DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Mesajul care l-am sters ieri are legatura stricta cu faptul ca dupa ceva vreme, mie nu mi-a placut ''ambalajul'' in care l-am debitat, nu altei persoane.
Toate tarile ''marii'', sunt mari ''pentru ca'' toata avutia lor si imaginea lor in lume (super coafata si fardata constant in servicile de dezinformare numite ''mass-media'') are la baza jaful ca la drumul mare a celor mai sarmani din tarile bogate in resurse, de-a lungul a mai multor secole. Nu traim in epoca informatiei, traim in epoca celor mai mari confuzii. Ghici cui ii place sa pescuiasca in ape tulburi?
Cand vrei sa nu se mai stie sigur ceva, nu mai ascunde nimic, lasa sa fie catralioane de informatii pe secunda disponibile, asa se asigura ''confidentialitatea'' stirilor ''sensibile''.Cine este confuz va fi si mai confuz, cine este limpede la minte va avea mintea si mai ascutita.
Pe lumea asta lupii sunt paznici la oi, nu ciobanii. Orisicum, orice stare a lucrurilor este provizorie chiar daca dureaza secole sau decenii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Iohannis, pledoarie pentru alegeri: „Democrația nu poate fi pusă în paranteză, trebuie garantată prin alegeri libere. Ce exemplu mai bun decât SUA?
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-24 ... at-sua.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Vreau si eu sa votez prin corespondenta si vreau spitale ca in USA!

Iohannis ne ia de prosti. Dar am sentimentul ca nu se inseala.....

Imi aduc aminte de un moment istoric:
"Dacă n-au pâine, să mănânce cozonaci!" zice Maria Antoaneta a Franţei
https://adevarul.ro/locale/hunedoara/da ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

In spitalele din Romania nu mai sunt locuri si daca ajungi la ora asta ai sanse mari sa fi omorat.

Deci, cum spunea, sa luam exemplul de la USA:
Peste 100 de milioane de persoane au votat viitorul președinte al Statelor Unite până în ziua alegerilor, conform unei analize efectuate de Universitatea din Florida.

Astfel, analiștii politici estimează una dintre cele mai mari prezențe la vot din istoria modernă a Statelor Unite, relatează Reuters.

Americanii au votat atât prin corespondență, cât și în cadrul alegerilor în avans organizate în ultimele zile în fiecare stat.

Cetățenii din SUA au trei metode posibile pentru a-și oferi votul: prin poștă, prin vot în avans (care are loc cu câteva zile sau săptămâni înainte de ziua alegerilor), sau prin prezența la urne în ziua votului.
https://stirileprotv.ro/stiri/alegeri-s ... avans.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Misto postarea din subsol:
limitarea circulației pe timpul nopții (Joi, 5 noiembrie 2020, 17:57)
poxim [utilizator]

echivalează cu limitarea vizitării gropilor de gunoi în zilele caniculare de vară, limitarea schiatului în piețele din marile centre urbane, limitarea deplasării pe capotele autoturismelor sau limitarea cățărării scroafelor în copaci.
Pe câte voturi mizați în 6 decembrie pentru aceste restricții eficiente?
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... -19-00.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Sa ai succes in viata asta inseamna sa-ti ratezi propia viata interioara. Am privit cu dezgust orice emancipare a vietii mele sociale, orice propunere din categoria o sa-ti fie ''mai bine''. Eu nu sunt, nu am fost o maimuta care sta cuminte in colivie ca un papagal. Sunt fiinta umana, sunt capabil sa fiu singur si indiferent cat voi trai, traiesc perpendicular pe sol, niciodata in alta pozitie. :!:
Arta de a muri, recomand (este o carte nu imbecilisme debitate de mass media )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Donald Trump nu recunoaște victoria lui Joe Biden în cursa pentru Casa Albă, așa cum indică proiecțiile mass media americane, și afirmă că „aceste alegeri sunt departe de a se fi terminat”!.
penibil pana la capat acest bufon care a intors lumea pe dos 4 ani! Aceeasi atitudine cu Tzoapa Otravita de la Primaria Bucurestiului. Vad ca lumea vorbeste ca o sa-l scoata cu forta din Casa Alba. Pun pariu ca va pleca linistit insa pana atunci (si mai e ceva vreme pana pe 20 ianuarie 2021 !) bufonul va juca pe nervii oamenilor si va face circ. Nu stim si ce alte chestii se pot intampla?! Pana atunci ar trebuie pazit Biden foarte bine deoarece prietenii Oranjutanului sunt tipii aia care dorm cu pusca sub perna.
Biden și Harris, felicitați de liderii lumii: Berlinul vrea un nou început în relația transatlantică (Maas)
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... aborez.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Deja marile puteri (aia care conteaza) l-au felicitat. Lipseste doar China care e prudenta si calculata.
Evident, va fi tacere de la Moscova si Ankara. Prietenul Kim plange in bucarul lui unde se ascunde de covid si mananca friptura de unchi general fragezit de caini (dupa care nomenklatura din jurul lui va manca si cainii).

Parca in lume e ca dupa furtuna.
Intr-o buna zi o sa oboseasca si covidul.
Cine se bucură, în Europa, de victoria lui Joe Biden la Casa Albă şi cine sunt cei deloc încântaţi
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

momolo wrote:.... penibil pana la capat acest bufon care a intors lumea pe dos 4 ani!
Penibil sau nu, este meritul lui ca anumite conflicte in lumea asta nu au mai luat amploare. Pentru noi este usor sa auzim/citim despre razboaie in diverse zone ale lumii cata vreme nu suntem in bataia pustii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav wrote:Penibil sau nu, este meritul lui ca anumite conflicte in lumea asta nu au mai luat amploare. Pentru noi este usor sa auzim/citim despre razboaie in diverse zone ale lumii cata vreme nu suntem in bataia pustii.
fiecare putem avea propria opinie. Tu pari sa fi din aceia cu Oculta care croseteaza, care face si drege si pune la cale, etc; fix adeptii oranjutanului sunt convinsi de Oculta, tipul e un fel de Vadim Tudor in varianta americaneasca. OK, esti liber sa crezi ce vrei (inclusiv in Oculta - eu fiind spalat pe creiere de mass-media neo-marxista nu cred in Oculta, ba ma si dezgusta ideea asta pe care o consider naiva, puerila). Insa din cate te vad ca te zbati in directia filozofiei, deci pari un tip care incearca sa treaca dincolo de banalitatea existentei animaliace la om, ar trebui sa te gandesti cum isi atrage aderenta maselor fiecare lider politic si de orice natura? Adica sa te uiti prin ce metode fiecare lider (de orice natura) isi cucereste adeziunea unei parti din (oricare) populatie ? Daca ai medita la problema asta ai observa ca acest Oranjutan si-a atras aderenti prin promovarea dezbinarii, urii, dispretului, fricii si ceea ce ma dezgusta cel mai mult la personaj este incultura, grobianismul, grosolania care toate vin la pachet cu fudulia "de a fi asa", adica fix atributului ignorantului perfect, a prostului care nu stie ca e prost dar e si fudul pe deasupra! Cand acum ceva ani pe la inceput am citit in presa fapte, nu speculatii, adica motivele pentru care cam toti cei din jurul lui cu care a plecat la drum l-au abandonat, m-am ingrozit pe mana cui incape lumea! M-am ingrozit cand am citit ca omul refuza sa citeasca rapoartele (informarile) inainte de orice intalnire pe motiv ca nu are rabdare, ca "stie el mai bine" (si nu are incredere in departamentele de stat care-si servesc rapoartele pe motiv ca sunt "infestate" cu democrati). Laudatorii/admiratorii lui justificau asta prin termenul, "e un om care actioneaza din instinct". Pai era mai simplu sa punem in fruntea lumii un orb si surd in acelasi timp dar cu un mareee instinct! L-au parasit oamenii cei mai apropiati lui din echipa cu care a plecat la inceput! Au fost exasperati! Laudatorii/admiratorii (dragostea e oarba) au vazut ceva bun si interesant, "omul e deosebit", adica "iese in evidenta", e cool, e altfel! Insa nici un conducator mare si bun nu trebuie sa le stie pe toate! Cel mai bun conducator trebuie sa stie un singur lucru, pe cine sa intrebe! Ori unul care nu intreaba pe nimeni deoarece, citez, "are instinct" (si le stie pe toate) este practic cel mai prost conducator. E ala care isi duce poporul in prapastie voios si in cantec de fanfara. Acum teoria laudatorilor/admiratorilor lui este ca, "a adus pacea lumii" . Insa o gandire ceva mai profunda (dincolo de banalitate) stie o vorba de acum 2000 de ani, " Dacă vrei pace, pregătește-te pentru război !" (Publius Flavius ​​Vegetius Renatus = niste unii de le ziceau romani si care au cladit o civilizatie care era ca lumina soarelui in bezna unei lumi mizerabile care se tara in noroi. Civilizatie care sta la baza a tot ce exista azi). Asa ca este evident ce a facut Oranjutanul 4 ani, a amanat conflicte si razboaie si din cauza asta vor creste si mai mari, si mai rele, si mai distructive! El a promovat politica aia de izolare care apare din cand in cand in USA (si a fost mereu in istorie, de exemplu la inceputul ww2). Insa paradoxul este ca tocmai inversul politicii lui a facut in istorie "America great". Daca nu ar fi impins democratul Franklin Delano Roosevelt USA in ww2, America nu ar mai fi fost great dupa 1945! Iata cum o politica aparent pro-razboi poate salva in realitate lumea! Culmea, atunci a salvat intreaga lume! Si ajung din nou la vorba lui Publius Flavius ​​Vegetius Renatus. Pentru ca a fi CONDUCATOR (si nu un oranjutan circar care face permanent show de comedie pe nervii umanitatii) presupune sa treci dincolo de aparente!
Intelege doar cine are un minim grad de profunzime. Restul vor pune botul la cantece frumoase! Ca alea pe care le cantau nazistii in patria lor superba inainte de ww2. Multi au pus atunci botul si s-au vazut urmarile.
Deci, acum dupa plecarea Oranjutanului lumea ramane cu o seama de golani si banditi care au prins curaj si aripi in ultimii 4 ani si va fi si mai greu de pus cu botul pe labele lor scarboase. Pentru ca daca lasi lumea "de capul ei" poate fi o idee superba, mareata, dreptatea absoluta, numai ca e ca si cum ai lasa copiii sa se joace liberi si nesupravegheati in debaraua cu armamanet. Deoarece pe planeta avem multe probleme si una din cele mai mari este existenta unor arsenale deosebit de distrugatoare care ne pot pune "The End" oricand si chiar destul de repede! Cei care cred in pacile negociate de acest bufon in 4 ani de ratacire, se inseala amarnic. Sunt precum parintii care isi lasa copiii sa se joace liberi si nesupravegheati in debaraua cu armament pentru ca ei cred in capacitatea copiilor de a intelege pericolul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Cred ca lumea asta este cumva ca o ceapa. Adica are multe straturi (de influienta). Motivul pentru care nu ignor anumite informatii care par si chiar sunt indigeste este ca nu am nici o garantie, din pozitia mea de om obisnuit, ca nu ar fi intr-o mare proportie asa :!: . Efectiv nu am cum sa stiu, nu am intrumente de control direct asupra felului in care apar anumite informatii si motivul pentru care apar. Spre deosebire de alti am o rezistenta mai mare vis a vis de anxietatea existentiala cauzata de stirile inconfortabile, datorita atitudinii in primul rand. Stim din experienta, memorie, cat de tare se pot contrazice chiar informatiile oficiale; nici cele din zona ''gri'' nu stau mai bine de aceea imi asum o anumita forma de solitudine si nu sar complet in barca nimanui. Sunt lucruri pe care nu le vom sti niciodata sigur, asta este ceva cert.
Referitor la Trump, evident ca stiu ca nu are stofa de om fin, este imatur, egocentrist, pripit, stupid mai ales in pozitia lui, asta ca si aspecte negative. Daca ar fi fost un om anonim nu i-ar fi pasat nimanui decat celor apropiatii, dar nimeni nu este lipsit complet de calitatii. Sunt prea multe conflicte, poluare, confuzie pe lumea asta incat sa accept cu inima usoara ca alte conflicte vor repara ce nu au putut conflictele anterioare. Sunt de acord cu atitudinea ''daca vrei pace pregateste-te de razboi'', dar niciodata nu stie nimeni cu exactitate absoluta care este ''the point of no return'' pe lumea asta.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Adaptabilitatea/elasticitatea etica a oamenilor (in general) ma scoate din sarite. De ce incearca mereu sa profite cineva, de ce se baga multi ca boul cu coarnele in perete, de fapt? Cand cineva se ''descurca'', altcineva pierde si nu ma refer la jucarii de talcioc, obiecte ieftine (multi descurcaretii, cred ca daca se mai duc la biserica se spala ca rufele in ultimul model de ''Miele'' si raman apoi albi ca neaua). Ma refer la chestiile serioase care pot nenoroci un om sarman si nestiutor.
De ce nu mai exista conceptul la modul activ de ''om cu coloana vertebrala''? Motivul pentru care am scris deunazi ca nu vreau sa reusesc in lumea asta are legatura cu faptul ca detest ideea de ''totul este o afacere''. In ochii mei asa, asa ceva este esecul suprem la care se poate preta un om. Este prea stupid sa iti doresti sa vrei sa reusesti in viata cu orice pret. Unde este omenia, cei 7 ani de acasa? Cum poate crede cineva ca minciuna, manipularea nu il va atinge napraznic pe cel care daca este sa o foloseasca, va ramane imun la ce a scuipat pe altii ''in vant'', pe motivul ca si altii fac asta... Nu astept raspunsuri, astept intrebarii bine puse care, poate pot ajuta. Daca e sa fie, daca nu, sanatosi sa ramanem, cum suntem acum.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

A fost demis generalul Milea!
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Invitarea lui Draknea la inaugurare i-a purtat ghinion! Americanii trebuie sa pregateasca sulul de hartie igienica pentru 20 ianuarie 2021.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... ua-1398770" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Explozie de bucurie pe pieţele bursiere, după ce germanii au anunţat că sunt aproape de găsirea unui vaccin pentru COVID-19. Bursa de la Madrid creşte cu 8,2%, Bursa de la Paris cu 7,9%, plus 6% la Frakfurt. Bursa de la Bucureşti,avans de 2,8%. UPDATE: Euforie şi pe piaţa din SUA. Indicele Dow a urcat cu 4,43%, iar S&P 500 cu 3,25%

Bursele europene majore au deschis în teritoriu pozitiv şedinţa de tranzacţionare de luni, prima după ce a fost anunţată victoria lui Joe Biden pentru preşedinţia SUA, aprecierile extinzându-se în urma anunţului potrivit căruia vaccinul dezvoltat de Pfizer şi BioNTech ar avea o eficienţă de peste 90%, potrivit datelor agregate de ZF.
https://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale ... e-19738437" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Este un timp prea scurt sa gasesti antidot la un ''virus'' (o entitate nici moarta, nici vie...)
Pe langa creatina care o iau de ceva vreme, care ma face sa-mi fie frica ca poate beau prea multa cafea, dubiile mele reale sunt de legate de vitamina D (le iau ultra prudent, cateva picaturi la cateva zile ca am inteles ca daca abuzezi de ea ''mecanic'', nu o va mai sintetiza bine corpul si apoi degeaba te vede soarele :roll: ).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Parerea mea este ca vitaminele care se inghit in pastile, zemuri, etc ("suplimente alimentare") nu sunt eficiente si probabil in viitor se va descoperi ca sunt si daunatoare.
Vitamina D din ce stiu eu este sintetizata de organismul uman de la lumina soarelui, deci trebuie sa te vada soarele sa ai vitamina D in corp.
Probabil inghitirea de asemenea "suplimente alimentare" dauneaza si indirect deoarece (posibil) organismul nu mai cere aceeasi alimentatie si tinde sa devina mai satul, in consecinta ar putea sa apara un fenomen de alimentatie deficitara datorata acestor suplimente. Nimic nu poate inlocui mancarea!
Eu cred ca cea mai buna sursa de vitamine e alimentatia. Acolo e cheia unui sistem imunitar sanatos. Usor de zis, greu de facut in conditiile unei vieti moderne la oras! Nici nu avem mancare curata (tot ce cumparam e plin de pesticide si otravuri) si nici nu avem timp sa gatim mancarea si ciorba asa cum erau pe vremuri. Astea necesita mult timp! Ori omul muncii pleaca dimineata si vine noaptea. Si in timpul asta baga in el orice mizerie numai sa-i umfle matzul de foame.
Peste toate suprema problema este stresul. Asta poate sa puna sistemul imunitar la pamant.
Peste toate astea se aduna si lipsa de somn pentru ca toti suntem dependenti de tot soiul de activitati legate de calculator, tv, internet, filme, etc, le stim.
E un cumul de factori la care chestia cu ingurgitarea de "suplimente alimentare" este vax albina adica frectia la piciorul de lemn.

Asa ca apare intrebarea, ce e de facut?!
Pai.... ce putem! Probabil mancare ceva mai buna si sanatoasa, daca e scump, macar putin si bun decat mult si prost. Poate ar trebui sa ne enervam mai putin. Poate ar trebui sa dormim mai pe saturate. Poate ar trebui sa fim ceva mai nesimtiti si mai lenti. Si sa cautam cat mai mult lumina soarelui.

Pe mine ma fascineaza un aspect - de ce oameni care au trait in tineretea lor razboiul (ww2) cu toate mizeriile, lipsurile, stresul, saracia, deceniile care au urmat, totusi au atins varste respectabile de peste 90 de ani?!?! Ma gandesc, o perioada din aia de ani si ani de mizerie crunta si stres imens (fiecare zi putea fi ultima zi!), molime, foamete, etc, astea ar trebui sa paradeasca definitiv un organism uman, adica sa-l lase schilod pe viata din punct de vedere al sanatatii si rezistentei! Indivizi care au trecut prin asa ceva, unii prin lagare de exterminare la nazisti si la rusi, totusi au trait foarte mult si evident sanatosi din moment ce au apucat varste foarte mari! Alti indivizi au trait bine, caldut si moale, nu au trecut prin chestii grele si totusi s-au prapadit tineri de diverse boli. In general aia grasi se duc repede. Ceva ma face sa cred ca imbuibarea este una din primele cauze ale unei vieti scurtate vremelnic. Probabil un om prea bine indopat si prea bine trait se rablageste mai repede. La o privire cuprinzatoare e tare greu de definit ce inseamna o viata sanatoasa. Dar mai usor de definit ce inseamna una nesanatoasa. Cert este ca ce mi se pare mie, oamenii cand au multa mancare si se imbuiba zdravan, se prapadesc mai repede. Si totul pleaca de la cap, de la "procesor". Lucrurile sunt legate toate intre ele, sisteme de variabile de variabile. Probabil o viata imbuibata da anumite probleme si la "procesor" dupa care asta genereaza probleme si in alte parti. Poate ca cei care au trait ww2, lagarele, comunismul, etc, si au scapat dupa care au murit la peste 90 de ani, au gandit mai curat, au fost mai senini la minte (la "procesor") si din cauza asta le-a mers mai bine organismul chit ca au mancat mamaliga din matura cu marmelada stricata. Deci poate modul de gandire conteaza cel mai mult.
Mie imi pare ca omul e animalul pe Pamant care poate manca orice, intrecand toate animalele in chestia asta. Unii mananca niste mizerii oribile si raman sanatosi si traiesc mult. Altii mananca fineturi si bunatati si se prapadesc tineri de diverse boli. Cateodata imi pare ca totusi nu mancarea e cheia si ceva mereu ma duce spre "procesor" si "sistemul de operare" (modul de gandire).

Asa ca inainte de suplimentele alimentare eu cred ca cel mai important ar fi echilibrul vietii. O data atins un grad bun de echilibru suplimentele alimentare devin o gluma proasta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Asta e plecata cu capul, trebuie dusa la psihiatrie. Tot se spune despre invatamantul romanesc ca a decazut enorm in cei 30 de ani mai ales pentru ca a fost subfinantat. Ma tem ca oricati bani ar pompa statul intr-un invatamant cu asemenea profesori efectul e ca si la sistemul sanitar, adica nu se va schimba nimic. Pentru ca omul este cel mai important. Si din pacate toate sistemele sunt pline cu asemenea lighioane umane. Un asemenea specimen intr-o tara civilizata ar vorbi singura in curtea balamucului. Dupa o asemenea faza asta trebuie de urgenta eliminata din invatamant! Pun pariu ca nu va pati nimic si va continua!
Profesoară de la Universitatea de Medicină şi Farmacie din Capitală, înregistrată în timp ce îşi umileşte studenţii VIDEO
https://adevarul.ro/educatie/universita ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

momolo wrote:Vitamina D din ce stiu eu este sintetizata de organismul uman de la lumina soarelui, deci trebuie sa te vada soarele sa ai vitamina D in corp.
Asa stiu si eu. Oricum, apelez foarte rar la genul asta de suplimente, gen vitamine la cutie. Referitor la hrana, place sa mananc doar mancare gatita acasa; nu tot timpul este posibil dar evit restaurante gen ''McDonald's'', nu conteaza daca mi foame, ma abtin. Nu percep ca fiind mancare cu ce se lauda ei in reclame deci imi este imposibil sa imi fie pofta de ''chiftele'' lor sau ce mai fac ei pe acolo. Intamplator sau nu, amatorii de mancare ''rapida'', cum sunt unii americanii (de fapt multii in ziua de azi din lumea asta atinsa de ''binefacerile'' moderne) ultra obezii, deci nu doar masivi de la natura, imi evoca prin dimensiuni dinozaurii care au trait acum 60 de milioane de anii. Detaliile astea ma fac sa fiu prudent cu ce ma hranesc.
momolo wrote:Pe mine ma fascineaza un aspect - de ce oameni care au trait in tineretea lor razboiul (ww2) cu toate mizeriile, lipsurile, stresul, saracia, deceniile care au urmat, totusi au atins varste respectabile de peste 90 de ani?!?!
Poate aveau o speranta mult mai puternica ca vor trai intr-o lume mai buna, ca si atitudine mentala si educatie, multi erau credinciosi, aspect care ii facea sa indure altfel greutatile vietii, nefiind bulversatii de mii de informatii contradictorii despre lumea asta cum suntem acum; erau mai simpli dar si mai caliti.

Post Reply