AVATAR - The Movie

Doar o vorba sa-ti mai spun
bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

Privind lucrurile la rece: http://www.forbes.com/2010/01/27/avatar ... ellighttop" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

din urmatorul film, "AVATAR 2" :
Attachments
AVATAR_052oy.jpg
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AVATAR - The Movie

Post by LEKTOR »

Adaptare dupa Avatar

http://ublooper.com/video/4c3a82de1355a ... ovie-Spoof" onclick="window.open(this.href);return false;

Funny review

http://www.huffingtonpost.com/2010/02/0 ... 44305.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

LEKTOR wrote:Adaptare dupa Avatar

http://ublooper.com/video/4c3a82de1355a ... ovie-Spoof" onclick="window.open(this.href);return false;
alta interpretare, la fel de haioasa :mrgreen:
http://saccsiv.wordpress.com/2009/12/25 ... -mondiala/" onclick="window.open(this.href);return false;

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

NU, nu iarasi elucubratii despre New Order, e penibil... :twisted:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

Penibil sau nu, asta este (unul) dintre aspectele prin care potzi privi un lucru.
Nu este vorba de bun sau rau, cat de argument sau lipsa lui :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

Obelix
NU, nu iarasi elucubratii despre New Order, e penibil...
idem zic si eu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AVATAR - The Movie

Post by kaav »

Obelix wrote:NU, nu iarasi elucubratii despre New Order, e penibil... :twisted:
Obelix, eu nu am avut intentzia cand am dat acel link ca sa dezvolte cineva refletzii pe marginea lui si aici am gresit (puteam sa pun o poza cu Data din Star Trek cu multe pene pe cap ca la un sef de trib, calare pe un dragon ca personajele din Avatar si ar fi fost totul ok.)
Chestiile astea legate de ''New Order'' pe langa aspectul bombastic mai sunt si neverificabile direct sau cu acuratetze - adica au calitatea in cel mai bun caz de ''fapt divers'' dar au si ceva in ele, mult prea ''off topic''...
Cautam pe net si alte pareri despre Avatar si am ajuns si la articolul cu pricina. Ce am postat eu a fost o reactie la ce a postat Lektor si nu o intentzie separata (adica discutzii cu o tematica necomfortabila, contradictorii prin natura lor cum sunt subiectele care au ca obiect de studiu ''conspiratzia'' sau alte chesti la moda azi pe internet...).

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AVATAR - The Movie

Post by Obelix »

Odata in plus, nu o lua prea "perso" :P
Eu vad filmul asta (vizionat DOAR pe calculator) drept un Disney Bis pentru adolescenti de la 14 la 114 ani si nimic mai mult... :mrgreen:
Acuma, mormonii e normal sa vada totul prin prisma doctrinei lor, talibanii, idem, pinguinii sa se mire ca nu sunt aisberguri pe planeta respectiva, etc, samd... :mrgreen:

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AVATAR - The Movie

Post by atyclb »

http://www.happyfish.ro/voice_cover/ava ... upa_oscar/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

Cat de mult timp a trecut!

Pana la urma nu am avut cand sa-l vad 3D si apoi cand aveam timp nu mai rula asa ca l-am vazut zilele trecute acasa in format (ripp) blue ray 1080p, deci un maxim actual al calitatii 2D.

Avatar mi-a placut, as spune chiar foarte mult.

Dintre toate cel mai impresionant mi se pare peisajul, florile, plantele si animalele zburatoare.

Ca scenariu acest film e plin de clisee tip hollywood insa nu m-a deranjat, intr-un fel nu sunt bagate "in ochi" precum la alte filme si are totusi o doza oarecare de imprevizibil.

Se vede clar ca filmul a vrut expres sa fie o metafora cu substrat politic actual, metafora care nu este in favoarea americanilor, dimpotriva, substratul este critic si bate clar intr-o anume directie. Pe chestia asta nu mi-a displacut.

Nici exagerarile "tip hollywood" trase de par nu au fost foarte evidente si agresive ca in majoritatea noilor productii.

Se observa personajele standart "tip hollywood" pe care le stim de peste 20 de ani, exemplu fata care conducea elicopterul "brevetata" in filmele Alien acum enorm de multi ani, apoi colonelul "cel rau" care este la randul lui un cliseu, etc, etc.

Este clar ca filmul nu s-a vrut "de arta si meditatie" asa ca asemenea pretentii ar fi fost deplasate.

Poate ca mi-a placut si din cauza citirii in prealabil a comentarilor majoritare care spun ca e cretin si plin de clisee de doi bani a la Hollywood. Adica, avand asteptari joase am constatat cu bucurie ca nu e chiar asa de prost si idiot.

In concluzie, mie persobal mi-a placut foarte mult dar sunt de acord ca nu poate ramane decat ca o buna realizare tehnica, mai putin artistica.


Nu m-a deranjat ca l-am vazut 2D, este impresionant si asa ca imagine si culori! Treaba e ca au ajuns departe cu tehnica digitala 3D ! Inca nu le simuleaza chiar perfect, pe rezolutia maxima se vede inca facatura digitala, dar fatza de fostele trucaje de acum cativa ani e un pas mare inainte! Fara indoiala a fost o munca titanica! Bravo lor, impresionant! Daca asemenea tehnica si munca digitala s-ar intalni vreodata cu valoarea artistica si inteligentza, atunci vom avea o mare revolutie in cinematografie, atunci ar fi un mare pas.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: AVATAR - The Movie

Post by bnt »

Nu-i un pic...ciudat...ca tot ce se poate spune in favoarea unui film in care s-a bagat o caruta de bani (si din care s-au scos cateva :) ), basca valva cat pt 3 aselenizari si vreo 2 razboaie mai micute sa fie ca...nu-i chiar de tot kkt-ul? :lol: (Ma rog, parerea mea e ca-i fix de tot kkt-ul, da' nu se pune la socoteala pt ca vreau sa fiu obiectiv :) ) Oare asta sa insemne ca cinematografia ca arta are oarece probleme in perspectiva? :)

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: AVATAR - The Movie

Post by akaiofil »

Cinematografia ca arta s-a orientat de ceva vreme spre acelasi drum pe care s-a inscris electronica audio (doar un exemplu, ca sa pastram profilul forumului) acum citiva zeci de ani: daca publicul vrea kkt...
Fireste ca ocazional apar si "accuphase-uri" cinamatografice (vezi Inception :) ) dar vor fi cred din ce in ce mai rare...
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AVATAR - The Movie

Post by momolo »

Nu fiti prea critici (si prea uraciosi, adica incercati sa zambiti, viata poate fi frumoasa) Intotdeauna au fost si filme tampite doar pentru divertisment si recreere. Mie mi-a placut sincer Avatar, poate in momentul ala nu aveam nevoie sa meditez la chestii grele de arta cinematografica realista, neuronul cerea relaxare.

Faptul ca se vorbeste mult despre acest film e firesc, e o noutate tehnica si din punctul asta de vedere e mai bine realizat decat orice dinainte. Stiti bine ca majoritatea nu citeste filozofie quantica seara inainte de culcare (...defapt majoritatea nu citeste nimic).

Pe mine m-ar bucura si Avatar 2 (au lasat loc sa insaileze inca unul) daca mi-ar mai da plante din alea colorate, peisaje din alea teribile si gomococi din aia zburatori. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply