Politica externa a decadei

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Politica externa a decadei

Post by West »

Obelix, cine i-a omorit, in cea mai mare parte, pe cei 200.000 de irakieni? Nu cumva tot conationalii lor, cu bombe artizanale? Si nu cumva in cadrul actiunii rebele, de atacare a noii puteri de la Baghdad?

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Politica externa a decadei

Post by Obelix »

- disparitia rasei americane de pe harta - care este ipoteza / scenariul ?
*
Pai asa e istoria... turcii, mongolii si tatarii au devenit popoare "obisnuite", nu le mai arde de "excursii" in tara vecinului...
Ca sa revenim la... oile noastre, locuitorii Americii, care in trecut purtau pene pe cap, care au fost inlocuiti cu disperati de pe vechiul continent cautand o lume mai buna... vor ramane, doar ca vor incepe sa se exprime in spaniola... :mrgreen: Si vor avea ca "stapani" triadele chineze...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Politica externa a decadei

Post by Obelix »

West wrote:Obelix, cine i-a omorit, in cea mai mare parte, pe cei 200.000 de irakieni? Nu cumva tot conationalii lor, cu bombe artizanale? Si nu cumva in cadrul actiunii rebele, de atacare a noii puteri de la Baghdad?
*
Cine stie? probabil ambele tabere, oricum, elementul "catalizator" au fost "excursionistii" straini.
E trist, dar pentru populatiile din Orient cel mai potrivit regim este o "dictatura" de tip laic... SUNT POPOARE TRAIND PE UN SUBSTRAT TRIBAL, nu pot sa gereze o societate laica/civila/parlamentara... :!:
PS: actiunile "rebele" sunt, de fapt, partizani si rezistenti la un guvern de tradatori, "cumparat", asa cum au fost sub Tito, sub Petain, in ghetoul din Varsovia, etc, etc...
Doar metodele sunt salbatice, tipice ale unor popoare primitive, si, in acest sens, nu au nici o scuza...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Politica externa a decadei

Post by momolo »

Intotdeauna cel mai vinovat este cel care incepe razboiul.

Dupa aceea urmeaza nebunia oricarui razboi si ambele tabere se fac vinovate de genocid, crime, distrugeri si dezumanizare.

La urma invingatorul isi sterge orice vina si crima, avand grija sa lase istoriei marea lui victorie.

Dar adevaratul invingator si erou este numai acela care poate evita si opri razboiul. Din pacate acesta nu poate fi consemnat cu fapte de victorie in Istorie pentru ca, dupa actiunea sa de evitare urmeaza CEI CARE FAC SUPOZITII, CEI CARE GANDESC CU "DACA", CEI CARE CRED 100% FARA SA STIE NIMIC, CEI PARTINTORI SI RAU INTENTIONATI, ORGOLIOSII.

Intr-o concluzie logica si filozofica, acestia sunt adevaratii "caini ai razboiului", adevaratele "seminte" ale crimei si nenorocirii. Intr-un final este vorba de o mentalitate pe care o observam la oameni pasnici.

Selectia e simpla - rezistentza in fatza manipularii si minciunii de orice fel. Cum se face lucrul asta ?! Simplu, cu BUN SIMT.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Politica externa a decadei

Post by LEKTOR »

momolo wrote:LEKTOR
Serios acum, cum vedeti disparitia lor ? Sa inlaturam cauzele naturale - comete, valuri, cutremure,etc
- intreaba-l mai bine pe Roland Emmerich, sigur e mai competent sa raspunda! :lol:


http://movies.yahoo.com/photos/collecti ... ive#photo0" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Politica externa a decadei

Post by momolo »

2012 - L-am vazut. Omul a exagerat, nu e nevoie sa se scufunde si sa se crape tot Pamanutul, e de ajuns o iarna vesnica si cerul fara soare din cauza cenusei vulcanice dupa care murim ca mustele date cu flit. Dar nu ar fi spectaculos ca subiect de film si in realitate dureaza sa mori de foame. Asa ca valul care inghite tot si pamantul care se crapa sunt mai interesante pentru movies. :D Realitatea este ca daca constientizezi toate pericolele reale si cat de descreierati si iresponsabili sunt multi politicieni care au puterea in mana, te minunezi ca mai existam si singura explicatie este ca suntem ajutati de o forta divina, simplul noroc e cam inexplicabil in repetitie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Politica externa a decadei

Post by LEKTOR »

Pai de aia se si intilnesc mai marii planetei la Copenhaga - s-au speriat si ei de filmele astea ... sau organizeaza arca lui Noe pt '12 ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Politica externa a decadei

Post by momolo »

Nu e de gluma cu modificarile climaterice! Insa eu sunt super-sceptic ca se poate gasi o solutie pe cale politica prin intalniri si organizatii, etc,etc. Nu vor fi decat vorbe goale, bla,bla,bla, pana cand se vor simti primele "scuturaturi" serioase care sa bage spaima in oameni.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Politica externa a decadei

Post by kaav »

momolo wrote:2012
Macar de puneau alt actor in rolul principal...

Un film apocaliptic si cu un aer ''indie'' este ''The Thaw'' (2009)
Totul discret, fara revolutzie si anonim cumva...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Politica externa a decadei

Post by West »

momolo wrote:Nu e de gluma cu modificarile climaterice! Insa eu sunt super-sceptic ca se poate gasi o solutie pe cale politica prin intalniri si organizatii, etc,etc. Nu vor fi decat vorbe goale, bla,bla,bla, pana cand se vor simti primele "scuturaturi" serioase care sa bage spaima in oameni.
La modul ideal, ce crezi ca ar trebui sa faca liderii politici in problema modificarilor climatice?

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Politica externa a decadei

Post by LEKTOR »

http://news.yahoo.com/s/ynews_deca/ynew ... 5ic3BzdG9y" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Politica externa a decadei

Post by Obelix »

momolo wrote:Nu e de gluma cu modificarile climaterice! Insa eu sunt super-sceptic ca se poate gasi o solutie pe cale politica prin intalniri si organizatii, etc,etc. Nu vor fi decat vorbe goale, bla,bla,bla, pana cand se vor simti primele "scuturaturi" serioase care sa bage spaima in oameni.
*
Eu sunt sceptic in fata rolului preponderent/exclusiv al omului in aceste schimbari climatice... :roll:
"Mici glaciatiuni" ca si secole calde au mai avut relativ frecvent in ultimii 10 000 de ani :!: Ca nu degeaba Groenlanda vine de la Green Land... :roll:
Nu de alta, dar in spate, aceasi "mari puteri" au pregatit un nerusinat "green business", in detrimentul popoarelor "din sud" ONCE AGAIN.
Afirmatiile mele nu trebuie luate in sensul unui "permis de a spurca totul in jur, daca tot nu conteaza"... :!:

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Politica externa a decadei

Post by bnt »

Obelix wrote: Eu sunt sceptic in fata rolului preponderent/exclusiv al omului in aceste schimbari climatice... :roll:
Drept sa zic, si eu sunt la fel de sceptic. Cred ca ne acordam prea multa importanta, ca specie, si la bine si la rau, si ne dam un pic prea rotunzi cu privire la impactul nostru asupra planetei. Evident ca exista unul, da' nu cred sa fie atat de dramatic pe cat zic unii.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Politica externa a decadei

Post by kaav »

Eu cred ca omul a stricat foarte mult la nivel de mediu, intratat de mult incat sa-l dezechilibreze incet dar sigur - permanent. Mi se pare normal de folosit argumentul cu aspectele ciclice in natura, dar poluarea industriala este in masura sa bage aspectele ciclice ale naturi in colaps.
Nu natura este cea care trebuie salvata (se va reface in timp pana la urma) dar noi putem disparea ca dinozaurii daca o intoxicam pana in punctul unde nu mai respira (pe moment). Adica suficient cat sa ne sufocam de propria dezvoltare industriala.
Sa nu uitam ca ne inmultzim ca specie in progresie geometrica,consumam mult,producem deseuri care nu se pot dizolva pe cale naturala decat in timp extrem de lung. Cauza si efectul nu este ceva care trebuie ignorat, cum ar fi o vorba in vant....
Mediu in care traim (poluat sau nu ) poate exista bine mersi si fara noi :idea:
Noi fare el (in stare buna) cumulam ''boala in oase'' care ne slabeste vitalitatea ireversibil. Nu orice se reface in timp util (pentru noi)....

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Politica externa a decadei

Post by bnt »

kaav wrote: Mediu in care traim (poluat sau nu ) poate exista bine mersi si fara noi
Asta cred ca-i de fapt teza fundamentala a ultra-ecologistilor: omul dauneaza mediului. :)

Post Reply