DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Demagogie ieftina pentru cei slabi de bibilica:
După cum se poate vedea în tabelul de mai jos, eliminarea pensiilor speciale de care beneficiază foştii parlamentari reduce cheltuielile statului cu aproape 3,9 milioane de lei pe lună, în timp ce pensiile magistraţilor, plătite în cea mai mare parte din bugetul statului, adică din veniturile colectate de la toţi românii, sunt în medie de aproape 20.000 de lei, înseamnă 82,37 de milioane de lei pe lună
https://adevarul.ro/economie/stiri-econ ... index.html

Insa imi pare bine de ceva, parlamentarii se frig acum de ciuda cand vad ca numai ei nu mai pupa pomana grasa in timp ce restul privilegiatilor se imbuiba linistiti. Sper sa-i roada ciuda cat mai tare pe politicii din parlament!
Potrivit ultimelor statistici publicate de Casa Naţională de Pensii Publice, în România există circa 9.600 de beneficiari de pensii speciale, respectiv 816 foşti diplomaţi, 780 foşti parlamentari şi funcţionari ai Parlamentului, 1.411 foşti piloţi în Aviaţia Civilă, 4.147 foşti magistraţi - procurori şi judecători - , 1.780 foşti grefieri şi 596 foşti membri ai Curţii de Conturi.
nu pricep ceva, unde sunt militarii, securistii din sereii si restul organelor secu' si mai ales militienii ?!?!!?

Dovada ca astia trateaza poporul ca pe o turma de oligofreni.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Casti de gaming cu sunet surround, vibratii si iluminare LED pentru angajati ai Primariei Alba Iulia: "Functia de vibrare o simti chiar bine"
https://ziare.com/social/primaria/casti ... Interpromo
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Eu am o banuiala inca de la inceput cand i-am vazut cat de harnici au fost sa-si desfinteze privilegiile feudale (adica pensia de parlamentar - si am scris ca o sa crape fierea in ei de ciuda ca sunt singurii lasati fara "speciala"!) - astia sunt ca gaina alergata de cocos, se roaga in gand sa se impiedice.

Deci astia fac totul in asa fel de prost incat sa intervina CCR (de exemplu prin pupaza aia) si sa anuleze mascarada.

La urma vor da din umeri, "Noi am vrut dar nu se poate!" si vor plange tristi ca vor fi "condamnati" sa incaseze pensiile speciale de parlamentar care reprezinta cam 1% din totalul privilegiilor de feudal pe care Romania plateste miliarde in fiecare an. Istoria ne invata ca feudalii nu si-au anulat singuri privilegiile, a fost nevoie de ghilotina. Tot venea cate un feudal din ala cu parul cret si zicea la mujici ca face reforma, dar totul se pierdea pe drum, toate ramaneau ca inainte, pana a venit foamea si de la foame a venit revolutia, ghilotina si lumea s-a schimbat de nevoie, nu de voie.

Deci pe scurt, e o mascarada politica de aburire a populatiei. Mare parte din popor habar nu are ca aceste pensii speciale de parlamentar e suta parte din ticalosia asta. Deci abureala pervresa.

Ei stiu ca pe popor poti sa te pishi de sus, sa o si plimbi ca poporul mai vrea si mai vrea! Nu se rascoala nimeni in tara asta, majoritari sunt batranii, astia nu fac revolutii. Astea sunt facute numai in tarile unde majoritar sunt tinerii. La noi tinerii in parte emigreaza si in parte habar nu au pe ce lume se afla, adica ii doare in cot, ei sunt cu ochii numa' in telefon.

Deci acum toti care au votat plangand in sinea lor, se uita cu sufletul la gura la pupaza asta sa duca biletelul la CCR dupa care stim deja ce face CCR.
Foştii parlamentari pregătesc ofensiva pentru a-şi recupera pensiile speciale
https://adevarul.ro/news/politica/fosti ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: DIVERSE

Post by Cosmin2000 »

momolo wrote:
22 Feb 2021, 18:48
Eu am o banuiala inca de la inceput cand i-am vazut cat de harnici au fost sa-si desfinteze privilegiile feudale (adica pensia de parlamentar - si am scris ca o sa crape fierea in ei de ciuda ca sunt singurii lasati fara "speciala"!) - astia sunt ca gaina alergata de cocos, se roaga in gand sa se impiedice.

Deci astia fac totul in asa fel de prost incat sa intervina CCR (de exemplu prin pupaza aia) si sa anuleze mascarada.
Totul ramane o pacaleala in Romania, pe principiul "Cine poate oase roade, ci nu nici carne moale", actuala coalitie anuntand ca face reforme peste reforme, inclusiv in ceea ce priveste feudalii si pensiile lor speciale. Nu am inteles niciodata de ce unul ca Dorneanu, pensionar special cu o pensie care insumeaza cam 10-15 salarii bunicele, nu isi vede de pensie si batranete si, iata, e presedintele Curtii Constitutionale a Romaniei. Si ca el mai sunt multi in acel minunat complet eminamente politic. Pe langa asta, mai au si spor de confidentialitate sau de praf. Astia sunt regii intr-o tara saraca, dar care poate fi atat de bogata!
momolo wrote:
22 Feb 2021, 18:48

Ei stiu ca pe popor poti sa te pishi de sus, sa o si plimbi ca poporul mai vrea si mai vrea! Nu se rascoala nimeni in tara asta, majoritari sunt batranii, astia nu fac revolutii. Astea sunt facute numai in tarile unde majoritar sunt tinerii. La noi tinerii in parte emigreaza si in parte habar nu au pe ce lume se afla, adica ii doare in cot, ei sunt cu ochii numa' in telefon.
Nu se rascoala nimeni pentru simplul fapt ca se traieste bine (mancarica buna, masinuta masinuta etc.) tinerii sunt omniprezenti la munte, de ce sa le pese de bosorogii care incaseaza, si de la ei, sute de milioane in fiecare luna pe nedrept? Revolutii si rascoale se produc atunci cand nu mai ai internet, curent, mancarica, masinutza si tot ce tine de confortul modern. Dar, mai avem un as in maneca - Iohannis este chiar acum printre tineri (la sky desigur!) si, in timp ce da din manute, mintea ii fuge la reforme (reforma sistenului de sanatate, reforma sistemului de invatamant, reforma sistemului de pensii etc.)...
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Initial nu am vrut sa-l citesc ca ma plictisesc oamenii astia care spun mereu acelasi lucru. Sunt unii (sau cam toti) printre "hanalisti" care canta mereu aceeasi manea, nu mai e nevoie sa citesti ca sti dinainte ce vor sa spuna/transmita.
Insa am citit si chiar mi se pare interesant ce spune (nu multe noutati) dar mai ales cum sintetizeaza ideile principale. Deci recomand, e chiar interesant:
„Noua ordine” a lui Macron, o capcană pentru Europa Centrală și de Est
de Valentin Naumescu
https://www.contributors.ro/noua-ordine ... si-de-est/

Foarte interesant mi se pare si un comentariu din subsol de la un cititor, adica chiar interesant si venit perfect in completarea articolului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

https://www.youtube.com/watch?v=7HGGjWtvoRs
Moment interzis minorilor la iUmor. Mihai Bendeac, şocat de concurenta care a purtat masca de protecţie pe post de bikini
https://adevarul.ro/entertainment/tv/mo ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Păţania unei femei care i-a angajat pe singurii doi oameni ai străzii din Huşi. A regretat amarnic decizia
https://adevarul.ro/locale/vaslui/patan ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Amnesty International și-a anulat decizia anterioară prin care îl declara drept „prizonier de conștiință” pe liderul opoziției ruse Alexei Navalnîi. Alexandr Artemiev, managerul organizației pentru Europa de Est și Asia Centrală a Amnesty International a declarat pentru „Mediazona” că respectiva decizie a fost luată după ce departamentul juridic și cel politic al organizației au depistat urme ale „retoricii de ură” în unele declarații făcute de Navalnîi la mijlocul anilor 2000.

Despre ce declarații anume este vorba Artemiev nu a precizat. El a menționat, în schimb, că declarațiile liderului opoziției ruse au fost supuse analizelor în urma numeroaselor solicitări venite la adresa Amnesty. Artemiev susține că astfel i s-a creat impresia, la fel ca și altor experți în domeniu, că respectivele cereri ar face parte dintr-o campanie coordonată, ce a fost organizată în străinătate cu scopul de a-l de discredita pe Navalnîi.

Decizia Amnesty face cel mai probabil referire la începuturile lui Navalnîi în politică care nu sunt tocmai demne pentru politicianul în care se erijează în prezent. În prima parte a deceniului 2000-2010, pe când era membru al Partidului Iabloko, de factură social-liberală, tânărul politician nu avea nicio reţinere în a se manifesta alături de mişcarea naţionalistă. A fost exclus în cele din urmă din partid pentru motivul că a participat la o reuniune a extremei drepte.

În unele publicaţii şi filmuleţe postate pe YouTube, el s-a arătat foarte vehement împotriva muncitorilor din Asia Centrală veniţi la Moscova şi locuitorilor din Caucaz.

Ulterior, Alexei Navalnîi s-a îndepărtat de mediul naţionalist, dar nu a renunţat la ideea de a reglementa statutul muncitorilor străini cu o viză specială, idee menţinută la candidatura sa pentru Primăria Moscovei, în 2013, cât şi în programul pentru alegerile prezidenţiale din 2018.


Reprezentantul Amnesty International a subliniat însă că organizația sa își reiterează cererea de eliberare imediată a lui Navalnîi, deoarece este evident faptul că opozantul rus „este persecutat exclusiv din motive de ordin politic”.

Amnesty International l-a declarat pe Alexei Navalnîi „prizonier de conștiință” în urmă cu o lună, când opozantul a fost arestat pe aeroportul din Moscova. Amnesty a declarat atunci că „arestul lui Navalnîi este încă o dovadă a faptului că autoritățile ruse încearcă să-l reducă la tăcere” pe opozant.
https://romania.europalibera.org/a/amne ... 18987.html

Parerea mea (l-am "mirosit" de mult, incepe sa se confirme) tipul asta la care hashtagistii naivi au pus botul e un fomist de putere, oleaca mai circar decat media (rusnacii au curaj nebun cateodata - si rar apar talente deosebite) si vrea locul lui nea' Putin, adica joaca la potul cel mare. Unii oameni au o ambitie ceva mai mare. Deocamdata Tzarul Putin a reactionat ca la arte martiale, l-a imobilizat la podea o perioada.
Pacat doar de tinerii neprihaniti care isi fac idealuri consumatoare de timp irosit! (in loc sa faca ceva practic si cu adevarat util macar si numa' pentru ei).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Florin Cîțu: „Pierderile companiilor de stat sunt mai mari decât investiţiile bugetate în acest an”
https://www.gandul.ro/stiri-2/florin-ci ... n-19593227
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Premierul Florin Cîțu a acceptat propunerea USR-PLUS de a o numi pe Irina Alexe secretar de stat la Ministerul de Interne. Aceasta a intrat în atenția presei în urmă cu câțiva ani după ce s-a aflat că în 2016 s-a pensionat la doar 42 de ani, pensia ei fiind de 13.000 de lei în acea perioadă. Potrivit surselor HotNews.ro, între timp pensia sa a crescut și mai mult. Era considerată ca fiind protejata lui Vasile Blaga.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... nterne.htm

Acum in sfarsit am inteles denumirea acestui partid PLUS aparut peste noapte, vine de la pensie PLUS salariu (de bugetar)! Na, ca acum m-am lamurit, ca nu gaseam unde e plusul ?! Problema este ca in curand nu vom mai gasi unde e pulsul Romaniei (ultimul sa stinga lumina!).

Pe cand pensionarea de la 18 ani ?!?! (in curand, cand vor creste mari beizadele feudalilor)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Acum regret ca nu m-a facut grefier! (desi era ok si daca ma faceam militian)!

O imagine perfecta a statului neo-feudal, o minoritate care ia totul (de nu mai stie ce sa faca cu banii) si o masa mare de mujici care mananca radacini fierte de 300 lei pe luna. In mare parte rodul politicii unui partid-mafie care se pretinde "social-democrat", culmea, votat constant de milioane de mujici! Deci curat ev mediu!
Pensii speciale: 3.000 de privilegiaţi nu au plătit nici măcar 1 leu contribuţii, dar încasează 641 milioane de lei pe an
https://adevarul.ro/economie/bani/pensi ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Asta e pentru cei care spun de altii ca au avut sclavi iar romanii sunt ingerasi:
Român, stăpân a 40 de „sclavi” moldoveni exploatați pe șantierele din Franța. Rețeaua lui a câștigat 14 milioane de euro
https://www.digi24.ro/stiri/externe/rom ... ri-1458426
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Şoferiţa care a omorât fetiţele aflate pe trotuar a spus că a încurcat pedalele. A fost lăsată să plece acasă
https://adevarul.ro/news/bucuresti/Sofe ... index.html

In ultima vreme observ ca se petrec accidente pe care nu stiu cum sa le descriu, poate super ceasul rau sau ghinion pur, sau imposibil. Ma refer si la femeia care a murit cand a cazut un copac pe masina in timp ce era pe scaunul din dreapta, conducea sotul, copiii fiind in spate. Ce sanse sunt sa te nimereasca fix copacul ala cand masina e in mers pe drum?! Nu era nevoie de o secunda ci de o fractiune de secunda ca pomul ala sa nu o nimereasca fix in cap. Daca voia cineva sa nimereasca nu ar fi reusit! ( https://www.g4media.ro/video-o-femeie-a ... ceava.html ). Ca si acum, ce "sansa" este ca masina asta scapata de sub control sa nimereasca cele doua fetite, nu una ci doua!? Sau tanarul ala care a iesit (la Giurciu) din benzinarie si a calcat banda dubla sa faca stanga in timp ce venea unul ca berbecul cu viteza mare. Eu sunt sigur ca s-a uitat in dreapta, ar fi complet aiurea sa nu te uiti cat de prost sofer esti, insa ala a venit cu o viteza imensa. ( https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... gedie.html ). Etc, sunt multe din astea "aproape imposibile" si au aparut mai ales in ultima perioada. Oare mi se pare sau e doar o parere ca in ultimele vreo doua, trei luni se intampla accidente ciudate, gen ghinion pur ?!

Pe de alta parte exista o problema, multe masini puternice, prea puternice incap pe mana unor fiinte care nu sunt in stare sa le conduca si care nu numai ca nu au pregatire dar nici nu pot la modul natural! Eu vad in Bucuresti in trafic foarte masini mari si extrem de puternice conduse de tot soiul de domnisoare (care vorbesc non stop la mobil cu el la ureche), unele conduse de babe si dupa comportamentul in trafic, de imbecili.
Dupa ce se observa (asta de multa vreme) cate accidente grave sunt provocate de soferi imprudenti (putin spus, de fapt sunt imbecili) se deduce logic ca permisul de conducere il ia orice lighioana idioata!
Toata lumea stie ca se ia si pe spaga, iar ce a prins "organele" e nimic pe langa fenomenul larg raspandit.
Insa parerea mea este ca tot procesul in luare a unui permis de conducere este prost facut si din ce in ce mai neadaptat la noile schimbari, adica foarte multe masini puternice si un trafic foarte aglomerat peste tot in tara. Pe vremuri cu masinile vechi (in general cu putere mica si lente) si in conditiile in care in Romania erau mai putine masini, era diferit.
Parerea mea, nu drumurile sunt de vina ci soferii.
Drumul poate fi oricat de prost, un sofer bun stie sa se adapteze.
Majoritatea accidentelor sunt cauzate de neadaptare nu numai la drum ci si la vreme si trafic.
Un examen auto nu neaparat mai dur in sistemul actual dar mai ales mai bine gandit (in directia de a rezolva probleme reale, de viata, nu teorie sterila!) poate ar diminua problema.
Parerea mea, coruptia (spaga) e o problema, insa nu asta e primul factor ci intreg sistemul de invatare, examinare, acordare este depasit si prost facut. E ramas intr-un alt secol, nu mai corespunde.
Si o data cu inmultirea masinilor electrice, asa cum am mai scris, prevad inmultirea accidentelor si mai ales a acelor grave.
Daca intreg procesul de invatare, testare, acordare daca ar fi schimbat si gandit pentru conditiile actuale, cu tot cu coruptia naturala din tara asta s-ar mai imbunatati situatia. Se pot face si legi ca in primii ani de incepator sa nu ai voie sa conduci masini mai puternice de X cai putere, de exemplu. Se pot face si legi pentru testare periodica in primii ani de conducere, adica ii chemi de exemplu o data la 2 ani , apoi 3 ani, apoi 6 ani, apoi 10 ani sa dea un nou examen, poate unul rapid si simplificat. O data cu asta ar trebui si teste psihologice, multi sunt dusi cu capul si dupa o vreme vor iesi la iveala. Ar pica tare multi! Doar ieri voiam sa ies dintr-o parcare cu o singura banda de circulatie (ingusta, nu incap doua masini), evident sens unic. Unul vine si intra direct pe invers, adica din drumul principal face dreapta (unde nu are voie) si intra pe unica banda ingusta pe unde voiam eu sa ies, pe dreptul meu. Asta ca sa lase pe doi sa coboare tacticticos din masina. M-am oprit blocat si ma uitam la ei. Astia nici o graba, parca erau pe dreptul lor. Vazand asta le-am tras cateva claxoane. Ala de la volan, unul cam in jur de 30 de ani a inceput sa urle si sa faca ca maimuta agitata in calduri, parea nebun de legat, in criza grava, cum indrazneam eu sa-l claxonez?!?! A durat pana a dat cu spatele in soseaua de unde toti vin cu viteza....... Si de mentionat ca atunci cand a intrat pe contrasens m-a vazut ca vin sa ies, dar nu i-a pasat. Soseaua de unde a intrat era goala in momentul ala. Iar militia comunitara dormea in Zoe electric in capatul celalalt al parcarii, ce-i drept, foarte indepartat. Dar oricum, nu cred ca le-ar fi pasat, ei sunt platiti sa nu faca nimic. Mereu imi zic sa-mi pun camera de bord, asta era o faza de pus pe net. Impresionant mi s-a parut dupa gesticulatie si agitatie cat de dus grav cu capul era ala de la volan! Multi au plecat cu capul in ultima perioada si se vede/simte in trafic.

Cu un examen periodic si test psiho s-ar mai tria din imbecilii la volan si poate s-ar mai diminua si traficl, poate si accidentele; acum nu mai incap masinile pe strazi, orice lighioana are carnet si poate conduce un "camion" cu sute de cai putere!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

imaginile șocante surprinse de camerele de supraveghere cu accidentul în care două fete au fost ucise pe trotuar
https://www.libertatea.ro/stiri/video-c ... ii-3430925
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

INVESTIGAȚIE Unde a ajuns miliardul de euro de la UE pentru Delta Dunării. Oamenii care controlează banii
https://www.g4media.ro/investigatie-und ... banii.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply