DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Externalizarea puterii
https://trenduri.blogspot.com/2019/11/e ... terii.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

sincer... mi se pare o tampenie articolul.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

De ce?
Intr-un comentariu la articol apare si o remarca care mi-a atras atentia ''După 30 de ani de conducere securistă mai vrei să conducă românii?''...
Serios, adica toti suntem la fel? De cand? :roll:
Mi s-a parut suficient de provocator articolul incat sa il postez. Din punctul meu de vedere, este vorba de o anumita atitudine, legitima de altfel. Macar omul gandeste ceva, nu imi da impresia ca i sa pus o panza de paianjen pe creier si sta incremenit in letargie. Ca e mai dur la anumite faze, nu e singurul care puncteaza in felul acesta ce il doare.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Dupa parerea mea apeleaza la corelatii irelevante.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Am inteles. Evident ca nu stiam cine imi va raspunde si nici daca ar fi facut-o neaparat cineva. Omul se pare ca nu a fost in cea mai buna zi cand a scris articolul, nu a avut rabdare sa prezinte mai complex propria perspectiva, ultima parte nu prea are legatura cu restul articolului - putea fi mai ponderat la vorba (nu ma consider bou si nici nu sunt). Il inteleg si pe el ca sunt si eu om, nu butuc si toti avem stari diverse. Cel putin pe mine de multe ori m-a impresionat placut prin felul lui de a gandi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav wrote:Externalizarea puterii
https://trenduri.blogspot.com/2019/11/e" onclick="window.open(this.href);return false; ... terii.html
kaav articolul asta nesemnat parca este scris de un PRM-ist. Este o abjectie, o mizerie pe care o rumega niste ramoliti (am zis eu mereu ca numai cimitirele vor salva tara asta!).

Marota asta cu "romanii" care sunt condusi (supti, violati in cur, abuzati, vanduti si cumparati) de "straini" o vantura o anumita propaganda insidioasa venita din directia NORD-EST si mai nou se numeste razboi hibrid.

Pun botul numai babuinii frustrati care au prea mult timp liber si prea putine de facut. Din pacate cam multi din generatia mea au pus botul la voma asta de propaganda sinistra, noroc ca tineretul asa gol in cap, drogat si cu smartul in manutze nu pune botul (ei bine, sunt retarzi si printre tineri ca Mama Natura nu produce calitate constanta dar cei mai multi sunt imuni la voma asta cu iz nationalist perimat - de aceea sunt optimist pe termen lung).

In primul rand sa o luam pe puncte:

1) Iohannis e mai ruman decat multi rumani care se dau verzi pe aici. Sasii sunt in Transilvania de peste 700 de ani. Oare cati rumani verzi sunt produsi de pulile hoardelor otomane sau tatare care au trecut intre timp pe aici si prima lor grija era sa violeze rumancele noastre?
Amestecatura de neamuri in Romania e atat de mare ca pana acum nimeni nu a fost (credibil) in stare sa defineasca ce inseamna un "ruman adevarat 100%"! Ca nu exista asa ceva!
Apropos, si ungurii si chiar si tiganii sunt..... rumani! Ba chiar, tiganii sunt venit de aprox. 1000 de ani din India, intre timp asa cum spuneam multi "rumani verzi" se nasteau din violul hoardelor navalitoare care apropos, nu au fost numai turci si tatari, dar si rusi, polonezi (leshi), unguri, nemti, etc!

2) Istoria e mai complicata decat simplificarea aia de tip propaganda legionara/ceausista/PRM-ista.

3) perioada fanariota a fost culmea (vezi sa nu leshini!) una din cele mai prospere perioade economice in Tarile Romane! La sfarsitul perioadei, adica cand s-a terminat, s-a terminat si cu binele si au venit tot soiul de nenorociri. Principatele s-au redresat abia sub Carol I. Foarte greu!

4) vad ca prinde bine la frustrati propaganda raului absolut care vine numai din afara, de la straini. Sa ne aducem aminte ce s-a intamplat in Germania in perioada 1933.....1945. Era vorba tot despre asa ceva, adica neamtul pur, arian, oropsit, condus, furat, saracit, distrus de jidanul perfid....etc. Fix acelasi "motor" al hranirii frustrarilor majoritarului slab de intelect si de inger. Chestia aia a dus la cel mai mare macel din istoria omenirii!

5) in Europa nu exista rase pure! Toate neamurile sunt extrem de amestecate! Toate tarile au minoritati si mare parte din teritorii pot sa fie oricand contestate de altii. Ai idee, de exemplu, cat din populatia Frantei vorbea franceza in timpul lui Napoleon?!?!.....Pai vreo 40%! (ma refer la Franta inainte sa o mareasca Napoleon!... Care era Corsican!) Ce ar fi acum ca in Romania numai 40% din populatie sa vorbeasca romaneste?!

6) ai citit istoria caselor regale in marile tari din vestul Europei?!?! Pai ce sa spuna englezii care au fost condusi de regi (si regine) de origine germana!??! Sau chiar rusii?! Tocmai rusii?! Oau! Sau spaniolii condusi de regi austrieci! Sau francezii! Tare "rau" le-a mai mers astora condusi de niste straini! Nu au avut "decat" niste mari imperii, ba chiar englezii aveau la un moment dat o treime din planeta! Erau condusi de o unguroaica.... pardon.... nemtoaica! La ei nu s-a gasit nici o laba trista sa spuna ca Imperiul Britanic se duce de rapa daca pe tron nu shade curul unui englez 100%! Ba in perioada aia Imperiul a ajuns la marimea sa maxima! Apropos, sau olandezii bietii de ei condusi de spanioli! Dar de Ecaterina a II-a a Rusiei ai auzit?! Era "rusoaica" 100% si o chema Sophie Augusta Fredericka de Anhalt-Zerbst, nume pur rusesc! Si a facut prapad in Rusia, adica i-a scos din evul mediu (sau mai bine zis, din caverne). Aia era Rusia! Ceva urias! Condusa de o straineza! Si noi.....niste amarati, ne vaitam!

Toata povestea asta din acel text mizerabil scris de un anonim nu e dacat propaganda otravitoare pentru babuini frustrati.

Stati asa..... cred ca am gasit definitia rumanuluii 100%! .......Este acel individ FRUSTRAT care e convins ca TOT RAUL e provocat de STRAINI si el este o VICTIMA TOTALA, un om atat de bun, frumos, harnic, mandru care din pacate este doar lenes, hot, imputit, manelar, cocalar, tradator si mincinos din cauza ca STRAINII RAI nu-l lasa sa fie atat de minunat cum este el in realitate (dar nu poate sa fie bun din cauza lor!) De aia l-au si saracit javrele dreaku de streini! Sa nu mai fie bun si perfect!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Gigi Becali
”Eu nu votez, eu n-am voie să votez. Păi ce să votez? Femeie? Am luat-o razna cu toţii? Mergem pe mirişte? Că face confruntare, domnule, cu Iohannis. Păi de ce eşti bărbat? Cum să faci confruntare cu o femeie? Ce idei poate să aibă o femeie?
Eu spun ce spune Sfânta Scriptură, Hristos şi Sfântul Apostol Pavel. Femeia în funcţie de preşedinte nu are cum sa fie”
https://www.digisport.ro/special/derapa ... ila-754826" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by _BGD_ »

momolo wrote:Gigi Becali
”Eu nu votez, eu n-am voie să votez. Păi ce să votez? Femeie? Am luat-o razna cu toţii? Mergem pe mirişte? Că face confruntare, domnule, cu Iohannis. Păi de ce eşti bărbat? Cum să faci confruntare cu o femeie? Ce idei poate să aibă o femeie?
Eu spun ce spune Sfânta Scriptură, Hristos şi Sfântul Apostol Pavel. Femeia în funcţie de preşedinte nu are cum sa fie”
https://www.digisport.ro/special/derapa ... ila-754826" onclick="window.open(this.href);return false;



https://www.youtube.com/watch?v=az5CgLllT7c" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: DIVERSE

Post by Cosmin2000 »

Referitor la rezultatul primului tur al alegerilor prezidentiale nu pot sa nu constat diferenta fabuloasa de atitudine dintre diaspora si alegatorii din tara. Cand te uiti la cum au votat diasporenii, care pentru multi romani neplecati vreodata din propria tara nici macar in scopuri turistice diasporenii nu mai sunt romani si, implicit, nu ar mai trebui sa voteze, poti exclama ca oamenii astia sunt la un cu totul alt nivel decat alegatorul roman ramas in hotarele patriei. Diaspora i-a acordat sub 3% uneia ca Dancila, in timp ce patriotii adevarati au votat “cu inima”, deci fara aportul creierului, ridicand procentul acordat Dancilei la aproape 24%. Fabulos!
Ce-mi spune mie un asemenea scor total opus, disproportionat? Simplu spus, diaspora doreste schimbare, vrea sa scape de neprofesionisti, diletanti, analfabeti de la conducerea tarii, in timp ce romanul majoritar poate co-interesat fiind de partidul iubit, poate spalat pe creier zi de zi de antene cu tot felul de masinatiuni ale lui Soros, ale SRI, ale americanilor, martienilor si ale celor din alte galaxii mentine la loc de cinste impostura, agramatii, ageamii (oameni care intr-o societate normala ar fi cel mult portari, ospatari, cameriste, sculeri-matriteri etc.) in structurile inalte ale statului roman.
Rezultatul acesta mai arata un lucru ca atunci cand muncesti prin forte proprii, te zbati zi de zi sa te perfectionezi, te responsabilizezi lucrand intr-un mediu dinamic, concurential, nu vrei unul inferior tie sa-ti conduca tara si s-o faca praf!
Pe de alta parte, atunci cand esti total dependent (financiar mai eles!) de niste ramasite pe care ti le arunca statul roman, nu poti iesi din cercul vicios niciodata si, in consecinta, chiar daca mai ai o urma de gandire, de cugetare vei vota “cu inima”, deci cu burta...
In Romania sunt circa 200000 de asistati social, dependenti total de sistem si mai sunt vreo 2000000 de cetateni care nu au lucrat o zi in viata lor. Iata, deci, bazinul de alegatori perfecti pentru una ca Dancila!
In ce ma priveste, daca Dancila va fi votata majoritar ca presedinte, voi veni in tara doar in vacanta, poate o data pe an. Sa o suporte toti cei care vad un viitor in ea. Pentru mine, si cred ca lucrul acesta este valabil pentru multi oameni care mai au ceva functional la “mansarda”, Dancila reprezinta doar un accident al istoriei.
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

In opinia mea ieri Iohannis s-a scos destul de bine in conferinta de presa si chestia a contat putin, probabil numai la alegatorii lui Barna si Paleologu. Dar per total nu cred ca a fost o influenta majora, doar putin pozitiva.

....Insa, influenta majora a venit dupa, la conferinta de presa a doameni Dancila! Asta a contat mult, adica le-a aratat celor care au votat anti-PSD dar cu alt candidat, nu Iohannis, ca alternativa la domnul Iohannis este efectiv sinistra!

As putea spune ca pentru realegerea actualului presedinte cel mai mult a contat.... conferinta de presa a doamnei Dancila! De aceea ar fi bine ca doamna sa aiba cat mai multe iesiri in astea doua saptamani.

Parerea mea este ca opiniile de vot sunt fixate de multa vreme si nici o campanie sau circarie din asta nu le schimba. Cei care sunt anti-Dancila si anti-PSD sunt de trei ori mai multi decat cei care o voteaza. Problema e numai la mobilizarea la vot, adica participarea la vot. Electoratul lui Dancila participa indiferent de vreme, conditii insa cealalta parte este comoda si usor de demobilizat.

Consider ca cel mai bine se mobilizeaza partea pro-Iohannis (anti-PSD) prin aparitiile si discursurile doamnei Dancila! Cam asa a fost si la Ponta in 2014.

Alta parere de-a mea, lumea defapt nu o prea cunoaste pe Dancila, adica ea e pentru cei mai multi doar o imagine si niste clisee, acestia nu au auzit-o si nu o cunosc. Conferinta de ieri a ei a demonstrat ca Iohannis are dreptate cand o caracterizeaza indirect! Este otravitoare!

Cunosc alegatori PSD si evident pro-Dancila. O parte sunt direct si material interesati deoarece fac profit direct din cauze politice. Romania este un stat extrem de politizat si asta trage enorm in jos! Asta e una din marile probleme! Insa alta parte o voteaza deoarece rezoneaza la "valorile" ei, adica empatizeaza structural. Nu sunt neaparat numai "analfabeti" (adica oameni fara studii). Un numitor comun pe care am incercat sa le gasesc astora..... ar fi.... prostia. In general sunt oameni pur si simplu prosti! Multi naivi, majoritatea superficiali. Culmea este ca multi din ei sunt direct afectati de politica PSD-ului, sunt saraci fara perspective, sunt umiliti intr-un sistem mafiot si clientelar cauza fiind exact politica. Victime, sclavi care isi simpatizeaza Stapanii/Jupanii. Pe scurt, slugi. Pentru ca al doilea mare punct comun pe langa prostie/naivitate este slugarnicia, sufletul si sistemul de valori specifice slugii. Si parerea mea, astia nu pot fi schimbati decat foarte, foarte greu, in timp, si doar prin schimbarea nivelului lor de trai. Am observat ca oamenii astia daca incep sa traiasca mai bine, incetisor isi pierd aceasta fire de sluga si prind mai mult curaj. Insa daca vor trai perpetuu in saracie ei vor ramane captivi sistemului acesta de valori de tip feudal, Stapan-sluga. Chestia asta e si usor amestecata cu un soi de nationalism si xenofobie despre care am zis mai sus.

Deci, opinia mea, optiunile nu se schimba. De exemplu, cei care l-au votat pe actorul Diaconu vor vota acum cu Dancila, poate doar o mica parte va sta acasa. Cei care l-au votat pe Barna nu pot vota pe Dancila insa e posibil ca multi sa ramana acasa. Si astfel sunt 0,8 milioane de la Diaconu contra 1,2 milioane la Barna. Deci jocul sta NUMAI in prezenta (mobilizarea) la vot. Nimeni nu-si schimba optiunile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

@momolo

"As putea spune ca pentru realegerea actualului presedinte cel mai mult a contat.... conferinta de presa a doamnei Dancila! De aceea ar fi bine ca doamna sa aiba cat mai multe iesiri in astea doua saptamani."

Am avut aceeasi impresie cand am vazut ieri.


@Cosmin

"diasporenii nu mai sunt romani si, implicit, nu ar mai trebui sa voteze"

Se poate discuta mult pe tema asta la infinit cu pro si contra argumente. Dupa parerea mea inutil.

Pentru mine diasporenii sunt ca si pensionarii, oamenii de la tara, minoritatile, clasa de mijloc, adica o categorie de cetateni de care poti sa te interesezi ca sa te voteze. Mai bine zis o oportunitate pentru toate fortele politice care doresc voturi.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Alegeri prezidențiale 2019
Klaus Werner Iohannis – 3.485.292 de voturi, reprezentând 37,82%
Vasilica Viorica Dăncilă – 2.051.725, reprezentând 22,26%
Ilie Dan Barna – 1.384.450, reprezentând 15,02%
Mircea Diaconu – 815.201, reprezentând 8,85%
Theodor Paleologu – 527.098, reprezentând 5,72%
Kelemen Hunor – 357.014, reprezentând 3,87%
Ramona Ioana Bruynseels – 247. 275, reprezetând 2,75%.
Alexandru Cumpănașu - 141.316 de voturi, reprezentând 1,53%
Viorel Cataramă - 48.622, reprezentând 0,53%
Bogdan Dragoș Aureliu Marian Stanoevici - 39.192 de voturi, reprezentând 0,42%
Cătălin Sorin Ivan - 32.787 de voturi, reprezentând 0,36%
Ninel Peia - 30.884 de voturi, reprezentând 0,34%
Sebastian Constantin Popescu - 30.850 de voturi, reprezentând 0,33%
John Ion Banu - 27.769 de voturi, reprezentând 0,30%
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... finale.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Diferenta intre cei 2 este totusi foarte, foarte mare.
Evident, unica miza este prezenta la vot cat mai mare (macar la fel ca in turul 1) pentru a fi reales Iohannis si cat mai mica pentru ca doamna Dancila sa aiba o sansa.
Capcana poate sa fie ascunsa in siguranta rezultatului conform cifrelor si sondajului.

Dupa discursul de ieri al doamnei Dancila ma duc chiar de dimineata (sa fiu sigur!) si-l votez pe Iohannis! Femeia asta e o amestecatura de venin, parsivenie si prostie!

Dau un exemplu de stil care mi-a ramas in cap .... "Luati discursul lui Iohannis si vedeti ca e plin de greseli!" zice Dancila..... Daca eram ziarist in sala as fi intrebat-o: "-Doamna Dancila, va rog exemplificati macar o greseala in discursul domnului Iohannis!" Ar fi urmat momente penibile! Garantat!

Eu cred ca cea mai buna "campanie" pentru realegerea lui Iohannis o face..... doamna Dancila! Nu trebuie decat sa fie ea insasi, fireasca, asa cum e ea si noi sa o vedem!

https://republica.ro/dancila-a-avut-zzb ... u-iohannis" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Asa cum spuneam, Dancila "face campanie" pentru Iohannis! (ea saraca nu vrea, dar asa ii iese) Fiecare aparitie a ei inseamna si mai multa mobilizare la vot, si mai multe voturi.... nu pentru ea! :lol: Asta seara i-a bagat si mai multe voturi lui Iohannis! In ritmul asta o sa fie reales cu 80%! Imi doresc ca doamna Dancila sa iasa in fiecare seara!!!!

Deci, asta seara am aflat ca Iohannis este "comunist si antieuropean"! M-am prabusit de ras!
Insa cel mai profesional comentariu il are CTP:

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... it-1217046" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

https://youtu.be/Yy_acxDT_eI?t=858" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Dan Barna rămâne la conducerea USR, au decis membrii de partid în urma scrutinului intern: Trebuie să strângem rândurile.

Au votat peste 9.500 de membri din cei 17.280 înregistraţi în Registrul Electoral. Întrebarea adresată membrilor USR a fost "Considerați că Dan Barna ar trebui să își dea demisia de la șefia USR?". 74,4% au răspuns "nu", iar 24% au răspuns "da", a anunțat Barna.

"Peste 7.800 de membri consideră că trebuie să continuăm. (...) Decizia membrilor USR este clară, neechivocă - trei sferturi dintre ei au decis că trebuie să continuăm și să mergem mai departe pe acest drum pe care ni l-am asumat. Trebuie să strângem rândurile, iar voturile de la europarlamentare și de la turul I al alegerilor parlamentare ne obligă să consolidăm și să construim perspectiva pentru alegerile locale și parlamentare", a declarat Dan Barna.

El a îndemnat "electoratul" să meargă la vot și să voteze cu actualul președinte.

Chestionat dacă are în vedere o alianță cu PNL la alegerile locale, Dan Barna a precizat că nu va fi "o alianță la nivel național”, dar "în anumite localități și în București poate fi nevoie de un candidat unic al opoziției”.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... intern.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Vai de capul nostru de tara si locuitori! Daca si astia care sunt membrii de partid digital si voteaza online stand cu curul pe scaun la ei acasa (sau din telefon) nu sunt in stare SA VOTEZE TOTI si voteaza cam jumatate..... pai ce sa cerem de la pulime?!?!

Mie mi se pare RUSINE MARE ca nu au participat TOTI la vot (dar poate atat sunt membrii adevarati, restul or fi doar cu numele pe lista). Asta arata ca defapt clasa politica si tot ce s-a intamplat este pe merit, adica reprezinta perfect CEEA CE SUNTEM DE FAPT.

Cat il priveste pe Barna, parerea mea este ca acum va trage in jos, e oaie neagra, e marcat. Un om care a halit o infrangere din asta si in plus are niste chestii discutabile la trecut (bani UEEEEE-MUEEEE) ii va frana.

Pastrand aceeasi forma si acelasi lider vor face rahatul praf la locale.

Faptul ca-l pastreaza pe Barna e defapt acum sansa PNL-ului! USR(plus-ha-ha) de acum se va duce in jooooossss.

Oricum, Marele Vizir de peste Ocean i-a spus lu'Voda Sasul nostru, "Fara astia Coane!". ...."-Faci coalitie cu oricine, si cu PSD, dar FARA ASTIA!". "Ca sunt "oamenii lu'Shorosh altoiti cu oamenii lu'Macroul de la Perish cu tampitii aia din Renew Europe", deci astia sunt "satana" pentru marele Vizir Licuricesc si soarta lor este ORICUM in opozitie.

Dar buni si ei la ceva. Vor face scandal, mai baga cate una pe online, mai aflam si noi cate ceva din ce va crosheta noul USL, etc

Deci din cele 3 parti, una intra la apa. Sub apa. Cu omul care aduce paguba in frunte.

Iar nea'Ciolos e moale, asa cum l-am vazut de la bun inceput. Acum avea momentul lui sa ia taurul de coarne si cand colo, s-a ascuns pitit dupa usa.

Deci, sansele lu'Voda Sasul si ale PNL-ului sunt acum pe cai mari.

...Deocamdata.

PS - ei mai repede trebuie sa stranga bucile, nu rândurile! Ca vin poponarii pe la spate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply