DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: DIVERSE

Post by Cosmin2000 »

momolo wrote:
08 Jan 2021, 20:15
De luni, 11 ianuarie ANAF are acces la conturile din bănci ale populaţiei şi firmelor, pentru a identifica mişcările de bani şi beneficiarii reali ai sumelor. Sunt vizate şi criptomonedele
https://www.zf.ro/fiscalitate/de-luni-1 ... e-19858574
Tare mi-e teama ca ANAF ii va lua la intrebari exclusiv pe oamenii cinstiti care isi trimit economiile in tara si care fac banii astia cu mari sacrificii. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa-i premieze ca aduc valuta in timpurile astea dificile!

Nu ii vad capabili pe cei de la ANAF sa ia la intrebari interlopi, politicieni sau mai stiu eu ce categorii de cetateni care sfideaza zilnic in viata reala sau pe internet (facebook, youtube etc.) cu traiul luxos, masini de super lux al caror pret toti il cunosc, viloaie de neam prost si cate si mai cate, in conditiile in care nu pot dovedi nici ca au un serviciu, nici ca au platit vreodata vreo taxa in tara...
Asa ca, in Romania NU se doreste de sus sa se faca ordine pentru ca cei care ar trebui sa faca asta sunt primii cu musca pe caciula.
Vintage forever!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Excelente observatii. Curaj sa se ia la ''tranta'' doar cu cei pe care ii percep slabi sunt convins ca au. Pe de alta parte sunt sigur ca s-ar simtii lezati sa le fie arat obrazul si sa li se puna in fata ochiilor, propriile lor contradictii daca este sa lucreze cu ''dublu standard''.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Cosmin2000 wrote:
09 Jan 2021, 01:00
Tare mi-e teama ca ANAF ii va lua la intrebari exclusiv pe oamenii cinstiti care isi trimit economiile in tara si care fac banii astia cu mari sacrificii. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa-i premieze ca aduc valuta in timpurile astea dificile!

Nu ii vad capabili pe cei de la ANAF sa ia la intrebari interlopi, politicieni sau mai stiu eu ce categorii de cetateni care sfideaza zilnic in viata reala sau pe internet (facebook, youtube etc.) cu traiul luxos, masini de super lux al caror pret toti il cunosc, viloaie de neam prost si cate si mai cate, in conditiile in care nu pot dovedi nici ca au un serviciu, nici ca au platit vreodata vreo taxa in tara...
Asa ca, in Romania NU se doreste de sus sa se faca ordine pentru ca cei care ar trebui sa faca asta sunt primii cu musca pe caciula.
excelente observatii! De exemplu, de multi ani si ani daca te duci la o banca sa-ti faci un cont acolo iti cer mai multe date despre tine decat iti cerea Securitatea cu veioza in ochi inainte de 1989. Daca primesti o suma de rahat prin MoneyGram sau Western Union te duci la un sediu care de obicei se afla intr-o banca si acolo printeaza aia vreo 16 coli A4 dupa ce ai scris un formular sa declari tot, pana si de ce primesti acei 50 de dolari, la ce-i folosesti si p+zda mamii lor! Imi aduc aminte de acum vreo 10 ani cand am primit 100 euro prin Money Gram ca m-am dus la o banca si au consumat aia un vraf de coli A4 dupa ce mi-am scris memoriile! Alta chestie - ai deja cont la o banca in orasul tau....pai ti-ai scris la inceput " memoriile", numarul de la pantofi, ce ai consumat la micul dejun, unde lucrezi, ce lucrezi, calificarea, etc, insa dupa o perioada astia iti trimit mesaje ca nu-ti mai poti folosi contul daca nu confirmi inca o data toate datele, sa stie ei la zi daca ti s-a schimbat ceva in viata personala! Nu mai spun ca toate bancile unde ai cont stiu perfect unde lucrezi si pe ce dai banii! Nu de ieri, de zeci de ani INTREG sistemul finanaciar (securist) din Romania stie despre tine ca cetatean mai multe decat sti tu!.....Ei bine, in contiile astea diversi cetateni ai tarii parca provin dintr-o alta planeta, au averi uriase la lumina zilei, si imposibil de justificat, manevreaza sume teribile nu se stie ce, fac ceea ce omul de rand nu poate face ca nici nu ar sti omul asta de rand sa completeze formularele pentru o spaga sau un parandarat de 2 milioane de euro, adica sa umfle o valiza cu bani din cont sa o duca soferului, uite asa de vreo doua milioane de euro! De cand ma stiu citesc in presa cum se joaca unii cu banii si niste sume pe care mintea mea nu le cuprinde si pe mine cand ma prinde statul ca primesc 100 euro prin Money Gram ma pune sa declar si numarul de la pantofi dupa care cei de la banca printeaza 16 coli A4 de parca ar fi o nuvela de Tolstoi! Si in timpul asta coruptia e in floare in toate sistemele statului, nu exista licitatie buna nearanjata, nu e lucrare din banii publici fara parandarat, spaga sau mai capitalistul "comision". Apar la mine in cartier platani de 2600 lei bucata plantati la 30cm unul de altul sa intre cat mai multi ca si ce daca se usuca in 3 luni, apar campuri de pansele de 1 milion de euro, apar leagane si bancute care costa de 7 ori pretul maxim pe piata si toate astea sunt facute pe bani si banii astia trec prin banci ca nu se pot face altfel. Iar eu om simplu ma duc la banca si aia mai au putin si-mi iau si EKG-ul ca in rest ei cunosc mai multe despre mine decat cunosc eu.

Mie imi este clar ca traim intr-un stat mafiot unde exista doua categorii de cetateni. O categorie poate face ce cealalalta categorie NU ARE VOIE. Cei alesi care pot face ce marea masa nu are voie sunt si ei in doua categorii, cei care trag sforile si marionetele lor care le fac treburile murdare. Ce am scris mai sus e nimic pe langa ce am vazut cu ochii mei ca sa ma conving de treaba asta!

Si colac peste pupaza, in Constitutie scrie ca averile sunt licite ( https://www.dw.com/ro/constitu%C5%A3ia- ... a-15184206 ), adica prin Constitutie ala care are ditamai averea suspecta NU trebuie sa o justifice, nici sa dea socoteala pentru nimic! Ramane sanatos si fericit cu averea, ghici din ce este facuta?!

Este evident ca statul in care traim a fost faurit in stil MAFIOT. Insa observ in jurul meu imensa naivitate si lipsa de cunoastere la cei mai multi, evident si lipsa de interes desi lucrurile astea ne afecteaza pe toti direct. Pentru ca daca aceasta tara ar fi fost construita dupa 1989 pe baze cinstite, azi am fi fost departe. Nimic nu merge cand in miezul lucrurilor se afla necinstea si interesele ascunse! Cunoscand direct si ce este "pe dincolo" vazut cu ochii mei, mereu m-am intrebat care e cauza inapoierii Romaniei, de ce este aceasta tara la coada Europei?!?! Pentru ca dupa ce am vazut cu ochii mei mi-am dat seama ca aia nu sunt nici mai destepti si nici mai harnici ca noi, ba in multe cazuri par mai prosti si mai lenesi. De ce Romania care e o tara atat de mare si atat de dotata cu mai de toate, se tareste in saracie la coada cozilor?!?! Ceea ce s-a realizat in astia 30 de ani e clar, suntem tara cu cele mai mari contraste sociale din Europa, avem cei mai bogati bogati si cei mai saraci saraci. Suntem fruntasi la bogatia si numarul de miliardari, la curve, la exportul de carne vie umana dar si de carne vie animala (oi catre arabi), la hotie, mitocanie, mizerie. Codasi la dreptate, la cinste, la ordine, la un stat corect si eficient. Toate regulile impuse de la UE sunt aici aplicate in bataie de joc si cu rea credinta. Si de fiecare data iese exact contrariul, reguli care ar trebui sa ne imbunatateasca viata de fapt ne-o fac mai grea. Iau exemplul ipocrizia asta uriasa cu GDPR-ul! E inca un bolovan aruncat intr-o barca gaurita. Nu a adus nimic bun oamenilor care au nevoie directa, insa a ingreunat si mai mult mersul afacerilor si economiei. Si asa ajung mai toate care vin impuse cu bune intentii bune de la UE. Acum iata ca ANAF-ul o sa tabare pe cine ne-am dat seama toti, pe amarati, pe "prima categorie", adica "pulimea", adica aia care nu sunt speciali. O regula impusa de la UE care contine intentii bune, ideea de a combate banditismul, spalarea de bani, terorismul, coruptia, iata ca intr-un stat mafiot pus pe baze legal mafiote e transformata intr-o asuprire si mai mare a mujicilor majoritari, multi si saraci fara sansa. Evident ca asta va fi! Pentru ca va continua plantarea platanilor de bezna mintii si insurubarea bancutelor de 7 ori pretul si gropile si mizeria vor ramane unde sunt de decenii si tara va fi in continuare ultima la kilometri de drumuri si ultima in toate. Si in sediile bancilor in loc de 16 coli A4 se vor printa 24 de coli A4. Si licitatiile din sicap vor fi la fel de aranjate, corupte, bazate pe parandaraturi si relatii si politic, iar coruptia va ramane cimentata la locul ei si dupa aplicarea impunerii de la UE, doar mujicii vor trai altfel, adica si mai sicanati, si mai jumuliti, si mai amarati! Si vor continua sa emigreze in masa scarbiti de sistem.

Iar sistemul asta are o mare caracteristica, IPOCRIZIA care ambaleaza dublul standard asa cum spune si kaav Insa acest dublu standard vine dinainte de 1989, era baza acelui regim instaurat de forte straine in Romania dupa 1945. Oamenii s-au obisnuit cu dublul standard, il respira, traiesc cu el asa cum traiesc unii cu raie pe piele. Nu-ti trebuie nici zece minunte sa te uiti la stiri si actualitati sa vezi IPOCRIZIA uriasa! Insa e cam ce vrea majoritatea..... fara sa stie ca vrea, in bezna mintii ei. Asta e si cauza pentru care cei care gandesc peste un anumit prag (al matzului) se scarbesc si-si iau campii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

In majoritatea tarilor bine dezvoltate din UE, statul are acces la conturile cetatenilor. La noi, nu este altceva decat o aliniere la standardul UE. Standard care pentru o tara in care problemele sunt complet altele, poate parea o nedreptate sau ceva de genul "tara arde si baba se piaptana".

Eu consider plecatul, cea mai buna optiune petru oricine ASPIRA la un trai mai bun. Matematic vorbind, este mult mai probabil sa te descurci intr-o tara cu un grad de civilizatie ridicat decat sa astepti sa se schimbe Romania asa cum dorim noi.

Un exemplu simplu ar fi omul de servici care face curat pe scara blocului. Standardul lui de viata intr-o tara civilizata este net superior celui din Romania. Asadar, un om de servici care aspira la un trai mai bun, alegand o realitate cu totul diferita, are sanse mai mari sa traiasca mai bine in Stockholm.

Exemplu Practic 1: " Daca ajunge la spital nu risca sa moara de malpraxis ori sa trebuiasca sa dea spaga ca sa fie tratat" sau " Sa nu-si permita sa ajunga la spital"
Exemplu Practic 2:" Se simte respectat in societate"

Romania ar putea deveni de-asemenea o noua realitate pentru cei plecati sau alti cetateni. Daca sistemul sanitar ar fi excelent, daca infrastructura ar exista cu adevarat, daca aparatul de stat ar functiona in-asa fel incat sa nu dea frustrari si batai de cap cetatenilor, unii s-ar intoarce sau altii nu ar mai considera plecarea.

In conditiile actuale, pentru cine se simte parte dintr-o cocina, sfatuiesc sa ia in calcul MUTAREA ( nu vreau sa o numesc emigrare, nu mi se mai pare actuala), sau sa isi organizeze viata din timp, in-asa fel incat MUTAREA sa fie oricand posibila. Asa cum bogatii profita din globalizare asa si cetateanul de rand care ASPIRA mereu la mai bine ar trebui sa fie mai putin patriot si mai mult .."global-iot" ?!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: DIVERSE

Post by Cosmin2000 »

SOLO wrote:
09 Jan 2021, 14:32

In conditiile actuale, pentru cine se simte parte dintr-o cocina, sfatuiesc sa ia in calcul MUTAREA ( nu vreau sa o numesc emigrare, nu mi se mai pare actuala), sau sa isi organizeze viata din timp, in-asa fel incat MUTAREA sa fie oricand posibila. Asa cum bogatii profita din globalizare asa si cetateanul de rand care ASPIRA mereu la mai bine ar trebui sa fie mai putin patriot si mai mult .."global-iot" ?!
Solo, mutarea este intr-adevar benefica din mai multe motive, dar NU poate fi un stil de viata. Omul, prin natura lui, are nevoie de radacini, de sentimentul de apartenenta, de prieteni, de rude, de sentimentul de implinire si dezvoltare in comunitatea sau tara in care s-a nascut.

"Mutarea" poate rezolva doar unele probleme (de regula financiare, dar pot fi si altele...), dar va agrava sau lasa permanent nerezolvate altele. De ce zic asta? Toate se fac la timpul potrivit, mai ales atunci cand esti tanar si ai energie, dorinta de evolutie si dezvoltare. Toate se fac in timp, de regula indelungat daca muncesti cinstit, timp pe care nu-l mai putem recupera... Este concluzia la care am ajuns dupa mai bine de 7 ani de repetate "mutari".
In plus, consider ca patriotismul nu are a face cu "mutarea" sau chiar emigrarea, cele doua concepte neexcluzandu-se reciproc.
Partea trista cu "mutarea" este ca poate deveni permanenta, Romania pierzand enorm din pricina acestui fenomen care nu va fi stopat prea curand.
Vintage forever!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

De-acord in multe privinte.

MUTAREA nu trebuie sa fie un stil de viata. Mai mult, dupa o anumita varsta, MUTAREA trebuie sa reprezinte o posibila solutie extrema la o problema grava ( gravitatea problemei se masoara in gradul de suferinta ). In Romania exista oameni, care sufera enorm din cauza sistemului / conditiile sociale. Oameni care ASPIRA la mai bine, nereusind sa razbeasca in sistemul actual ( uneori si din vina lor ).

Este clar ca in viata nu le poti avea pe taate, nici daca pleci, nici daca ramai.
Viata insasi este un compromis.

PS. Am folosit "patriot" deoarece unii invoca patriotismul pentru a nu lua in calcul "MUTAREA".
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Vs spun sincer, am ramas dezamagit in recenta perioada de cand cu alegerile din USA vazand ca anumiti oameni pe care-i cunosc "tineau" cu Trump. Am ramas dezamagit pentru ei deoarece credeam ca au mai multa profunzime in gandire si morala. Pentru mine nu tine explicatia "cu interesul", de exemplu ideea (stupida din punctul meu de vedere) ca "Trump ar fi mai bun pentru Romania". Pai s-a dovedit cat de "bun" a fost in perioada extrem de neagra denumita "Dragnea", in opinia mea cea mai neagra perioada a Romaniei de la mineriade pana azi. Pentru mine a fost o noua mineriada, insa de data asta data cu pixul din varfurile puterii in Romania. Ori Dragnea si cu lacheul lui penibil (care din cate inteleg azi a cazut in picioare si se invarte in cercurile PNL) au fost la "aldămașul" miliardarului-vedeta american (si au platit consumatia din banii nostri, ai fraierilor din Romania) si apoi a fost sustinut de "lobistul" codosh politic principal al lui Trump (pana l-au umflat organele americane pentru coruptie excesiva, ceea ce era prea evident in cazul acelui individ care se prezenta precum vulpea cu fulgi la bot in vizita la cotetul gainilor). Deci, o mare dezamagire pentru mine au fost aceia dintre cunoscuti care mi-au spus ca "tin cu Trump". Consider asta o lipsa de discernamant moral si educational, cum naiba sa ti cu un personaj care a fost cum a fost pana in ziua de azi si culmea, inca persevereaza, adica nu se lasa, nu-i vine nici in ceasul a 12-lea macar un sentiment de umanitate si normalitate morala!

Eu unul, se stie ca sta scris chiar in forumul asta, m-am bucurat cand a castigat Trump in 2016 si chiar am prevazut atunci ca s-ar fi putut intampla. Mi-a fost deosebit de antipatica acea fiinta, nevasta saxofonistului futacios si petrecaret care a condus USA intr-o perioada (inca) de glorie americana cand nu conta asa mult ca la Casa Alba se afla un individ care vedea viata ca pe o infinita petrecere.

Ei bine, culmea, pe scorpia respectiva eu o vazusem live de la 2 metri cand a vizitat Bucurestiul in calitate de "prima doamna" in perioada cand primar general era Basescu. Ma aflasem intamplator in Piata Palatului cand o duba cu doamne intre care trona scorpia politica oprise pentru o ceremonie, si atunci a trecut prin multime.
Nu spun ca tipa a avut o atitudine politica gresita, parte din actiunile ei cat a tras sforile, mie unul mi se par OK, adica OK din punct de vedere al intereselor americane.
Insa a fost o nominalizare extrem de gresita a democratilor, asta i-a costat atunci victoria si se repercuteaza si azi pentru ca dupa plecarea sau eliminarea "oranjutanului" va ramane zazania intre americani. Raul s-a produs.

Dar nu-i inteleg pe aceaia care pot sa crediteze un asemenea personaj infect precum Trump?!?!
E in primul rand marlan, grobian, mitocan si primitiv. Da dovada de o crasa incultura si mai rau, refuza sa afle, refiuza sa invete (el se crede super destept!), refuza sa se indrepte, ce sa mai spun ca refuza sa-si recunoasca macar si cea mai mica greseala si normal, refuza sa accepte infrangerea in alegeri!

M-a oripilat cand am citit inca de la inceputul domniei oranjutanului cand acesta refuza sa citeasca informarile pe care le primea de la staff-ul lui chiar inainte de o intrunire cu orice personaj politic. Omul a fost si ramane instabil de la bun inceput, am obosit de cate ori spunea azi una ca maine sau in cateva ore sa spuna fix inversul! Fara nici o jena! Oricarui om de bun simt i-ar fi crapat obrazul de rusine sa faca asta!

Nu mai spun cum s-a comportat in pandemie! Pai nici manelarii nostri, multi din ei nu ar fi in stare sa gandeasca si sa se comporte asa cu pandemia! Nu e la fel cu marlanul ala tembel din Brazilia, macar ala e constant in tampenia lui, pe cand Trump e azi intr-un fel, maine e invers si tot asa.

A adus un mare deserviciu USA, a facut USA de rusine pe plan mondial, i-a coborat si mai mult presitigiul de cand a inceput s-o ia la vale.

Domnia lui a fost extrem de toxica pentru USA pentru ca atunci cand in calitate de lider unic si suprem al Planetei te comporti asa, mult, mult timp dupa aia va trebui sa se repare ceea ce s-a stricat! Acum dupa ce scapa USA si lumea de asta, tot ce a lasat in urma lui va fi demolat, toate tampeniile pe care le-a facut vor fi reparate si sterse, nimeni nu poate accepta ca de exemplu USA sa ignore incalzirea globala sau sa o caute cu lumanarea in zgandarirea diverselor zone potentiale pentru izbucnirea unui razboi major!

Eu chiar ma mir ca in timpul lui nu ne-am trezit in al treilea razboi mondial!?!? Credeti ca nu era in stare?!?!

Nu mai spun ca practic toti cu care a plecat el la inceput l-au abandonat pe parcurs sau el i-a indepartat cand nu i-au mai cantat in struna. I-a ramas doar familia....si cat de primitiva este situatia asta, ce stil de tara bananiera este ca Presedintele sa-si bage tot familionul in functiile de putere! Cum naiba sa susti asemenea personaj?!?! Ce nivel moral, ce nivel cultural, ce nivel de bun simt si ce omenie sa ai sa-ti placa acest personaj?!?!!?

Departe de mine sa simpatizez cu democratii, dimpotriva, eu intotdeauna am tinut cu republicanii si personal nu mi-a placut Obama deloc, absolut deloc si-l consider un personaj toxic care la randul lui a adus prejudicii USA si probabil pe seama acestor prejudicii (mai ales in societatea americana) a castigat un personaj precum Trump!

Dar cum sa fi "trumpist"?! Cat de lipsit de cultura, judecata, simtire omeneasca, cat de lipsit de suflet si de morala sa fi, sa-l placi pe asta?!?! Dar cei care "tin" cu el nu sunt automat nici prosti, nici inculti, nici foarte lipsiti de morala insa au o trasatura, sunt oameni tranzactionali, adica indivizi fara verticalitate care sunt capabili ca in orice situatie a vietii lor sa faca o tranzactie, sa vanda ceva, sa se vanda, sa tradeze (tradatorul are intotdeauna o justificare pentru a se apara de propria constiinta); acestia nu sunt genul de oameni care pentru un principiu moral sa sufere, sa piarda, sa renunte, de aceea gasesc instant justificarea tradarii a orice, in orice situatie. Majoritatea niste lashi tradatori (chestie care sta ascunsa in ei si iese la iveala la momentul necesar) care ar vinde orice (in primul rand se vand pe ei), viata fiind pentru acest gen de oameni o chestiune de vanzare-cumparare. Astia sunt sustinatorii evoluati ai lui Trump ca in rest sunt diversi smintiti precum aia care s-au bulucit in Capitoliu. Aia sunt chiar ultimii prosti, ultimii fraieri, si parerea mea este ca au vina cea mai mica. Dar acum o vor incasa tocmai ei, si culmea, au simtit cea mai amara situatie chiar din partea idolului lor ("noul Mesia") care in secunda doi (cand a simtit care e "tranzactia" cea mai profitabila) i-a tradat:
Susţinătorii lui Trump reacţionează după ce acesta i-a renegat: „Îmi vine să vomit”. Care sunt ultimele teorii delirante ale conspiraţiei
https://adevarul.ro/international/state ... index.html

Intr-un fel lumea incepe sa se imparta in cele doua armate.
Donald Trump riscă a doua procedură de destituire, fără precedent în istoria Statelor Unite ale Americii
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... ericii.htm

Parerea mea, oricum nu mai conteaza practic, au mai ramas 2 saptamani in care nimeni nu o sa-l bage in seama (nici armata cu codurile nucleare), ar trebui totusi demis! Ca principiu si demonstratie pentru sanatatea democratiei. Ar mai spala rusinea de pe obrazul USA si aici examenul este pentru republicani, astia trebuie sa constientizeze ca Trump i-a ingropat!

Dupa plecarea oranjutanului nu prea vand cum Partidul Republican se va mai ridica. Dimpotriva, o data scapat din functie, oranjutanul daca nu este umflat de Justitie si ramane liber si slobod la gura, o sa-i divizeze pe republicani si o sa-i ingroape. El oricum, niciodata nu va mai avea accesa la presidentie. Cariera lui se incheie definitiv acum, are si o varsta inaintata, peste 4 ani va interveni Mama Natura si pe scurt, s-a zis cu el!

Dar acum ar trebui demis, mai ales cu ajutorul unor republicani daca astia au creier si isi dau seama ca numai asa mai pot avea o mica sansa de viitor spaland din rusine! Daca vor sustine toti pe Trump pana la capat vor pati ca si nazistii lui Hitler. America isi va reveni instant, e o tara care se imbolnaveste repede dar si repede se face bine, un organism care traieste cu viteza mult superioara altora insa, acum a fost lovita in ceva important, unitatea, credinta comuna si prestigiul acela care era o data! Eu ceea ce am scris e simpla mea parere si nu tine faza cu "influenta din media" pentru ca faptele vorbesc, media nu are cum sa imi acopere ceea ce a facut si a zis direct Trump timp de 4 ani! E vorba de fapte si nu interpretari! Parerea mea e similara cu a unui barbar din afara granitelor Imperiului Roman care a crescut uitandu-se spre Roma ca spre Soare, dar intre timp Roma a decazut sub domnia unui imparat prost si abuziv care a facut prestigiul Imperiului de rahat. Asa a inceput decaderea, barbarii intai au fost dezamagiti, chiar daca urau Roma (pentru ca ei erau nascuti in cocina pe cand Roma era paradisul). Apoi, dupa dezamagire au vazut ca de fapt Roma nu e chiar asa o chestie de neatins si atat de perfecta si probabil, s-au gandit ei, nici atat de invincibila. Dupa care le-a venit ideea sa testeze ceea ce banuiau si in final s-au pisat in fintanile Romei. Totul fiind cauzat din interiorul Imperiului Roman care intai si-a uitat principiile pe care a fost cladit si apoi a urmat o batalie interna si continua pe putere si ciolan peste care s-a intins ca mucegaiul coruptia absoluta, cea care demoleaza intregi civilizatii. Am zis mereu, istoria se repeta.

PS - incepe sa-mi placa Kamala Harris! :)
Vedetă a filmelor pentru adulţi, despre ce înseamnă pentru industrie instalarea vicepreşedintei alese Kamala Harris la Casa Albă: „Sunt îngrozită”
https://adevarul.ro/international/state ... index.html
Si eu sunt ingrozit prin cate gauri si-a luat Cherie DeVille matarangă!!! Sunt cu adevarat ingrijorat ca vine Kamala si ia la fuga curvele! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Motivul pentru care am simpatizat cu Trump are legatura strict cu faptul ca nu a mai izbucnit nici un razboi de amploare cat a fost el la butoane :!:
Ce dracu cauta de fapt americanii in tarii care merita sa fie scapate de ''dictatura'' doar cata vreme au resurse, care vezi doamne, nu sunt gestionate ''corect''? :lol:
Istoria o scriu si o suprascriu doar ''invingatorii'', nu este prezentata oficial niciunde obiectiv, decat in note de subsol, in carti.
Cel invins este demonizat, castigatorul are o aura luminoasa. Serios??
Punct cu subiectul asta (pentru mine).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Our Favorite News Reporters Working From Home Bloopers
https://www.youtube.com/watch?v=cqUOIoV ... e=youtu.be

Image

Best Animals Work From Home News Bloopers https://www.youtube.com/watch?v=sRFLw2bbmnU
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Exceptional Arnold Schwarzenegger! Tot respectul!
„Ca imigrant în această ţară, aş vrea să le spun câteva cuvinte americanilor şi prietenilor noştri din întreaga lume despre evenimentele din ultimele zile. Am crescut în Austria. Ştiu foarte bine Kristallnacht (Noaptea sticlei sparte sau Noaptea de cristal). A fost o noapte de violenţe împotriva evreilor comise în 1938 de echivalentul nazist al Proud Boys. Miercuri a fost Ziua de cristal chiar aici, în Statele Unite. Sticla spartă a fost la geamurile Capitoliului SUA. (...) Mulţimea nu a doborât doar uşile clădirii care găzduieşte democraţia americană. A călcat în picioare principiile pe care s-a fondat ţara noastră. M-am născut în 1947, la doi ani după al Doilea Război Mondial. Am crescut înconjurat de bărbaţi foarte afectaţi de ce a fost, care beau pentru a uita de vina participării lor la cel mai nenorocit regim din istorie. Nu toţi erau antisemiţi şi nazişti. Mulţi doar au fost luaţi de val, pas cu pas. Erau oameni de la casa alăturată. Nu am împărtăşit asta niciodată în public, pentru că este o amintire dureroasă. Însă tatăl meu venea beat acasă, o dată sau de două ori pe săptămână, ţipa şi ne lovea şi o speria pe mama. Nu l-am considerat responsabil în totalitate pentru că vecinul nostru făcea acelaşi lucru cu familia sa, la fel şi celălalt vecin. Am auzit cu urechile mele şi am văzut cu ochii mei. Ei aveau dureri fizice din cauza şrapnelelor din trupurile lor şi dureri emoţionale de la ce au văzut sau au făcut”, a explicat Schwarzenegger.

El a menţionat că totul a pornit de la „minciuni, minciuni, minciuni şi intoleranţă” şi că şi Donald Trump a încercat să răstoarne rezultatul alegerilor prezidenţiale prin minciuni. „Fiind din Europa, am văzut cum pot scăpa lucrurile de sub control. Ştiu că există o temere că aşa ceva se poate întâmpla aici. Eu nu cred asta, dar cred că trebuie să fim conştienţi de consecinţele egoismului şi cinismului. Preşedintele Trump a încercat să răstoarne rezultatele unor alegeri, unor alegeri corecte. A încercat o lovitură inducându-i pe oameni în eroare prin minciuni. Preşedintele Trump este un lider ratat. Va rămâne în istorie ca cel mai slab preşedinte care a fost vreodată. Lucrul bun este că în curând el va fi la fel de irelevant ca un tweet vechi. (...) Patriotismul înseamnă să fii de partea ţării, nu să fii de partea preşedintelui”.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... -vechi.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Trump, despre violenţele de la Capitoliu: Au fost „oameni ai Antifa”. Un lider republican îl contrazice: „Sunt MAGA“
https://adevarul.ro/international/state ... index.html

Cat de toxic e omul asta si e natural in ceea ce gandeste, spune si face, ca asa e el!
Cand se produce zazania e ca incendiul de padure, greu de oprit pana nu consuma cat vrea!
Asta e aceeasi reteta ca a nazistilor sau comunistilor. Cand ai lor fac o boacana urata iese Liderul si spune ca "dusmanul" (evreul sau burghezul) s-a deghizat si a facut boacana sa-i compromita pe ei, cei perfect buni si cei care detin adevarul absolut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Șoferilor de TIR care vin din Marea Britanie în UE li se confiscă la vamă sandvișurile și pachetele cu mâncare. Este una din consecințele Brexit - britanicii nu mai au voie să introducă în UE carne și produse perisabile, scrie BBC. Jurnaliștii unui post tv olandez au filmat reacția șoferilor britanici de TIR când li s-au confiscat pachetele cu mâncare.

Vameșii olandezi le explică șoferilor britanici că, potrivit noilor reguli post-Brexit, nu mai au voie să treacă granița cu mâncare și produse perisabile.

„După Brexit, nu mai aveți voie să aduceți anumite alimente în Europa - carne, legume, fructe, pește, genul acesta”, îi explică un vameș olandez unui șofer britanic, în timp ce îi confiscă pachetul cu mâncare. Șoferul se amuză și întreabă dacă poate păstra mâcar pâinea, însă răspunsul e negativ: „Nu, confiscăm totul. Bine ați venit în Brexit, domnule. Îmi pare rău”.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/ ... au-1432428
Asa le trebuie daca au votat luandu-se dupa niste pacalici!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Procuroarea Adina Florea de la Secţia Specială, dată pe mâna Inspecţiei Judiciare pentru plasarea Laurei Codruţa Kovesi sub control judiciar
....
Instanţa afirmă că nicio probă în afară de cele prezentate de Sebstian Ghiţă în calitate de denunţător nu relevă implicarea lui Kovesi în ceea ce priveşte stabilirea preţului sau plata efectivă a transportului, concluzia fiind că fiecare dintre acuzaţiile aduse - luare de mită, abuz în serviciu şi mărturie mincinoasă - „este lipsită de precizie, claritate (coerenţă) şi de suport probator", iar controlul judiciar a fost nelegal.
https://adevarul.ro/news/eveniment/proc ... index.html
Nu ma mai mir ca (in)justitia din Romania are viteza melcului sedat, ca de exemplu cazul coruptului Zgonea unde motivarea sentintei a durat "doar" fix 1 an ( https://ziare.com/valeriu-zgonea/stiri- ... le-1655857 ), deja e banal ca abia acum se incep procese pentru fapte de prin 2008 si chiar ma intreb ce au facut cu dosarele de pe vremea lui Burebista, insa am si eu o intrebare, ce mai face Sebastian Ghiţă ?! Cum o mai duce, pe unde mai este el acum ?!

Mi se face scarbaaaa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Deutsche Bank vrea să rupă colaborarea cu Trump. Ce riscă afacerea familiei după ce a fost izolat de mai multe companii
https://alephnews.ro/economie/deutsche- ... -companii/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Economia chineză a luat viteză în ultimul trimestru al anului trecut, creșterea consemnată depășind estimările, această țară încheind dificilul an 2020 într-o formă remarcabil de bună și fiind pe cale să crească și mai mult în 2021, deși pandemia continuă să lovească restul lumii, transmite Reuters.

Producția internă a crescut cu 2,3% în 2020, arată statisticile publicate luni, ceea ce înseamnă că este singura economie majoră din lume ce a evitat o scădere anul trecut.

China va continua să meargă mai bine decât celelalte economii mari anul acesta, PIB-ul urmând să crească cu 8,4%, un nivel nemaiatins în ultimul deceniu, arată un sondaj făcut de Reuters în rândul experților.

A doua cea mai mare economie a lumii i-a surprins pe mulți cu viteza revenirii după criza coronavirusului, mai ales în condițiile în care Beijingul a avut de gestionat și relațiile tensionate cu Statele Unite pe tema relațiilor comerciale, dar și pe alte fronturi.

Măsurile stricte au limitat mai repede epidemia de Covid-19 decât în alte țări, iar activitatea economică a fost ajutată și de măsurile de stimulare guvernamentale și de fabricile care au crescut producția pentru livări în multe țări afectate de pandemie.

PIB-ul Chinei a crescut cu 6,5%, an la an, în trimestrul IV, arată datele Biroului Național de Statistică, mai rapid decât avansul de 6,1% estimat de economiștii consultați de Reuters. În trimestrul III, creșterea fusese de 4,9%.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... eceniu.htm

Na ca a facut Trumpila America "Great Again!" si China s-a ofilit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply