mare au "mai multe drepturi" decat tinerii "bibani". Consider ca democratia este prost inteleasa in Romania iar netul mioritic nu face exceptie.

Astfel ca, daca doriti puteti sa propuneti sau sa va propuneti, argumentand fiecare in favoarea propunerii sau autopropunerii voastre.

"Munca" de moderare nu este foarte intensa si grea pe acest forum, mai degraba grea este raspunderea morala, necesitatea unei tinute echilibrate si fara partizanat "de tabara".

Din pacate, micul nostru "cotetz" audiofil din Romania este destul de scindat. Cauza principala o reprezinta orgoliul exacerbat cat si o mentalitate gresita preluata dintr-o societate unde in caz ca recunosti cand ai gresit sau ca nu esti perfect, esti automat calcat in picioare de turma. Ei, hai sa incercam noi pe un forum mic ca acesta sa scapam de aceasta mentalitate idioata si infantila de "cine este cel mai tare din parcare".

Consider ca muzica si sunetul nu pot fi povestite in cuvinte, sau asa cum zicea un grec o data - cand incep cuvintele, inceteaza muzica. Astfel ca pe un forum nu se poate afla care aparat suna mai bine sau care disc are cea mai frumoasa muzica, insa se pot afla multe "unelte" cu ajutorul carora omul nestiutor sa stie sa gaseasca SINGUR aceste deziderate. Asta e, cred eu, unul din rolurile fundamentale ale unui forum cu acest profil (STEREO) iar un moderator nu trebuie sa fie cel mai tare audiofil din Romania cu cel mai scump sistem audio, trebuie sa fie un om de bun simt si cu o conduita morala corecta pentru a da exemplu celorlalti.

Si mai consider ca cea mai buna "politie" nu se face cu biciul ci prin puterea exemplului.

Asa ca, liber la propuneri si auto-propuneri (nu consider nimic rusinos ca cineva sa se auto-propuna), sa vedem ce iese sau daca iese ceva ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: propuneri moderatori

Post by kaav »

Eu il propun pe Katalin. Sper sa nu ma spurce in gand :mrgreen:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: propuneri moderatori

Post by DAN_TM »

Kaav

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: propuneri moderatori

Post by katalin »

kaav wrote:Eu il propun pe Katalin. Sper sa nu ma spurce in gand :mrgreen:
Si eu care ma gandeam sa te propun pe tine. :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: propuneri moderatori

Post by kaav »

Eu nu am glumit....Cred ca ai fi potrivit. Ai masura, cunostinte date de experientza, nu te ''imbujorezi'' fara sens si esti tanar intru-un sens foarte pozitiv.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: propuneri moderatori

Post by DAN_TM »

Deci pana acum kaav are doua voturi :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: propuneri moderatori

Post by kaav »

DAN_TM, apreciez simtzul umorului, dar este vorba de oameni care ar trebui sa fie potrivitzi pentru ''relatzii cu publicul''...si sa aiba ce sa spuna si sa stie ceva despre domeniul hi-fi.
deci :
szacaz
West
puf

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: propuneri moderatori

Post by nicumur »

Cu puf votez si eu.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: propuneri moderatori

Post by momolo »

Am rugamintea ca cei care sunt propusi sa raspunda daca sunt sau nu dispusi ?

Asteptam in continuare propuneri si raspunsuri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: propuneri moderatori

Post by FATHER »

+1 puf

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: propuneri moderatori

Post by West »

kaav wrote:DAN_TM, apreciez simtzul umorului, dar este vorba de oameni care ar trebui sa fie potrivitzi pentru ''relatzii cu publicul''...si sa aiba ce sa spuna si sa stie ceva despre domeniul hi-fi.
deci :
szacaz
West
puf
Multumesc, kaav, dar stiu ca nu sint potrivit pentru munca de moderator.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: propuneri moderatori

Post by puf »

Apreciez propunerea dar nu am spirit de moderator, nu sunt organizat si nici nu imi place sa fiu autoritar.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: propuneri moderatori

Post by FATHER »

+2 puf :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: propuneri moderatori

Post by momolo »

Pana acum puf castiga cele mai multe voturi (are un vot si de la mine).

Deasemenea, ii propun (si) pe West si FATHER (oricine poate propune mai multi).


Voi decideti! :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: propuneri moderatori

Post by FATHER »

Sarumana momolo dar trebuie sa declin invitatia. Am pe rol niste proiecte mari de tot si chiar nu am timp sa fiu femeie de servici, cu toate ca intru zilnic pe forum. Si sincer, nici nu prea cred ca e nevoie aici de moderatori; atmosfera e chiar civilizata.
Oricum, apreciez maxim faptul ca te-ai gandit la mine... :)

Post Reply