Jocuri si divertisment vintage

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Jocuri si divertisment vintage

Post by LEKTOR »

Pt cei care s-au plictisit de NFS, Call of Duty, Uncharted - sa incerce

66, AVIOANE ,BABA OARBA ,BADMINTON ,BAZA ,CANASTA, CAPRA ,COARDA CORNETE, PRASTIA ,CUBUL RUBIK, DE-A CAZEMATA, DE-A DETECTIVII ELASTICUL, FAZAN ,FLORI, FETE, FILME SAU BAIETI, ARTISTI SI CANTARETI FOC, APA ,FOTBAL, FRIPTA, PIATRA ,HOTII SI VARDISTII ,IAMS ,KEMPS ,LAPTE GROS, LOGIC ,MACAO, MELCUL ,MOARA ,NU TE SUPARA, FRATE ,OBLIGATA PACALICI ,PING PONG ,PITICOT, POKER ,POPA PROSTU’, PRINSA PRINSA
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Jocuri vintage

Post by fluffy38 »

Aoleo LEKTOR,de unde le-ai scos? 8)

Cred ca le-am jucat pe toate cand eram puber-adolescent. Hai sa mai adaug cateva din jocurile care ne luau tot timpul atunci;
Whist,Go,Scrabble,Ascunsa cu scuipate :lol: :lol: :lol: ,Cruceash,Monopoly,Matura...era sa uit de cel mai fain joc de vara...prinsa in apa.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

DNA
Posts: 75
Joined: 02 Dec 2009, 19:15

Re: Jocuri vintage

Post by DNA »

fluffy38 wrote: Cred ca le-am jucat pe toate cand eram puber-adolescent.
Aţi jucat "de-a doctorul şi pacienta la control" ? :mrgreen:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Jocuri vintage

Post by Kostas »

Cred ca mai degraba, in prima faza ne luam cocosul la control si doar apoi, dupa ce l-am ametit de-a binelea ne jucam role games de-a doctorul si pacienta la control . :D

Alte jocuri - fatzea-scunselea, frunza, tara tara vrem ostasi, tenis cu piciorul, capace .
Last edited by Kostas on 05 Dec 2009, 16:10, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Jocuri vintage

Post by LEKTOR »

Alt joc - MIMIC, Cutii chibrituri - un fel de capace dar in loc de "berese" ( cu toate ca foloseam si capace de sucuri din shop ) foloseam fatada de la cutiile de chibrituri
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Jocuri vintage

Post by fluffy38 »

DNA wrote:
fluffy38 wrote: Cred ca le-am jucat pe toate cand eram puber-adolescent.
Aţi jucat "de-a doctorul şi pacienta la control" ? :mrgreen:
Pe vremea ceea,Lugojul se mandrea ca fiind orasul bicicletelor si al femeilor 8) . Proportia era de 7 femei la un barbat.
Se gaseau paciente la alegere :mrgreen:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Jocuri vintage

Post by DAN_TM »

Al femeilor inca se zice ca e.Nu stiu daca se mai pastreaza proportia. :mrgreen:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Jocuri vintage

Post by Obelix »

Cu fomeile e(ra) adevarat, am facut armata acolo... :mrgreen:
Dictonul insa zice altceva "Sa nu-ti iei vaca din Caransebas si nevasta din Lugoj" ceea ce spune mult despre calitatea unora din cele "7 pe cap de locuitor", (tot in Iepoca, desigur...) in general muncitoare textiliste venite din zone sarace si cu copii multi din nord-est si singure in caminul muncitoresc...




... ar mai fi (fost...) si liceul Agricol... :mrgreen:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Jocuri vintage

Post by fluffy38 »

Obelix wrote:Cu fomeile e(ra) adevarat, am facut armata acolo... :mrgreen:
Dictonul insa zice altceva "Sa nu-ti iei vaca din Caransebas si nevasta din Lugoj" ceea ce spune mult despre calitatea unora din cele "7 pe cap de locuitor", (tot in Iepoca, desigur...) in general muncitoare textiliste venite din zone sarace si cu copii multi din nord-est si singure in caminul muncitoresc...




... ar mai fi (fost...) si liceul Agricol... :mrgreen:
Se vede ca esti timisorean,dictonul ala exista atunci. Dar tot atunci mai exista unul;"spalata si curata e ca si noua" :lol:
In fine,scuze de offtopic,mi-am mai adus aminte de un joc care facea ravagii prin 86-87...rentz.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Jocuri vintage

Post by momolo »

Mai frate, acum imi dau seama ca am uitat sa joc Macao, cred ca nici Popa Prostu nu mai tin minte!

Dar mai era un joc care la un moment dat a prins rau de tot, cred ca se numea POKER AMERICAN de care nu-mi mai amintesc decat ca ne prinsese teribil!

Cat priveste restul, pe toate le-am jucat din cele enumerate mai sus, inclusiv "de-a doctorul şi pacienta la control" :D Tin minte ca era o fetita mai tuciurie care se lasa "examinata" indelung! :D

Dar cred ca ati uitat sa mentionati ceva - TRASHCALETELE. Astea erau un soi de karturi primitive probabil ca in Congo, adica niste platforme facute in general din lemn, scanduri batute in cuie sau blaturi de masa la care se atasau pe post de tren rulare rulmenti mai mari sau chiar roti de la carucioarele pentru bebelusi sau de la carucioarele de butelie.

Singurul dispozitiv "complicat" era puntea fatza care cotea. In loc de volan era o sfoara groasa legata stanga-dreapta de scandura care tinea loc de osie fatza si care era angrenata central cu un cui mare sau un surub. Exista un model "standart", adica platforma din scanduri cu osii fixe din rigle de lemn patrate si care aveau la capete infipte rulmentii la modul cel mai simplu, cioplita rigla de lemn patrata, infipt rulmentul cu ciocanul si batut cuie sa-l blocheze ca sa nu mai zboare de acolo.

Se cautau strazi in panta si fiecare trashcaleta avea un echipaj format din pilot si "motor", adica unul care il impingea pe pilot tinandu-l de umeri. Multi coteau osia fatza cu picioarele ca la sanie. Pilotul era de cele mai multe ori cascador facand exercitii foarte periculoase de rasturnari si evitari de obstacole. Asa ca de cele mai multe ori se lasa cu julituri, cucuie si rani de toate feluri. "Motorul" era de obicei cel asuprit, subalternul pus la munca de jos. Imi aduc aminte ca fiind "pilot" in vremea aia eram plin de vanatai si julituri, tin minte ca ma mancau cojile de julituri pe la genunchi si coate de ma scarpinam pana le dadeam jos si curgea sangele pe care il opream cu un pumn de praf....

Am avut cazaturi teribile cu trashcaleta, cele mai spectaculoase fiind dupa ce-mi mesterisem una cu roti de tricicleta de copil mic, niste roti destul de maricele, subtiri, cu cauciuc plin si cu care prindeam viteze foarte mari. Cei pe rulmenti faceau un zgomot teribil dar se rasturnau mai greu, centrul de greutate fiind foarte coborat, insa a mea pe roti de tricicleta si unsa bine zbura direct in peisaj. Imi aduc aminte cum am intrat o data cu viteza intr-un tufis imens cu maracini inconjurat cu cacareze de oaie si cand m-am intors la bunica mai sa ma bata cand m-a vazut in ce hal ma julisem.
Pana la urma organizam chiar si ciocniri, vazusem in filmele americane acele competitii intre masini care se indreptau una spre alta si cel mai slab de inger cotea in ultima clipa. Si noi coteam pana la urma insa lucrul asta producea cele mai spectaculoase rasturnari. Dar cel mai naspa accident l-am avut cand mi-a sarit o roata la vale.
Tehnologia de fabricatie a trascaletei era super-primitiva, materialele, realmente deseuri si gunoaie, tin minte ca scula de baza era ciocanul cu care dezdoiam cuie ruginite scoase din gard ca sa am cu ce asambla scandurile.

Imi aduc acum aminte ca facusem una foarte sofistica cu "volan" spre sfarsitul modei trascaletelor. Volanul era defapt o mare roata zimtata de la o cutie de viteze de tractor, restul fiarelor, doar ce am gasit prin magazia bunicului, dealtfel dotata din plin cu ceva ce ar merita filmat azi si dat pe you-tube!

In ziua de azi copii habar nu au de toate aceste jocuri, stau acasa la PC si TV....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Jocuri vintage

Post by Kostas »

Da, cu trashcaletele m-am dat si eu, apoi mi-am facut skateboard dintr-o placa de scaun taiata si avand roti de la patine cu rotile (role). Apoi a fost moda bicicletelor cu concursuri - cine merge mai mult pe o roata, cine intra mai tare "neintentionat" intr-un grup de fete, cine depaseste troleibuzul (cu o semicursa ruseasca era floare la ureche) si cine ajunge mai departe de Bucuresti. Eram un fel de Congo fericit :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Jocuri vintage

Post by ViMe »

fluffy38 wrote:(...) sa mai adaug cateva din jocurile care ne luau tot timpul atunci;(...)
patratica, ratele si vanatorii.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Jocuri vintage

Post by LEKTOR »

Da, imi aduc aminte de trashkaletele ala ! Rulmentii rulz !

Mai jucam cowboys si indienii - erau chestiile alea de le puneai pe cap cu pene , prinse in elastic - kit indian - apoi centuri cu pistol - kit cowboy !
Te mai lipeai de chestii de astea ca surprize la revista Pif - stiu ca aveam o harta a Americii unde , la fiecare nr din Pif veneau niste chipuri de indian facute in 3D pe care le lipeai pe harta in regiunea tribului respectiv !

Eu de obicei in jocuri de astea - ascunselea,etc - eram Steve - imi luasem numele din serialul Planeta gigantilor, unde conducatorul de echipaj era Steve !

Mai era si jocul de-a audiofilia - trasul de pe radio direct pe caseta in mono !!!!

Am schimbat titlul topicului, putem baga acum si filme - gen Daktari, Flipper, Ciresarii, Mannix, Sfintul, Pierduti in spatiu, Tunelul timpului, Samantha in Ce vraji a mai facut nevasta mea, Planeta gigantilor, Pistruiatul - ia mai minati si voi, mai !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Jocuri si divertisment vintage

Post by momolo »

Mai jucam cowboys si indienii - erau chestiile alea de le puneai pe cap cu pene , prinse in elastic - kit indian - apoi centuri cu pistol - kit cowboy !
Aveam prin ceata de copii de la blocuri vreo 2...3 odrasle de securisti si turnatori, parintii lor fiind dintre cei "plecareti" pe la capitalisti sau dintre cei care cumparau din shop (ulterior dupa '89 fesenisti fanatici toti cu Ilici in poza). Copilasii astia erau foarte infumurati si laudatori cu ce aveau de acasa, noi cu gura cascata la ei.

Astia aveau kituri din alea de cowboy sau indieni. Imi aduc aminte ce fascinat am fost de primul pistol de cowboy cu capse vazut la unul din copii astia! Era cu pat alb ca de fildes, greu si daca nu ma insel chiar din metal. Dupa aia am batut-o pe mama la cap sa-mi cumpere si mie pistol cu capse (cu tata nu aveam nici o sansa :D ), asa ca pana la urma mi-a luat unul de plastic turnat si lipit din doua bucati de se vedea shpanul de plastic la lipitura, precum si niste capse pe rotocoale de hartie productie se pare nationala dar care nu pocneau (incet) decat una din cinci. Este tot ce se gasea pe la "librarie" pentru muritori. Cele "capitaliste" din metal greu si nichelat foloseau niste rozete din plastic albastru care se puneau in butoiul revolverului.

In scurt timp, la jaful meu de plastic usor, i s-a stricat mecanismul si astfel m-am apucat sa-mi fac singur pistoale si pusti din lemne cioplite si tevi de antena si frigider Fram (dezdoite cu ciocanul) folosind mecanismul modificat de la jaful de plastic, mi se pare chinezesc. Tin minte ca dupa aia "evoluasem" spre pistoalele mai vechi, cele medievale vazute in filmele cu pirati si muschetari, filme de care eram absolut fascinat. As fi vazut "Corsarul negru" de 10 ori la rand fara sa ma plictisesc! Imi aduc aminte ca s-a suparat bunicu pe mine cand i-a disparut o parte din antena, sursa mea de tevi drepte si frumoase! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Jocuri si divertisment vintage

Post by LEKTOR »

Am avut si eu pistolul cu capse mioritik ( a la Margelatu ) - si role de hirtie unde erau lipite capsele - gen fosfor ca la chibrituri parca, stiu ca uneori scotea fum si ceva miros asemanator !

Atentiune acum - un super joc care mi-a ocupat multe ore de divertisment

SUPERJOC

Apoi mai erau figurine plastic - indieni,cowboy,animale,crocodili,etc - imi facusem pe o planseta un fel de scena montana !

Alte jocuri de casa - Piticot, Monopoly, Sa ne orientam pe harta - cu piese de carton care alcatuiau fel de fel de harti , si aoleu, cum de am uitat - Dacii si romanii - parca erau 2 cazemate , nu mai stiu alte detalii, daca cineva recunoaste jocul ...

Cei cu cunostiinte in clasele superioare de conducere aveau, din RDG parca trenulete electrice PIKO - aveau mese complete cu trenuri,macaze, munti,lacuri, apoi masinute mici cum le ziceam - Matchboxurile !!!

PIKO
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply