DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

sa ne abtinem de la generalizari jignitoare in schimbul de idei
Draga @diversetrancote, pe momolo am incercat in fel si chip sa-l aducem pe drumul cel bun, fara speranta insa, asa ca ii dam scutire :wink: .

Stai linistit, stim foarte bine ca nu toti IT-istii sunt prosti si nu toti corporatistii sunt idioti. Mie D-zeu mi le-a dat pe amandoua, ce sa mai zic, dar stiu sigur ca exista oameni super ok in amandoua categorii, i-am vazut si pipait personal :mrgreen:

Hai sa nu ne certam acum si sa stricam o discutie interesanta ( si cam atat ).
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by diversetrancote »

Nu e suparare, nu ne certam.

SOLO wrote:
23 Jan 2021, 21:03
...........................asa ca ii dam scutire :wink: .
In acest caz, vreau si eu o scutire de la orele de ideologie si lupta de clasa :)
#multumescanticipat

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Rafuiala intre mafioti! (apropos de coruptia din Russia si baronii lui Putin cel cu palatul care il jupoaie de bani pe rusul din Tomsk la metru cub de apa fiarta si caldarea de curent pe care daca nu le mai primeste ramane ranjit intr-un cub de ghiatza!).
Rupta direct din democratia de hamburger:
Răfuială în Centrul Vechi: filaj ilegal pentru "pedepsirea" comisarului suspectat că a dat în vileag întâlnirea dintre şefii Poliţiei şi cei ai clanului Duduianu
https://adevarul.ro/news/eveniment/rafu ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

diversetrancote wrote:
23 Jan 2021, 22:07
In acest caz, vreau si eu o scutire de la orele de ideologie si lupta de clasa
#multumescanticipat
scuze daca nu sunt foarte indiscret, ce varsta ai?
Ai participat inainte de 1989 la asa ceva sau iti imaginezi din ceea ce ai citit ? As fi extrem de curios sa-mi spui mai multe despre "orele de ideologie si lupta de clasa", adica se numeau asa, sau despre ce e vorba ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Jaf legalizat prin justitie intr-un stat eminamente corupt si putred, paralizat de o birocratie de tip secol 19:
Palatul Regal şi Cazinoul din Mamaia, pierdute definitiv printr-o sentinţă revoltătoare care-i uşurează viaţa şi lui Radu Mazăre
https://adevarul.ro/locale/constanta/pa ... index.html

Romania a fost in acesti 31 de ani jefuita legal cu pixul si stampila prin sistemul birocratic actual care este mocirla perfecta pentru mascarea jafului.

PS - dar noi trebuie sa discutam si sa ne ingrijoram de coruptia din Russia lui Putin! Pentru ca aia nu e o coruptie democratica!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

(nici asta nu e din Russia lui Putin)
Nepoata unei paciente care a decedat în 15 ianuarie a făcut publică povestea aproape neverosimilă a morţii bunicii sale. O pacientă în vârstă de 85 ani este adusă de familie la Spitalul Orăşenesc Corabia, judeţul Olt, pentru o scrisoare medicală necesară închirierii unui concentrator de oxigen. Femeia moare la scurt timp, în maşină, aşteptând ca rudele să obţină toate parafele pe scrisoarea medicală. Cu o zi înainte, rudele femeii încercaseră, fără succes, să obţină acest document fără să o mai aducă pe femeie la spital. Consiliul de Etică din cadrul spitalului consideră că niciun drept al pacientului nu a fost încălcat în acest caz.

Nepoata pacientei a făcut publică drama prin care familia ei trece, cu scopul declarat ca astfel de întâmplări să nu mai aibă loc. „Sunt persoane care ne acuză că vrem bani. Nu, nu vrem bani, nu am depus nicio plângere, am făcut doar public totul pentru că nu vrem să mai treacă şi alte persoane prin ce am trecut noi“, a declarat, pentru „Adevărul“, nepoata pacientei. Tot ea a relatat pe Facebook cele întâmplate:

„De ce salariu aveţi nevoie domnule «doctor», nu toţi ne permitem să vă băgăm bani în buzunare! Aveam nevoie de o scrisoare de la doctorul pneumolog (Mihai xx) din Corabia pentru bunica mea de a prelungi contractul unui concentrator de oxigen. Ieri dimineaţă, am mers cu ea la spital în căruţ, i-a măsurat saturaţia de oxygen, rezultând 67, din punctul de vedere al doctorului era bună. Acum vine partea grea pentru ea: trebuie să sufle într-un tub. Încercând de mai multe ori, nu reuşeşte, nu avea suficientă putere de a sufla. În tot acest timp, doctorul era foarte recalcitrant. Răspunsul dânsului a fost că nu poate să ne dea acea scrisoare, că nu trece testul cu tubul şi că aşa este legea, nu poate demonstra că are nevoie de oxigen, cu toate că în acelaşi spital a fost internată 10 zile, tot la oxigen a stat, dar biletul de ieşire unde era specificat că are nevoie de oxigen era egal cu 0 pentru el. Dar o mică minune a apărut, după „o atenţie" s-a putut face scrisoarea. Timp de aproximativ o oră, bunica mea a aşteptat pe holul spitalului. Mai aveam nevoie de o ştampilă rotundă care se afla la o asistentă. Între timp, am pus-o pe bunica în maşină. Dar după încă 10 minute de aşteptare inima ei s-a oprit. Acelaşi doctor vine la maşină, îi verifică pulsul şi răspunde pe un ton foarte diferit şi calm: „Da, a decedat, şi făcusem şi scrisoarea pe un an“. Din păcate, a trebuit să moară pentru a-i demonstra acestui doctor că ea are nevoie de oxigen“, a scris Alexandra Mincis pe Facebook.
https://adevarul.ro/locale/slatina/o-bu ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Un articol GENIAL care m-a uns pe suflet si cu care sunt de acord 100% ! Nu stiu daca se putea expune mai bine de atat !
Va rog, cititi, veti avea de castigat !
Occidentul și Sfânta Imbecilitate

de Serban Georgescu
26/01/2021



Nu sunt un expert nici în economie și nici în politică, dar unul din lucrurile pe care cred că le înțeleg din lumea pe care mă aflu este următorul:

Civilizația occidentală a reușit să se impună la scară istorică și să devină ceea ce este chiar și în ziua de azi (adică un model în care orice om din orice colț al lumii și-ar dori să trăiască) în baza unui principiu simplu: dreptul individului de a supraviețui și chiar de a se îmbogăți nu distrugându-l și furându-i averea semenului său, ci punându-și mintea la contribuție pentru a crea o afacere, cât de mică, din care să rezulte un produs (material sau imaterial) mai bun decât cel mai bun produs existent la un moment dat pe piață.

Așa cum foarte bine observa nu demult un gânditor contemporan din România, capitalismul nu este doar un sistem economic ci și (sau poate mai ales) ”o structură socială bazată pe un reglaj fin al relației individ-stat (…) care s-a dovedit a fi singura din istoria umanității capabilă să administreze relația dintre individ și stat, în așa fel încât să capteze creativitatea și spontaneitatea individului spre beneficiul întregii societăți”.

Acest principiu al competiției pe baza creativității și nu a distrugerii (și care marchează despărțirea, pe care mulți am dorit-o definitivă, dintre Capitalism și Evul Mediu) s-a dovedit a fi atât de eficient încât a adus bunăstare materială nu doar în Occident, acolo unde a fost gândit și aplicat, ci și în multe alte țări ale lumii, care n-au înțeles și nu au asimilat niciodată acest principiu.

Oricât de ”sălbatic”, oricât de ”inuman” ar putea fi considerat de unii (din ce în ce mai mulți) în ziua de astăzi Capitalismul, electricitatea, automobilul, telefonul mobil, internetul, avionul, toate acestea și multe alte bunuri de care beneficiază în acest moment întreaga lume există doar pentru că Occidentul și Capitalismul au creat condițiile pentru ca ele să existe.

Nu Rusia, nu China, nu Turcia, nu Europa de Est, nu Coreea de Nord, nu Africa, nu Orientul Mijlociu, nu America de Sud, care, toate acestea, deși au dovedit în nenumărate rânduri că nu au înțeles și nu au asimilat niciodată în totalitate principiul de bază de funcționare a Capitalismului, beneficiază, cu asupra de măsură, de toate aceste creații capitaliste occidentale, ba chiar,unele din ele, fură cu nerușinare rezultate ale creativității occidentale pentru a emite ulterior pretenții de supremație mondială.

Cu toate acestea, este vizibil pentru oricine, Occidentul a intrat într-o derivă care pare ireversibilă.

Cum e totuși posibil așa ceva?

În ”Legile fundamentale ale imbecilității umane”, o cărticică de 50 de pagini, scrisă în 1976 (și care a fost publicată în 2014 și în România, – unde a trecut practic neobservată), italianul Carlo M. Cipolla (economist cu studii la Sorbona și London School of Economics, n.1922 – d. 2000) propune o definiție surprinzător de simplă, concretă și concisă pentru imbecilitate.

Pe scurt, domnul Cipolla spune că un imbecil este acel om care, prin acțiunile sale, provoacă pagube (materiale sau imateriale – n.a.) celor din jur, fără să obțină nimic în schimb, ba chiar uneori provocându-și pagubă lui însuși.

Sunt pe lume, spune autorul, atât de mulți imbecili încât aceștia constituie „una dintre cele mai puternice și întunecate forțe ce împiedică fericirea și progresul omenirii”.

Acest grup eterogen de oameni, imposibil de determinat în termeni matematici, este totuși ”mai influent decât Mafia, decât complexul militar-industrial, decât comunismul – este vorba de un grup neorganizat, neconsfințit, care nu are nici conducător, nici președinte, nici reguli și care reușește totuși să opereze în perfectă armonie, ghidat parcă de o mână nevăzută…”.

Și în orice categorie de oameni, indiferent de sex, religie sau naționalitate, fie că e vorba de șoferi, medici, măturători, studenți, oameni ai străzii, bogătași, profesori, analfabeți sau laureați ai premiului Nobel, există un coeficient alfa, mereu identic (dar ”mereu subestimat”) de imbecili.

Succesul și, în definitiv, supraviețuirea unei civilizații, sugerează autorul, depind în mod esențial, de modul în care civilizația respectivă reușește, nu să elimine Imbecilitatea – ceea ce este imposibil -, ci să țină sub control această entitate enormă, întunecată și imprevizibilă.

Cât timp imbecilii nu au nicio putere și niciun instrument la îndemână cu care să-și propage influența la nivel de masă, cât timp cei inteligenți sunt respectați, stimulați să creeze, protejați de influența imbecililor și recompensați (pe cât posibil) pe măsura meritelor lor, atunci totul merge strună.

Pentru că, da, dacă sunt lăsați în pace, oamenii inteligenți sunt capabili să tragă după ei societățile, în sus, cu imbecili cu tot.

Dacă însă acest mecanism de autoprotecție nu mai funcționează, civilizația respectivă se află într-un mare pericol.

Este, în opinia mea, exact ceea ce se întâmplă astăzi cu civilizația occidentală: mecanismul de autoprotecție împotriva imbecililor nu mai funcționează.

Asistăm cu toții, în ultima vreme – dar nu numai în ultima vreme – la o degradare constantă a calității și nivelului de competență al oamenilor politici care conduc destinele națiunilor occidentale. Aproape toată lumea recunoaște asta și este vizibil cu ochiul liber pentru oricine.

Întrebare: oare nu este momentul să începem să recunoaștem că votul universal, care a fost la vremea lui o victorie strălucită din punct de vedere al evoluției umanității, are o mare deficiență, și anume aceea că deschide, din ce în ce mai larg, calea imbecililor de pretutindeni de a alege în fruntea statelor, cu o precizie din ce în ce mai bună, de la scrutin la scrutin, pe acei oameni în care se recunosc și deci în care își recunosc, repet, cu o exactitate crescândă și cu un ”curaj” pe măsură, simptomele propriei imbecilități și incompetențe?

Oare nu așa s-a ajuns de la George Washington, la Donald Trump? Oare nu așa s-a ajuns de la Winston Churchill, la Boris Johnson și (poate mai puțin direct) de la Konrad Adenauer, Jean Monnet și Robert Schuman la Carles Michel?

Dar dintre numeroșii factori susceptibili a fi contribuit, de-a lungul timpului, la blocarea acestui mecanism de autoprotecție al lumii occidentale împotriva propriilor imbecili, aș vrea să mă opresc puțin asupra unuia dintre cei mai recenți din punct de vedere istoric: efectul toxic pe care procesul de integrare al țărilor ex-comuniste în structurile occidentale l-a avut și îl are asupra Occidentului însuși, prin amplificarea curentului anticapitalist preexistent aici.

În euforia care s-a creat după 1989, Occidentul, cu desăvârșire convins că prăbușirea sistemului politic și administrativ care l-a instituit înseamnă automat și ”sfârșitul comunismului”, nu a luat în calcul efectul devastator la nivel social și uman pe care acest sistem politic l-a lăsat în urmă în țările pe care le-a controlat.

S-a considerat, în mod fundamental greșit, că, odată cu creșterea nivelului de trai, țările ex-comuniste, pe care Occidentul a încercat și încearcă în continuare să le integreze, vor înțelege și vor prelua sistemul occidental, bazat pe libertatea individuală și a inițiativei individuale.

Nici acum, după mai bine de 30 de ani, Occidentul nu înțelege (sau se face că nu înțelege) pericolul mortal pe care îl reprezintă această eroare monumentală.

(De altfel, ar fi suficient să ne reamintim cum, în perioada de preaderare a României la UE, liderii occidentali s-au așezat la aceeași masă și au ”negociat”, de la egal la egal, fără să impună niciun fel de condiții speciale, cu personaje precum Ion Iliescu sau Nicolae Văcăroiu, despre care știau foarte bine cine sunt și de unde vin, și care s-au confirmat a fi maeștri în arta de a maimuțări Democrația occidentală, ca să avem o imagine asupra nivelului de degradare la care ajunsese deja în acel moment Occidentul).

Observ, inclusiv în mediile intelectuale din Occident (acel ”Putregai frumos mirositor”, după cum îl numea Cioran, încă din anii 1960), o preocupare frenetică de a explica rezistența fostelor țări comuniste față de principiile de funcționare ale lumii occidentale, prin anumite ”sensibilități” ale acestora, prin dorința lor de a-și apăra ”tradițiile”, identitatea, suveranitatea, familia etc.

Se vorbește, cu mult succes la public, chiar de ”aroganța” cu care Occidentul a încercat să-și impună principiile în Est. (Dar care aroganță? Să ceri să fie respectate niște condiții elementare, de bun simț, pentru funcționarea unei societăți, înseamnă aroganță? Sau poate este vorba de acea aroganță pe care un imbecil își închipuie că o vede, din instinct de conservare, atunci când are de-a face cu un om inteligent?)

Să-mi fie iertat dar nu cred că țările ex-comuniste doresc să-și apere sensibilitățile, tradițiile etc. Ele doresc să apere, instinctiv, cu totul și cu totul altceva, și anume ceea ce bolșevicii au implementat și cultivat aici în mentalitatea colectivă, la adâncimi greu de imaginat, timp de zeci de ani: principiul, mentalitatea, (tradiția?) de tip medieval potrivit căruia cei care au, au pentru că au furat de la cei săraci și că, din acest motiv, trebuie să le dea totul celor săraci, adică celor care nu fac nimic (în afară, eventual, de a se angaja ca salariat sau de a depune undeva o cerere de ajutor social).

Asta este marea și Sfânta ”Sensibilitate”, marea și Sfânta ”Tradiție” aici, în spațiul ex-comunist.

Ceea ce ni se pare nouă, cetățenilor din societățile ex-comuniste, de neconceput, până în ziua de azi, este că propria inițiativă, spiritul întreprinzător, creativitatea, perseverența, pot să producă bunăstare și bogăție, că la acea bunăstare și bogăție se poate deci ajunge și pe alte căi în afară de corupție și hoție.

Și nu înțelegem, nu putem asimila acest principiu, din mai multe motive:

Pentru că nu noi l-am creat, prin eforturile și suferința noastră (eforturile și suferința noastră au fost inutile, așa cum se întâmplă întotdeauna în comunism și în orice alt sistem totalitar incapabil să capteze, să încurajeze și să protejeze creativitatea individuală);
Pentru că suntem convinși, ca urmare a ”educației” de tip medieval/diversionist pe care am primit-o de la comuniști (și de la continuatorii lor – în România FSN-FDSN-PDSR-PSD), că e dreptul nostru ”moral”, al tuturor, inclusiv al celor care nu crează nimic pe cont propriu, să beneficiem de aceleași drepturi și beneficii ca cei bogați pe care-i vedem la televizor, adică exact ca cei care și-au pus mintea la contribuție și au creat afaceri din care rezultă beneficii sociale (plus valoare, locuri de muncă etc);
Pentru că am văzut cu ochii noștri, în zecile de ani de comunism pe care i-am trăit, că la bogăție nu se poate ajunge decât prin hoție și corupție.
Geniul politic al lui Lenin, ale cărui efecte dăinuie până în zilele noastre, a fost tocmai acesta, că i-a dezlănțuit pe cei care formează imensa majoritate a oricărei societăți (și anume imbecilii incapabili de a crea ceva pe cont propriu – în afară de pagubă), spunându-le: De azi aveți aceleași drepturi cu cei bogați. Și că a obținut din asta ceea ce și-a dorit, anume să schimbe lumea. (În ce a schimbat-o s-a văzut)

Ceea ce a ”reușit” Lenin este, în fond, să anihileze (temporar) Capitalismul prin revenirea la mentalitatea din feudalism, potrivit căreia cei bogați devin bogați doar pe spinarea săracilor și că deci, evident, ei, bogații, trebuie eliminați.

Însă ceea ce ar trebui să priceapă cei care astăzi strigă pe toate drumurile sloganuri anti-capitaliste și care nu mai pot de grija celor ”defavorizați” este că, dacă la vremea lui, Lenin a reușit să-i dezlănțuie pe imbecili împotriva unei clase aristocratice care își clădise averile, într-adevăr, exclusiv prin exploatarea la sânge a celor săraci, ceea ce încearcă ei, ”anticapitaliștii” de azi, să facă acum (și probabil vor reuși) este să-i dezlănțuie pe imbecili împotriva unei clase de îmbogățiți care și-a creat averile pentru că (ei sau cei pe care i-au moștenit) și-au pus mintea la contribuție și au creat, prin energiile și banii investiți în afacerile pe care le-au înființat, beneficii întregii societăți.

Cu alte cuvinte să-i dezlănțuie exact împotriva celor care le asigură locurile de muncă de care au nevoie pentru a supraviețui.

Anticapitaliștii de azi se comportă ca și cum ar lupta împotriva unor îmbogățiți veniți din feudalism.

Însă, dacă observăm cu atenție modul lor de a raționa, cei care par să vină din feudalism sunt chiar ei, ”anticapitaliștii”.

Pentru că Bill Gates nu este și nu a fost vreun latifundiar sau vreun moșier și nu cred că a furat nimic de la gura săracilor, ba dimpotrivă. Bill Gates și-a pus mintea la contribuție și a creat, din aproape în aproape, da, un imperiu, dar nu cu arma și cu biciul în mână, cum au făcut probabil unii moșieri din România la 1907, și, puțin mai târziu, comuniștii, ci plecând de la principiul de bază al Capitalismului: să supraviețuiești și să te dezvolți nu distrugându-l pe celălalt, ca în Evul Mediu sau în Comunism, ci creând ceva mai bun decât cel mai bun produs (material sau imaterial) existent la un moment dat pe piață.

Beneficiile sociale incalculabile pe care le-a creat îi dau unuia ca Bill Gates chiar dreptul moral de a fi făcut (așa cum probabil a și făcut) anumite speculații, șmecherii, ”hoții” (cum ne-am învățat să spunem noi, ex-comuniștii) etc, ca să se îmbogățească și mai mult.

Rămâne de văzut dacă milioanele de ”victime” de pretutindeni ale Capitalismului ”sălbatic”, care în acest moment beneficiază de locuințe decente, mașini bune, telefoane mobile bunicele, care își permit să cumpere mii de tone de alimente (din care 40% aruncă direct la gunoi), care strâmbă din nas că uneori nu găsesc pachetul de unt cu procentajul de grăsime dorit și care își petrec serile privind ”știrile” la televizor printre sticlele goale de pe măsuța din față (pe care adesea nici nu catadicsesc să le dea la o parte ca să înțeleagă ce se întâmplă pe ecran), vor înțelege la timp că beneficiază de toate acestea nu doar pentru că muncesc pentru ele ci în primul rând, pentru că au unde să muncească și că acele condiții în care muncesc, au fost create de cineva în prealabil, prin inteligență și creativitate.

Și că ”anticapitaliștii”, ca și antivacciniștii, conspiraționiștii, vestele galbene, militanții ”antirasiști” care distrug statui ale unor personalități despre care nu știu nimic, invadatorii de la Capitoliu sau cei care restricționează accesul la filme precum ”Pe aripile vântului” sau ”Pisicile aristocrate” au în comun un lucru: prin acțiunile lor provoacă pagube celor din jur fără a obține niciun fel de câștig, ba chiar provocându-și singuri pagubă.

Să sperăm. În definitiv, până când nu vom vedea sau auzi despre primii americani sau francezi fugiți din disperare în China ca să culeagă bumbac, mai putem încă spera la un reviriment al Occidentului.

Sau poate că nu?
https://www.contributors.ro/occidentul- ... ecilitate/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Imi pare rau daca voi taia elanul:

Articolul reprezinta mai multe concepte impreunate, ce se regasesc in multimea de carti pe rafturile din librarii. Din pacate este inutil, ca majoritatea talk-show-rilor de la tv., unde toti se lauda ca au inteles situatia.

Cartile se vand, articolul respectiv aduce trafic pe acel site, nu vad alta utilitate. Daca este sa ne gandim mai bine, imbecilul nu va intelege niciodata ceea ce trambiteaza asa zis-ul om cult dar probabil nefericit.

Lipseste solutia clara si aplicabilitatea acesteia.

Daca am intels eu bine, autorul sugereaza sa le lipim unora stickere de imbecil in frunte, iar noi astia culti si stiutori de toate sa-i evitam si sa nu-i lasam sa voteze. Solutie stupida care exclude orice posibilitate de schimbare a realitatii. In conluzie, vom trambita in continuare inca 20-30 de ani.

Din punctul meu de vedere, astazi, intr-o societate putem spune moderna, solutia pare ca niciodata mai simpla:

Asa zis-ul om cult dar nefericit trebuie sa treaca la mai multe fapte, ce-i drept coordonate social, avand toata tehnologia la dispozitie, pentru a determina schimbarea pe care o tot trambiteaza si pretinde in scris sau vorbit pe la televizor. Pentru ca eu cred, ca din punct de vedere social, imbecilii pe care ii tot criticam, sunt mult mai PRODUCTIVI.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: DIVERSE

Post by Obi Wan »

O viziune ok despre societatea occidentala si ce ar trebui facut am regasit-o in filmul Lions for lambs in regia lui Robert Redford.

User avatar
Obi Wan
Posts: 456
Joined: 21 Mar 2011, 15:03

Re: DIVERSE

Post by Obi Wan »

Un exemplu al uni om care face diferenta intre cei vesnic nemultumiti de viata lor si cei care se lupta pentru a realiza ceva fara a urmari neaparat recompense materiale.
JUSTIN VIRGILIUS-CAPRĂ
INGINER DE AVIAŢIE,

UN MARE INVENTATOR ROMÂN

„Am fost, de când mă ştiu, un nemulţumit, am căutat mereu altceva… Merg în atelier şi lucrez, îmi pun întrebări, mă culc apoi şi în dimineaţa următoare mă trezesc că am soluţia în cap. O visez, asta e tot…”

Nu a avut niciodată la dispoziţie suficienţi bani şi nici infrastructura tehnologică a unei uzine mecanice. A lucrat toată viaţa într-un atelier de nici cinci metri pătraţi, cu uneltele simple ale unui muncitor din secolul XIX, s-a folosit de materiale aruncate de altii şi, din te miri ce, a facut maşini. Bijuterii, nu maşini! Cântăresc de zece, cincisprezece ori mai puţin decât cele obişnuite şi consumă, de la Bucureşti până la Iaşi, abia câţiva litri de benzină. Justin Capră le-a făcut, le-a înscris în circulaţie, a străbătut cu ele drumurile cu gropi ale ţării.
https://justincapra2012.wordpress.com/about/

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by diversetrancote »

momolo wrote:
24 Jan 2021, 19:48
scuze daca nu sunt foarte indiscret, ce varsta ai?
Ai participat inainte de 1989 la asa ceva sau iti imaginezi din ceea ce ai citit ? As fi extrem de curios sa-mi spui mai multe despre "orele de ideologie si lupta de clasa", adica se numeau asa, sau despre ce e vorba ?!
Exprimarea "orele de ideologie si lupta de clasa" nu trebuie luata ca atare, ci in contextual discutiei noastre. Nu ma refeream la ore facute la scoala, ci la felul in care tu ai “argumentat” in discutie. Si anume la faptul ca, in loc sa discuti subiectul, adica motivele si ideile pentru care oamenii aia au iesit in strada, tu ai ales sa-i judeci pe oameni, nu ideile lor, si sa-i bagi pe toti intr-o oala catalogandu-i la gramada drept “tineri mufati la internet si mass-media pro-occidentala, corporatisti, hashtagisti si snobi, care trag prafuletul pe nara, care au belciuge in nara si in putza, tatuati ca o sperietoare” si nu mai continui citatele, ca ideea e clara. Modul asta de argumentare imi aminteste de Iliescu si oamenii lui pentru care cei din Piata Universitatii erau golani drogati care si-au meritat bataia minerilor, sau de Dragnea si Antena 3, pentru care cei din strada erau corporatisti platiti de Soros. Asadar, pentru a nu participa la o astfel de discutie ceream eu scutire.
Cat despre varsta mea, nicio indiscretie, am 44 de ani. Dar nu inteleg ce relevanta are varsta în discutia noastra, credeam ca discutam idei, nu persoane. Sau verifici daca nu cumva sunt si eu un “hashtagist”?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Am 46 de ani si la google care ne urmareste tot tompul, nici in cur nu ii dai voie sa ma pupe, fara acordul meu - stampila suprema - adica fara acordul meu absolut (care nu coincide deloc cu 10000 de legi pe secunda care il pot apara in lumea asta, ajustata de infractori, pentru infractori), el nu exista (doar eu am asa ceva, un obiect care nu se poate imprumuta, nu se poate fura, nu poate fi imitat de nimic ''smart''). Nu conteaza varsta, conteaza starea de spirit. Eu m-as plictisi daca as crede cu adevarat ca sunt incredibil de inteligent si sa nu am parte de provocari. Pe de alta parte sunt un prost care stie ca este prost, aspect care ma face si destept dar si inteligent. Ce fel de dilema traiesc?
Glumesc, dar nu foarte tare. Nu va certati.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by diversetrancote »

momolo wrote:
26 Jan 2021, 13:29
Un articol GENIAL care m-a uns pe suflet si cu care sunt de acord 100% ! Nu stiu daca se putea expune mai bine de atat !
Va rog, cititi, veti avea de castigat !
Mi-a placut articolul. Multumesc!
Chiar daca, dupa cum spune si Solo, ideile de acolo sunt de mult in carti. Din ce am citit eu:
Alessandro Raricco - Barbarii
Nicholas Carr - Superficialii. Efectele internetului asupra creierului uman
Tom Nichols - Sfarsitul competentei
Dintre astea, pentru tine Momolo recomand Alessandro Raricco - Barbarii. Cred ca iti va placea.
Si scuze ca am fost mai abrupt putin mai sus, dar sunt derutat de felul in care treci de la echilibru in extreme.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Recomandare de carte:
Nassim Nicholas Taleb - ''Cand pielea ta este in joc''
Din cauza ca noul format nu permite editarea dupa postare si doar stergerea completa, anumite posturi pe care le sterg, sterse raman. Stiu ca ar fi simplu sa-mi salvez posturile si sa le recoafez apoi, dar eu ma raportez in felul meu la ce mi se ofera, adica nu imi salvez niciodata gandurile scrise. Ar insemna din perspectiva mea sa fiu fals, chiar daca m-ar ajuta, logistic vorbind. Ar fi alterata ''expresia momentului''.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

diversetrancote wrote:
26 Jan 2021, 15:40
Si anume la faptul ca, in loc sa discuti subiectul, adica motivele si ideile pentru care oamenii aia au iesit in strada, tu ai ales sa-i judeci pe oameni, nu ideile lor, si sa-i bagi pe toti intr-o oala catalogandu-i la gramada drept “tineri mufati la internet si mass-media pro-occidentala, corporatisti, hashtagisti si snobi, care trag prafuletul pe nara, care au belciuge in nara si in putza, tatuati ca o sperietoare” si nu mai continui citatele, ca ideea e clara. Modul asta de argumentare imi aminteste de Iliescu si oamenii lui pentru care cei din Piata Universitatii erau golani drogati care si-au meritat bataia minerilor, sau de Dragnea si Antena 3, pentru care cei din strada erau corporatisti platiti de Soros. Asadar, pentru a nu participa la o astfel de discutie ceream eu scutire.
nu judeca aiurea (superficial). Nu are rost sa-ti spun despre mine in perioada amintita ("revolutie", Piata Universitatii, mitinguri, mineriade) si faptul ca mi-am dat seama ce reprezinta Iliescu si tovarasii lui fix inainte sa se incheie anul 1989, etc, la inceput eram singurul "nebun" impotriva lui si FSN-ului, adica eram impotriva tuturor din jurul meu chiar inainte sa apara primii contestatari la inceputul anului 1990. Este foarte greu sa vezi mai repede decat ceilalti din jur. Este chiar frustrant.
Cat priveste ceea ce am vazut acum in Russia, mentin ce am scris. Protestatarii in imensa majoritate tineri aprox. 18.....35 de ani, majoritatea par din generatia 20...30 de ani, bine imbracati, telefoane si foto scumpe (deci nivel de trai mediu sau peste, ideal direct spre occident.... adica ce li se pare lor ca este), sunt niste oameni curati, naivi si manipulati prin internet si prin pseudo-cultura de rahat care se propaga in toata planeta prin internet. Manipularea se produce prin multiple cai, nu e neaparat coordonata de ceva sau cineva, e in mare masura un efect de turma, de cultura care se impune in bula lor in care traiesc inchisi acesti oameni. Astia sunt receptorii ideali prin modul lor de a fi, prin formarea pe care o capata in timp. E mai mult decat atat, faptul ca au dreptul, il exercita. Intr-o dictatura ca in Koreea de Nord nu ar avea dreptul sa iasa in strada si sa manifeste, evident! In dictatura din China tinerii nici nu au internetul pe care il avem noi in Europa, nici cei din Russia. In China internetul este filtrat, cenzurat, nici nu ajunge la acesti receptori tineri. Nu ajunge nici "cultura de hamburger" sa le faca capul mare, sa-i pregateasca sa inghita ceea ce trebuie. La chinezi e si bariera de alfabet si limba, nu numai cenzura. Insa in Russia exista internet normal si legatura directa cu lumea occidentala. Faptul ca totusi pot sa iasa pe strada si sa manifeste arata totusi ca opresiunea nu e cea dintr-o dictatura clasica. Si se vede pe ei, nu traiesc rau, nu par morti de foame si de saracie. Nu stiu daca iti aduci aminte, erai poate prea mic la 13 ani sa-ti dai seama ca noi in 1989 si in toti anii 90 eram practic in zdrente, aratam enorm de diferit de occidentali, aratam jalnic. Acum cand ma uit la Russia.....pai imi par cel putin la fel ca noi in Romania daca nu mai sus. Oricum, orasele lor arata mai bine ca aici.
Eu ii vad ca pe niste razgaiati ai sortii. Daca in strada erau oamenii saraci din fundul Russiei, aia care chiar fac cateodata foamea (si s-ar fi vazut instant dupa aspect), da ii intelegeam de ce manifesta impotriva dictatorului corupt si camarilei acestuia. Dar culmea, aia sunt de partea lui Putin conducatorul si tatucul. Astia sunt insa chiar ultimii care ar trebui sa se planga de Russia si de Putin. I-as intelege daca de exemplu ca in Koreea de Nord sau chiar si China nu ar avea dreptul nici sa se adune cativa in strada! In Koreea ii baga in lagarul de exterminare si in China dispar a doua zi de acasa. De aia ii vad razgaiati pentru ca abuzeaza de drepturile si situatia lor. Faptul ca politia ii bate, am vazut ca pe lantul de stiri occidental se tavaleau toti ca ce violenta e politia ruseasca! Pai eu i-am vazut chiar mai "blanzi" decat ai nostri la 10 august, decat ce am vazut chiar asta vara la americani sau tot anul trecut la francezi! Peste tot jandarmii si politistii bat cu bulanul, dau cu tot ce au in dotare. E normal ca daca cativa jandarmi cara pe unul sa-l duca in duba si in calea lor sare o isterica, astia sa-si piarda cumpatul si sa-i traga aleia un sut! M-am pus pe mine in locul lor, inhatasem un tinerel sa-l car la duba si fix in fata mi se pune una sa-mi urle ca de ce il arestez. Nervii sunt intinsi in clipele alea, si eu poate i-as fi tras un sut.
Ce am vazut acum din Russia e mai bland decat a fost la noi in 10 august.
Nu e este un lucru rau ca Putin are opozitie reala, iata, in mii de tineri "hashtagisti" indrumati cu internetul si spalati la creier prin cultura de hamburger s-a umflat tărâța-n ei.
Opozitia de orice fel este sanatoasa oriunde, si in democratie si in dictatura.
Insa depinde si de scopul si stilul opozitiei. In toate este o masura.
Ce vad eu acolo e pe un principiu prea simplu, "Putin si ai lui sunt coruptia si raul absolut, sa-l dam jos, sa plece, sa dispara!"......bun, si mai departe care e rezolvarea, ce vor sa puna in loc?!?!?
Cand sunt alegeri in Russia, nu stim daca sunt furate sau nu, probabil cel putin partial da (insa la noi stim sigur ca nu sunt furate!??!) nu prea misca rusii majoritari impotriva, nici nu prea voteaza pro-democratie, pro-occident, etc, etc, etc. Atunci sa-i vad pe tinerii astia la vot! Dar sa vezi faza...... astia nu se duc la vot, cei mai multi niciodata!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply