Amazon - cumparaturi discuri

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Amazon - cumparaturi discuri

Post by momolo »

Stie cineva ce inseamna la nota de plata finala de pe Amazon.de (adica ala in limba germana pe care nu o inteleg deloc) o taxa dupa TOTAL, in dreptul careia scrie MwSt ?

De exemplu, discuri in valoare de 71 euro + 6 euro taxele postale = TOTAL 77 euro dupa care apare inca un cost numit MwSt de 14 euro (adica jaf la drumul mare). Adica, pentru discuri de 71 euro se platesc in final 91 euro ceea ce reprezinta 22% peste pretul discurilor.

De la Amazon.com nu exista nici o taxa dupa adunarea intre suma discurilor si suma costului postal insa intr-un final tot de jaf este pretul deoarece costurile postale de amazon.com pentru RO sunt enorme, in final ajungand chiar si peste 22% din suma (depinde de numar discuri si cost bucata disc. La discurile scumpe costul postal revine in procent mai mic decat la cele ieftine, fiind o suma fixa si oneroasa).

Deci, stie cineva ce-i aia ? E cumva TVA-ul german ?! Sau ce ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by Kostas »

Ja, mein freund, asta-i tva ul german ! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by LEKTOR »

Mwst - momolo wait see total
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by cosmin »

LEKTOR wrote:Mwst - momolo wait see total
:lol:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by Obelix »

E TVA-ul... trimite-le la vreun amic german, daca ai, e gratis... :!:

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by HighEndFan »

momolo wrote:Stie cineva ce inseamna la nota de plata finala de pe Amazon.de (adica ala in limba germana pe care nu o inteleg deloc) o taxa dupa TOTAL, in dreptul careia scrie MwSt ?

Deci, stie cineva ce-i aia ? E cumva TVA-ul german ?! Sau ce ?
Exact, se numeste merwersteuer (se citeste merveshtoier) si inainte ni-l recuperam in vama, la iesirea din Germania.
Teoretic, venind dintr-o tara europeana-Germania si mergand tot intro tara (cumva) europeana - Romania, n-ar trebui sa se aplice, zic eu, in mod normal pretul afisat (ar trebui sa) contine si TVA-ul inclus,asa e in toate tarile, mai putin America unde la pretul afisat se adauga TVA cand platesti la casa :twisted: .

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by LEKTOR »

TVA american este de fapt state/county sales tax - undeva intre 5 si 8 % - dar numai daca cumperi la casa, online nu exista sales tax decit daca compania respectiva este in acelasi stat cu tine.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by momolo »

LEKTOR :D
Mwst - momolo wait see total
:lol:

Am avut feelingul ca e TVA-ul desi mie imi iese 22% si stiam ca parca fritzii aveau 19% si parca a marit-o babatia la 21%. Dar nu stiu sigur, cert e ca de 22% inca nu am auzit.

Dar nu pricep un lucru, sau mai multe:

1. de ce naiba daca cumpar de pe amazon.com, defapt USA, nu-mi pune nimeni TVA ?! (pret discuri + pret servicii postale). Adica atat cat e trecut pe site, atat platesc + taxele postale (care ce e drept, sunt enorme).

2. daca la tara mea "uista" TVA-ul este 19% si cumpar dintr-o alta tara "uista" care are TVA mai mare, exemplu 21%, in mod teoretic stiu ca ar trebui sa-mi recuperez diferenta de 2%, din ce stiu, de la vama parca.

3. de ce in p_la mea, carnatii astia nu afiseaza preturile cu TVA inclus ?! Adica aflii de TVA abia cand ajungi la casierie ?!


Si o constatare - in pravalii la noi este in majoritatea cazurilor.... mai ieftin!

Unde mai pun ca discurile sunt din UE - Germania, deci (teoretic) aceleasi cu astea de la noi din pravalie pe care scrie "made in Germany" (adica pe majoritatea) si care sunt 90% gunoi care suna ca un gunoi.

Alta constatare - discurile de pe piata americana sunt aproape toate excelente, cel putin eu nu am macar un disc provenit din USA si care sa fie prost, dimpotriva, sunt superb trase.

In timp ce am o tona de discuri Deutsche Grammophon "made in Germany" care suna ca un cur verde (provenite, e adevarat, de pe piata nationala).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by LEKTOR »

- la amazon.com / si in SUA nu exista TVA

- "made in germany" - apoi scris cu cerneala invizibila -

- pt piata americana - "for american customers"
- pt piata EU - " with chinese contribution"
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by momolo »

aici nu e chiar asa. Prin UE discurile CD/SACD sunt fabricate in UE. Pe multe cumparate din RO este stantat marunt pe cotorul discului "made in Germany" sau "made in Holland". Pe multe nu scrie nimic de nici un "made in..." insa se stie, exista fabrici de CD-uri in Cehia, Romania, Bulgaria si chiar Ucraina. Multe case de productie comanda la diverse fabrici, de exemplu in Cehia desi casa e germana.
Insa chiar CD-uri stantate in China nu exista in UE sau nu am intalnit si nici auzit. Insa e posibil sa existe pe piata americana unde multe discuri sunt fabricate si in Mexic de exemplu.

Insa, dealungul vremii am constatat, nu numai eu ci si multi altii ca discurile cumparate de piata din RO sunt in imensa lor majoritate inregistrate de tot rahatul, desi pe multe scrie marunt casa de productie si "made in Germany sau Holland", inscriptionari care aparent sunt ok si originale. Dealtfel am discuri cumparate de aici cat si din UE, adica acelasi disc si nu am gasit diferente vizuale, insa in unele cazuri am gasit diferente...... audio! Adica, acelasi disc luat din Italia se auzea mai bine decat cel cumparat aici si pe "cotorul" caruia existau aceleasi inscriptii minuscule. Eu am ajuns sa banui ca aceeasi casa de productie comanda diverse transhe de discuri la diverse fabrici dupa locatia mai apropiata fatza de piata de desfacere. Ca de exemplu, sa zicem ca acelasi disc vandut in Germania este fabricat tot in Germania sau Olanda iar pe piata romaneasca apare versiunea comandata la o fabrica din Bulgaria, Cehia sau chiar Romania.

Interesant este ca avand discuri de provenienta USA din diverse surse, Amazon, cumparate si trimise chiar de acolo, cumparate second hand de la cei care le-au cumparat de acolo si pe multe sta inscris pe "cotor" made in USA, toate au un numitor comun, se aud bine sau foarte bine.

Adica pot spune ca avand diverse discuri de toate provenientele am constatat ca cele de pe piata nationala se aud in majoritate prost sau incredibil de prost.

Desi lucru ciudat, discuri pirate provenite de la rusi/ucranieni sau primele, cele vechi de la bulgari nu se aud prost, multe dintre ele. Deasemenea, am si discuri rusesti provenite de pe piata ruseasca, adica originale nepiratate dar pentru piata respectiva, coperti in slavona, etc. Majoritatea suna chiar bine sau minunat de bine, unele scrise numai in ruseste suna chiar superb!

Greu de aflat adevarul, e de la caz la caz, insa cred in observatia ca discurile cumparate de pe piata romaneasca sunt in majoritate gunoi furajer. Sa nu confundam de exemplu cu unii comercianti ca de exemplu cativa de la magazinul Muzica care aduc discuri de pe piata germana, in marea majoritate ok insa eu unul nu mai cred in discurile alea speciale mai ieftine pentru piata nationala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by LEKTOR »

S-ar putea ca blankurile / suporturile audio folosite sa fie diferite sau cum ai zis - diferite case de productie ( dar sub numele aceluiasi studio ) care folosesc matritare /stampare diferita ( cu toate ca sint doar citeva firme mari care fabrica aceste componente ) sau pur si simplu in loc sa faca pressing fac duplicare !

http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_disc_manufacturing" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.acses.co.jp/english/products ... ldisc.html" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Amazon - cumparaturi discuri

Post by puf »

Din cate stiu pretul pentru produse cu arie mondiala de livrare gen Amazon este afisat fara nici un fel de taxa inclusa.
Taxele de tip vamal, TVA, accize difera, sunt stabilite local si pot afecata dramatic pretul vazut pe net.
Eu mi-am luat primul Tvix 4100 din California unde era 275$ dar a trebuit sa achit cu transport(normal postal nu DHL) si taxe vreo 1400 ron cu factura oficial, fara nici o smecherie sau adaos.

Post Reply