DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

VIDEO Trump i-a adus un omagiu câinelui erou rănit în timpul operaţiunii de lichidare a liderului ISIS. Rămăşiţele trupeşti ale lui al-Baghdadi, aruncate în mare
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Mii de minore românce, marfă pe piața de prostituție din Europa. Trafic și proxenetism sub ochii Poliției
https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... itiei.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Majoritatea stirilor despre ''starea lumii'' sunt negative/deprimante.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Ursula "promite" mult! :lol:
Ziceam ca Juncherul e cam ramolit dar il vom regreta (intr-o atmosfera de "paritate de gen")!

UE are zilele numarate pana la muia finala! Tot cobim englezilor dar e posibil ca plecarea lor sa dea stingerea. In loc ca Romania sa incepe sa semene cu restul Europei, incepe restul Europei sa semene cu Romania! In timpul asta putini au habar ce se intampla in China (si multi se duc acolo boi si se intorc vaci). Aia sunt deja cu 50 de ani peste occident!

https://adevarul.ro/news/politica/culis ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Contactată de publicația citată, Elisa Covaci n-a negat dialogul pe care l-a purtat pentru a da de Molière, dar a ţinut să precizeze: „Informaţia e puţin greşită, nu mă ocupam eu de drepturile de autor, dar ne interesează adresa. Dumneavoastră ne puteţi ajuta? Nu pot să vă dau detalii, colega care a lucrat înaintea mea a făcut adrese, dar nu ştiu cui. Putem să discutăm mai mult despre Molière, dar m-aţi luat pe nepregătite”.

Întrebată dacă ştie când a trăit Molière, consultantul artistic al teatrului german a răspuns doar după mai multe ezitări şi eschive, timp în care, probabil, s-a documentat pe internet: „Între ʹ45 şi ʹ73. Pardon, între ʹ22 şi ʹ73”. Celebrul dramaturg a trăit în secolul al XVII-lea, între 1622 şi 1673.

Contactarea lui Molière, unul dintre cei mai importanți scriitori din literatura universală, ar fi necesară pentru folosirea unui fragment dintr-o piesă a acestuia la teatrul german.

Ion Ardeal Irimia a declarat, pentru Mediafax, că prima dată a auzit despre existența acestui consultant artistic când i-a fost relatată această întâmplare.

„Eu sunt om de teatru, lucrez de 20 de ani în clădirea respectivă, nu am auzit-o niciodată, nu am văzut-o niciodată, nu știu cine e. A apărut de nicăieri pe funcția de consultant artistic, ceea ce presupune că excelezi în consultanță artistică, ești supracalificat, la mintea mea. Conform fișei postului ești cineva care îl consiliezi pe director, pe managerul instituției să ia cea mai bună decizie din punct de vedere cultural", a spus secrtearul de stat.

Potrivit acestuia, Elisa Covaci ar fi fost angajată acum câteva luni.

„Problema nu e când a fost angajată, ci cum a fost angajată, doar în baza unui concurs, cine a fost comisia? Comisia a fost probabil formată din oameni din teatrul respectiv, oameni cu experiență în teatru, cred, teoretic", a adăugat Ion Ardeal Irimia.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... e.htm?pbox" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

VIDEO Dan Barna, prezidențiabilul USR-PLUS la interviurile HotNews.ro: Imaginați-vă liniștea serenă a unei dezbateri dintr-un tur 2 Iohannis - Dăncilă / Mă aștept la atacuri și mai mari, e foarte mare disperarea PSD
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23 ... s-live.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

"Eu mi-am pierdut orice încredere în statul român. Trebuie restructurat totul din temelii”, a spus un alt participant la marșul din Capitală.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... inovat.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Trebuie sa fi naiv (sa nu spun altfel) ca sa fi avut vreodata incredere in statul român.
Restructurarea din temelii nu se poate face decat cu alti oameni in functiile de decizie si putere.
Toti care au fost pana acum la putere in 30 de ani stim si traim ce au facut! Toti s-au rotit si macar o perioada au fost la putere. Nu au existat mari diferente inafara ca cei veniti dupa 2016 i-au depasit in ticalosie pe toti cei care au fost inaintea lor!

Obraznicia este incurajata de o toleranta inteleasa gresit, de pasivitatea victimelor, de cumsecadenia omului bun si normal. Iar pasivitatea generala are ca "motoare" egoismul si dezbinarea. Egoismul vine dintr-o morala slaba sau chiar inexistenta, iar dezbinarea vine din lipsa de educatie elementara, bazica..... deci asa cum ziceam, EDUCATIA! Peste aceasta situatie din afara ne vine multa subcultura si influente nocive ca niste toxine produse de organisme superioare ca sa extermine organismele inferioare (ca sa nu devina concurente). Subcultura care ne torpileaza este mai putin toxica la popoarele cu educatie superioara si extrem de toxica la popoarele cu educatie deficitara sau chiar gresita (fostele popoare "comuniste"). In timp ce Occidentul o duce (inca) bine mancand "toxinele", aici in est consumul astora duce la patologii grave! Pentru ca nu avem anticorpii sociali! Suntem niste demolati periodic la scara Istoriei. Din cand in cand Romania este demolata si o ia de la capat repetand anumite rele pe care le mosteneste mai repede decat pe cele bune. Sa recunostem ca tot vine 1 decembrie, Romania este un stat foarte nou. Chiar daca poporul si limba sunt foarte vechi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Două milioane de români nu au lucrat nicio zi în viața lor.
https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... nuante.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

O poveste tragica. Arata realitatile ascunse privirii omului majoritar (care functie de varsta are privirea ocupata ori in telefon, ori in A3).
In timpul asta bugetarii castiga salarii imense fara sa faca nimic (in Bucuresti salariul mediu la bugetari ar fi cica 4000 lei net, adica in mana. Chestie iesita din gura unui consilier PSD de la PMB). Ba mai rau, trantorii/parazitii de la stat ii distrug pe oamenii astia care fac/produc ceva util!
Ce s-a inatmplat cu femeia asta stiu direct de la comercianti de genul asta. Ca sa supravietuieasca toti dau spaga si fac tot felul de chestii sa ocoleasca legislatia aberanta plus ca trebuie "sa cunoasca pe cineva", altfel sunt fripti!
Povestea patroanei de şaormerie care s-a sinucis copleşită de controalele repetate. „Într-o săptămână veneau unii, în următoarea alţii“
https://adevarul.ro/locale/timisoara/po ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Stirea despre acea femeie consider este completa ca si imagine de ansamblu la modul lamuritor, doar impreuna cu comentariile cetatenilor care si-au exprimat parerea. De ce? Potential, oricui i se poate intampla. Prea multe reguli si reglementari, dezvata pe cei care aplica legea de a mai gandi/simti ca niste oameni normali. Asta este impresia mea la modul general. In functie de acest aspect ii catalogez ca fiind inapti sufleteste de multe ori sa relationeze autentic in societate (sunt tone de stiri pe tema asta, accesibile intr-o secunda)
La modul particular, am intalnit si oameni din sistem care merita respect. Nu este nici o contradictie aici daca luam in considerare faptul ca pestele de la cap se cam impute si calitatea unui om daca exista, exista si daca are uniforma sau nu.
Da, exista stres, presiune pe capul lor sa aibe de a face cu multi oameni duplicitari dar nu toti oamenii sunt la fel :!: . De aceea au pregatire superioara - asumata, inteleasa pe deplin in principiu si sunt platiti pentru asta tocmai ca sa discearna obiectiv/constant tot timpul.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: DIVERSE

Post by DAN_TM »

Realitatea TV inchisa?E dictatura iar?Sa stiu cu ce sa ies in strada.

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: DIVERSE

Post by pisiculverde »

Dictatura? Da, ar fi bine sa avem o dictatura a dreptatii si echitatii.

Ce avem in schimb: In timp ce aia mici sunt sufocati si impinsi spre sinucidere, celor mari li se permite sa acumuleze datorii de zeci de milioane, bani care nu mai au sanse sa se recupereze vreodata. Iata un articol de acum o luna:

https://newsweek.ro/economie/sefa-anaf- ... ei-la-stat" onclick="window.open(this.href);return false;
"Music is feeling" - Salvador Sobral

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Dăm cu țara asta de pereți și nimeni nu pățeste nimic? Asta e tot?
https://newsweek.ro/opinii/dam-cu-tara- ... asta-e-tot" onclick="window.open(this.href);return false;

Stiu ca pentru acest forum, tot ce nu tine de specificul lui este de importanta secundara. Dar si asa, lipsa de comunicare ma demotiveaza sa mai scriu ceva pe viitor. Poate este vorba de vreo apatie cronica care nu mai poate fi depasita. Nu inteleg la ce mi-a folosit mie sau altei persoane pana acum, sa-mi dau cu parea despre orice am considerat in momentul in care am scris, important. Poate faptul de a interoriza mai clar multiplele fatete ale vietii? Cine stie...
Acum sunt mult mai detasat si privesc lucrurile mai rece. Daca ar fi posibil, as dori sa-mi fie sters contul, tot ce am scris vreodata, dar stiu ca asta contravine regulilor forumului, deci nu se va intampla. Asta este, nu poti sa le ai pe toate :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav wrote:Stiu ca pentru acest forum, tot ce nu tine de specificul lui este de importanta secundara. Dar si asa, lipsa de comunicare ma demotiveaza sa mai scriu ceva pe viitor. Poate este vorba de vreo apatie cronica care nu mai poate fi depasita. Nu inteleg la ce mi-a folosit mie sau altei persoane pana acum, sa-mi dau cu parea despre orice am considerat in momentul in care am scris, important. Poate faptul de a interoriza mai clar multiplele fatete ale vietii? Cine stie...
Acum sunt mult mai detasat si privesc lucrurile mai rece. Daca ar fi posibil, as dori sa-mi fie sters contul, tot ce am scris vreodata, dar stiu ca asta contravine regulilor forumului, deci nu se va intampla. Asta este, nu poti sa le ai pe toate
Ce-ti veni?!?! Ai patit ceva!?

Nu poti pretinde la muțí sa vorbeasca. Sunt muțí! Nu au cu ce!
Ceea ce observ eu ca se acutizeaza in ultima vreme (chiar grav!) este lipsa de comunicare (reala) intre oameni. Eu vad o cauza principala in "socializarea" pe internet prin intermediul faimoaselor feisbuc, tuitar, uatzap, etc, etc. Pe astea le vad ca pe niste surogate (inlocuitoare false) a comunicarii reale. Este logic. Din moment ce te saturi cu surogatul, nu-ti mai ramane loc si pentru lucrul real/autentic.
Am observat chiar depedente bolnave de asa ceva, adica mainfestari ca de boala, dependenta bolnavicioasa. Multi nu mai pot trai fara astea. Extrem de des observ oameni care nu pot sa petreaca mai mult de (exemplu) 15 minute fara sa verifice aceste programe ("aplicatii") pe telefon. Le observ gesturile impulsiv compulsive de a privi in micul ecranas aproape sacadat. Boala ajunge pana acolo ca si atunci cand merg pe strada, pe scara rulanta la metrou sau in inghesuiala intr-un pasaj, multi sunt cu ochii permanent in micul ecranas!

Acest "surogat" de comunicare inlocuieste practic autenticul.
Autentica comunicare este "face to face" care are primul loc. A doua forma mai slaba este auzul, momentul cand doi oameni vorbesc la telefon. A treia forma (desi as pune-o pe locul 2) este textul pe un email (sau scrisoare.... dar treaba asta deja e disparuta, perimata). Este o forma diferita de aceste "socializari" desi seamana, ca tot text este. De ce spun ca e diferita!? Dintr-un argument important, textul unui e-mail este o compunere, nu un raspuns si nici o intrebare. Evident, poate fi si o intrebare dar prin natura sa, faptul ca nu e comunicare instantanee (precum "chat-ul" pe "aplicatiile" de socializare) face marea diferenta si incadreaza defapt e-mail-ul la capitolul "scrisoare" (ca asta si e, "scrisoare electronica"). Asta, scrisoarea, are mult mai mult de-a face cu o comunicare reala decat cu una tip surogat (adica o pseudo-comunicare sau non-comunicare cu aspect fals de comunicare). Pentru ca in realitate comunicarea intre oameni e mult mai complexa decat simpla transmitere de informatie, cerere, raspuns, etc. In primul rand contine partea emotionala si evident, in cazul "face to face" contine mult mai multe!

Una peste alta, aceste "aplicatii" de socializare transforma oamenii in troglodiți insingurati.

Trogloditul este definitia unui om primitiv care prin natura sa de primitiv nu se poate exprima. De unde si numarul din ce in ce mai mare de sinucideri si oameni care o iau razna la mansarda (observatie personala, nu sunt calificat in domeniul asta).

Insingurarea datorata acestor noi tehnologii are un caracter pervers in sensul ca nu prea se simte (de catre victima). Trogloditul insingurat in genere habar nu are ca este asa, nu isi simte situatia, e chiar mandru de el (de unde si valul teribil de narcisism - amintesc fenomenul "selfi" care mie imi intoarce matzele pe dos!). Insa o adunatura de trogloditi nu e decat ..... o adunatura de trogloditi, adica o gloata care evident nu poate fi nici natiune si nici popor. Iata efectul! Dispar natiunile si apare gloata mondiala!

Fenomenele astea NU sunt specifice doar noua pe plan national, in mare parte siunt importate. Iar rumanul prin traditia sa istorica invata si prinde mai repede ceea ce este rau de la alte neamuri, nu ceea ce este bun.

Cert este ca omul majoritar si globalist tinde catre aceasta forma, troglodit-insingurat fara constiinta de sine si a situatiei lui reale. Dimpotriva, este si narcisist, incantat de el insusi. Cu cat este mai slab de intelect, cu atat e mai incantat de el insusi. De unde rezulta atitudinea de tzoapa, cocalar, pitzipoanca/pitziponc. Astia sunt in profunzimea lor (pe care nu vrem sa o cunoastem!) precum profunzimea unei baltzi raioase cu broaste.
Dar sa nu deviez, majoritarul nu e cocalar si nici pitzipoanca. Insa este insingurat in mijlocul acestui flux enorm de "socializare" (electronica) si nu-si da seama decat in varii momente ale vietii (de obicei in cele nefericite cand constata vorba aia celebra, "prietenul la nevoie se cunoaste", moment in catre trogloditul insingurat care are 175.000 de prieteni pe feisbuc si 2 milioane de laicuri moare singur in propria baie fiind gasit la cateva zile dupa miros).

kaav, drumul spre nefericire este pavat cu dorinta obtinerii a ceea ce nu se poate! Nu poti cere prea multe de la acesti trogloditi ai tehnologiei moderne! A scrie un text aici pe forum (ca si a compune un e-mail) este o actiune mult peste puterile unui troglodit! A scrie un text (o compunere, nu conteaza daca buna, daca proasta, etc) reprezinta un efort mult prea mare pentru unii.... multi! Nu e numai efortul de a compune, de a fi coerent, de a gresi cat mai putin gramatical, e in primul rand efortul de a te expune public. Cine scrie pe un forum e precum ala care se suie pe un cazan in mijlocul multimii si incepe sa strige ceva. Foarte usor poate primi oua in figura, gunoaie, scuipati, huiduieli. Asta o poate face oricine din multime, inclusiv trogloditul-insingurat. Cu atat mai mult cine nu e sigur de el se va feri de a se expune pe un forum, ba si mai mult, se va feri chiar sa scrie un e-mail, va prefera acea "comunicare-surogat" instantanee care e ca bashina, pute o vreme si dupa ce aerisesti, se duce. Insa a scrie un text care ramane pe forum e mai degraba o bashina conservata la borcan, nu se duce, ramane acolo cu capacul inchis. De asta se feresc unii mai "curajosi". Si doar sti, lasitatea nu e carateristica poporului nostru! :lol: :lol: :lol:

Deci (apropos de cuvantul "deci", este incredibil de vechi! L-am gasit in documente datand din anii 1600!!!), nu te lasa coplesit de situatie! Sunt sigur ca fiecare dintre noi avem fanii nostrii (ca si multi altii care nu ne inghit) dar in mod cert nu provocam indiferenta. Varianta asta (indiferenta) este defapt cea mai rea. Pentru ca in viata eu stiu ca-i bine sa ma feresc de cateva lucruri, printre care de mediocritate si de indiferenta. Deoarece mediocrii si indiferentii sunt din punct de vedere fliozofic oameni care sunt morti dar inca nu au aflat ca sunt morti. Vor afla ceilalti din jurul lor dupa miros, cand va fi cazul, dar pana atunci el, subiectul (mediocru si indiferent), nu stie ca defapt e mort.

Deci, kaav fi curajos, nu abandona lupta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: DIVERSE

Post by bongiorno »

Bine spus!
Observ ca mai toata lumea trece pe FB din comoditate dar acolo este o mare a pierzaniei. Postarile sunt efemere ca o b....a. Pier apoi in neantul digital. Pe un forum informatia ramane multa vreme si este usor de gasit. Daca ar fi ceva mai multa toleranta si mai putina incrancenare, forumurile ar fi un loc placut si util. Nu degeaba forumul vine din antichitate si sper sa nu il ingropam noi acum in marea internetului...

Post Reply