AUTO - Despre masini (si soferi)

Doar o vorba sa-ti mai spun
Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by Moromete »

momolo wrote:
06 Dec 2022, 18:32
Moromete wrote:
06 Dec 2022, 17:29
Și acum ultima, adică mașina vieții mele: Saab 900 SE, ediție limitată Talladega. Benzină turbo 185 cp, climatronic, piele inclusiv pe bord și fețe de uși. Cabrio. Oțel sudez triplu galvanizat. Tanc. Este din 1997, fără punct de rugină. 5 stele crash test. Este o plăcere să o conduci. Am declarat nevestei că pe mine cu mașina asta o să mă îngroape...
e o masina fabuloasa, o minune, azi nu se mai face asa ceva la nivelul asta de calitate, fiabilitate, inovatie si lux pe bani decenti (acum ce este de lux costa imens, tine putin si se strica repede + bonus design special pentru tziganii planetei si ghertzoii fudui). Am vazut la o emisiune auto (posturile TV de reportaje) cum e un motor din asta de la SAAB turbo desfacut bucatele, cum arata masina pe dedesupt, etc, pur simplu dupa emisune numai asa ceva as fi ales ca masina din orice, model anii 90 era acolo. Dupa perioada asta au scazut mult calitatea, spunea si englezul (mecanicul) in emisiune, nu mai era ce fusese si apoi s-au dus pe garla (cu sectorul auto).
Exact! I a preluat GM, adică Opel și i a falimentat. Cu Saab ul meu schimb lejer la 7000 dacă am nevoie să zboare. În a treia doar după 120 vrea a patra. Iar contactul este între scaune nu la volan.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

Prelevare de organe: O întreagă familie de spanioli a murit în România
https://www.cotidianul.ro/prelevare-de- ... n-romania/
Accidentul a avut loc pe drumul național DN1, iar în zona împădurită de pe Hula Bradului, dintre Sibiu și Avrig. Un bărbat român în vârstă de 63 de ani ar fi intrat pe banda din sens opus, într-o zonă marcată cu o linie dublă continuă.
Un caz clasic, tipic romanesc, intrare in depasire pe linie continua, fara vizibilitate, preferabil si in curba periculoasa si bonus, si cu masini care nu pot!
Sunt pline soselele de astia! Foarte interesant cum de curand fiind in Bulgaria unde socat mi-am dat seama ca bulgarii conduc altfel.... adica sunt normali...... ce vad?! Depasire pe ploaie, pe banda continua, in curba periculoasa, fara vizibilitate! Ma uit la numar....... de ILFOV! Urmeaza o alta observatie identica, tot conditii de ploaie, aceleasi...... numar de..... Bucuresti!

Nu drumurile sunt de vina ci soferii.
Poate ca daca aveam autostrazi mai multe ca in vest, macelul era si mai mare in Romania. Nu se poate descrie ce am vazut si ce vad de fiecare data pe sosele si la tot pasul in tara asta! Mereu ma mir ca nu sunt si mai multe accidente!?

Cauza nr. 1 pentru situatia asta este de sus din politica si M.A.I. Practic tara e sat fara caini, politia nu face NIMIC util iar sistemul de dat carnete de conducere este corupt, incompetent, ineficient si idiotic. O data ce e bagat in trafic cretinul la volan devine sarcina politiei. Dar nu le pasa pentru ca au ordin de sus sa nu le pese dar si pentru ca sunt incompetenti si li se rupe, ei se afla in post doar sa faca avere.

Oamenii astia acum cateva zile traiau fericiti, erau in vacanta, isi facea planuri...... acum li se preleveaza organele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by Moromete »

depasire pe linie continua, fara vizibilitate, preferabil si in curba periculoasa si bonus, si cu masini care nu pot!
Sunt pline soselele de astia!

Adevărat! Eu nu mă bag într-o depășire riscantă cu 185 cp sub capotă și mă depășește unul cu nici 70 cp și pe mine și pe cel din fața mea pe linia continuă! Îl văd cum se plafonează și cei din față frânează la limită!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

Motorul Dacia pentru modelele 1100 și 1300, unul dintre cele mai de succes propulsoare din industria auto
https://adevarul.ro/stiri-interne/eveni ... 33490.html

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by Moromete »

momolo wrote:
10 Jan 2023, 14:33
Motorul Dacia pentru modelele 1100 și 1300, unul dintre cele mai de succes propulsoare din industria auto
https://adevarul.ro/stiri-interne/eveni ... 33490.html

Image
Un motor simplu și destul de robust pe care mulți am învățat de nevoie mecanică. Păcat că trebuia înlocuit setul motor cam la 80000 de km, parcă. În rest apă, paie și bătaie. Mai o cheie de 19, o șurubelniță, o pompă de benzină de rezervă la tine, un dres de damă și cam atât.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by _BGD_ »

Apa, paie, bataie....o lera, un suflat in jiclor (a se citi jigler :lol: ), un tras de soc

Imi aduc aminte de Nova lui tata, ce incantat mai era dupa ce ii facuse upgrade -> carburator cu 2 camere. Scotea niste performante nebune pentru vremea respectiva, dar din cate imi amintesc, la putin timp dupa a renuntat la el din cauza consumului.

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by Moromete »

_BGD_ wrote:
10 Jan 2023, 14:52
Apa, paie, bataie....o lera, un suflat in jiclor (a se citi jigler :lol: ), un tras de soc

Imi aduc aminte de Nova lui tata, ce incantat mai era dupa ce ii facuse upgrade -> carburator cu 2 camere. Scotea niste performante nebune pentru vremea respectiva, dar din cate imi amintesc, la putin timp dupa a renuntat la el din cauza consumului.
Da, da! Jiglerul ori îl suflai, ori îl desfundai cu o liță când murea la relanti.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

O masina electrica are o tona de baterii de genul asta, practic stai calare pe ele:
https://www.youtube.com/shorts/yGDkiUAwxRs

De aia pompierii nu au voie sa dea cu apa......
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by Kross »

La incendiile de autobuze electrice, pompierii nu intervin. Le lasă să se consume. Dacă dai cu apă pe ele riști o explozie de toată frumusețea. Am spart odată niște baterii 18650 apoi aruncat în apă. Foarte frumos ce se obține. Nu încercați acasă. :)

Pe de altă parte , bateriile LiFePo sunt mult mai stabile și mai sigure, mai ecologice dar au altă meteahnă, retenție mai mică, autodescarcare mai mare, și sensibilitate la mentenanță (exploatare) defectuoasă plus greutate și dimensiuni mai mari. Mi-e groază sincer cu autobuzele electrice în București.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

State Uniunii Europene au aprobat, marţi, un text legislativ care va pune capăt vânzării de autoturisme noi echipate cu motoare cu ardere internă din 2035, transmit AFP şi Reuters.
https://adevarul.ro/economie/oficial-va ... 53926.html

UE pe langa China + India + USA + restul lumii este un purice, de aceea, logic toata povestea imi pare total stupida. Banui ca pe dedesupt sunt alte interese (economice.....sau politice!? De exemplu sa distruga UE?!). Desi iarasi ma mir deoarece la ora asta China e mult mai avansata in producerea de baterii si masini electrice, mult peste UE. Unde piata electrica nici nu conteaza la marimea colosala a Chinei, acolo orice este mic, in restul lumii e imens.
Peste treaba asta UE nici macar nu detine resursele necesare producerii de baterii. Le detine tot China (si Russia?! Si USA?!).
Poate ca liderii UE au unele tendinte sinucigase?! Sau poate exista o anume doctrina si anume influente oculte care trag de sfori marionetele jalnice care conduc UE si anumite state componente care conteaza?! Nu vad cum zona UE poate "salva planeta" (si subiectul asta in sine e foarte discutabil), adica in felul asta, avand in vedere proportiile ridicole?! Bonus, tehnologia baterii/motoare electrice la ora asta nu pare deloc capabila si nici fezabila sa inlocuiasca motoarele cu combustie, pare cel mult sa faca ceva (prost, scump si complicat) in transportul urban, nu mai mult. Iar dupa ce au votat ei mai sunt doar 12 ani care sunt mai nimic, trec instant. Unica concluzie logica pentru mine - in varful deciziei UE se afla marionete care au misiunea sa o distruga sinucigas din interior! Sper ca in astia 12 ani popoarele componente sa ii demufeze de la putere! Altfel...... nasol!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

Mașina clasică versus mașina electrică: Cât costă întreținerea, combustibilul și care „trăiește” mai mult
https://adevarul.ro/economie/masina-cla ... 61578.html

Cine a scris asta bate campii si habar nu are despre ce vorbeste. De unde scoate ca pe benzina la 100Km pretul este acelasi cu GPL-ul ?! Ba chiar la GPL e usor mai mare in tabelul ala. O aberatie totala! La GPL pretul este functie de motor, condus, conditii - evident - dar in mare e cam 60% din pretul la benzina. Iar intre benzina si diesel se anuleaza diferenta de plus-pret la motorina cu eficienta in plus a diesel-ului si iese cam tanda pe manda (dar evident, iar depinde de motor, stil condus, vreme, etc).

La electrica astepti ca un prost sa se incarce. La motorul clasic pe combustie faci plinul in 10 minute si pleci. Ala cu electrica ramane acolo sa incarce bateria. In timpul asta faci vreo 50....100Km (poate si mai multi km) iar ala cu electrica abia a terminat de incarcat bateria.... in caz ca nu sta la coada la incarcare! Caz in care tu ajungi la destinatie si ala abia pleaca mai departe.
Si cu cat va creste numarul de masini electrice cu atat vor aparea cozile la incarcare.

In plus, intr-o electrica esti calare pe o bomba pe roti. Bateria poate sa bubuie si sa arda intr-un mare fel. Masina poate sa ia si foc! Pentru ca..... este electrica! Pai cate tramvaie si troleibuze (sau metrou) care ard ati vazut si cate autobuze cu motor diesel?! Nici nu cred ca am vazut autobuz diesel arzand in afara de ala de la mineriada din iunie 1990 de la Arhitectura, pe cand metrou, tramvaie si troleibuze arzand am vazut cu duimul, mereu! Cu cat vor fi mai multe masini electrice in circulatie, cu atat vor fi mai multe incendii si probleme din astea. Curentul electric (si mai ales amperajul mare) = caldura = incendiu. Am auzit ca in Dacia aia chineza daca ploua o baga in scurt si nu mai pleaca. Ii intra apa pe dedesupt daca treci cu ea prin balta mare cu viteza.

Electrica este grea, doar are ditamai bateria. Deja am incercat una din asta si am simtit-o ca fiind grea din prima. Nu m-a impresionat nici acceleratia, ma asteptam la mai mult. Doar zgomotul spre zero m-a impresionat. Adica linistea. Poate fi odihnitor..... insa o prietena se plangea ca la drum de autostrada merge cu 90km/ora deoarece acolo e consumul ideal, daca o "calca" i se duce consumul in balarii si se termina bateria prematur. Eu in timpul asta daca merg cu 135km/ora ma plictisesc, dar sunt camere si ma iau astia daca o frig.

ETC.

Deci electrica e o mare tzeapa.
Iar cei care-si dau seama..... e prea tarziu, deja au dat banii pe jucarie.
Si sa-i vedem cati ani o sa-i tina bateria!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by _BGD_ »

Salut,

Ce marca/model ai testat? :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
27 Apr 2023, 13:59
Ce marca/model ai testat?
Zoe
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

Lada neştiută, cu motor cu rotor Wankel de 120 CP
https://piataauto.md/Stiri/2021/11/VIDE ... -speciale/

https://www.youtube.com/watch?v=g0J-O2sesHU

Image

https://drivemag.com/news/did-you-know- ... ined-cars/

Din cate stiu azi mai exista o singura masina cu motor Wankel, model nou hibrid de la Mazda, foarte interesant! Masina e propulsata de motoare electrice alimentate de o baterie care e incarcata cu un motor Wankel, deci din cate inteleg nu ai nevoie de mers la priza. Iar motorul Wankel merge la punctul lui maxim de randament si nu mai transmite vibratii, una din problemele motoarelor tip Wankel:
https://www.mazda.ro/modele/mazda-mx-30 ... x-30-r-ev/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by momolo »

Coduri noi la pompele de carburanți: Benzină E5, E10 sau E85 și diesel B7, B10 sau XTL
https://www.automarket.ro/stiri/coduri- ... 87153.html
Peste 10 de zile masinile romanilor vor consuma in plus in medie 10%! Benzina si Motorina vor avea 8% si 6,5% de biocombustibil
https://autolatest.ro/stiri/peste-10-de ... mbustibil/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply