FIRE in the SKY

Doar o vorba sa-ti mai spun
bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: FIRE in the SKY

Post by bnt »

Tot despre chestii care zboara si pe care pirateaza cine nu te-astepti: http://online.wsj.com/article/SB1261022 ... =yhoofront" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: FIRE in the SKY

Post by LEKTOR »

Asta e mai tare - http://online.wsj.com/article/SB126056379662287811.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Despre pirateria cu drona, de fapt insurgentii doar ascultau comunicarile audio, nu pot influenta cu nimic zborul dronei - intr-un fel e bine, isi asculta si ei moartea venind spre ei cu viteza si au timp pt un mini ritual ! Sa zica ei ca americanii e bad boys !

" Aoleu Khaled, a zis americanii ca a trimis deja bonba spre noi, hai sa mai facem o plecaciune la Allah "
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FIRE in the SKY

Post by momolo »

" Aoleu Khaled, a zis americanii ca a trimis deja bonba spre noi, hai sa mai facem o plecaciune la Allah "
- totusi, si printre musulmani exista oameni de treaba si intreaga lor cultura si arta sunt cu mult peste tot ce a creat in aceasta privinta USA vreodata, asa ca un oarecare exemplu.

Cred ca "dialogul" de tipul asta nu face bine, mie imi suna usor rasist, cel putin, daca nu cumva suna cam a propaganda belicoasa a unchiului Sam, ala care aduce democratia cu bombardierul.

Bunicii si parintii mei au fost indoctrinati cu militarismul sovietic. Eu am fost indoctrinat cu nationalismul ceausist. Asa ca sunt oleaca sensibil la bullshitul americanesc care nu e altceva decat acelasi imperialism militaros si belicos sovietic insa intr-o noua prezentare (desueta) de spalat creieru'.

Oricum, sunt zevzeci in ambele tabere, altfel nu ar mai fi razboi, insa credinta asta oarba in tehnologie a americanilor a aratat grave lipsuri pana in prezent, ducand la unele momente deosebit de rusinoase pentru USA. Dar baietii nu au invatat nimic, nici din ce-au patit ei si nici din istorie, vor cu tot dinadinsul sa si-o ia in freza.

Istoria ne invata ca factorul uman, moralul, credinta, dreptatea sunt mai puternice decat toate armele inventate de om.

Parerea mea, a te lauda cu astfel de tehnologii nu arata prea multa intelepciune. Eu as fi mai degraba ingrijorat de propriul guvern daca (pe banii mei) ar pune la cale tot soiul de bombardele (automate sau nu), de dat in capul arabetilor in loc sa cada la negociere si pace cu ei. Nu de alta, dar cum am zis mereu, istoria ne invata multe.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply