DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Doi soti din judetul Constanta si-au pus in joc inclusiv locuinta, pentru a ridica o sera, care sa se invarta dupa soare. Investitia trece de un milion de euro si pare o uzina computerizata, ce produce lunar 40 de tone de rosii, pentru piata romaneasca.
http://stirileprotv.ro/stiri/social/o-f ... -luna.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

FANTASTIC !!! Unele faze sunt incredibile !

https://www.youtube.com/watch?v=XZzJxWbWXtY" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Mi s-a parut ciudat cand spre sfarsitul meciului (dupa faza cu muscatura) Luis Suarez scapat singur pe contraatac cu poarta goala in fata "s-a muiat" brusc pe la marginea careului (totusi era talonat de un fundas italian) de parca nu a vrut sa dea gol. A mai avut o faza de ocazie de gol dupa aceea si iarasi am avut senzatia ca parca nu a vrut sa dea gol. Poate mi s-a parut.
Oricum, daca-l suspenda FIFA in urma inregistrarii muscaturii (care s-a vazut clar!) echipa Uruguayului o incurca grav, e cel mai bun jucator de acolo si unul din cei mai buni de la campionat.
Arpopos de rezultat, Italia si-a meritat-o din pacate.... Meciul a fost prost, ciomageala la greu, ura mare intre unii dintre jucatori, polite vechi de platit, a plouat cu cartonase dar a fost totul super palpitant.

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/cm ... i-12827303" onclick="window.open(this.href);return false;

Cesare Prandelli a demisionat dupa meci spunand,
„A fost un furt pe față! Marchisio nu trebuia niciodată eliminat la acea fază. Este absurd să joci în inferioritate într-un astfel de meci. Nu au fost faulturi dure, nu avea de ce să elimine jucători. Nu poţi să arbitrezi aşa un meci de o asemenea importanţă. Arbitrul a stricat jocul”,
Adevarul ca si mie mi se pare acel cartonas rosu dat mult prea usor, faza a fost de cartonas galben dar nu de rosu!
Tot meciul si mai ales prima parte pana la cartonasul rosu (care a schilodit echipa Italiei luandu-le sansa) a fost un lung sir de faulturi, unele considerabil mai grave decat cel in urma caruia a fost dat afara Marchisio. Ma gandesc, e posibil ca arbitrul sa fi cedat nervos dupa ce a asistat la atata ura intre jucatori si atatea faulturi dand prea usor rosu cand defapt trebuia sa dea galben.
Oricum, pacat de echipa Italiei. De spanioli si englezi nu-mi pare rau, sunt niste umflati in pene dar de italieni imi pare rau mai ales ca echipa Uruguayului nu a jucat la fel de bine ca in meciurile precedente, mi s-au parut ambele echipe cam egale si cu multa ura personala la mijloc, italienii incurcand-o intr-un final din cauza asta. Asa e cand uiti ca totusi fotbalul e sport si nu cafteala.

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Co ... u+stiu+inc" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

:cry:

Ce sa mai zic, intr-un fel si-au meritat-o au jucat slab ...
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

:D
Casa de pariuri din Norvegia: 167 de persoane au pariat inainte de startul competitiei ca Luis Suarez va musca pe cineva:
http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal-17 ... cineva.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

CM 2014:
(canibalul) Luis Suarez a fost suspendat 9 meciuri internaționale și 4 luni n-are voie pe vreun stadion:

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Co ... in+pericol+" onclick="window.open(this.href);return false;

Uruaguay a intrat la apa fara Suarez, sansele lor sunt subtiri. Pacat, au o echipa exceptionala!
Iar Portugalia pleaca acasa dupa Spania, Italia si Anglia ! Meritau, au jucat prost! Niste ingamfati si astia!
Pentru Europa au ramas sa lupte doar Olanda, Franta si Germania !
Olandezii se misca senzational dar au si momente slabe. Au venit la CM cu echipa tanara fara sa spere la cupa dar s-au aratat pur si simplu exceptionali!
Francezii mi se pare foarte buni, poate cei mai buni dintre europeni acum dar au psihicul slab, pot ceda usor, se zbat intre agonie si extaz. Ciudat pentru mine.... tin cu ei ! :D (dar tin si cu olandezii care prin felul cum au jucat pana acum, ar merita cupa!)
Nemtii nu mi se par pe masura asteptarilor si nu-i vad bine in continuare. Poate sunt afectati si de clima braziliana, oricum si de publicul vulcanic care nu-i prea iubeste. Pana acum m-au ingrijorat desi tin si cu ei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

CM 2014
Meciul de asta noapte, Costa Rica - Grecia a fost dramatic, de murit de inima! Defapt a murit un spectator de inima (un brazilian pe stadion) intr-un alt meci deasemenea dramatic cu lovituri de la 11m ratate din plin, Brazilia - Chile. Loviturile astea reprezinta de fiecare data cel mai dramatic moment, castiga cei cu nervii tari.

Asta noapte la loviturile de la 11 m cand am vazut fatza grecului inainte sa suteze, am fost sigur ca asta va rata!!!!!!!!!!!! I se citea pe fatza! Camerele de filmat (mai ales alea HD) sunt indiscrete! Loviturile astea sunt pur razboi psihologic!

Echipa din Costa Rica desi probabil va fi eliminata de Olanda, mi se pare o echipa de eroi la acesta editie! Costa Rica e o mare surpriza, echipa lor a luptat de luat exemplu, sunt niste vedete mondiale deja, au luptat inclusiv aseara cu un jucator in minus! Altii si-o incasau sigur, grecii nu au fost deloc slabi.

Si daca stau bine sa ma gandesc, nu e chiar asa de sigura victoria Olandei! Cine stie ce surprize mai putem avea ?!....
Insa Brazilia cred ca o incurca, pana acum mai mult au avut noroc, nu mi se pare pe masura asteptarilor sau emotiile sunt prea mari.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Sajjad Ahmed, în vârstă de 26 de ani, şi Muawia Bibi, de 18, s-au căsătorit legal pe 18 iunie 2014, împotriva voinţei familiei Bibi. A doua zi, tatăl şi unchii miresei i-au ademenit pe tineri în satul de orgine al fetei, Satrah, unde cei doi au fost legaţi şi ulterior decapitaţi, a declarat Mohammad Ahsanullah, un reprezentant al autorităţilor provinciei pakistaneze Punjab, citat de cnn.com. În ciuda faptului că nu au existat martori care să incrimineze rudele fetei, acestea din urmă s-au predat de bună voie poliţiei, iar acum sunt încarcerate în districtul Sialkot al provinciei Punjab.
Astfel de crime „pentru onoare” îşi au originea în tradiţiile tribale pakistaneze şi, de obicei, au loc în zonele rurale. Potrivit activiştilor pentru drepturile omului, adesea martorii crimelor, inclusiv oameni ai legii, nu intervin pentru că ele sunt considerate chestiuni familiale.
https://ro.stiri.yahoo.com/tineri-c%C4% ... 21800.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Apropos de vedeta CM 2014, Costa Rica (ce bine ca a trecut si Franta, nu aveam emotii sa-i bata pe nigerieni. Si daca diseara nu avem surprize cu Germania-Algeria, vom avea Franta-Germania, deci va fi super spectacol!).
Micuţul stat din America Centrală, a cărui faimă a crescut spectaculos azi-noapte, a renunţat la armată încă de acum 65 de ani.

Fotbaliştii din Costa Rica sunt marea supriză a acestui turneu final, după ce au reuşit să câştige o grupă în care au înfruntat trei foste campioane mondiale (echipele Italiei, Angliei şi Uruguayului) şi au trecut în "optimi" de o fostă campioană europeană, reprezentativa Greciei.

Costa Rica este unul dintre cele mai mici state din lume care au avut o echipă în sferturile de finală ale unui campionat mondial de fotbal. Statul mărginit de Oceanul Pacific la vest şi Marea Caribilor la est are o populaţie de doar 4,5 milioane de locuitori.

Locuitorii din Coasta Bogată nu o duc deloc rău. Potrivit Băncii Mondiale, venitul pe cap de locuitor depăşeşte 10.000 de dolari, iar statul este considerat unul dintre cele mai fericite din întreaga lume.

Ţara are o adevărată tradiţie în găsirea de politici non-violente pentru rezolvarea conflictelor. Diplomaţia fantastică a statului i-a adus şi supranumele de "Elveţia Americilor", ţara fiind un exemplu de stabilitate politică. Statul a renunţat la armată încă din 1949, iar siguranţa internă e menţinută de poliţia domestică şi o restrânsă Gardă Naţională.

Fostul preşedinte al statului, Oscar Arias Sanchez, este un fost câştigător al Premiului Nobel pentru Pace, distincţie care i-a fost acordată în anii '80.

Cunoscută îndeosebi drept importantă producătoare agricolă (banane, ananas, cafea), ţara şi-a dezvoltat enorm, în ultimii ani, turismul şi sectorul IT. Investitorii au fost atraşi de o măsură prin care statul se angajează să scutească de impozit companiile interesate de a se dezvolta pe teritoriul său.

Aşa au ajuns în Costa Rica mari companii ca Intel, Procter & Gamble sau GlaxoSmithKline.

Potrivit unei anchete a asociaţiei ecologiste britanice The New Economics Foundation, care a vizat 143 de ţări, Costa Rica este cea mai fericită ţară din lume. Ecologiştii britanici au folosit drept criterii principale nivelul de satisfacţie al locuitorilor, speranţa de viaţă şi politicile privind mediul înconjurător. Peste 85% dintre costaricani se declară fericiţi şi satisfăcuţi de existenţa lor, iar speranţa de viaţă este de 78,5 ani. În acel top, România ocupa abia locul 70.
https://ro.stiri.yahoo.com/dincolo-de-f ... 2-spt.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Asta noapte le-a trecut glontul costarican pe la ureche olandezilor. Meciul a fost dramatic, cel mai interesant din optimi. Ratarile olandezilor au fost magnifice, au fost faze cand au dat cu piciorul chiar pe langa mingie cu poarta goala in fata de nici eu nu reuseam asa ceva, cateodata s-au comportat ca niste muhaiele de maidan, alte dati magnific! Deduc, nervii zdruncinati la olandezi, miza foarte mare, prea multi i-au ridicat in slavi. Poate acest meci ii va readuce cu picioarele pe pamant deoarece Olanda merita din plin sa castige Cupa Mondiala! Urmarind aproape toate meciurile de pana acum in opinia mea Olanda este cea mai buna echipa din cele 4 calificate. Cea mai slaba in opinia mea este Argentina care nu merita sa se ajunga pana aici dar au avut noroc si l-au avut pe Lionel Messi care duce toata echipa aia in spate.
Meciul Germania-Franta a fost unul slab, ambele echipe au jucat sub potential si mai ales Franta pe care nu am mai recunoscut-o si a pierdut pe merit in fata nemtilor. Francezii au jucat nu bine ci exceptional pana la acest meci iar pe nemti nu i-am vazut decat intr-un singur alt meci la valoarea lor adevarata. Nu prea le prieste Brazilia europenilor, poate le pune ceva in mancare, poate fusul orar, poate si alte cauze, echipele europene au cazut ca mustele.
Brazilia-Columbia a fost un meci ceva mai bun si au meritat brazilienii sa castige jucand cel mai bine de pana acum. Sincer nu as fi pariat pe brazilieni, nu mi s-au parut nici ei la inaltime in meciurile anterioare insa nervii columbienilor au fost mai slabi. Oricum, au alergat dupa mingie cum nu vom vedea niciodata la noi acasa.
La meciul Argentina-Belgia a fost noroc si ghinion, puteau foarte bine sa se califice belgienii deoarece au avut ocazii bune si au jucat bine. Argentinienii au fost cei norocosi dar sa-i vad acum cu olandezii, cred ca li s-a infundat.
Acum avem o situatie perfect echilibrata, 2 echipe europene de top contra a 2 echipe sudamericane de top.
La Brazilia-Germania nu ma hazardez sa prevad rezultatul, in mod logic brazilienii au cele mai mari sanse, stadionul e de parte lor si este un vulcan, sunt la ei acasa. Va castiga cine va avea nervii mai tari, ambele echipe sunt egal de bune insa cu stil complet diferit. Daca nemtii reusesc sa le bage primii gol, brazilienii pot ceda nervos, daca insa va fi invers, nu-i vad bine pe nemti.
Olanda-Argentina - logic olandezii sunt cel mai bine cotati, sper ca meciul de aseara sa-i aduca cu picioarele pe pamant. In opinia mea actual echipa Argentinei este mai slaba decat teribila echipa din Costa Rica care a pierdut aseara dupa ce a reusit aproape imposibilul, adica sa mentina zero-zero dupa o aparare de peste 120 de minute! Ba chiar erau pe cale sa le bage cateva goluri la olandezi pe contraatac.
In opinia mea eroii acestei editii sunt costaricanii ! Asta arata ce inseamna un antrenor de calitate !
Dintre cele 4 calificate eu tin cu olandezii si dupa aceea cu nemtii.

PS - cat am scris asta am baut (intamplator) cafea din Costa Rica :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: DIVERSE

Post by porto »

O cafea ( black coffee) buna poate face diferenta unei zile....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Aparatele din gospodaria noastra care consuma curent si cand sunt INCHISE. Dusmanii invizibili ai facturii de electricitate
De exemplu, cuptorul cu microunde consuma mai mult curent afisand ora in modul stand-by decat incalzind mancare.
http://stirileprotv.ro/special/aparatel ... itate.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

"Au fost testaţi în spaţiu, în azot lichid, puşi la presiuni mari şi aruncaţi în substanţe chimice foarte toxice, dar ei au rezistat şi erau foarte bine după ce au fost spălaţi cu apă. Oamenii de ştiinţă chiar au obţinut pui din exemplarele trimise în spaţiu în cadrul misiunilor organizate de agenţiile spaţiale din Europa şi America"
http://www.mediafax.ro/stiinta-sanatate ... u-12902055" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Vor seca fântânile din cauza exploatării gazelor de șist?

https://ro.stiri.yahoo.com/vor-seca-f%C ... 46364.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Înotătorii aflaţi pe malul râului Ob, în Novosibirsk, Siberia, nu au avut niciun avertisment: ziua însorită, cu temperaturi de 37 de grade, s-a transformat rapid într-un coşmar.

Vântul a început să bată puternic, iar grindina uriaşă - de mărimea unei mingi de golf - să îi bombardeze.
http://www.realitatea.net/fenomen-inspa ... 81965.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=ZupxB6JKdn8" onclick="window.open(this.href);return false;

Totusi...37 grade si plaja in Siberia, cam ciudat. Pai deocamdata nici la Bucuresti nu am vazut 37 grade si nici de plaja nu prea e, de vreo cateva luni e ziua si ploaia sau furtuna, pot numara pe degete cate zile de dimineata pana seara de vara au fost anul asta. Clima Pamantului a luat-o la vale, anul asta sunt primele semne foarte clare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply