DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Din perspectiva mea, bogatia nu este altceva decat o consecinta.

Unii se trezesc pur si simplu bogati, altii ajung pentru ca isi doresc sa schimbe ceva.

Tind sa cred ca problema nu o reprezinta bogatii, ci lacomia saracilor.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Eu am o opinie perfect contrara. Sa explic de ce:
- numai cei bogati decid cum merge lumea, societatea, economia, statul, etc. Adica bogatii de oriunde, chiar si in sistemele totalitare, - numai cei bogati decid totul. Sarantocii nu au nici un cuvant de spus iar la alegeri sunt o turma de manevra. In anumite tari prea usor de manipulat. Cand (sarantoc) nu poti decide nimic, nici nu poti fi cauza la nimic.
- lacomia saracilor..... Este fireasca. Daca traiesti in pielea unui sarantoc care nu a avut de nici unele, te asigur ca devi lacom. De aia e greu de civilizat sarantocii care au ajuns brusc si fara merit la o viata mai buna materiala. De aia abia cei nascuti cu de toate si care nu au dus lipsa la nimic esential sunt cei mai echilibrati oameni....sau au potentialul cel mai ridicat de a fi echilibrati; dar exista rebuturi peste tot.
- nimeni nu se trezeste pur si simplu bogat decat eventual "beizadelele", adica copilasii de oameni cu bani. Trebuie sa ai niste talente si un car de noroc in viata. Si nu se face peste noapte decat in cazul ca esti un om de paie si in spatele tau se ascund adevaratii papusari. Deci nimeni "nu se trezeste" bogat cu exceptia celor care castiga la loto.
- "bogatia nu este altceva decat o consecinta" - prea vag. Si saracia e o consecinta si orice este o consecinta. Discutia nu am dus-o in jurul cauzei bogatiei, este irelevanta. Am discutat doar de efectele inechitatilor si polarizarii sociale si evident, efectele bogatiei (cu toate intelesurile sale). E mai putin relevant cum un om a ajuns super bogat insa este foarte relevant si are efecte deosebite dupa ce a ajuns bogat. Adica ce face cu banii. Pentru ca subliniez, banii inseamna automat putere. Lumea nu e condusa de saraci. Nici regimurie bolsevice nu au fost conduse de saraci. Niciodata.

PS - insa marea problema este ca omul modern in epoca asta anti-Renastere ajunge ca o pastaie goala, lipsit de profunzime, simplificat.... adica ajunge sa semene cu ceea ce se afla in centrul actualei anti-Renastere, adica o Masinarie. Omul neprofund, simplificat, redus, lejer, omul-masinarie. Asta e problema pentru ca in rest bogatia si saracia sunt perfect relative ca si sistemul de valori. De exemplu un salbatic din jungla in pielea goala cu putza bagata intr-un con este extrem de bogat daca a prins cinci porci. Societatea lui il considera foarte bogat pentru ca are cinci porci. La alt nivel e bogatia in occident insa tot de un sistem specific de valori discutam, diferit, variabil si subiectiv functie de loc. Deci e foarte relativa problema bogatiei si saraciei, insa problema puterii de decizie nu e deloc relativa, pentru ca doar cei bogati au puterea.
Insa peste toate dezumanizarea e adevarata problema. Pentru ca Omul este măsura tuturor lucrurilor. Adica un alt proverb.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

- puterea este o consecinta a bogatiei. Deci, da, poti decide ( chiar si indirect, fara sa urmaresti asta ) directia si prioritatile.
- saracii au majoritatea numerica, asadar adevarata putere. As spune ca frica ii tine paralizati.
- trecerea de la "putza in con" la "sclav asa-zis sarac cu celular si Nike-uri", se face gradual si calculat, tot de catre cei puternici.

Pana la urma "se pare" ca nu exista nici o problema, lumea functioneaza la fel de mii de ani.
Insa peste toate dezumanizarea e adevarata problema.
Posibil o tendinta cu o decadere, pe final, amara.
Daca vrem inteligenta artificiala, automat acceptam mai multa prostie umana.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Ca vrem inteligenta artificiala sau nu, nu stiu cat mai conteaza acum, pentru ca deja este prea tarziu sa o respingi daca e sa nu accepti asa ceva. Va avea progresiv si mai mult tangenta cu vietile noastre.
Motivul acestei schimbari structurale tine de tendintele celor care conduc lumea si singura lor grija este care maniera/infrastructura cea mai eficienta de implementat in funtie de zonele lumii unde va exista asa ceva. O abordare foarte eficienta este cand se apeleaza la factorul comoditatii/divertismetului pentru utilizator, aspect foarte greu de evitat pentru marea masa de oameni.
Ca orice schimbare importanta are doua aspecte evidente din start. Pe de o parte confortul, pe cealalta parte viata ta privata nu iti mai apartine complet, fiind expus mereu daca apelezi la utilaje ''smart''. Aspectul asta este un factor foarte eficient ca sa se stie mereu pulsul lumi si sa se ia masurile necesare ca cel puternic sa ramana mereu puternic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO wrote:
27 Dec 2021, 19:41
- saracii au majoritatea numerica, asadar adevarata putere. As spune ca frica ii tine paralizati.
saracii, adica cei multi, nu au avut niciodata puterea. Incepand cu secolul 19 au aparut aceste iluzii in masa cum ca "cei multi" au puterea. De fiecare data cand s-a pus ceva in aplicare pe subiectul asta ("putere populara/democratie" :lol: ), a iesit prost sau foarte prost.
Inerent cand saracii cei multi "exercita" puterea (insa exercitarea asta trebuie organizata..... si ghici cine o organizeaza?! Vorba tatucului Stalin, nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara), totul este deturnat de unii dintre saracii cu talente, mai smecheri, mai iuti si primii la butoanele puterii. Dupa care astia nu mai sunt saraci. Cateodata se omoara intre ei si ramane numai unul, cel mai talentat! Atunci pe bune e de rau!
Nasol de naivii care cred in "puterea populara" sau in "democratie".
Intr-un fel lumea antica si evul mediu au fost mai oneste. Incepand cu secolul 19 din cea mai avansata tara cultural si intelectual pe atunci (Franta) a plecat ipocrizia asta cu puterea populara si/sau democratia. Ce fusese la sfarsitul secolului 18 era mai mult o revolta. Care a nascut idei si evident, monstrii. De la nemti am primit cadou marii ganditori M si L care au sistematizat si pus la punct marea ipocrizie. Rezultatul l-am trait direct pe pielea noastra. Acum traim varianta soft.

...Insa, surpriza! S-ar putea sa avem pana la urma parte de "puterea populara" (adica puterea saracilor, aia zisa a fi reala)! Retelele informationale, netul si comunicarea, practic sunt unelte active in mana maselor, deci incepe o exercitare reala a "puterii saracilor cea adevarata". Rezultatele...... nu e nevoie sa continui, am mai discutat, am observat fiecare..... si nu e deloc incurajator! E de jale cand prostii incep sa se adune intr-o mare armata si capata puterea de a actiona! ......Am uitat sa precizez, prostii sunt majoritari pe planeta..... si da! Fiind majoritari cu ajutorul noilor unelte vor exercita "puterea adevarata". Atunci va fi cel mai nasol.

Probabil ca si crizele economice care sunt ciclice si inevitabile, omenirea se ambaleaza si apoi se reseteaza periodic. Probabil de data asta puterea populara a saracilor, adica a celor multi pusa in practica va da lovitura finala, adica urmatoarea mare resetare. Deja ce se observa e foarte promitator!

Tehnologia, inteligenta artificiala sunt unelte. Focul nu este de vina ca niste prosti se ard. Tot asa si cu aceste minunate unelte moderne. Insa fiti atenti la ce am spus mai sus, adica comunicarea. Prost cu prost vor afla unul de altul si cand se vor aduna multi si majoritari cum sunt..... atunci va urma distractia! Abia atunci visul minunat inceput in secolul 19 va fi pus in aplicare. Dupa care totul va face poc si va urma calea stramoseasca, stapanul si sclavii lui.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Speculatii si fantezii pe marginea realitatii din prezent.
Multe lucruri s-au intamplat in trecut si multe se vor repeta in viitor, nimeni nu stie cand si care va fi impactul.

Cine doreste sa schimbe ceva in propria viata trebuie sa actioneze gradual, echilibrat, cu picioarele in prezent si mintea in viitorul apropiat.
Cine doreste sa fie salvat, asteapta pana ii vine randul.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Solo, pe tine te-a deranjat ceva evident de vreme ce ai iesit din starea ta de confort launtric. Consider ca ar fi mai potrivit sa consideri ca ce te-a deranjat este o provocare pozitiva (care ajuta cresterii interiore, dar care evita punctual sa hraneasca egocentrismul).
Este la mintea cocosului ca sti sa spui mult cand te relevi prin putine cuvinte, dar nu da apa la moara sentimentalismului care are un cadru foarte limitat de legimitate, adica doar viata intima, foarte importanta de altfel. Fara suparare, pentru ca are potential nociv.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Asa este Kaav, doar ca nu m-a deranjat nimic. Urasc sa scriu dar nici nu vreau sa fiu total absent, asta fiind modul meu "scurt" de a exprima acordul/dezacordul cu unele postari. Fiecare interpretam realitatea in mod diferit, daca o explic asa cum o vad eu, nu insemana ca asa mi-o doresc.

La sah, intre mutari de cateva secunde, gandesti ore. Eu ador ganditul si urasc scrisul.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav, te-am subestimat! Esti tare! Jos palaria!

SOLO ce ai postat acum vorbeste despre tine, nu altceva (toti vorbim mereu despre noi). Si intre noi tu esti cel mai tulburat.
Colegul nostru kaav a observat instant.
Inutil sa precizez ca tot ce am scris nu are nici o legatura directa cu noi, cu mine, cu tine, etc. Sunt consideratii generale si ti-ar trebui un pic de introspectie sa realizezi de ce ai reactionat asa si de ce ai iesit din starea ta normala de non postare pe acest forum; taman la subiectul asta care in mod logic, judecand dupa non actiunea ta generala, e chiar o aiureala insignifianta de nebagat in seama (judecat dupa lipsa ta de actiune aici chiar si la subiecte foarte on-topic).
Acum eu ti-am atras atentia in mod subtil, ca in stilul meu mitocanesc si badaran ti-o puteam tranti verde in fatza.

Asa la modul general, am observat ca foarte multi oameni sunt atinsi la mansarda dupa cei aproape 2 ani de pandemie = isterie si pshihoza generala.
Mai ales cei care au stat mult izolati. De exemplu consider munca la domiciul un factor foarte nociv pentru psihic. Omul are nevoie sa schimbe locul, ambianta, sa schimbe periodic oamenii cu care interactioneaza, omul este un animal eminamente social si fara societate moare. Acest aspect (societatea) are importanta hranei, aerului, apei!
Omul izolat de societate se alieneaza mai devreme sau mai tarziu.
Ori toata psihoza si nebunia asta colectiva a impins oamenii sa se chinuie singuri, si mai ales sa se izoleze.

Dar evident..... nici un om beat nu va recunoaste ca e beat si nici un nebun nu-si va recunoaste nebunia, asta fiind probabil cea mai substantiala dovada de nebunie autentica. Si in viata sunt momente cand nebunul pare cel mai lucid in mijlocul celorlalti oameni sanatosi.

Noi cu totii putem gresi, ca oameni suntem. Putem pune boticul la pacaleli, putem crede tampenii si putem sa o luam direct prin maracini plini de fanatism. Insa ceea ce ne desparte cu adevarat este puterea fiecaruia de a se indrepta singur, de a recunoaste eroarea, greseala, de a corecta directia aiurea, in suma capacitatea de a ne redresa si de a fi azi mai mult decat eram ieri. Insa in viata reala eu observ oameni care dupa ani si ani sunt fix la fel cum ii stiam. De aceea am ajuns la concluzia ca sunt rari cei care au puterea schimbarii si directia perfectiunii. De la astia am pretentii mai mari.


In alta ordine de idei dar nu foarte alta, iata ce minuni se mai intampla in lumea noastra, chestiuni prin care se poate estima viitorul. Legat de urmatorul link pun o intrebare retorica - ati numarat cam ce procent de filme (mai ales americane - estimez ca filmele americane sunt peste 90% din consumul de filme si majoritatea de acolo isi trag "cultura" si "sitemul de valori" avand in vedere ca intregi generatii nu au mai tinut o carte in maini), deci ati remarcat cam ce procent de filme arata actorii cum se drogheaza in fel si chip, de la trasul prafului pe nas in buda pana la alte minuni??? Cica este arta! Realista! Dar eu ma intreb, tinerimea care vede asa ceva aproape zilnic, cam care vor fi urmarile?!?! Pe vremuri eram la adapost de fitze din astea pentru ca majoritatea umblam dupa mancare si strictul necesar pentru supravietuirea animala. Insa cand majoritarul are mereu burta plina si nu prea mai traieste grijile existentei primare-animalice, bonus se si plictiseste ca oricum e invatat sa nu faca nimic???..... (a nu face nimic e si asta o arta si trebuie invatata! De mic!)

https://ziare.com/cristale/drog-efecte- ... Interpromo

PS - ganditul si scrisul sunt legate intre ele ca noaptea cu ziua. Nu cred in ganditori care nu pot scrie! Asa cum nu cred in vorbitori si mari oratori care nu pot vorbi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Si intre noi tu esti cel mai tulburat.
Pai daca e asa e misto, interesant. Adica mie imi place, nu stiu daca as putea trai netulburat putin :shock:

Acum sper sa nu va dezamagesc, dar am ales postul la intamplare, in functie de pauza de la servici. Chiar am un moment in care imi permit sa scriu cateva cuvinte legat de "fanteziile viitorului si interpretarea realitatii"
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO wrote:
28 Dec 2021, 12:05
dar am ales postul la intamplare, in functie de pauza de la servici.
nu trebuie sa te justifici!

Sa fi atent cu munca asta ca te fierbe incet ca pe broasca, nici nu sti cand te da in clocot!

PS - desi dupa debitul meu de pe vremuri (la scris) privit din afara paream ca as fi avut timp berechet s-o bengan. In realitate nici nu pot descrie, de multe ori scriam pe forumul asta si mai faceam vreo cateva lucruri in timp ce altii imi vorbeau sau trageau de mine.
In felul asta (cu vremea) mi-am dat seama ca nu timpul liber este problema ci vointa si mai ales interesul. Cand omul are interes pentru ceva, dintr-o data, ca prin magie, timpul se dilata! Cand omul zice ca nu are timp, in realitate nici interes nu are.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Totul este posibil. Multumesc pentru sfaturi.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by remoteviewer1 »

La un moment dat am dat de o zicala foarte buna: oamenii bogati sunt oameni saraci cu bani. Eu sincer,nu inteleg disperarea omului "nebogat" in care tot asteapta ceva de la cei 1% bogati. Exista cercetari moderne, si eu am mai scris pe aici pe forum daca nu ma insel. dar acesta e destinul omenirii sa repete la nesfarsit aceleasi erori prin lipsa de atentie la lucrurile din jur , in care o societate ce este lasata liber sa functioneze (sa zicem de tip capitalista) produce o polarizare a distributiei bogatiei; in cazul extrem daca este lasata indeajuns de mult sa mearga(sute de ani sau mii), toata averea ajunge va ajunge la o singura persoana (daca e cineva ineresat, de numele imposibil de retinut al cercetatorului suedez parca, se poate gasi pe internet si cartea). Explicatia este simpla daca stam sa ne gandim, bogatia extrema la fel ca excelenta in orice domeniu, se aduna exponential la cei ce fac sacrificii extreme intr-o singura directie. Daca incercam sa analizam numarul de vizualizari pe Youtube, eu sunt sigur ca 1% din conturi au 99% din vizualizarile totale si acest fapt nu este o consecinta a comunismului sau a interventiei bogatilor, ci o lege normala a vietii. Pun pariu ca majoritatea covarsitoare a filmelor incarcate pe youtube au o audienta ce tinde catre zero la fel ca si bogatia oamenilor "de rand". Acceasi analiza poate fi extrapolata si la oamenii ce au compus sinfonii de exemplu, vom observa ca sub 1% din populatia globului a produs toate sinfoniile din muzica clasica.

Parerea mea de astazi, sau senzatia pe care o simt cu privire la acest subiect interesant este ca nu bogatii controleaza total lumea (aceasta fiind de sute de ani o scuza a majoritatii neputincioase si puturoase) si nu au facut-o cu adevarat niciodata. Deasemeni, cred ca ajutorarea maselor prin pomana nu produce nimic decat prelungirea agoniei saracilor. Eu cred ca bogatia este un accident al societatii umane, nu o regula. Daca ne uitam in lumea animala, nu exista cazuri in care un pradator din varful lantului trofic are la dispozitie sute de turme de bovine ce-i stau la dispozitie dupa bunul plac. Eu zic ca trebuie (noi oamenii normali)sa lasam deoparte aceasta obsesie a bogatiei si bogatilor si sa ne apucam de treaba si sa facem curatenie in jurul nostru la nivel microscopic; rezultatul va fi o viata mai buna pentru toata planeta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

remoteviewer1 , mesajul asta al tau, cel putin mie, imi denota ca esti un visator. Mai multe analize se vor transforma in sinteze valabile care lamuresc lumea din jur? Nu am un raspuns clar. Analizele sunt ca un plan orizontal care se ramnifica la indefinit pe anumite detalii in timp ce sintezele au capacitatea sa uneasca punctele faptelor care sunt corelate functional intre ele. In realitate consider gandirea in general o combinatie in diverse proportii dintre cele doua instrumente.
Pari a avea o nota depreciativa evidenta fata de conditia celor cu statut social modest, de parca super bogatii lumii ar mai fi putut fi super bogatii fara suferinta evidenta a altor paturi sociale. Mie imi miroase a legea junglei ambalata democratic. Ca si cum ingineriile sociale sunt niste concepte inepte ''demne'' doar de cei mai firavi la mansarda. Daca cauti informatii, manipularile celor din clasa sociala a celor care au potenta efectiva sa schimbe lumea sunt chestii oficiale, declarate si asumate. ''Natura'' umana este in mare parte o modelare in timp a societatii. Mii de ani, lumea a funtionat pe sistemul castelor, ''democratia'' este un concept foarte recent si a inceput sa aibe ''succes'' doar cand a inceput sa se degenereze sistemul bazat pe caste.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by _BGD_ »

Nu stiu daca am postat la categoria potrivita, dar alta mai buna nu am considerat.

Le zice frumos domnul acesta.

https://www.youtube.com/watch?v=_1ISJbh ... oto%26HiFi

Post Reply