DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Războiul din Ucraina a golit depozitele occidentale de muniție de artilerie. „Au devenit bunuri rare”
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... i-rare.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Colindătorii ”cu boxa” vor fi amendați în Brașov / ”Pur și simplu vin, bat de două ori o tobă, atâta a fost. Și umblă cu boxa prin oraș”
https://www.g4media.ro/colindatorii-cu- ... -oras.html

De dimineata au trecut si pe la mine (pe bune! Au dat scularea!). E destul de audiofila boxa aia! :lol: Dar mi-as dori mai mult varianta BIO, cea cu capre si urși autorizati.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Expertă româncă în relații internaționale din Austria despre Schengen: „România și Bulgaria sunt țapii ispășitori pentru eșecurile Ungariei”
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... gariei.htm

Logic are dreptate pentru ca migrantii buluciti in Austria sosesc prin Ungaria. Vad ca opinia majoritara este pe linia frustrarilor tradionale romanesti - noi suntem buni si sfinti dar aia din vest au ce au cu noi, niste pizdosi, vor sa ne suga, sa ne faca colonie, etc. Adevarul e mult mai complicat. In primul rand ca suntem niste nesipraviti si corupti si varza ca stat, ca institutii de stat iar vamile romanesti sunt monument de coruptie. Din vorbele care circula de acolo se cotizeaza pana sus la partide. Pai e un aspect logic, dispare vama, dispare shpaga, dispare sursa de bani atat pentru aia din vama cat si pentru aia de mai sus! Deci daca am cauta pe unii care se pun contra Schengen-ului ar trebui sa ne uitam pe aproape, prin jurul nostru sau la TV.

Apoi este aspectul asta al hoardelor de migranti care se stabilesc acolo unde este bine, nu acolo unde este rau. Ca populatie UE este o cacareaza in comparatie si imensele popoare din Asia si Africa de unde vin migrantii astia gramada la pomul laudat.

Ei bine, eu cred ca acum Austria, de fapt cei care sunt la putere acolo fac un santaj indirect la conducatorii UE pentru ca tara lor e lasata sa suporte aceste populatii migratoare (care trebuie tinute pe casa si pe masa). De aia s-au si rasucit in ultima clipa contra Romaniei. Si-au dat seama probabil ca de la Bruxelles se promoveaza intrarea noastra in Schengen si au gasit formula "turceasca" de santaj (asa cum face Turcia in Nato cu Suedia si Finlanda).

Dar pe undeva austriecii au si dreptatea lor ca e cam neplacut sa ai triburile pe cap.
Imi povestea o prietena cum a petrecul revelionul la Vienna in timp ce sub geamul de la hotel in strada cantau niste triburi de arabi toata noaptea, ca numai camilele le mai lipseau.

Stiu ca lumea e suparata ca se taie padurea in Romania si ajunge exact in Austria dar sa ne gandim ca asta se face si cu colaborarea si ajutorul celor din tara. Cat priveste guvernul austriac, probabil sau sigur trebuie sa dea socoteala la sponsorii lor, ca nici un politician din lumea "democrata" nu ajunge la butoane pana niste unii din umbra ii sponsorizeaza in campanii sa pacaleasca poolimea cea multa si desteapta. Ca asa functioneaza democratia.

Dar nu cred ca motivul principal ar fi gazul din Marea Neagra si lemnul romanesc. Sau e si asta un motiv dar nu principal. Eu cred ca ei s-au gandit sa faca oleaca de santaj indirect la varful UE (pentru ca acest drept de veto le da putere, ca si ungurilor in alte chestiuni) dupa ce s-au convins ca Franta, poate si Germania, adica adevaratii Sefi din UE au decis sa ne bage cumva in Schengen.

Cazul Austriei seamana cu cazul Italiei, doua tari napadite, cotropite de migranti (de Germania nu mai spun, ei sunt la modul natural napaditi, cica au peste 2....3 milioane numa' de turci).
Deci au un necaz cand vad ca ei sunt cei mai napaditi pe cand alte state UE o duc mai lejereanu la capitolul asta si in stilul deja stiut din pandemie in UE cand vine vorba de belele fiecare e cu zda-ma-sii, adica lasat in zeama lui, doar cand vine vorba de impartit bunatatile se face imparteala "dreapta" sa apuce si aia care nu merita.

Deci in opinia mea, supozitie, Austria de fapt acum face un santaj indirect si camuflat la Sefii UE ca astia sa faca ceva, sa decarteze mai mult si sa-i mai scape de migranti sau macar sa plateasca mai mult pentru ca astia sa fie tinuti trantori pe casa si masa in numele democratiei si drepturilor omului!

Deci cheia nu e la Vienna, e pe la Paris si pe la Berlin iar conducatorii austrieci trebuie sa se dea acum cocosi pe gard in fatza poolimii lor foarte suparate ca le-au venit triburile in poarta si pe ulitze.

Cat priveste Croatia, asa cum zice tipa, multi nemti se duc la vacanta pe acolo, e tara foarte legata si prietena cu lumea de limba germana (chiar din vremurile comuniste cand exista Yugoslavia), e altceva decat cele doua sarantoace ortodoxe de mai departe, Romania si Bulgaria.

Deci cumva tragem si pentru ca ungurii sunt parsivi si nu fac fatza, sau mai bine spus, le convine sa scape de migranti lasandu-i sa treaca pe mai departe. Pai cum sa-i inregistreze?!?! Ar trebui dupa aia sa ii cazeze! Deci le convine sa-i lase sa se duca pe sestache si evident astia ajung fix in Austria cea curata, frumoasa si bogata.

Cat priveste beneficiile Schengen, astea sunt foarte mari. Mi-am dat seama cand am vazut coloanele de TIR-uri care asteapta cu zilele la granite. Le plangeam de mila la soferii aia! Chestia asta face transportul mai scump si ne izoleaza de lumea civilizata.

Exista si dezavantaje, se vor plimba raketii si migrantii in voie pe la noi si toti ciudatii pot intra liberi iar Romania e o tara cu infractionalitate destul de scazuta si datorita faptului ca avem control la granite. Si ne protejeaza saracia noastra, am zis, nimeni nu vine unde este rau. Apropos, bulgarii sunt mult mai saraci si decat noi. Si daca ne baga numai pe noi in Schengen si pe bulgari nu, cozile de TIR-uri vor continua sa existe la granita cu Bulgaria si deci vom avea doar o granita desfintata, pe cea cu ungurii, adica treaba pe jumatate. E in interesul nostru sa nu existe cozi nici la granita cu Bulgaria de unde vin TIR-uri din Grecia si Turcia si de mai departe.

Deci cred ca beneficiul economic cu transporturile merita suportarea dezavantajelor.

Totusi nu as pune complet cruce la faza asta, eu cred ca totul depinde de Sefii din UE, adica Franta si Germania. Restul sunt catzelusi la comanda. Si in plus ii avem buni prieteni pe americani..... insa nu stiu daca e bine ca astia sa puna o vorba buna sau nu pentru noi.....

Chestiunea ca de obicei s-a transformat in tziganie pentru ca niste muscoi politici de rahat s-au agitat sa se e bata cu pumnul in piept ca "ne baga ei in Schengen!", conu' Iancu Caragiale sa fie pomenit numele lui, ca tare bine a zugravit acest popor care refuza indarjit sa se schimbe! Problema asta cu Schengen e o chestiune nationala, deasupra politicii si nu ar trebui murdarita de muscoii politici, dar nu poti cere unei muste verzi sa nu se duca gramada in gaoza calului!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Polonia a anunţat marţi că va accepta pe teritoriul său sistemele de apărare antiaeriană Patriot oferite de Germania, pe care anterior a sugerat să fie transferate în Ucraina, scrie AFP.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... olonia.htm

Este evident ca The Boss de peste ocean nu le-a dat voie.
Ciudat razboiul asta! Se baga batul prin gard la urs cu atentie si moderatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Lovitură de stat dejucată în Germania
https://www.cotidianul.ro/lovitura-de-s ... -germania/
Pare gluma de 1 aprilie. Totusi cam asa a inceput si prin anii 1920, atunci era mai modesta treaba, se intampla intr-o berarie si era unul cu mustata.
Istoria se deplaseaza in spirala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Bulgaria amenință Olanda și Austria. Premierul interimar de la Sofia: "Guvernul e pregătit pentru represalii"
https://www.digi24.ro/stiri/externe/bul ... ii-2176401

Bulgarii sunt anchetati de niste ziaristi ca au tras in migrantii care incercau sa treaca granita din Turcia. Sunt foarte duri cu migrantii care vor sa treaca. Si au deja 3 politisti morti. E practic atac continuu la granite, vin triburile la pomul laudat.
E foarte greu de oprit valul de migranti, de exemplu Grecia si Italia o stiu bine! Si nu fac fatza pentru ca "drepturile omului" interzic singurele masuri eficiente, cele dure.
Asa ca argumentele austriecilor si olandezilor sunt aiurea, asa cum zice si bulgarul, au probleme de politica interna si se dau cocosi pe gard la alegatorii lor suparati ca-i napadesc triburile.
Am vazut ca de dimineta in publicatiile tip woke/hashtag/tefeliste (gen Digi si g4media) se baga la comanda (ca de obicei nesemnat) atacul tipic tefelist cum ca austriecii sunt putinisti, coada de topor a lui Putinescu, etc. Acum orice nu le convine acestor neo-marxisti spalati pe creiere (si foarte iubitori de razboi si rafuieli), este catalogat ca fiind automat putinist. Cum am scris mai sus, problemele austriecilor sunt interne si au gasit si o metoda de santaj, bonus sa placa si la populatia lor care oricum, nu prea ne sufera pe noi si pe bulgari (....ca exista totusi si unele motive).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

„Republica Moldova a primit anul acesta 700.000 de refugiați din Ucraina, dintre care aproape 100.000 s-au mutat temporar în Moldova, locuind în marea lor majoritate în casele oamenilor. Moldova are o economie de 36 de ori mai mică decât Austria. Viena singură are un PIB de 7 ori mai mare decât PIB-ul Moldovei.
Moldova nu este în Uniunea Europeană ca Austria și nu se bucură încă de toate beneficiile economice de care se bucură Austria că stat membru.
Cu toate acestea, deși s-a confruntat cu o criză majoră a refugiaților din Ucraina, Moldova nu s-a întors împotriva UE și a statelor membre. Din contră, a întins o mană Uniunii Europene. Iar cu ajutorul primit din partea noastră și cu resursele proprii limitate pe care le are, Moldova a gestionat cu mare succes criza refugiaților făcând un serviciu întregii Uniuni Europene, inclusiv Austriei.
Austria poate să învețe de la Republica Moldova. Orice criză de securitate cu care ne confruntăm la nivel european o soluționăm doar dacă suntem uniți și cooperăm, nu acționând împotriva intereselor altor state europene.”
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... oldova.htm

Un punct de vedere de luat in seama la capitolul omenie si cel care se numeste, "bogatul nu-l intelege niciodata pe sarac"

Deci s-au tinut de cuvant austriecii.... Acum ce mai conteaza daca sunt pusi de "aia mari" sa isi ia injuraturile in jocul, politist bun-politist rau?! Conteaza rezultatul, adica NIET!

Dar cum ziceam, un sut in cur este o deplasare pe directia inainte. Se invata mai mult de la o palma decat de la o mare victorie. Numai daca ma gandesc cum ragea acum Rares Bogdan despre VICTORIEEEEE (de se rasucea Caragiale in mormantul sau) ma gandesc ca exista si o parte buna; ca-mi vine sa vomit numai cand il vad.

Si sa ne gandim logic, o parte din rumani se bucura, cei care colecteaza SHPAGA in vami! De jos pana sus! Era tristete mare pe ei daca se taia robinetul!

Si sa ne gandim la rece, e oare Romania statul bine organizat care chiar face treaba si are lucrurile in ordine?! Pai daca ne gandim asa usor, usor, vazand kilometri de TIR-uri care stau cu zilele sa treaca vamele, oare de ce statul asta nu a facut NIMIC de ani si ani ca aceste coloane sa nu mai existe, macar sa fie mai scurte? A marit capacitatea? A redus birocratia? A eficientizat procedurile?! A facut ceva util, sa fi schimbat ceva in mai bine?! NU! Totul e la fel, aceeasi coruptie, hotie, nepasare, treaba organizata prost, aceeasi paragina. Dar cand vine ziua impartirii la placinte ne simtim frustrati ca nu ne-au trecut si pe noi pe lista!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Oricum, astea fiind zise (ca sa fim totusi realisti) incepand de azi austriecii merita cat mai multa m_ie din partea noastra!

Trebuie sa facem toti ce ne sta in putina.

Eu de exemplu zilele urmatoare ma duc la Raiffeisen si imi lichidez contul.

Atat pot eu sa fac contra porcilor astora.
Ar fi frumos daca am putea fiecare sa facem ce ne sta in putinta, sa fim solidari si sa-i ardem pe austrieci si orice reprezinta Austria.

Dati mai departe!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Singura arma si cea mai eficienta pe care o are societatea ca raspuns al unei nedreptati: Sa boicotezi serviciile de consum.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Lichidati conturile la Raiffeisen si BCR, mutati banii la alte banci!

Alegeti oricare alta destinatie turistica dar NU Austria!

Pe langa OMV sau Petrom doar treceti mai departe spre alte benzinarii.

Evitati sa cumparati orice produs care are legatura cu o firma din Austria! Alegeti altceva!

Care puteti si aveti unde, puneti pe net cat mai public liste cu firme austriece - sa ii stim, sa ii evitam!

Sa-i ardem!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Românii sunt puternic afectați de refuzul Austriei de a accepta aderarea României la Schengen și reacționează pe măsură, boicotând sau anunțându-și intenția de a boicota companiile austriece.
https://adevarul.ro/economie/pro-sau-co ... 26423.html
Economiștii explică de ce nu e bun boicotul
- economistii astia (daca nu cumva sunt platiti sa "cante") au suflet de sluga. Asa gandesc slugile, sclavii, ca daca le moare Stapanul nu mai are cine sa le dea un blid de laturi (si bice pe spinare). Daca "economistii" astia nu ar avea suflet de sluga si-ar da seama ca daca pleaca o companie (austriaca) vine alta in loc sa completeze locul in piata. E ca in padure, dupa ce cad copacii batrani cresc altii tineri, orice loc pe piata lasat de gol de unii, e ocupat de altii. Dar cand ai minte si suflet de sluga si gandesti ca un pomanagiu ii privesti pe astia ca pe salvarea ta, un slugoi mort de foame in genunchi cu mana intinsa.
Dar e si asta o mentalitate! Mai grav ca anumite publicatii se lasa vandute atat de usor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Reacție diplomatică dură: Ambasadorul României în Austria, Emil Hurezeanu, chemat în țară după votul pe Schengen / Anunțul MAE
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... ul-mae.htm
O reactie buna de la MAE unde se constata ca mai exista coaie si sange in instalatie! Iar nea' Emil Hurezeanu trebuie trimis sa faca alte activitati unde poate are mai mult talent, dar in mod cert acum trebuie demis daca nu cumva isi da singur demisia (sper sa aiba obraz! Acum se alege fripturistul de omul cu verticalitate!).

Austria nu trebuie iertata, trebuie hingheriti pe orice cale de acum incolo. E singurul mod sa incepem sa ne lecuim de boala slugarniciei si statului in genunchi.

PS - Vidul de la Cotroceni ce face acum?! Somnul de dupaamiaza? Sau isi da schiurile cu ceara sa plece in vacanta la Austria?!
O fi oare constient ca in curand termina doua mandate in care nu a facut NIMIC ?! ...Ba da, a fost in vacante! De fapt imi aduc bine aminte, a inceput tot cu o vacanta! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by _BGD_ »

momolo wrote:
08 Dec 2022, 18:02
Lichidati conturile la Raiffeisen si BCR, mutati banii la alte banci!

Alegeti oricare alta destinatie turistica dar NU Austria!

Pe langa OMV sau Petrom doar treceti mai departe spre alte benzinarii.

Evitati sa cumparati orice produs care are legatura cu o firma din Austria! Alegeti altceva!

Care puteti si aveti unde, puneti pe net cat mai public liste cu firme austriece - sa ii stim, sa ii evitam!

Sa-i ardem!


https://www.youtube.com/watch?v=uD7fGVa ... nel=ZonaIT

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
10 Dec 2022, 09:51
https://www.youtube.com/watch?v=uD7fGVa ... nel=ZonaIT
instructiv de ascultat si ma bucur ca e intr-un limbaj pe care-l inteleg si cei tineri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Marcus How, șeful departamentului de analiză al VE Insight, o companie de consultanță în domeniul informațiilor de afaceri și al riscurilor politice cu sediul la Viena, citează surse la nivel înalt care spun că Nehammer a fost convins de croați cu două argumente.

Primul – a primit asigurări că Austria va primi gaze naturale de la un terminal LNG proaspăt inaugurat în Croația. Al doilea – a fost amenințat că firmele austriece nu vor mai primi nici un mare contract de infrastructură în Croația.

Pus în fața celor două argumente, cancelarul austriac a cedat și și-a schimbat poziția inițială, cea în care amenințase cu veto toate cele trei țări candidate la Schengen: Croația, România și Bulgaria. La Consiliul JAI de joi, Austria a votat pentru intrarea Croației și a respins aderarea României și Bulgariei la Schengen.
https://www.g4media.ro/cum-a-cedat-aust ... pentr.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply