DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

România a pierdut un tezaur fabulos prin votul Parlamentului. Fundaţia Gojdu, creată de un filantrop, irosită de politicieni
https://stirileprotv.ro/romania-te-iube ... cieni.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Femeia care a provocat accidentul din Capitală a susținut că nu conduce în mod uzual și că se urcase la volan în locul soțului băut / Ea mai spune că a încurcat pedalele - surse
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... -surse.htm

Vad ca e o mare dezbatere pe subiectul, cum poti incurca pedalele la o automata. Eu cred ca nu ai cum sa le incurci deoarece sunt in acelasi loc, doar lipseste ambreajul. M-am suit si eu pe o automata acum cativa ani. Am "incurcat" din reflex ambreajul cu frana, adica imi pleca piciorul stang pe frana si imi lasam dintii pe parbriz. Pana la urma mi-am pus piciorul stang sub mine sa nu mai plece singur dupa care am reusit sa nu mai franez brusc. Dar nu aveam cum sa incurc frana cu acceleratia deoarece sunt in acelasi loc. Dar unii aduc argumente ca cica se poate deoarece pedalele sunt foarte apropiate si aia de frana e foarte mare. Cert este ca exista mai multe variante posibile:
- femeia este "cineva" (saur barba-su, pasagerul adica) si s-a ponit mecanismul de protectie tip PCR ca si in cazul MULTOR altor accidente cand feudalul calca mujicul ghinionist.
- femeia nu conducea deloc de amar de ani si este antitalent. Exista persoane care au frica sa conduca, unii au si carnet. Daca totusi a incurcat pedalele asa cum spune, la o automata e periculos pentru ca zboara din loc. La una manuala poti sa le incurci ca nu e foarte periculos daca ai macar putina distanta (si distanta a fost). Insa daca nu conducea de multa vreme de ce totusi nu mergea foarte incet!? Reactia fireasca a unei persoane normale la cap este sa conduca foarte incet daca nu a mai condus de multa vreme si se simte nesigura. Deci apare intrebarea, ce cauta cu viteza pe strazile alea?!?! Cheia anchetei este sa afle daca pana a ajuns in acea intersectie avea sau nu viteza mare. Daca mergea incet pana in punctul ala se poate explica logic ca a incurcat pedalele. La o automata e periculos.
- poate era drogata. Astia sunt aberanti cand li se duce mintea.
- poate nici nu conducea de mult si poate nu era nici atenta, poate era intr-o discutie cu sotul sau la telefon. Lipsa de atentie poate conduce si la incurcarea pedalelor mai ales ca la Mertzul asta sunt apropiate si aia de frana e mare, deci e ca o mare pedala rupta in doua si daca nu ai calcaiul pus unde trebuie (chestie de reflex, daca il ai!) atunci poate a incurcat pedalele.

De remarcat ca la o asemenea intersectie in T ar trebui pus un bumper neaparat! Mai ales din directia de unde veneau! Poate e noapte, nu se vede bine, orice aiurit poate sa intre direct in gardul si stalpul din fata.

Deci macar sigur stim ca o parte din vina o poarta cei care administreaza drumurile si au in sarcina sa puna semne de circulatie. Nu cred ca ar trebui sa existe nici o intersectie de acest tip (T) fara bumper, semne de incetinire, cedare si semnalizare puternica.

Din video se vede ca acei tineri si copii stateau la locul nepotrivit. Din ce vad in video cele doua fete stateau pe jos, pe bordura. Nu au avut nici o sansa. Mai erau doua fetite mici pe trotuar insa cred ca ele au scapat. Din ce vad in video deduc, cele doua fete au fost facute praf, grav de tot. De unde si reactia tanarului care a inceput sa traga pumni in geamul lateral dreapta pana l-a spart, dupa care l-a scos pe pasager si i-a carat multi pumni in mutra. Pe oamenii astia care i-au batut pe criminala si pasager nu i-as condamna, i-as trece la pierdere momentana de autocontrol din cauza socului urias. Cele doua fete probabil au fost efectiv strivite deoarece stateau jos pe bordura. Este socant si poti sa-ti pierzi stapanirea de sine.

Daca ma gandesc bine cred ca sigur venea cu viteza. Chiar daca incurci pedalele nu e atata loc sa accelerezi masina in halul asta in asa spatiu mic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Primarul Sectorului 2, despre locul accidentului unde au murit două fete: „Din 2018 este solicitarea pentru un limitator de viteză acolo. A fost avizat în 2019 și nici până azi nu a fost montat”
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... ctor-2.htm

Birocratie de tip feudal intr-un stat neo-feudal, armate de frecatori de hartie bine platiti cu sporuri de porc, praf, antena si mai ales spor de calculator se misca precum ochiul mortului, trec luni de zile pana ei plimba hartia cu stampile. Bucurestiul e un oras in paragina de zeci si zeci de ani. Zac semafoare sau stalpi cu becurile arse cu lunile, chiar anii, treceri de pietoni cu marcajul sters sunt asa luni sau ani, gropi teribile le poti marca pe harta la cat de vechi sunt, tot soiul de anomalii si mizerii, aspectul este sub lumea a treia. Toata harababura este cauzata de acest sistem feudal de plimbat hartiile, comitzii si comitete de frecat menta si multa, foarte multa gargara politica cu ochiii pe "imagine" la fiecare 4 ani.

Orice ar spune lumea, bumperele macar ar fi atras atentia la copiii aia care stateau acolo. Se vede in video ca i-a luat in plin ca o torpila, nici nu au observat ce i-a lovit.

Daca tragea un centimetru dreapta de volan ar fi fost mai multe victime. Cele doua fetite din care cea mica pe trotineta au scapat ca prin minune, masina le-a sters! Cele doua victime au fost luate sub masina si facute praf pentru ca stateau pe bordura.

Sper ca tiganii din cartier sa o prinda pe aia si sa-i ia gatul! Trebuaiu sa o spanzure acolo pana veneau "organele" (care au venit intr-o juma' de ora). Dupa 5 ani de proces o sa-i dea cu suspendare. Trebuie o data si o data facuta dreptate ca in evul mediu, prea au prins curaj toti smintitii la volan!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Dupa pompierii care nu au scara si nici perna a venit randul militienilor!
Un film cu prosti. Unicul hotarat care stia ce vrea e mosul cutitar.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... -14-00.htm
Negociatorul a fost chemat de urgență, acesta fiind liber. Celălalt era în concediu medical. La nivelul IPJ Bacău sunt 2 ofițeri specializați (negociatori)
si la nivelul tarii sunt 4 perne. Si cateva scari defecte.
Cand o sa ne atace rusii, ala cu cheia de la rachete va fi plecat la gratar cu bateria de la telefon descarcata, celalalt de rezerva va fi in concediu medical si restul vor fi ocupati sa-si numere pensiile speciale si sporurile de porc.
Inițial, adjunctul șefului Poliției Onești a încercat rezolvarea pe cale amiabilă, încercând să facă rost despre decizia instanței pe care agresorul o cerea
in statul feudal birocratic dureaza enorm pana se gaseste un document (cu stampila)!

Ideea e simpla, acea hartie ar fi salvat 2 (de fapt 3) vieti!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Udrea, prima reacţie după condamnare: Am sperat că voi avea parte de o judecată corectă. O blestem pe judecătoare să simtă copiii ei ce simt ai mei
https://adevarul.ro/news/eveniment/udre ... index.html

Asta e tiganca vopsita, nu e blonda, e bruneta natural.
Daca prinzi tiganca ca fuge cu geanta plina cu bani in brate, se jura si te minte ca nu are bani in geanta chiar daca ii vezi cu ochii tai.

Cred ca Romania are un fel de blestem cu tigancile pe nume Leana. Si conducatorii o belesc la urma din cauza unei tiganci pe nume Leana.

Cred ca in curand o sterge iarasi. Pana la apel mai dureaza minim 1 an.
Cine este judecatoarea care le-a condamnat pe Elena Udrea si Ioana Basescu in dosarul finantarii ilegale a campaniei electorale
https://ziare.com/stiri/justitie/cine-e ... cu-1665106

Nu o vad bine blestemata de o tiganca.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Hai sa vorbim despre regimul mafiot al lui Putin si cum reprima el manifestatiile pentru Navalnîi !
Decizie definitivă a instanței: Dosarul 10 august rămâne clasat
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... clasat.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Inteleg ca i-au adus astuia documentul "la timp" asa cum au adus scara la Constanta pentru femeia aruncata de la balcon.
Analiza experţilor: dubla crimă de la Oneşti putea fi prevenită. Poliţiştii, simpli spectatori la o luare de ostatici
https://adevarul.ro/news/eveniment/anal ... index.html

L-au avut mult timp la vedere in balcon, un lunetist incepator il lua instant. Daca erau politisti si nu militieni-cocalari-dorei stiau instant ca individul are dosar greu si stiau si de inregistrarea pe net din 2018, deci aveau baza si motivatia sa traga cu luneta, si nici nu aveau mare distanta, bonus vizibilitate excelenta, il luau ca pe gaini. Papagalul ala care coordona nu a cerut ancheta instant sa stie cu ce personaj se confrunta?!?! Asta era pentru secunda 1 din film, sa ceara informatii despre personaj! Iata o intrebare pentru ancheta!

Din pacate la ora asta doi oameni nevinovati nu mai sunt si niste familii au inmormantare si un soc imens deoarece oamenii astia au plecat azi dimineata sanatosi la munca, nu una periculoasa!

Daca ar trebui sa dea afara pe toti militienii-dorei si impostori ramane Militia fara personal! Dar pe oamenii astia nu-i mai invie nimeni. Trebuie ca moartea lor sa fie de un folos si nu fara rost, de acum incolo orice infractor care ia ostateci sa fie impuscat imediat cum tehnic si sigur este posibil! La americani asta era lichidat in cateva secunde dupa ce aparea la balcon. Iar asta a stat cu orele! Il luai si fara luneta cu o pusca obisnuita!

Dar in toata ecuatia e de vina si birocratia asta criminala (iata, dovada ca e criminala chiar pe bune!). Toti se caca pe ei sa nu faca nimic fara hartie! Toti asteapta hartia acoperitoare! Intreg sistemul asta birocratic ucigas penalizeaza initiativa si inovatia, e ca o foarfeca care taie aripile la fluture dupa care ii porunceste sa zboare! Va dati seama ca nici un militian de acolo nu a avut curajul sa ia decizia sa-l impuste pentru ca masina de tocat birocratica l-ar fi facut chiftele dupa aia, daca nu era blindat cu hartii si stampile! Care dureazaaaa si dureazaaaa! E complicat sa te acoperi de hartii in timp util intr-o asemenea actiune. Si dupa ce ar fi fost impuscat individul ar fi sarit si opinia publica pe ei (asmutita de presa asta "profesionista" asa cum sunt toti "profesionisti" in tara asta, ca au omorat un biet mosneag lasat fara casa!).

Deci macar acest caz platit cu doua vieti nevinovate sa fie baza ca de acum incolo orice luare de ostatici sa fie rezolvata imediat cu impuscarea in clipa cand tehnic e posibila. Sa nu conteze nici daca ii tine amenintati cu briceagul, cel care ia ostatici sa fie impuscat instant conform regulament nou si simplu!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan, susține că, după decizia judecătorilor în Dosarul 10 august, a avut ”imaginea unei ţări abandonate, unde Justiţia umblă cu capul spart”. Liberalul afirmă că situaţia va fi tranşată la CEDO.
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-24 ... e-cedo.htm
EXCLUSIV.#AFACERILE LUI RAREŞ BOGDAN (VII) Firmele lui Rareş Bogdan, încă 209.900 de euro din fonduri publice. A luat bani şi de la Aeroportul din Cluj, condus de un inculpat pentru fapte de corupţie, de la CNADNR, de la Parcurile Industriale Tetarom din Cluj pentru care a prestat inclusiv servicii de hostess în restaurante, de la Compania de Apă Someş SA şi de la Centrul Agro Transilvania Cluj SA. Totalul contractelor din bani publici obţinuţi de firmele lui Bogdan se ridică la peste 1.722.500 de euro
https://sorinamatei.ro/exclusiv-afaceri ... -coruptie/

Simt enorm și văz monstruos!

Mare a fost Caragiale al nostru!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Exact la ora la care scriem aceste rânduri, o uriașă oportunitate de infrastructură feroviară trece pe sub nasul României cu o viteză mai mare decât au avut-o vreodată trenurile românești: e vorba de ruta feroviară de mare viteză ce va lega Uniunea Europeană de Orientul Mijlociu, via Istanbul.

Concurența e nemiloasă: Ungaria și Serbia au demarat deja un proiect de acest tip care să lege Budapesta de Belgrad. Finalizarea lui echivalează cu excluderea României de pe cel important flux de pasageri din regiune.

Pentru a nu pierde și această ocazie, guvernanții români trebuie să declare proiectul de importanță strategică și să ducă o ofensivă diplomatică pentru încheierea unui acord politic tripartit România-Bulgaria-Turcia pentru a-și adjudeca traseul conexiunii de mare viteză Europa de Vest-Istanbul-Orientul Mijlociu, atrage atenția Strategia privind dezvoltarea infrastructurii feroviare din România 2021 – 2025.

Cu o medie a vitezei trenurilor de pasageri sub 45 de kilometri pe oră, România ar putea avea într-un viitor mai îndepărtat două rețele de cale ferată de mare viteză (peste 250 km/h, pe anumite porțiuni, conform documentului elaborat în octombrie 2020.
https://cursdeguvernare.ro/se-lucreaza- ... -gara.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

O imagine a societatii romanesti:
Profesorul Radu Gologan, președintele Societății Române de Științe Matematice, s-a declarat „revoltat” de fraudele descoperite la prima etapă a Olimpiadei „Gazeta Matematica”, varianta experiment organizată exclusiv de Societate, fără implicarea Ministerului Educației, după ce toate olimpiadele au fost anulate din cauza pandemiei de coronavirus. Fostul coordonator al lotului de olimpic a vorbit despre cazul un părinte din București care contestă public corupția și a participat cu copilul său la protestul din 10 august, dar care i-a cerut meditatorului copilului său să îi rezolve exercițiile de la olimpiadă. Gologan a declarat pentru HotNews.ro că, în opinia lui, soluția este una drastică - trecerea acelui copil pe o listă neagră pentru toată viața în privinta concursurilor organizate de Societatea de matematică.
...
Gologan, pe Facebook, pe 3 martie: „Iată: un părinte, extrem de vehement în ceea ce privește corupția la nivel înalt în România, activist volubil și admirat de mine pentru asta, în a o demască prin proteste, inclusiv Piața Victoriei 10 august, unde a avut alături copilul, îi cere meditatorului, că în timpul testului, dat online de profesorul de școală, să îi trimită copilului rezolvările. M-a dărâmat psihic.”

„Am început singuri la Societatea de Matematică, organizarea Olimpiadei de Matematică online, încercând astfel să salvăm o tradiție românească de mai bine de 110 ani. Am descoperit uluiți, extrem de multe fraude, în special la clasele mici, susținute de părinți sau meditatori. Sunt și alte multe semnale de comportament fără etică din multe alte părți ale sistemului de învățământ, universitar și preuniversitar, cu implicarea nu numai a elevilor sau studenților. Este, de asemenea, observată o recrudescența a comportamentului neetic din centre școlare din țări în care acesta dispăruse. Cu riscul de a fi purtat prin tribunale, sau contestat în diverse feluri, cred că e momentul să încep a pune cărțile pe față: de câte ori, despre dascăli, părinți, elevi, sau decidenți ai educației, vor apărea elemente neetice relativ la apartenența la sistemul de învățământ românesc, va rog transmiteți-mi. Voi fi necruțător în a le face publice dacă dovezile sunt concudente. Aștept sprijin,” a continuat acesta tot astăzi, 3 martie.
https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-2 ... asuri-.htm
Studenții care au fraudat examenele de la Drept au fost exmatriculați. Rectorul Universității București, de acord cu propunerea
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ea-1461150

Romania e putrezita la radacina etic si moral. Nu e ceva nou, regimul fost "comunist" a agravat problema si dupa schimbare in cele 3 decenii s-a dezlantuit apocalipsa hotiei, imoralitatii, dezmatului absolut. Nu imi dau seama daca lipsa elitelor morale (ca exemplu) ar fi cauza principala sau ceva traditional probabil combinat si cu ceva genetic?! Sau toate. Cert este ca suntem ca natie de sute de ani cam aceeasi din punct de vedere (i)moral si (ne)etic si asa cum spune istoria, tradarea se impleteste cu acest neam care, interesant, este nascut chiar din tradare, daca socotim ca provenim din daci combinati cu romani. De aici rezulta si saracia si inapoierea specifica si constanta in toate secolele. Necinstea, hotia, imoralitatea, lipsa de constiinta, toate aduc numai paguba, inapoiere, mizerie. Se vede cu ochiul liber ca cele mai fericite si prospere natiuni pe glob sunt si cele mai putin corupte si cele mai respectuoase cu regulile si legile, cele mai corecte. Saracia vine de mana cu Coruptia. Cred ca sunt surori gemene. La noi coruptia se invata de mic, probabil e dizolvata chiar in laptele bebelusului si ambalata in, "lasa ca merge si asa!" si "asta e!"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Exact ce ma gandeam si eu!
Din păcate, la Oneşti s-a lăsat intervenţia la Bacău şi a ieşit foarte rău. Oamenii poate au fost bine intenţionaţi, dar nu au avut proceduri la îndemână. Au fost ca nişte muşchi care nu pot face nimic pentru că nu ştiu cum şi nici comenzi eficiente nu au primit. Practic, decizia a lipsit, au fost sincope mari în lanţul de comandă. Şi acum se va acoperi această problemă, prin pedepsirea supradimensionată a doi sau trei oameni, a negociatorului, a şefului de dispozitiv, dar atât. Nu vor fi în culpă şi cei care nu au luat decizii, cu toate că raportări, chiar şi neoficiale, pe cale ierarhică s-au făcut. S-au limitat la a da unele sfaturi, păreri sau indicaţii. Cei din acest lanţ de comandă se acoperă acum”, explică comisarul Cristian Ghica, şeful Poliţiei Centrul Vechi din Capitală, unul dintre poliţiştii care au reacţionat după intervenţia eşuată de la Oneşti. De ce trebuiau trimişi mascaţii de la Bucureşti Comisarul arată că eficienţi într-o criză de tip Oneşti pot fi numai mascaţii Inspectoratului General al Poliţiei Române. „Singurii care dispun de muniţie pentru puştile cu lunetă (armă folosită de obicei pentru neutralizarea celor care sechestrează persoane-n.red.) sunt cei de la Serviciul Independent de Acţiuni Speciale (SIAS) din Poliţia Română. Tot ei au şi antrenamentul de rigoare pentru astfel de cazuri. Cred eu că ei trebuiau să intervină într-un astfel de caz atât de complex, dar cei din comandă nu au luat o decizie în acest sens, cu toate că sunt convins că tot timpul ştiau care este situaţia, fiindcă raportările de jos în sus au tot curs. Dar decizia nu a venit, iar răspunderea va rămâne, probabil, pe şeful de dispozitiv, care nu avea nicio experienţă în astfel de cazuri, şi pe negociatorul care a fost bine intenţionat. A venit din timpul liber, dar cam atât a putut el să facă. Dacă o echipă SIAS era trimisă de la Bucureşti, ajungea într-o oră cu elicopterul la faţa locului şi, probabil, alt deznodământ aveam. Repet, au dotări necesare, o mai mare experienţă, antrenamentul de rigoare, negociatori pregătiţi după procedurile FBI şi aşa mai departe. Ar fi putut avea un rol crucial în rezolvarea crizei”, mai subliniază Cristian Ghica. Scula salvatoare de doar 2.500 de euro După criza din Oneşti, şi sindicatul poliţiştilor Europol a arătat cu degetul spre proasta dotare a agenţilor de la „Intervenţii”. „Am tot văzut critici pentru că poliţiştii au spart mult prea greu uşa apartamentului unde agresorul îşi omora ostaticii. Aşa este, a durat prea mult! Colegii au în «dotare» un morman de fier, denumit «berbec», pe care în majoritatea judeţelor şi l-au confecţionat singuri. În ţările cu apă caldă se folosesc dispozitive hidraulice, care pot deschide orice uşă în câteva secunde şi costă doar 2.500 de euro. Existenţa acestui dispozitv în dotarea poliţiştilor ar fi putut schimba radical soarta tragediei de la Oneşti şi ar fi permis anihilarea agresorului înainte ca acesta să-şi omoare ostaticii”, precizează sindicaliştii.
Ţugui, care a învăţat secretele negocierii la un curs postuniversitar în cadrul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza“ din Bucureşti, iar lector i-a fost un poliţist şcolit la FBI, spune că la Oneşti, după asigurarea zonei, trebuia să se întrerupă energia, gazele şi apa. „Manualul FBI spune că trebuie întreruptă apa pentru ca la un moment dat agresorul să aibă nevoie de apă şi tu să-i spui: «îţi dau drumul la apă, dar vreau să discut cu unul dintre ostatici sau mi-l dai pe unul dintre ei». Negocierea nu este un dialog, când fiecare îşi spune punctul de vedere. Vedeţi cum s-a întâmplat în cazul Oneşti: fiecare s-a enervat, s-a plictisit şi iată unde am ajuns. O negociere presupune ca tu să oferi ceva şi să primeşti ceva. Un negociator bun oferă foarte puţin şi primeşte foarte mult“, spune Lucian Ţugui. Din primele indicii obţinute de la Oneşti, agresorul a vrut să negocieze, fapt atestat de telefonul dat la 112. „Asta ar putea da posibilitatea specialiştilor să intervină cu succes“, arată colonelul. El crede că timpul lung derulat de la luarea ostaticilor până la agresarea acestora l-a determinat pe agresor să îşi schimbe intenţia şi să atace. În momentul în care intră în scenă negociatorul, el trebuie să cunoască de la comandantul acţiunii cât mai multe date. Întrebat cum ar fi acţionat în cazul Oneşti, Lucian Ţugui spune că ar fi făcut tot posibilul să intre în apartament: „Aş fi făcut tot posibilul să intru în apartament, pentru că acolo gestionam mult mai bine situaţia. Întotdeauna am încercat să fiu cât mai aproape, pentru că de la distanţă nu există contact: tu urli de jos şi el vorbeşte de sus.
Nu reprezinţi nimic pentru acea persoană. Trebuie să ai contactul vizual, să-i vezi emoţiile, să încerci să legi o legătură cu el. Eu, după fiecare negociere, eram atât de epuizat de zici că aram cu plugul ogorul. Munca presupune o încărcătură emoţională foarte mare“. În cazul în care timpul trece fără un rezultat scontat, subiectul devine din ce în ce mai agitat şi ameninţările cresc în intensitate, pot interveni lunetiştii. „Această intervenţie este decisă doar de comandantul acţiunii. Şi în cazul Oneşti, de exemplu, lunetistul ar fi trebuit să fie pregătit pe undeva“, spune el, fiind timp să fie trimis şi un specialist de la Bucureşti.
https://adevarul.ro/news/eveniment/ce-s ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

PTB: Opt poliţişti reţinuţi pentru lipsire de libertate şi tortură. Ce au îndurat victimele după ce le-au reproşat agenţilor că nu poartă mască de protecţie
https://adevarul.ro/news/eveniment/ptb- ... index.html
EXCLUSIV VIDEO Mascatii au descins la o adresa gresita din Ilfov si i-au amenintat cu moartea pe proprietarii nevinovati: "Mi-au pus arma in piept si au vrut sa-mi impuste cainele"
https://ziare.com/social/stiri-sociale/ ... ie-1665327
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cazul socant petrecut in Bucuresti: doi cetateni, tarati de politisti la marginea Capitalei si batuti cu salbaticie. La final, un agent a urinat peste o victima
https://ziare.com/stiri/politie/politis ... me-1665468

Cei doi batuti sunt negri sau albi ? Sau negri care in mod intamplator i-a nascut mama lor albi ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Mărțișor „urât” de la Nicolae. Mobilizare impresionantă pentru copilul umilit de învățătoare, de 1 Martie
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ie-1462051
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Klaus Iohannis: Solicit ministrului Justiției să explice public de urgență cum s-a ajuns în situația ca dosarul 10 august să fie clasat
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... at-1462276
Deputat USR, atac la Iohannis: „Lumea o ia pe arătură, inclusiv Preşedintele. Ministrul Justiţiei nu are ce căuta în drumul unui dosar penal”
https://adevarul.ro/news/politica/deput ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply