DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

La masa negocierilor acuzatiile nu pot acupa prim-planul, iar daca nu ne intra in cap ca trebuie sa negociem in pace, singura solutie ramane razboiul. Asta vrem ?
Hai sa lasam genul de mentalitatea "cine manipuleaza pe cine", "cine are dreptate si cine nu", "cine este rau si cine este bun", pentru ca nu duce la nimic bun.
Incetati imediat cu stirile din ziare, video-uri si alte materiale care nu au legatura cu spiritul "solutionarii situatiei in conditii de pace" si mai rau, incita la ura sau sunt suspecte de propaganda.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

SOLO, tocmai voiam sa-i raspund lui diversetrancote ca pe aici nu e mare nevoie de genul "lectia lui Zaiafet" care se adreseaza mai ales celor (in majoritate tineri) cu mintea foarte (prea) neteda. Efectul "culturii de feisbuc si lipsei cartilor". Ca o paranteza, inchizitorii si nazistii dadeau foc la carti, azi nu mai e nevoie, treaba e cam rezolvata!

Tocmai voiam si eu sa spun ca propaganda rusa e de un primitivism incredibil si asa a fost mereu. De cand ma stiu rusii au stilul lor, de exemplu (mi se pare mai simplu cu o metafora) afara e zi, tu vezi pe fereastra ca e zi insa rusul iti spune ca e noapte. Tu daca o ti "pe-a ta, ca afara e zi", rusul iti raspunde ca ai ceva de impartit cu el. Asta le e stilul. Este in mare parte ilogic si primitiv.

Parerea mea, la fel ca in toate alegerile electorale taberele sunt impartite de mult, prea putini se schimba din cauza propagandelor de moment.

Insa prea multi pot sa-si piarda echilibrul si bunul simt din cauza fricii induse si isteriei de orice fel.

De ambele tabere exista manipulare cu diferente de stil. Primul pas catre razboi este momentul cand fiecare tabara nu mai are decat o singura proprie versiune! Trebuie ca ambele sa fie asa, 100% in propria versiune! Daca nu sunt ambele, inca mai sunt sperante.

In tabara ruseasca manipularea este primitiva si grosolana dar din ambele tabere, deci inclus si a noastra (care iata, vrea si cenzura, ca parca nu era destul ca aproape 100% behaim identic), deci din ambele parti se urmareste cate un scop. In joc sunt aruncati cei mai naivi si puri. In asemenea momente propagandele au nevoie de carne de tun! In ambele tabere.

Rezultatul este clar si il urmarim in direct, distrugerea pacii care a fost pana acum in lume (pacea este INTOTDEAUNA rezultatul unor compromisuri. Care nu sunt niciodata pur morale!).

Din pacate in toata afacerea asta sunt si pierderi de vieti in majoritate nevinovate. Razboiul este pura nebunie, au spus-o toti inteleptii lumii de mii de ani. Razboiul este incetarea ratiunii si decesul diplomatiei. Evident, razboiul este un esec absolut. Si razboiul nu are invingatori, numai invinsi. Mai ales acum cand in lume exista un arsenal nuclear atat de teribil!

Multi bubuli cu minte incinsa fac asemanari intre Putin si Hitler (si eu le-am facut acum mai multe zile pana sa se lamureasca situatia), multi fac analogii din trecut cum ca Ucraina poate deveni un nou Stalingrad sau ca Ucraina este o Cehoslovacie vanduta de Franta si UK in 1938. Aparent seamana, insa "micile" diferente fac marile deosebiri. Pentru ca "Hitlerul" de azi are ceva ce atunci nu exista - arsenalul nuclear. Pentru ca arsenal nuclear au si ceilalti! Si pentru ca acest arsenal nu da nici o sansa nimanui. (doar..... nebunilor) Pentru ca dupa folosire nu mai exista sansa raparatiei, si evident, nici regretele de dupa nu valoreaza nimic!

Acum omenirea e intr-o situatie mai grava ca oricand in istorie. Tot ce am scris eu mai sus reprezinta revolta mea impotriva prostiei gloatei asmutite. Asta am citit din istorie! A mai fost! De prea multe ori! Si de fiecare data a fost platit cu sange!

Turma fara creier este usor de manipulat. Omul (asa cum am scris mai sus) este o fiinta profund ilogica si eminamente manata de emotii si instincte. Diferenta intre om si animal e mult, mult mai mica decat ne place sa credem (intr-un mod foarte arogant). De fapt unele din motoarele razboiului sunt, aroganta, orgoliul, subestimarea si dispretul adversarului.

Alt sentiment care m-a determinat sa scriu aici atat de mult este frustrarea datorata faptului ca principalii lideri ai lumii occidentale (considerata democratica si libera) au o parte de vina (si parerea mea, o parte MARE!) pentru situatia in care am ajuns. Spun ca vina lor este MARE pentru ca ei sunt considerati lucizi, normali si morali. In momentul cand un om normal incita un nebun, chiar si legea poate, insa sigur logica il invinuieste pe omul normal ca l-a provocat pe nebun. Sau sa vorbim mai pe direct, ca s-a jucat un joc periculos pana a plesnit coarda.

Propaganda rusa (atat de primitiva) nu ma deranjeaza prea de mult (pentru ca mi se pare atat de stupida!) cat ma deranjeaza propaganda occidentala care intr-o ipocrizie uriasa (una din principalele cauze pentru care am ajuns azi la asa ceva, IPOCRIZIA) vor sa arunce 100% vina pe "nebunul, sceleratul de Putin" si evident, "pe rusi".

E bine ca Zaiafet incearca sa explice la bubulii cu mintea (prea) neteda ca nu toti rusii sunt la fel. Insa e inutil. Mult mai util este ce spune SOLO mai sus, si pentru asta are tot respectul din partea mea! Iata o pozitie cu adevarat echilibrata!

Pacat ca liderii lumii libere nu sunt de calitate! Ca nu am fi ajuns aici. Politica adevarata, cea care tine lumea in echilibru nu e deloc neprihanita, nici pura, nici fata mare si nici eminamente morala. Se mai numeste "Realpolitik". Nu e pentru oricine (nu e pentru naivi si nici sufletele sensibile). Bubulul naiv, pur, neprihanit nu o poate intelege. Dar aceasta politica cu "morala" de bordel totusi a tinut lumea in pace si in echilibru.

Eu am tot scris si intrebat, incerc sa sintetitez metaforic, "- Nebunul tine o bomba si degetul pe buton, a facut-o lata, a intrat cu centura de explozibil sa jefuasca o banca, a facut ce nimeni nu credea ca poate face, suntem toti intr-o situatie de rahat. Ei bine, care e solutia?! Sa-i dam cap in gura, sa ne pisam pe el, sa-l intaratam si mai mult, sa-l impingem intr-o situatie fara iesire, sa taiem orice dialog si sa-i taiem orice cale de iesire? Credeti ca dispretul nostru si dusmania noastra ne garanteaza ca nebunul nu o sa apese pe buton? Nu va ajunge la toti ca deja v-ati inselat copios (cel putin o data - insa a fost de mai multe ori - dar lumea nu are memorie) crezand ca nebunul nu va face ceea ce deja a facut? Nu invatati nimic din trecut? Nici macar din trecutul foarte apropiat?!"

Acum occidentul a pariat in continuare pe Ucraina. Este decizia politica a liderilor occidentali care asa cum am spus, au partea lor (mare) de vina ca am ajuns unde am ajuns. Si lumea incepand de acum nu va mai fi niciodata cum a fost. Multi oameni care gandesc spun ca "anii buni" s-au dus deja. Eu ma tem sa nu se duca toti de tot! E periculos sa te joci cu bricheta in benzinarie!

Nu stiu daca aceasta politica de a alimenta Ucraina cu arme e cea mai buna?! NIci daca politica de a taia tot ce se poate taia Rusiei e cea mai buna?! Nu sunt politician, nu ma ocup cu diplomatia dar bunul simt ma face sa cred ca NU e cea mai buna politica ci mai degraba un pariu foarte riscant. Riscul este pe vietile noastre si miza este pacea mondiala.

Daca judecam dupa istoria trecuta, mai ales cea legata de www2, probabil decizia UE, USA si altor tari democratice (sa alimenteze Ucraina cu arme si sa taie tot ce pot taia Rusiei) este morala si buna. Pentru ca "Hitlerul" trebuie oprit. Asa ar spune teoria. Pentru ca inainite de www2 lumea libera a gresit cand nu l-a oprit la timp pe Hitler, adica asta se crede dupa. Dar eu unul totusi am o mare indoiala ca asta e solutia cea mai buna. Daca Ucraina totusi nu rezista (logica elementara imi spune ca nu are nici o sansa) si dupa ce "noul Hitler" termina cu ei, s-ar putea sa treaca la urmatorii, ca iata, are motive, noi "lumea libera" ne-am implicat si alimentam si sustinem si ii taiem tot ce putem taia "noului Hitler" si bagam batul prin gard. Uitand cu totii ca in spatele lui e totusi un mega arsenal nuclear!

Este o problema de judecata, de inteligenta, nu neaparat o problema morala (insa trebuie sa tinem cont - toti eroii adevarati sunt morti la cimitir). Pandemia a demonstrat din plin ca omenirea inca e intr-un stadiu foarte primitiv. Pandemia ne-a adus pe toti intr-o lectie de viata care nu ne-a permis scurtatura, nu ne-a lasat portita pacalirii jocului si am esuat cu brio la aceasta lectie. Pandemia ne-a adus pe toti in situatia stranie pentru egoismul animalic. Lupta fiecaruia impotriva unui inamic invizibil sa poata fi dusa eficient doar prin apararea celuilalt de langa noi si nu prin apararea directa a noastra ca entitate "eu". Practic, pandemia ne-a pus la incercare acea latura care ne diferentiaza de animale. Omul in pandemie ca sa duca o lupta eficienta trebuie sa inteleaga doua chestiuni principale - sa perceapa existenta unui inamic absolut invizibil care nu il ataca direct, nu poate fi simtit si nici vazut (si in consecinta sa constientizeze ca se afla sub amenintare directa) si al doilea aspect, trebuie ca fiecare sa lupte intai pentru sanatatea celuilalt (purtam masca in primul rand ca sa-i protejam pe ceilalti. Ne izolam la primele semne sau dovezi de infectare ca sa-i protejam pe ceilalti). Astfel, pandemia ne-a scos la iveala nivelul de umanitate si nivelul civilizatie, ne-a aratat cu adevarat cine suntem (ca vrem sau nu vrem sa vedem. Ca putem sau nu putem sa intelegem). Si am cazut cu brio la acest test!

De aceea acum eu unul sunt foarte ingrijorat. Si stiu ca oricat as scrie, nimeni nu va fi influentat din ceea ce crede. Dar macar unii poate nu vor mai fi la fel de inconstienti cu posibilul viitor. Aici imi vine in cap pasajul inceperii primului razboi mondial cand tinerii din UK si Franta plecau la lupta cantand, petrecuti cu flori si fanfare in timp ce liderii le spuneau ca pana la Craciun vor fi inapoi acasa. Atunci era vara. Acum e iarna.

___
doua stiri din noianul de stiri care cred ca merita citite:
https://www.g4media.ro/analiza-expertii ... ataca.html
https://www.g4media.ro/referendumul-din ... recut.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

https://adevarul.ro/international/europ ... index.html

Citind stirile si judecand logic am ajuns la o banuiala - posibil ca jocul lui Putin sa fie mult mai sofisticat. Nu vreau sa sperii pe nimeni insa e bine sa luam in calcul orice scenariu. Instinctul meu imi spune ca o vulpe smechera pacaleste o gaina fudula si naiva.
Deci am sa va spun la ce ma gandesc:

1) Chestiuni stranii, carora nu le gasesc prea usor o explicatie de bun simt:
- atacul rusilor pare diluat, slab si cumva contra doctrinelor militare care spun ca trebuie sa concentrezi toate fortele in punctul cel mai vulnerabil si nu sa le imprastii peste tot diluandu-le. Pare stupid si fara sens. Se vede clar ca populatia civila e ocolita pe cat se poate de a fi victima. In ciuda isteriilor care vin din partea oficiala ucrainiana. Am zis, pe cat posibil (ca nu e posibil 100%), Tancurile rusesti tolereaza civili care se pun in fata lor si le canta imnul Ucrainei.
- faptul ca blindatele rusesti raman fara combustibil, faptul ca observ tot felul de "fiare vechi" desuete parca de la muzeul sovietic.
- am vazut ca la Kiev mergea curentul, nu am auzit ca nu ar merge apa, am citit o declaratie cum ca ar merge si incalzirea si se pare ca merge si telefonia mobila si internetul. Din punct de vedere tactic militar pentru un asediu ar fi de trimis detasamente speciale (avioane, elicoptere) care sa distruga curentul, apa, caldura, telefonie intr-un oras pe care vrei sa-l asediezi, adica vrei sa se predea.
- exista imagini cu soldati rusi, baieti abia recrutati care nici nu stiu de ce se afla acolo.
- imaginea armatei ruse pare de incompetentza si totul pare o aiureala.
- spatiul aerian...... nimeni nu stie daca e cucerit de rusi sau nu. Noi avem numai surse ucrainene.
- din surse ucrainiene de la Kiev aflam ca soldati rusi au tras intr-o familie cu 3 copii, omorati pe loc, numai 2 copii scapati raniti la spital, aflam ca au bombardat cartiere civile, aflam ca lumea e ingrozita ascunsa sub tancuri (?) sau mutata in adaposturi, ca nimeni nu stie de unde vine atacul, etc. Totul pare facut sa IMPRESIONEZE cat mai mult opinia publica si sa determine liderii occidentali SA ACTIONEZE. Din aceste stiri se desprinde ceva ilogic, soldati rusi, sabotori rusi, trupe speciale terorizeaza aiurea populatia si zonele civile. Pare ceva ilogic fara efect militar. Civilii oricum sunt speriati, ingroziti. Parca totul e pus la cale sa INTELEGEM cu totii ca rusii sunt niste criminali CARE TREBUIE OPRITI PE ORICE CALE. Totul impinge catre decizii puternic emotionale. Nu gasesc nici o logica a acestor atacuri. Seamana tare mult cu ce s-a intamplat la "revolutie" la Bucuresti in 1989. O teribila DIVERSIUNE.
Daca vrei pe cale militara sa iei un oras precum Kievul, trebuie sa tintesti in centrele de comanda politica si militara si cat priveste restul de 99% din oras, ii lasi pe toti fara curent, fara apa, fara caldura, fara mancare si e de ajuns.

2) Aspecte logice si ilogice:
- in investigarea oricarei crime primul lucru se cauta motivatia (scopul) crimei. Se ne gandim logic ce i-a lipsit acum lui Putin? Incepem cu ce are deja - armata mare, arme nucleare, o Rusie care s-a pregatit de ani de zile inclusiv a devenit independenta alimentar dupa 2014 cand nu era. Deci ce-i lipseste?!....exact ce am tot scris mai sus, MOTIVATIA! Adica, cautionarea crimei!
- a atacat Ucraina aparent si dupa toate legile, fara motivatie, fix o agresiune, fix o invazie, fix o nebunie si chiar impotriva lui (acum lumea il considera un criminal).
- deci pare nebunesc! Poate si asta vrea sa para! Nebun! De un nebun iti este si mai frica..... ca e nebun..... ca nu poti sa-i prevezi actiunile.
- toata logica mea se duce catre aparentze ilogice! Ma intreb, oare sa fie cu adevarat nebun si prost?! Asa dintr-o data?! (multi bubuli occidentali se inghesuie sa explice ca e drogat cu steroizi, etc - dar daca joaca teatru?!)
- era logic (scriam si eu mai demult) ca daca ii ataca pe oamenii astia fara MOTIVATIE o sa-i sara toata opinia internationala in cap!??! Pe asta se bazau toti, ca nu are MOTIVATIE.

Deci pana acum ce imi dau eu seama, Putin duce mare lipsa de o MOTIVATIE. Imi este cumva evident ca nici poporul Rusiei si probabil cea mai mare parte dintre decidenti nu sunt incantati ca Rusia sa fie agresoare si criminala din senin. Totul pare ilogic.

3) O posibila explicatie logica:
- scopul nu a fost (numai) Ucraina. Asta e o capcana, o "mlastina". Scopul a fost atragerea UE si NATO intr-un conflict. Scopul a fost provocarea UE si NATO. Ca acestea sa aiba initiativa provocarii. Si apoi Putin sa aiba MOTIVATIA.
- este un joc triplu, este o provocare la provocare.
- era foarte previzibil ca cea mai slaba este UE. Deci va sari prima. Este condusa de niste idioti (ceea ce nu spun numai eu) si corupti pe deasupra!
- prin aceasta provocare nemaiîntâlnita de a ataca Ucraina "din senin" Putin practic a provocat UE si NATO. Le-a furnizat acestora motivatia raspunsului, le-a pus cascaval in cursa pentru soareci, i-a atras in mlastina. Este o tactica militara veche, chiar si in istoria noastra avem precedent. Te dai slab, nebun, idiot si provoci (ca un nebun), asta dupa ce ai intins capcana.
- deci tactica este de a te preface slab si incompetent pentru ca inamicul sa creada ca are sanse si sa fie atras ACOLO UNDE DORESTI. Este tactica vulpii de a se preface moarta sau ranita pentru a incuraja pasarea proasta sa se apropie.
- era de asteptat cum vor reactiona liderii (de proasta calitate) ai UE. Exista precedentul istoric cu Hitler si Cehoslovacia pe care l-am amintit si eu, cel din 1938. Asta le-a rasunat in capete. Era previzibil. E un teatru real, cu victime reale. Doar ca lectiile istorice nu pot fi aplicate mot a mot. Acum avem un element nou in joc, armamentul nuclear.
- scopurile lui Putin sunt publice si au fost stiute de noi toti inca de ani de zile (asa cum si scopurile lui Hitler erau stiute de la inceput - dar multi se culcau pe o ureche ca sunt "povesti" imposibil de pus in aplicare si credeau ca Hitler este un bufon nebun). Scopul este refacerea URSS, deci a Imperiului Rus.
- deci, cea mai pretioasa "marfa" a fost si este MOTIVATIA. Si asa cum decurge situatia, Occidentul pica direct in capcana intinsa de Putin.
- aceasta capcana nu e intinsa numai pentru Occident, este intinsa si pentru poporul Rusiei. Pentru ca e dovada de cinism sa trimiti proprii soldati "carne de tun" la lupta numai pentru niste scopuri tactice. Dar credeti ca rusii nu sunt in stare?! Cititi doar istoria www2 si va lamuriti cum era tactica sovietica cu mitraliera NKVD-ului in spate! Ei au destula "carne de tun" si este ieftina.

4) Miscari pe tabla de sah pe care le observ pana acum - situatia merge inainite cu mare viteza:
- UE si USA au decis oficial sa trimita armament "defensiv" in Ucraina (adica ofensiv - nu exista "defensiv" - orice armament letal este si ofensiv). OFICIAL cu acte in regula.
- Şeful diplomaţiei europene: "-Ţările UE vor trimite „avioane de luptă” în Ucraina"
- Armamentul nuclear al Rusiei este pus sub stare de alerta. Occidentul se amageste cu: "- Consilierii lui Putin, tulburaţi de anunţul liderului rus privind pregătirea armelor nucleare" (mai lipseste sa interpreteze astia si in oala de noapte a lui Putin!). Cat de bubul sa fi sa consideri ca mutrele alora conteaza la ceva?!?! Poate ca habar nu aveau pana in momentul ala. Poate ca joaca teatru ca asa au primit ordin. Tactica vulpii, sa se prefaca vulnerabila.
- Belarus face "referendum" la 7 dimineata si anunta ca nu mai este neutra nuclear - deci Rusia va muta armele nucleare la granita cu Polonia.
- Putin acuză Occidentul că este ”Imperiul minciunilor”

5) Sper sa ma insel, dar dupa toata logica totul este un teatru aranjat de Putin sa cada in joc atat Occidentul (UE si NATO - Putin mizeaza ca USA fiind la distanta si foarte pragmatica nu va merge pana la capat) cat si propriul popor.
Cand Putin va obtine "marfa cea mai de pret" adica MOTIVATIA, atunci ne vedem la rafturile magazinelor sa ne batem pe hartie igienica!

6) riscurile asumate de Putin:
- nici un plan nu este perfect. Reactia noastra, a UE era foarte usor de prevazut. Dar reactia USA conteaza. In cazul asta Putin si-a asumat un risc - faptul ca USA este pragmatica si se va opri cand varful cutitului va ajunge la os. Prada lui Putin nu este USA, suntem noi, in primul rand UE si evident, NATO pe care o priveste cu dispret pentru ca asa considera el, NATO inseamna de fapt doar USA si niste pitici adunati de americani sub "umbrela lui Geoana". Riscul asumat de Putin este ca americanii sa cedeze cand lucrurile ajung extrem de aproape de apocalipsa. Nu e un risc aiurea, in USA exista forte consistente care s-au si manifestat in frunte cu Trump de dezangajare din jobul de jandarm mondial, rol considerat de cei ca Trump, pagubos, adica, "- Americanii cheltuiesc ca sa ii tina in siguranta pe altii, care culmea sunt si nerecunoscatori si nici nu vor sa plateasca! (inchei citatul de sinteza). Putin mizeaza ca USA pusa in fata www3 va alege sa cedeze Europa, mai precis, Europa de est. Ca UK si Franta vor ceda imediat (parti din Europa de est), asta eu cred ca e usor de prevazut!

SPER SA MA INSEL !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Cred ca ai dreptate, ar fi o declaratie care confirma versiunea ta.

Rusii vorbesc pentru cine vor sa ii auda:

https://news.cgtn.com/news/2022-02-27/D ... index.html

Cred ca este ultima data cand mai scriu pe acest subiect.
Sper sa ne auzim in vremuri mai bune.

Spera ca UE/NATO sa nu ajunga prada.
Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Eu am fost in miezul "revolutiei" din 1989. Am halit-o o data, asa ca am experienta. Cam de ieri incepuse sa imi puta la fel (cu vremea aia) uitandu-ma la toate stirile din Ucraina. Intreaga presa este o mizerie isterica si canta aceeasi melodie, e pornit un mare tavalug al fricii si isteriei si indignarii. Totul a inceput sa mi se para suspect din moment ce in jurul meu TOTI, adica 100% cantau aceeasi melodie si am observat spaima si fanatizarea. Cand am vazut oameni "setati 100%" pe o anume idee, mi-am adus aminte de vremea aia, decembrie 1989. Atunci ne-au luat mintile, nu mai judecam corect. Eram tanar, m-a dus valul ca pe un bubul naiv. Am aplaudat cand am vazut ca l-au mitraliat pe Ceausescu la TV. Nu aveam destula minte sa-mi dau seama ca era de rau! Ca niste criminali si-au acoperit urmele si eu ma bucuram ca un cretin.

Era logic, cred ca deja am scris acum cateva zile, Germania si implicit UE si-o cam luasera in cap, voiau sa suga de la ambele tzatze. Pe gratis! Acum treaba se transeaza ca pe vremuri, vor fi cele doua " blocuri" si inca un razboi rece cu cortina de fier.

Partea buna este ca noi rumanii suntem acum in tabara cu ceva mai mult nivel de trai. Dar mai la margine.
UE va trebui sa plateasca.
Trump in marlania lui le-a cerut-o de la obraz si s-au facut ca ploua.
Partea mai nasoala este cu gazul si petrolul dar cumva cred ca si asta se va aranja mai incolo (banii nu au miros).

Poza de mai sus e tare buna. Haita de hiene sfasie bizonul aflat in coltii leului. USA si Rusia vor transa bizonul european care prea si-o luase in cap sa se creada mare smecher. Bizonul european (condus de o gospodina pasnica) acum muge speriat si a pus botul la capcana intinsa, vrea sa dea cu coarnele. Inutil, Leului ii este foame!

Ai avut mare dreptate cu Merkel! Acum imi dau seama cand nu mai este! Eu pana acum nu mi-am dat seama ce tare a fost tipa asta!

Deci, dragi concetateni! Acum rolul vostru este sa fiti speriati (de preferat inspaimantati) si mai ales revoltati, indignati! Sa stati lipiti de TV, va transmite numai adevarul! Din cele mai euroatlantice surse! Trebuie sa aparati lupta Ucrainei pentru libertate asa cum ati apara virginitatea Scufitei Rosii cand Lupul ticalos a prins-o in padure si a inceput sa o violeze! (unii mi-ar spune ca acum sunt cinic, mor oameni! Da mor oameni in Ucraina! Mureau si vreo 600 de rumani PE ZI in octombrie 2021 de la covid!)
UE trebuie sa lupte pentru DEMOCRATIE, LIBERTATE si PACE. Are coarnele ascutite! Agresorul va fi pus cu botul pe labe. Muuuuu!

In cel mai rau caz ne vom intalni la raftul cu hartie igienica si in cel mai bun caz ne vom intalni la coada la benzina! Cred ca si eu incerc sa pun punct, am altele mai frumoase de facut.
___
adaug tarziu ca are legatura cu subiectul, luati si cititi:
https://strictsecret.ro/generatie-mtv-p ... s-a-nasol/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: DIVERSE

Post by puf »

Daca urmaresti stirile ai impresia ca Ucraina castiga razboiul, suna deja ca luptele istorice celebre de la noi in care invingeam permanent si constant turcii dar domnitorii tot ei ii numeau iar birul tot il plateau catre Inalta Poarta.
Daca asculti cu atentie declaratiile de la Pentagon poti intelege ca situatia nu este chiar buna, rusii nu au intrebuintant nici jumate din forta mobilizata la granita in invazie si dispun de rezerve uriase de tehnica si personal.
La fel si intrebarea geniala pusa lui Binden :" Trebuie americanii sa se teama de un razboi nuclear?", raspunsul a fost categoric NU! dar atentie la intrebare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Tot spectacolul este pentru oligofreni in stadiul de leguma. Daca s-ar muri de la ipocrizie acum era genocid! Azi pe toate haznalele au spus indignati (adica ne-au dat sa ne indignam) ca Putin a SUPRIMAT ultimele doua posturi tv rusesti independente. Evident, oligofrenii au uitat ca ieri noi si UE am suprimat TOATE posturile rusesti (banate pe net, kaput, taiat tot).
Un singur ucrainian se pare ca a doborat doua avioane cu o racheta din aia minunata pusa pe umar (nu am retinut daca pe ambele cu una sau avea mai multe?). Si mai este "fantoma de la Kiev" care zboara si doboara rusi in serie, mai ales suhoiuri, cel putin sase a doborat cu un MIG 29 fabricat in 1983, o minune de avion!
Eu ma uit pe imagini, astea nu pot minti. Era un intreg oras atacat (distrus de criminali) si in imagine vedeam o rabla arazand langa o casa.
Apropos, o chestie ciudata, am observat-o si eu si apoi am citit prin comentarii pe net ca au observat si altii - ucrainienii par mai bine imbracati decat noi.....
Asta seara pe ecrane numai unul, ala chel care cateodata le mai zice, nu tin minte postul ca sunt toate identice, a zis sa nu ne grabim sa sarbatorim ca Putin este complet izolat deoarece a primit adeziuni si sustinere din partea Iranului, Basharului din Siria, Purcelusului din Koreea de Nord, se pare (ca asa mi-am adus aminte! Fabulos!) Maduro din Venezuela....uitasem de el..... deci pe ala inca nu l-au gabjit americanii, precum si China care o da cica cotita si se fereste sa spuna CUVINTELE! Dar cum stim, e al naibii de previzibil, China o sa aplice pe Taiwan ce aplica Putin acum pe Ucraina. Acum chinezii iau notite, studiaza, gandesc, etc.
Dar cel mai jalnic spectacol se petrece la UE. Eu am trait comunismul dar nici atunci nu am vazut asa unanimitate! Chit ca atunci era fortata cu frica (daca nu executai programul te beleau) iar acum se pare ca e de buna voie.
Azi au dat peste tot cum o ucrainianca s-a infipt in blondul de la UK si mai ca nu l-a scuipat ca nu blocheaza spatiul de zbor peste Ucraina! A fost DRAMATIC! Cu planset. Blondul se uita jumatate tamp, jumatate jenat.
Acum spre seara la CNN cred ca tot pe asta au intervievat-o (face parte din cei cativa ucrainieni care stiu engleza - foarte rari!) si tipa ii dadea inainite ca cere imperios, urgent, cu lacrimi pentru copiii omorati cu avioanele monstrului ca NATO sa blocheze spatiul aerian. Reportera (cred ca era o femeie, dar nu mai tine minte exact) ii zice ceva timid si ocolit cum ca asta ar insemna implicare NATO (adica doborare de avioane rusesti) si deci razboi (www3). Aia i-a zis asa, "-Nu vrem www3, dar vrem sa blocati spatiul aerian sa ne aparati!"
E trist sa vad cat s-a tampit lumea! Imi tot aduce aminte de comunism cand o trasatura foarte distincta si constata a regimului ala era unanimitatea (adica zero opinii diferite - zic pentru pufosii care nu stiu termenul). Practic TOTI erau de aceeasi parere, gandeau la fel, ziceau la fel si daca era ceva de indignat, infierat, etc, toti se inghesuiau care sa indigneze si sa infiereze primul! (ca poate prinde o promovare prin partid).
Inițial, ucrainenii au avut nevoie de câteva zile să pună în funcțiune telefoanele prin satelit, deoarece instrucțiunile despre cum să le folosească erau în engleză, nu în ucraineană.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... vaziei.htm

https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... mig-23.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Prețul petrolului Brent a trecut de 110 dolari barilul și atinge recordul din 2014
https://cotidianul.md/2022/03/02/pretul ... -din-2014/
Preţurile petrolului ar putea urca cu mult peste 100 de dolari pe baril după excluderea unor bănci ruseşti din sistemul SWIFT - analişti
https://www.news.ro/economic/preturile- ... 0520619192
Întrebat de postul de radio Deutschlandfunk ce va face guvernul dacă Rusia oprește exporturile de gaze, Habeck a răspuns: "Suntem pregătiți pentru asta. Pot să dau undă verde pentru această iarnă și vară".
"Pentru iarna viitoare, vom lua măsuri suplimentare", a adăugat el, făcând referire la planurile privind o nouă lege prin care să se ia măsuri că depozitele de gaze sunt pline pentru iarnă.
"Așadar, ne luăm măsuri de precauție și pentru cel mai rău caz, care nu s-a întâmplat încă, deoarece rușii livrează", a spus el, adăugând că, în cel mai rău caz, Berlinul ar putea păstra "centralele electrice pe cărbune în rezervă, poate chiar să le mențină în funcțiune", dar că s-a angajat să treacă la surse regenerabile pe termen mediu.
https://economie.hotnews.ro/stiri-energ ... nomiei.htm

Deci, rusii livreaza (ca ma tot intrebam singur, ce mai fac tevile din Ucraina?! - iata, alimenteaza aragazul nemtesc), sanctiunile vor fi ocolite cumva, banul circula, afacerile merg inainte, banii nu au miros.
Greu de aflat cate ceva din intregul flux de "informatii" dirijat sa incinga capetele bubulilor. Gogomanii ridicole si isterie promovata ca zilele astea nu au mai fost niciodata. Pare imposibil de aflat cate ceva dar iata ca se mai poate, cel putin indirect.
Vorba lu' Ceausescu, cifrele nu minte!
Cata ipocrizie! Vorba unui "cracanat criminal", imperiu al minciunilor.
Si vorba proverbului, Gura pacatosului adevar graieste.

PS - haiosi, destepti si foarte obraznici astia de la Charlie Hebdo! :lol: :lol: :lol: Umorul este singurul care tine intotdeauna cu pacea si primul omorat de razboi (mitraliat de mana cu adevarul):
https://charliehebdo.fr/editions/1545/

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

China nu se va alătura guvernelor Statelor Unite și celor europene pentru a impune sancțiuni financiare Rusiei, a anunțat autoritatea de reglementare bancară a țării, potrivit The Guardian
https://www.g4media.ro/china-a-anuntat- ... usiei.html
https://www.theguardian.com/world/live/ ... ve-updates
“Alexei Navalny has called for people to go out and protest against the war every day at 19:00 and on weekends at 14:00. The main squares of your towns, wherever you are,” spokesperson Kira Yarmysh wrote.
Navalny’s movement had previously called for a campaign of civil disobedience to protest against Russia’s invasion of its neighbour.
Ma intreb logic, cum comunica Navalny din parnaia ruseasca!?!? Hai ca e vorba de o "purtatoare de cuvant" (aflata evident NU in Russia) care poate sa inventeze orice..... dar ma intreb eu, daca continua multe faze din astea s-ar putea sa-l mierleasca rusii sa nu mai aiba "purtatoarea" ce sa mai poarte.
Serghei Lavrov susține că un al treilea război mondial va fi nuclear şi distructiv
https://www.g4media.ro/serghei-lavrov-s ... uctiv.html
Analistii americani, aceeasi care au prevazut cu precizie caderea Afganistanului acum atat de putina vreme (si care au prevazut multe altele!) ne linistesc, NU E POSIBIL!
Dar eu ma tot intreb, daca ai tren electric, de ce sa tot te chinui sa transporti cu caii si caruta?!?! In momentul cand ai un arsenal nuclear de vreo 6000 de focoase (din care numai 10% pot trimite civilizatia in epoca de grota sau sa o termine complet) de ce sa bagi bani si sa modernizezi armatele conventionale?!
In momentul cand rusii vor fi bagati la colt precum sobolanul cu cazmaua, vor sari direct la beregata. Si atunci va fi prea tarziu pentru analize asupra a ceea ce se putea face cand se putea face......
Deocamdata lumea fumeaza linistita stand sprijinita de butoiul cu pulbere.
Un alt prieten al lui Putin din Occident, actorul și regizorul american Steven Seagal a făcut un apel la pace. Vorbind pentru Fox News Digital, Seagal a spus că vede Rusia și Ucraina „ca o singură familie”.
„Majoritatea dintre noi avem prieteni și familie în Rusia și Ucraina”, a spus el. „Le privesc pe ambele ca pe o singură familie și cred cu adevărat că este o entitate externă care cheltuiește sume uriașe de bani pentru propagandă pentru a provoca cele două țări să fie în dezacord una cu cealaltă”.
https://www.g4media.ro/depardieu-seagal ... sweek.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Madalin Ionescu SHOW - H.D. Hartmann - 07 Februarie 2022 - Partea 2 | MetropolaTV - Feb 8, 2022
https://www.youtube.com/watch?v=o311mp52Yvs

Legat de aceasta discutie interesanta dinainte de conflict, iata ca acum 3 martie se confirma ce presupunea Hartmann in 8 februarie:
Raport al serviciilor secrete: China ar fi cerut Rusiei să amâne invazia Ucrainei până după Olimpiadă
https://www.g4media.ro/raport-al-servic ... piada.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Gazul! O stire care nu se afla pe prima pagina ci maturata sub covor. In timpul asta in RO nu se mai aude nimic despre masurile contra cresterii pretului la asigurarile RCA, mucles, iar poporul a uitat de facturile la gaze si curent, acum i se da o noua preocupare, o EMOTIE URIASA in galben si albastru!
Turma de oi behaie indignata dar este impinsa usor, usor de la spate spre balustrada. Oile trebuie sa aiba preocupari controlate si nici o oaie nu vede mai departe de urmatoarea oaie. Totul este controlat si manipulat perfect. Dintr-o singura sursa! Se lucreaza la emotie, la instinctele primare, stirile sunt impanate cu copii omorati, striviti, decimati, genocid, crime abominabile, femei si copii fugind speriati, etc, etc! Armata ucrainaina eroica si victorioasa omoara mii de rusi, doboara Suhoiuri pe banda rulanta, lichideaza ceceni si generali rusi, fac drive test cu tancuri rusesti capturate sau le remorcheaza cu tractoare ucrainene, soldatii rusi jefuiesc magazinele ucrainiene de foame sau se predau speriati nestiind unde se afla, bielorusii porniti la atac au stat pe loc ca nu mai vor sa asculte de ordine, dronele turcesti fac ravagii incredibile in cantecul noului imn al dronei turcesti, un nesfarsit sir de victorii, mai e putin si nu mai ramane nici un "muscal" sau "maimuta de stepa" pe Pamant, si cat il priveste pe "Nebun", e doar o chestiune de timp pana cand oligarhii deposedati de yahturi sau generalii disperati il vor elimina!
Treaba merge ca pe roate spre victoria finala asupra orcilor invadatori!
Lumea a intrat intr-un scenariu de film american de categoria a treia.
Mustind de cultura si profunzime, generatiile crescute in moderna subcultura (crescute cu ecrane si fara carti - iata ca nu mai e nevoie de Inchizitie sau nazisti sa le ardem!) inghit lacome propaganda croita pentru nivelul lor!
Se scot in presa pana si povesti din www2 cu rusii care taiau sanii la femei, pe prima pagina ( https://www.g4media.ro/reportaj-amintir ... sanii.html ).

......Insa stirea despre gaz, un fleac, nu o gasesti decat daca iti da prin cap sa o cauti!
Deci, cum zicea si audiofilul criminal de razboi (Pazea! Haga se pregateste!) Medvedev...... cam optimist! ( https://www.digi24.ro/stiri/externe/med ... le-1855835 )
Preţul gazului în Europa a încheiat miercuri tranzacţionarea zilnică la bursă la aproximativ 2.000 de dolari pe 1.000 de metri cubi, după ce a doborât un record istoric după-amiaza, ajungând la 2.226 USD, conform datelor oferite de bursa ICE din Londra.
https://adevarul.ro/economie/stiri-econ ... index.html
https://www.businessmagazin.ro/actualit ... a-20577139

In timpul asta Armata Romana promite! Nici nu a inceput razboiul pentru noi si iata..... https://btonline.ro/8-militari-morti-un ... -prabusit/
Nu a trecut nici o zi de aseara si stirea a fost scoasa instant din prima pagina ca nu da bine.
E o dovada de competenta (salarii si pensii speciale? Promovari? Diplome cumparate?! Coruptie absoluta? Stat esuat?) sa trimiti un avion sa umble pe viscol (se vedea pe satelit cum se invarte un ciclon pe Marea Neagra si Dobrogea) si apoi sa trimiti si un elicopter cu..... 7 oameni (de ce trebuiau 7 oameni!??!) sa caute epava in conditii meteo perfecte pentru incarcarea palelor cu ghiata! Noi nu avem nevoie de razboi! Ne razboim cu noi insine! O performanta teribila, din PROSTIE avem instant 8 victime intr-o seara. Ne dam seama ce am pati in conditii reale de razboi!

...Si in timp ce se intampla toate astea, iata:
Instanța amână decizia definitivă din dosarul Colectiv pentru 15 aprilie/ Judecătorii spun că au nevoie de mai mult timp pentru deliberare și redactarea hotărârii
https://www.g4media.ro/instanta-amana-d ... rarii.html
2015 - 2022 ? Sau poate mai dureaza! Nici o problema, dosarul "revolutiei" si cel al "mineriadei" au fost deja rezolvate! :lol: :lol: :lol: Cui ii mai pasa?! Avem alte probleme ARZATOARE!

https://solidnews.ro/politica/2022/03/0 ... a-gold-fm/

https://www.youtube.com/watch?v=MbqVydLw01o
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Painea mea preferata ( genul ''paine de casa'') s-a scumpit cu 2 lei, foarte rapid. Pentru cine isi permite fantezii ezoterice in materie de stereo, ce scriu, chiar nu conteaza, dar doare daca esti om de rand. O cumpar ca este buna si dupa patru zile, nu arunc nimic. Ca si om de rand, daca si numai daca ar fi sa-ti aperi patria, pe cine ai proteja de fapt? (terenurile vandute de stat, corporatiilor, ce anume?).
Nu ar fi de bun simt sa iasa la inaintare cu pieptul gol, cei cu pensii speciale in caz de ''bum, bum''? Ei ar fi motivati, ''eu'', nu contez... :oops:

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Ce am scris inainte, devine irelevant, daca iti pierzi casa, sentimentul de apartenenta la ceva la care poti sa ii zici ''tara mea''. E greu pe lume, dar pentru unii este o incercare uriasa, fara sa-si fi dorit asa ceva vreodata ca sa se intample. Este un moment perfect ca sa nu fac speculatii nepotrivite.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav, te intreb - nu ti se pare o ironie a sortii ca taman globalistii liberali (neo-marxisti) care pana la razboiul asta (adica pana mai ieri) nu stiau cum sa distruga mai temeinic si mai repede si mai complet orice notiune de nationalism (si crestinism), iar acum sunt cu gurile pline si dau buluc la sustinerea nationalismului ucrainian? Oricine vede ca acolo in Ucraina oamenii lupta pentru ideile pur nationaliste!

Dar si mai interesant este cum gloatele care pana mai ieri militau ca oile infuriate pentru globalism si anti nationalism (considerat perimat, toxic, dement) acum iata, sustin de fapt nationalismul ucrainian care lupta cu cotropitorul!

O enorma ipocrizie si perversiune. Dar pe dedesupt sunt banii si interesele de dominare si putere (care inseamna in final, tot bani).

Oamenii aia din Ucraina sunt impinsi si atatati si stimulati sa moara pentru nationalismul lor de catre exact cele mai globaliste, anti-nationaliste, anti-crestine, neo-marxiste forte din Occident! (pentru ca in Occident astia sunt la putere in mare majoritate, astia decid! Exact cei care daca ar putea ne-ar sterge si maine identitatile nationale, crestinismul si istoria pe care s-au si apucat sa o "corecteze". Si la cum sunt educate noile generatii, nici ca mai dureaza mult pana reusesc!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Zelenski, după ce ruşii au bombardat centrala nucleară de la Zaporojie: Acest stat terorist recurge la teroarea nucleară
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html
În jurul orei 7.00 Tass publică un nou update despre situația din Zaporojie: „Focul din clădirea de studiu de la centrala nucleară din Zaporojie a fost stins”.
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... -acolo.htm

O logica de bun simt ma face sa ma intreb, ce interes ar avea rusii sa provoace un accident nuclear?!?! (la ei "in curte".... sau in fine, bucata de "curte" pe care ei o considera a lor si tocmai vor sa o ia) Nici unul, dimpotriva! Insa aceeasi logica de bun simt ma face sa ma intreb ce interes ar avea acest Zelenski si echipa lui sa provoace asa ceva?!...... Din pacate ar cam avea! (dar trebuie sa reuseasca sa para ca e de la rusi!) Pentru ca nu mai stie cum sa dea branci la NATO si UE pe scari sa intre in conflict! Daca sunt disperati (si sunt) eu cred ca astia ar fi in stare de orice, cand pun rusii mana pe ei, ii belesc. Doar au fost in stare sa-si arunce poporul si tara in razboi! Au jucat prost la cacialma si au pierdut.

Evident, pot fi taxat ca "putinist". Dar parerea mea este ca intr-un razboi ambele parti sunt vinovate. Evident ca este un dezastru pentru echilibrul mondial atacul Rusiei. Dar acest Zelenski ar fi avut niste alternative sa evite acest lucru. Insa nu numai ca nu a facut nimic, dar si-a tarat tara si poporul intr-un dezastru imens!

Acum propaganda occidentala il arata ca marele erou al luptei pentru libertate. E usor pentru noi din tarile unde inca este pace sa ne uitam la stiri mancand "popocorn" dar ma gandesc la oamenii de acolo ce dezastru si tragedie traiesc! Indoctrinatii mi-ar sari instant la beregata, "- Ce a cauta Putin acolo?! Cu ce drept ataca un stat independent?! ETC!". Evident, "dreptul celui mai tare" si "fiindca poate". Si noi am inghitit in sec o data sau de multe ori aceste realitati, chiar in democratia noastra minunata! Daca refuzi realitatea nu inseamna ca ea inceteaza sa existe. Asta e situatia si nici un bubul cu capul incins de povesti hollywoodiene nu poate schimba aceasta situatie de facto (Rusia este o putere nucleara imensa si exista! Nu o poti muta de acolo si nu poti spune ca nu exista ca sa dispara! Si e condusa de acest Putin care are aceste idei! Pentru ca poate!).

Inainte sa inceapa toate astea orice politician era obligat sa tina cont de realitate, de starea de facto si de ceea ce poate face si ceea ce poate obtine sau ceea ce nu poate obtine. Era la mintea gainii ca Occidentul nu intra niciodata de buna voie in www3 pentru Ucraina lui Zelenski! Nici nu iti trebuie creier sa iti dai seama ca NATO nu putea primi aceasta fosta republica sovietica si nici UE. Numai sa ne gandim cum ne-au primit pe noi si cat de greu a fost! Si noi eram o tara fara probleme! Si era la mintea gainii ca Putin are puterea. Ce a sperat Zelenski prin sfidarea lui Putin?! ......Dar mai conteaza ce a sperat?! Conteaza ce a obtinut! Iar acum ca este incoltit, iata, unora le vin idei "interesante" ca tot exista experienta Cernobîl-ului!....

Vazand acum incidentul asta pe stiri, care sunt toate 100% ucrainiene si de razboi (= minciuna crunta! Ca asa e la razboi!) + toti care dirijeaza din umbra opinia publica occidentala, mi-am dat seama ca pericolele care ne pandesc pot fi mai diversificate decat ne putem imagina.

Propaganda ne face sa fim 100% siguri ca disperatul e Putin. Dar daca adevarul e altul, poate fix pe dos?! Nu putem sti cu adevarat ce se intampla acolo. Ca nu avem de unde si ar fi si cotra firii sa avem de unde! Toate stirile sunt propaganda, "- Bagati baieti gaz pe foc, sa fie palalaia cat mai mare, sa-l secam pe Putin ca poate il belesc ai lui!" Cam asta e firul narativ. Insa avem noi de unde sa stim care sunt resursele si ce se intampla acolo si in Rusia?!?! NU! Doar ne putem imagina ceea ce ne dorim (si ce ni se baga pe stiri). Insa logica rece ne poate trezi ca o galeata cu apa rece primita in cap. Conform logicii reci, fara sentimente, care sunt sansele sa se retraga Putin de acolo in conditiile in care s-au intamplat toate cum s-au intamplat!?!? Pai zero sanse sa faca rusii cale intoarsa de buna voie. Si atunci, tot logica ne spune ca poate scopul este sa-i uzeze cat mai mult pe rusi. Deci sa fie alimentati cei care lupta acolo sa-i toace pe rusi. OK! Este si asta o tactica de razboi! Dar acolo mor ucrainieni, nu occidentalii care alimenteaza si vor sa alimenteze. In conditiile astea nu e o mare ipocrizie sa plangi de mila poporului ucrainian care fuge speriat cand tu de fapt alimentezi razboiul ala?! E si asta e metoda, arunci combustibil in incendiul unei case si in acelasi timp esti cu lacrimi in ochi de mila locatarilor care fug de acolo, adica aia care mai apuca sa fuga!

Cine le duce grija cu adevarat?! NIMENI! Vestul care alimenteaza si vrea sa dureze cat mai mult uzura rusilor? Rusii? (astia nu duc grija nici soldatilor lor care mor acolo). Zelenski si grupul lui care stie ca pacea o sa le aduca sfarsitul, cel putin politic daca nu si fizic ?!
Cine tine cu amaratii aia care fug?!?! NIMENI!
De aceea imi e scarba tot ce vad pe ecrane si stiri!

Eu unul il consider pe acest Zelenski cel mai prost lider pe care Europa l-a vazut de la www2 pana azi!
Rezultatul il vedem pe stiri.
Si da, stiu, lupta popoarelor pentru libertate! Care inseamna automat NATO! Si UE! :lol: OK! Stoparea dictaturii! OK! Hai sa stopam Rusia si China, hai sa le resetam, sa le facem democratii occidentale dragi bubuli cu capetele incinse de povesti! "Sa le disparem" din REALITATE, apasam butonul CANCEL din "aplicatie"! Totul este un film de la Hollywood sau un joc pe calculator!

Uitati aici singura stire buna de zilele astea! Si in acelasi timp, uitati ce inseamna politica! (adica cinism rece - si e bine sa fie asa! Ca sa avem sansa sa mai existam si maine!):
SUA au stabilit o nouă linie telefonică militară directă cu Rusia. „E critic să se ţină cont de riscul unor erori de calcul”
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... calcul.htm

Nu multi (din pacate) isi dau seama in ce pericol se afla lumea si cat era de ridicat pana ieri! Este bine ca au instalat linie de comunicare! E un pas inainte!
Cum vom fi afectați de războiul din Ucraina. Creșterile de prețuri se vor simți pe tot lanțul, până la populație (raport agenție de rating)
https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... rating.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply