Ce am fost si ce am ajuns

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Ce am fost si ce am ajuns

Post by momolo »

Candva aceasta tara avea Conducatori.

Fragment din testamentul Regelui Carol I al Romaniei:
Testamentul meu, scris şi iscălit de propria mea mână, la 14/26 februarie 1899, în capitala mea, Bucureşti. // Testamentul meu, scris de mine, în luna lui fevruarie 1899, pentru a fi publicat prin "Monitor" după moartea mea, cu rugămintea ca ultima mea voinţă şi dorinţă să fie urmate întocmai cum le-am descris aci, cu propria mea mână, fiind încă voinic şi sănătos. Având aproape 60 de ani, privesc ca o datorie, ca să mă hotărăsc a lua cele din urmă dispoziţii. Alcătuind acest testament, gândesc înainte de toate la iubitul meu popor, pentru care inima mea a bătut neîncetat şi care a avut deplină încredere în mine. Viaţa mea este aşa de strâns legată de această de Dumnezeu binecuvântată ţară , că doresc să-i las şi după moartea mea, dovezi vădite de adâncă simpatie şi de viul interes pe care le-am avut pentru dânsa. Zi şi noapte, m-am gândit la fericirea României, care a ajuns să ocupe acum o poziţie vrednică între statele europene, m-am silit ca simţământul religios să fie ridicat şi dezvoltat în toate straturile societăţii şi ca fiecare să îndeplinească datoria sa, având ca ţintă numai interesele statului. Cu toate greutăţile pe care le-am întâlnit, cu toate bănuielile care s-au ridicat, mai ales la începutul domniei mele, în contra mea, expunându-mă la atacurile cele mai violente, am păşit fără frică şi fără şovăire înainte, pe calea dreaptă, având nemărginită încredere în Dumnezeu şi în bunul simţ al credinciosului meu popor. Înconjurat şi sprijinit de fruntaşii ţării, pentru care am avut întotdeauna o adâncă recunoştinţă şi o vie afecţiune, am reuşit să ridic, la gurile Dunării şi pe Marea Neagră, un stat înzestrat cu o bună armată şi cu toate mijloacele, spre a putea menţine frumoasa sa poziţie şi realiza odată înaltele sale aspiraţiuni. Succesorul meu la tron primeşte, ia dar o moştenire, de care el va fi mândru şi pe care o va cârmui, am toată speranţa, în spiritul meu, călăuzit fiind prin deviza: "Totul pentru ţară, nimic pentru mine".. Mulţumesc din suflet tuturor celor care au lucrat cu mine şi care m-au servit cu credinţă. Iert acelora care au scris şi au vorbit în contra mea, căutând a mă calomnia sau a arunca îndoieli asupra bunelor mele intenţiuni. Trimiţând tuturor o ultimă salutare, plină de dragoste, rog ca şi generaţiile viitoare să-şi amintească din când în când de acela care s-a închinat cu tot sufletul, iubitului său popor, în mijlocul căruia el s-a găsit aşa de fericit. Pronia cerească a voit ca să sfârşesc bogata mea viaţă. Am trăit şi mor cu deviza care străluceşte în armele României: "Nihil sine Deo!" Doresc să fiu îmbrăcat în uniformă de general (mică ţinută, cum am purtat-o în toate zilele), cu decoraţiile de război şi numai Steaua României şi Crucea de Hohenzollern, pe piept. Am rămas credincios religiunii mele, însă am avut şi o deosebită dragoste pentru biserica răsăriteană, în care scumpa mea fiică, Maria, era botezată. Binecuvântarea corpului meu se va face de un preot catolic, însă doresc ca clerul de amândouă bisericile să facă rugăciuni la sicriul meu, care trebuie să fie foarte simplu. (...) Coroana de oţel, făurită dintr-un tun luat pe câmpul de luptă şi stropit cu sângele vitejilor mei ostaşi, trebuie să fie depusă lângă mine, purtată până la cel din urmă locaş al meu şi readusă apoi la palat. Sicriul meu, închis, va fi pus pe afetul unui tun, biruit (dacă se poate) la Plevna şi tras de şase cai din grajdurile mele, fără văluri negre. Toate steagurile care au fâlfâit pe câmpiile de bătaie vor fi purtate înaintea şi în urma sicriului meu, ca semn că scumpa mea armată a jurat credinţă steagului său şi şefului sau suprem, care prin voinţa lui Dumnezeu, nu mai este în mijlocul credincioşilor săi ostaşi. Tunurile vor bubui din toate forturile din Bucureşti, Focşani şi Galaţi, ridicate de mine, ca un scut puternic al vetrei strămoşeşti, în timpuri de grele încercări, de care Cerul să păzească ţara. Trimit armatei mele, pe care am îngrijit-o cu dragoste şi căreia m-am închinat cu toată inima, cea din urmă salutare, rugând-o a-mi păstra o amintire caldă. (...) Prin o bună gospodărie şi o severă rânduială în cheltuieli, fără a micşora numeroasele ajutoare cerute din toate părţile, averea mea a crescut din an în an, aşa că pot dispune astăzi de sume însemnate, în folosul scumpei mele Românii şi pentru binefaceri. Am hotărât dar o sumă de 12 milioane de lei, pentru diferitele aşezăminte, noi fundaţiuni şi ca ajutoare. Această sumă va fi distribuită precum urmează: 1. La Academia Română, şase sute mii de lei, capital pentru publicaţiuni. 2. La Fundaţiunea mea Universitară, pentru sporirea capitalului, şase sute mii de lei. 3. La Orfelinatul "Ferdinand" din Zorleni, lângă Bârlad, pentru sporirea capitalului, cinci sute mii de lei. 4. Pentru întemeierea unui internat de fete de ofiţeri în armata mea, cu un institut de educaţiune, cu un învăţământ practic, la Craiova , două milioane lei. 5. Pentru întemeierea unei şcoli industriale la Bucureşti, trei milioane lei. (Urmează alte 12 legate). Înălţând rugăciuni fierbinţi către A-tot-Puternicul, ca să ocrotească de-a pururea România şi să răspândească toate harurile asupra scumpului meu popor, mă închin cu smerenie înaintea voinţei lui Dumnezeu şi iscălesc cea din urmă hotărâre a mea. În numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Amin. Făcut la Bucureşti, la 14/20 februarie 1899. //CAROL// Am scris şi iscălit cu propria mea mână acest testament, pe două coale, formând opt pagini, legate cu fir roşu şi am pus sigiliul meu. // CAROL//
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by Obelix »

Daca nu asi fi republican si anti-clerical, asi varsa o lacrima... :roll:
Si poate mi-asi pune problema de unde vine patrimoniul casei regale, pe care il imparte cu marinimie, caci Carol nu era chiar bogat la venirea in tara...
Dar nu doresc sa creez polemici prea mari... :mrgreen:
Oricum influenta lui a fost infinit mai pozitiva decat al celor la care toata lumea se gandeste... :roll:
( bine macar ca nu a donat flota... :lol: )

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by Schindler »

Da, da pe vremea lui Carol nu era FMI si Banca Mondiala ... :roll:
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by momolo »

Si pe vremea lui, cam pe la 1900...1910 leul romanesc era valuta forte, puteai merge cu lei direct pana la capatul lumii in New Zeeland si cumpara direct orice, oriunde.

Remarcabil ce a lasat dupa el, sau mai bine zis, cum a preluat gestiunea si cum a predat-o.
Documentele istorice au fost cu grija distruse, contrafacute, ascunse, murdarite. Au avut 50 de ani la dispozitie sa faca "curat", ma mir ca totusi a mai ramas cate ceva, pe langa ceea ce s-a construit in timpul lui. Inutil de spus ce ar ramane din Bucuresti daca maine ar disparea tot ce s-a construit in vremea lui.

Evident, anii ceausisti au reusit (cu brio) spalarea creierelor, ceea ce se si observa legat de subiectul monarhie.

PS - Carol I a venit sarac cu o boccea in mana, evident. Dar saraci au venit si Gheorghiu Dej, Ceausescu, Iliescu, etc,etc,etc. Macar ca ultimii au fost (si mai sunt) republicani convinsi :D (ca si Nicolas Sarkozy, "superrrr" prezident, republican adevarat, bun exemplu).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by bnt »

Nu cred ca am dat inca de fundul gropii, e loc si de mai rau. Atata vreme cat statul roman va fi nefunctional (coruptia generalizata de care se face atata caz e doar un efect, nu o cauza) n-are ce sa se schimbe in bine, iar faptul ca ne vom descurca si mai departe pe plan individual nu inseamna ca Ro va fi o tara mai ok. Ro e un proiect esuat si nimeni nu se implica serios in asa ceva. Pe termen lung vad mai multi romani in afara tarii decat in tara, poate ca de fapt asa se va integra Ro in Europa: om cu om... :) Iar daca e sa revenim la Carol I putem considera ca cercul se va fi inchis: un om se rupe de radacini si creaza Ro moderna, niste oameni se rup de radacini si fac drumul in sens invers scarbiti de ce s-a ales din Ro moderna.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by momolo »

Eu cred ca problema e simpla, tara asta a fost decapitata in anii 40...50....60 cand a fost exterminata elita intelectuala si politica, cand prostia, animalismul, cretinia, descreierarea, fanatismul dement au fost promovate ca adevarate valori de urmat pentru gloata care a ramas in viata.

O natiune nu se construieste de azi pe maine si valoarea ei este data de oameni si ce au acestia in cap, de educatie, de traditie, de cultura si obiceiuri.

Insa e foarte usor sa extermini o natiune si asta se poate petrece repede, practic la noi s-a petrecut in 3 generatii.

Ce putem pretinde de la o natiune careia i s-au extirpat clasele superioare sistematic, planificat si folosind toate resursele statului si Puterii timp de 50 de ani ?!

Ceea ce s-a petrecut la noi a fost mai grav decat un bombardament nuclear. Daca ne trageau bombe atomice mureau oameni din toate categoriile sociale si de toate nivele de educatie si cultura. Insa sub regimul comunist impus de URSS si infaptuit cu romani din Romania, cozi de topor, chestie la care suntem foarte talentati de 2000 de ani incoace, au fost eliminati oamenii in mod selectiv.

Sa nu uitam ca tot ce se poate numi azi elita in Romania provine din tarani saraci de la sate si clasa saraca de la orase. Elita de azi nu are nici o traditie, este prima sau a doua generatie de tarani saraci analfabeti de la sate.

Nici macar nu provine din taranii harnici si bogati pentru ca astia au fost la randul lor exterminati si marginalizati sub denumirea de chiaburi.

In timp ce tari civilizate si puternice peste care nu a trecut cancerul rosu au in prezent elita provenita din familii cu traditie a caror origine nobila sau intelectuala se pierde in negura istoriei medievale, la noi toti intelectualii, politicenii, judecatorii si chiar artistii provin din familii de mujici, iobagi, marginalizati ai satelor sarace, betivi ai satelor, aia care nu aveau nimic inafara de sticla de bautura si cei 10 copii morti de foame, prostime de pe tot cuprinsul fostului stat regal roman, exact clasa cea mai marginalizata si lipsita de educatie, traditie, istorie, adica cei "cu dosar sanatos" in anii 50..60.

Daca in occident exista si intelectuali si elita provenita din randul taranilor, macar e vorba de tarani bogati si intreprinzatori care si-au dat copilul la scoala, acolo nu a trecut tavalugul comunist sa rastoarne totul cu susul in jos si sa impuste chiaburul harnic si bogat dupa care sa-i fure averea si sa puna sef pe betivul satului, sarac, analfabet si puturos.

Peste asta se adauga si subtirimea si fragilitatea elitei din timpul monarhiei.

Romania mare era un stat nou, clasa conducatoare nu avea radacini si traditii asa cum aveau statele de la vestul tarii, inclusiv foste state, azi foste comuniste precum Ungaria, Polonia, Cehia, Slovacia, etc, state care au fost mult mai dezvoltate decat principatele romanesti inca din evul mediu timpuriu, state care au fost imperii (Ungaria, Polonia) si de pe urma carora au ramas cu traditii si o clasa-elita sanatoasa si puternica.

Au fost si ei exterminati de sovietici (dupa ce i-a distrus Hitler care insa nu a avut decat cativa ani la dispozitie), insa diferentele care erau inainte de 1940 s-au pastrat si azi, au fost si sunt mai civilizati decat noi cu cateva generatii (de oraseni).

Romania Mare a fost un stat nou si in plin avant de dezvoltare. Ceea ce s-a petrecut in tara asta dupa venirea lui Carol I este uimitor, e vorba de un boom economic si de dezvoltare pe care il vedem rar la altii in istorie, insa Romania a mostenit un grav handicap inca din evul mediu sau chiar de mai dinainte.

Intotdeauna tara asta a fost codasa in majoritatea lucrurilor ce tineau de civilizatie iar metehnele romanilor nu sunt inventate de comunisti, au fost insa cultivate si perfectionate de comunisti (care ne conduc si azi sub alta denumire... pentru ca unica elita in RSR a fost doar nomenklatura comunista).

Problema e urmatoarea, Romania inca din vremea lui Carol I si apoi pana in anii 1930 incepuse un drum de mare succes economic si social. In aceasta perioada tara asta a trecut de la aspectul de pashalac turcesc, de provincie balcanica uitata de lume, la aspectul de tara europeana, intamplator chiar mare.

Dar a fost prea putin timp, totul era prea fragil si s-a vazut inca din anii 1930 cand cu fenomenul legionar si dictaturile diverse fatza de care nu a existat nici cea mai mica impotrivire populara. Daca in locul poporului roman era cel ceh in anii '30, acesta nu ar fi acceptat regimurile pe care le-am avut noi pana la navalirea salbaticilor rosii. Dar eram prea cruzi, totul era prea nou si facut rapid peste noapte.

Ceea ce nu ni s-a spus la ora de istorie si nu se spune nici azi (ce pretentie sa ai de la astia de azi ?!) este uimitoarea dezvoltare pe toate planurile pe care aceasta tara a avut-o incepand din secolul 19, mai precis de la anul 1877.

Evident ca nu numai "neamtul importat" (sa nu uitam, de familie nobila cu vechime foarte mare!) a avut meritul, ci intreaga elita romaneasca asa cum era, plina de defecte (bine zugravite de Eminescu, dar sa nu uitam ca el era de stanga) insa lectia pe care ne invata istoria, intamplator chiar istoria noastra, este puterea exemplului !

Carol a fost adus special pentru ca nu avea rude, clan, familie in tara asta. Acest om a fost un exemplu pozitiv pe care cei de factura buna l-au urmat. A fost ca o reactie in lantz, intai un om de inalta calitate si carismatic care avea talentul sa se impuna a fost urmat de primii oameni care gandeau pe aceeasi linie cu el si apoi incet, incet s-au adunat din ce in ce mai multa elita de calitate in jurul lui.

Lucrurile sunt simple, omul este o maimuta si nu concepe sa traiasca fara lider si fara exemplu de urmat si copiat.

Azi asistam la fenomenul invers, o jigodie de om mancat de rau pe dinauntru lui, ajunge lider si astfel alte jigodii il urmeaza formandu-se acea selectie naturala in care jigodiile pactizeaza pana nu mai e loc de nici un om cinstit si de calitate. Este aceeasi reactie in lant, insa inversa.

Asa ca, istoria ne invata multe, totul e sa stim sa vedem, sa nu fim orbi. Lucrurile par complicate de departe, insa in esentza sunt simple. Dar noi traim sub starea complicarii si complicateniei. Asta vine din regimul comunist. La noi tot ce poate fi simplu, este complicat. Acest lucru este scheletul mentalitatii starii noastre de fapt astazi. Este pamantul fertil in care cresc aceste buruieni, in care fac pui si se inmultesc cotropind tot.

Simplitatea i-ar anihila precum otrava pe sobolani, simplitatea ar scoate la iveala adevarul mare cat roata carului pe care mentalitatea complicarii il astupa precum un val de ceatza. Suntem dresati inca din copilarie sa gandim intortochiat si stramb, sa fugim de linia dreapta si cea mai scurta, sa fugim de simplitatea care ar rezolva totul cu minim de efort si energie. Se stie, minciuna consuma mult mai multa energie decat adevarul, pe asta se si bazeaza detectoarele de minciuni.

Noi traim, respiram si mancam minciuna de cand ne nastem, anormalul este promovat asiduu ca fiind normalul, elitele noastre dau mana "culturala" cu mahalaua si marginea societatii, nulitatile sunt promovate si la randul lor promoveaza nulitati iar pe soclul national troneaza cea mai inspaimantatoare si hidoasa statuie, cea a Mediocritatii.

Mediocritatea este cea mai rea stare posibila. Hitler, de exemplu, nu a fost un pictor prost, el a fost mediocru.

Carol I era speriat de mediocritate, nu o ura, era pur si simplu speriat si dezgustat de aceasta. Prefera prostia si pura decadere decat mediocritatea. Din pacate un capitol la care iarasi, noi mioriticii suntem campioni din cele mai vechi timpuri.

Daca contraziceti acest adevar sau nu credeti ca asa a fost, priviti si inventariati ceea ce a lasat in urma civilizatia de pe teritoriul romanesc in comparatie cu ceea ce au lasat in urma lor altii mai la vest.... si chiar mai la est.

Din pacate noi nu prea am lasat o reala avere istorica inafara de lucruri nemateriale, cum ar fi cultura populara, muzica, versuri, poezie, proza, modele decorative si costume. E si asta ceva special, insa din nou suntem pe o pozitie fragila, aceasta avere e atat de volatila si delicata... si vedem azi ce a mai ramas, cat si lipsa ei de viitor in ceea ce priveste conservarea si transmiterea.

Cu niste castele, cetati, catedrale, drumuri, e mai usor de transmis din generatie in generatie daca nu sunt bombardamente, dar cu ceea ce se canta, vorbeste, coase, gandeste, povesteste, e mult mai greu.

In concluzie, Carol I este un exemplu ca poate exista si o alta lume decat asta a noastra, ca exista si lumina, si oameni luminosi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by kaav »

Ce 'ti-e este, si cu conditzionarea asta... Oameneni isi protejeaza in mod violent, nefericirea.................................

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by puf »

Cum am mai scris aveam soarta care o meritam nici mai mult nici mai putin iar asta nu este doar o constatare fatalista.
Basescu a fost catalogat inainte de alegeri ca fiind o "mediocritate isteata" nimeni nu a atacat sau contestat aceasta "virtute".

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Ce am fost si ce am ajuns

Post by Schindler »

In Romania scala valorilor e inversata .
In ape tulburi ( si in vremuri tulburi ) gunoaiele se ridica la suprafata.
Uniunea Europeana si NATO care au intrat in noi, nu au nici un interes ca Romania sa fie prospera sau sa fie condusa de oameni competenti .
In privinta sterilelor dispute pe care le au unii referitor la asa zisele alegeri democratice, toate partidele si toti oamenii politici de la noi lucreaza pentru acelasi stapin, deci indiferent cine ar fi iesit sau cine va iesi, viata noastra de simpli cetateni va fi aceiasi.
De ce se agita atunci atita partidele ? Simplu : fiindca cei de la putere pot fura mult mai mult si mai en-gross decit cei din opozitie, care desigur continua sa fure si ei, dar mai putin si mai cu grija.
Culmea privatizarii in Romania este ca la firme private cunoscute se intra cu spaga !!! De fapt spaga a devenit un mod de viata ... dar asta deja e alt subiect ....
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply