DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

momolo wrote:
28 Apr 2023, 11:28
...poveste veche, omul cand se satura de prea mult bine o ia razna. Iar copilasii astia din "generatia Z" sunt indopati cu cacat licuricesc prin toate ecranele, sunt crescuti rasfatati si lenesi, nevricosi, depresivi, fitzosi, baietii sunt fatalai si fetele barbatoase si in general habar nu au ce vor, din pacate habar nu au nimic, nu stiu istorie, nu stiu pe ce lume se afla ca nu mai e la moda cultura traditionala si cei mai multi stau pana dupa 30 de ani acasa degeaba pe banii babacilor visand sa castige peste noapte fara munca, fara vre-un merit, fara efort un mare munte de bani sa traiasca cum au vazut in filmele licuricesti! Ca de acolo isi trag "valorile" si "idealurile"! Si tot asteptand acasa degeaba pe banii babacilor vor ajunge in viitor ultimii oameni....
Chiar daca sunt de acord cu tot ce este scris, nu doar cu acest citat, motivatia alegerii a aceste sublinieri este simpla - nu am vrut sa se umple pagina intr-o maniera repetitiva. Am momente in care mi se face un pic frica ca ne indreptat implacabil catre ceva din categoria filmului ''Idiocracy''. Nu este suficient ca tinerele generatii sa fie inteligente. Au grija alti care au potenta sociala sa se impuna fara drept de apel, prin metode anume de educatie sa plafoneze tot, adica sa inhibe calitati naturale, din motive ''democratice'', adica prostul nativ sa nu se mai simta foarte complexat in proximitatea unuia dotat nativ la ''mansarda''. Nu exista nici un exemplu de democratie in natura, dar in lumea plasticului si a procesoarelor de inalta performanta, se uita usor detaliile astea.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

momolo wrote:
28 Apr 2023, 16:53
kaav......ce ciuperci ai mai fumat!? Pare interesant efectul!
Nu pot sa-mi dau seama cum as putea fuma tuica, daca te referi la faptul ca am consumat ceva. Da, recunosc, nu beau doar apa :D

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Daca tuica (o substanta legala in contra nota cu anumite ciuperci care nu au deloc statul asta, sa fim foarte clari intelesi) are un efect bun, consumata doar in anumite contexte, nu compulsiv precum nefericitii care si-au sabotat viata personala, bravo mie. Avand in vedere ca si textele tale lungi sunt departe de exprimarea comuna a oamenilor de rand, adica depasesc clar mediocritatea exprimarilor comune prin ton si abordare, pot presupune rezonabil ca te hranesti cu fulgere direct din nori cateodata. Gresesc? :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

ciudat ce zici.... ma gandesc acum, m-au botezat dupa tipul ala cu carul in nori care prajeste dracii cu fulgere. Cred ca mi-ai facut pofta! Nu le am cu tuica dar desfac o sticla de vin acum ca s-au cam adunat primite unele fiole interesante. Apropos, eu care nu beau decat vorba aia, din an in Paste, acum de Paste am beut niste vinuri si ce constat.... ca vinul romanesc e mai bun ca ala italienesc de fitze si faima. Evident, gusturi personale, poate trancotare in materie de vin. Dar chiar mi-a placut mai mult unu de parca ii zice ceva cu "casa Timisoreana" (am aruncat gunoiu si am uitat sa fac poza la sticla) in timp ce unul jmecher din Italia, tot rosu, mi-a placut mai putin de ramasesem cu gandul la ala; italianul mi se parea prea tare, prea violent, prea greu, prea cu de toate. Dar in fine, vorbesc ca fraierul, ca nu le am cu vinurile. Doar ca pana amu' eram chitit pe italienesti.
PS - ziceai ca te mai duci dupa ciuperci prin padurile tale. Ma gandeam ca poate si fumezi din ele, de aceea am zis ce am zis. Legal, ilegal, ni se rupe, e consum casnic. Doar sti ca shamanii in trecut nu puteau sa se desfasoare la locul de munca fara asa ceva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Iti dau dreptate in legatura cu vinurile. Am baut vinuri romanesti, de o calitate excelenta. Chiar maine/azi, am in meniu un vin moldovenesc, rosu intunecat, demi-dulce, dar nu gretos, din zona Vrancei. Nu este ceva din categoria scumpa, chiar deloc. Ce vin port in amintire, dar nu mai am parte de el, este un vin din zona Clujului, si rosu si alb. Un vin bogat in savoare, dar baut iti lasa impresia puternica ca bei must, nu vin. Ma refer la vinuri de casa la care procesul de fermentare li s-a oprit intr-un moment anume.
Referitor la ciuperci, da, trebuie sa inceapa sezonul la hribi, din pacate nu imi sunt accesibili zbarciogi care probabil sunt deja iesiti din circuit. Evit complet ciupercile care pot aduce stari alterate de constiinta, din cele ce se pot gasi pe la noi, stiu care sunt, dar nu vreau sa dau detalii. Nu am citit nici unde ca s-ar fuma, m-a amuzat cand ai scris asta. Se manaca eventual in stare cruda sau uscata. In primul rand nu imi asum posibile consecinte la nivelul ficatului sau rinichilor. Nu sunt greu de evitat, dar este obligatorie vigilenta. Stiu ca samanii se raportau la ele ca la niste instrumente ajutatoare, nu aveau deloc statutul de divertisment cum il au in ziua de azi anumite substante decazute din functiile lor legitime. Sunt de acord cu tine ca sunt consum casnic, ciupercile consumate, cui nu-i convine sa dea in judecata padurea si sa o certe ca de ce le produce :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

România nu are întâmplător cele mai mari creșteri ale prețurilor la gaze și energie electrică din Europa
https://economie.hotnews.ro/stiri-energ ... europa.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

De ce a avut România cel mai mare preț la energie din Europa. „A fost premeditat. Cel mai mare beneficiar este bugetul de stat”
https://www.fanatik.ro/de-ce-a-avut-rom ... t-20376600
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Statul roman sub ce umbrela lucreaza? Lucreaza in numele poporului roman? Intrebarile astea aparent naive sunt foarte similare cu osul de la peste care se propteste de-a curmezisul in gat, si atunci cand o face deja e prea tarziu. Pentru palmasii de rand, vremea o fost mereu rea, dar pentru altii...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Statul roman sub ce umbrela lucreaza?
statul e de fapt o noua clasa de privilegiati de tip feudal si lucreaza doar in interesul propriu, adica de a mentine nivelul de trai ultra ridicat acestei clase de trantori privilegiati (multi sunt speciali si abia ii mai duce tara in spinare, iar care nu sunt speciali sunt rubedeniile lor, politicii, toti trantorii pusi sa sprijine un scaun din care castiga mai mult decat omul care produce ceva concret si plateste taxe in sistemul privat). Deci ca sa stim, nu ne-au jefuit strainii ci "ai nostrii" boieri feudali care au gasit razboiul de peste granita bun motiv sa ridice birurile vazute si nevazute.
De fapt nu e nimic nou, toata istoria noastra a fost asa. Sute de ani ne-au jefuit "ai nostrii" mai abitir decat strainii invadatori. Se poate spune ca e chiar o traditie! Rare momente in istorie cand nu a fost asa si exact alea au fost momente cand neamul s-a ridicat! Ca apoi sa coboare la loc.

Acum sunt disperati ca nu le mai ies banii la vistierie. S-au ingramadit atat de multi trantori si hoti pe banul public incat nu le mai iese socoteala. Bruxell-ul le conditioneaza imprumuturile sforaite cu mare tam-tam de taierea unor priviliegii feudale. Insa ei se fac ca nu vad si nu aud si cauta orice cale sa nu taie nimic din privilegiile neo-feudale pacalind si pe mai departe mujicimea mulsa de biruri. Le-a venit manusa treaba asta cu razboiul! Mujicul speriat e si mai usor de muls!

M-am tot gandit de ce in tara asta nu exista nici un partid care sa tina cu sectorul privat ?! Pentru ca si marii "privati" s-au imbogatit tot pe jefuirea banului public cot la cot cu clasa de neo-feudali bugetari-politici. Pentru ca marile averi tot din furtul banului public s-au adunat si deci marii neo-boieri feudali ai tarii sunt murdari si de carton, ca nu si-au facut averea pe munca si pe desteptaciune ci pe minciuna si furt de la cei multi, favorizati pentru asta si in cardasie cu acea clasa de neo-feudali bugetari-politici care le-au ridicat necontenit (fara de) legea la fileu si au contorsionat regulile sa intre banul mare in buzunarul neo-boierului perioadei de trazitie (vesnice). De aceea obraznicia bugetarilor a ajuns fara limite, ca in istorie inaintea rascoalelor. Ia uitati aici mostra de obraznicie pe "principiul" "Fiindca putem!". Ca in feudalism acum exista feude unde feudalii fac ce vrea muschiul lor pe feuda lor. Nu le mai ajungeau salariile si asa enorme chiar si raportate la lumea civilizata, nu mai discut de saracia din tara asta!
În plină criză, magistrații și-au mărit salariile retroactiv cu 25 la sută și solicită sumele restante pe ultimii 5 ani / Au pus poprire pe mașinile de serviciu / Cer recalcularea pensiilor speciale / Parchetul general nu știe care e impactul bugetar, Înalta Curte încă mai calculează
https://www.g4media.ro/in-plina-criza-m ... ciale.html

Dar intr-o zi se va sparge buboiul. Istoria o dovedeste.
________________
"Morala" in statul neo-feudal - totul e sa pui mana pe bani, dupa aia esti un om facut!
Darius Vâlcov, condamnat definitiv la 6 ani de închisoare în dosarul tablourilor și lingourilor ascunse în pereți și în cimitir / Inițial, primise 8 ani de închisoare / Vâlcov ar fi în Italia
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... escris.htm
„La dolce vita” a fugarilor români. De ce pleacă în Italia politicienii care ar trebui să facă pușcărie în România
https://romania.europalibera.org/a/ione ... 15545.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Dar intr-o zi se va sparge buboiul. Istoria o dovedeste.
Doar Putin ne-ar mai putea reseta :mrgreen:

O revolutie nu e suficient din cate se pare.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

VIDEO | Oh, trash! O bucureșteancă și-a azvârlit sacii de gunoi la vecini în poartă și-a plecat. Camerele de supraveghere au filmat-o, poliția a amendat-o și i-a dat gunoiul înapoi
https://b365.ro/video-oh-trash-o-bucure ... oi-504482/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Stirea releva gradul avansat de comportament dubios de care dau dovada unii , dar partea buna este reactia celor platiti sa dea amenzi in situatii care chiar cer asa ceva. Ce bine se poate considera ca iti face un strain care iti pune gunoiul lui in fata portii tale?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

https://www.youtube.com/watch?v=_dfIiqVU144
Inspecția Judiciară a anunțat luni că s-a sesizat din oficiu și va face verificări în cazul vicepreşedintelui Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) Daniel Horodniceanu, fost procuror-şef al DIICOT, care a fost oprit în trafic de poliţiştii ieşeni, moment în care i-a întrebat pe oamenii legii dacă ştiu cine este şi a ameninţat totodată că va lua legătura cu şeful IPJ Iași.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... trafic.htm

"-Eu pot sa fac orice!"

Ma mai contrazice cineva ca tara asta nu se afla in feudalism?!?!? (vedeti video, face cat mii de texte)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

momolo wrote:
08 May 2023, 10:42

"-Eu pot sa fac orice!"

Pai din cate se pare nu poate.
Omul a fost oprit, avertizat, in plus a ajuns si la televizor. Cu putin noroc zboara si din functie.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply