DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Cel putin, in momentul de fata, cred ca noi, ca si romani avem de ales intre e perspective - nici una nu are efectul unei paturi care sa tina de cald, daca ti-ar fi frig. Pe de o parte avem influienta cu caracter executiv evident, adica PSD - pe de alta parte avem UE, in care eu, ca si cetatean de rand nu am incredere prea mare (sunt ponderat in exprimare doar, nu in ce simt efectiv :!: ). Apar divergente prea mari care au forta sa scufunde ce este inca stabil.
Si eu cred despre Trump ca pare scapat din mana si daca nu iesea presedinte, ar fi fost in lume conflicte de amploare mai mari decat sunt acum.

Răspunsul Paralel: Codul Penal
https://video.vice.com/ro/video/raspuns ... 6?ref=vice" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Totusi.... cititi si asta:

https://adevarul.ro/news/politica/alina ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Mda, deci e adevarata vorba aia - ''Si canibalii salveaza oamenii din gura rechinilor'' :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

A disparut dialogul dintre putere si popor. Oamenii aia isi permit sa ignore reporteri (care trebuie sa fie una din portavocile problemelor din orice societate umana, indiferent daca convine sau nu puterii) care pun intrebari necesare situatie, pertinente, clare. Noi in ochilor lor avem valoare de ceapa degerata, uitant intentionat ca ei nu produc nimic, sunt consumatori inutili. SINGURUL motiv al existentei lor ca si persoane politice, sunt tocmai eu/tu/noi nu ei. Dau dovada clare de comportament deviant de la o abordare democratica. Daca chiar mi se crede superior, asta inseamna ca si nivelul greselilor in cazul lor ar trebui sa fie exceptional de scazut (e superior noua, nu?). In ochi mei ei imi sunt superiori, doar in imaginatia lor , asta ca si stare de spirit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

kaav wrote:A disparut dialogul dintre putere si popor.
cand a existat in Romania un dialog intre putere si popor ?!!? In opinia mea, niciodata in istoria Romaniei!

Chestii de genul asta (dialog.... :roll: ) exista in state civilizate ca de exemplu, Elvetia, Norvegia, Suedia, Danemarka, Finlanda, Olanda...... etc! Se obtine prin EDUCATIE.

Asa cum e poporul, asa sunt si conducatorii! Pe merit!

Toate par ca se incurca la infinit, insa marea, uriasa si insurmontabila problema este ca in momentul alegerilor o minoritate s-a prezentat la urne (majoritatea stand acasa) si aceasta minoritate a bagat in urne liste cu borfasi, culmea, borfasi stiuti! (pentru cine facea un minim efort de a se informa din presa).
Un fapt insurmontabil este ca 18% din electorat a ales majoritatea parlamentara. Care majoritate decide soarta tarii si recte a intregului electorat, adica 100%.

Datorita faptului ca Romania face parte din UE si NATO este judecata, acceptata si analizata dupa regulile statelor civilizate care formeaza UE si NATO. In aceste state exista reguli fundamentale precum aceea ca puterea si orientarea politica a statului se decide la vot (nu in strada, nu in Piata Victoriei, nici in alte parti).

Cei care nu s-au dus la vot (din binecunoscutele motive pe care le-am tocat aici pe larg! - exemplu, "Nu am pe cine vota!" / "Sunt scarbit de toata clasa politica!" / "Doar nu sunt prost sa ma duc sa-i votez pe astia!?" / etc) afla acum pe pielea lor cum functioneaza sistemul democratic (care exista in statele normale si civilizate).

Rezultatul votului in Romania nu a fost viciat de nimic, nici nu a fost vreun partid nazist cu Hitler in frunte sa fure voturile cu mitraliera la ceafa, nici nu l-a furat careva din urne, se poate spune ca ultimele alegeri au fost cele mai civilizate si cele mai putin suspecte de manevre si furaciuni!

Mai ales, sa nu uitam, TA TA TAM!....au fost organizate de guvernul lui Ciolos! (apropos, mai stie cineva ceva, mai intreaba cineva ceva de statuia lui Brancusi si banii aia donati de populatie?!?!)

In concluzie, rezultatele alegerilor din care au izvorat precum rahatul din defularea canalului parlamentul "ciumei rosii", Viorica analfabeta, Daddy Flausatul sau a inviat mumia Tariceanu si acum da spectacol la Circul de Stat din Moskova in vizita la Bucale, au fost corecte si normale.

Trebuie sa intelegem, asta a decis poporul...... care s-a dus la vot!

Aia care nu s-a dus la vot nu au decis NIMIC, practic "au ales" ca soarta lor sa fie decisa de cei care au mers.
Alt sistem decat asta.... exista, este DICTATURA, adica intr-o zi te trezesti pe cap cu unul in fruntea tarii si.... Doamne ajuta sa nu fie nebun sau criminal sau si una si alta! Dar scapi de grija votului si cand nu-l mai ai plangi dupa el. Dar cand il ai, ii dai cu sutul! Uite asa, in gluma, noi suntem glumeti si jmecheri, mereu, cel mai destept popor din Europa. De aia o ducem asa de bine!

Parafrazand, chiar si cei care nu s-au dus defapt au "decis" ca turma aia de oligofreni spalati cu A3 la creier sa-l bage in urna pe Flaushat!

Dupa aceea...., 'geaba luminite in Piata Victoriei, 'geaba "sotzietate tzivila", toate astea sunt mofturi, bagatele! Lucrurile se transeaza la vot! Pe cifre! Pe numere! Dar nu pe feisbuc!

Ia sa se fi dus macar inca 1 milion de votanti ne-iubitori de ciuma rosie si sa fi bagat in urne orice, de exemplu ceva usere, penele, chiar si alte muhaiele, sa fi fost parlamentul mai pestritz, mai variat si mai rasfirat, mai avea Daddy Flaushatul puterea sa faca ce vrea ?! Mai avea destula turma sa behaie violari de coduri penale si schingiuri de legi deja schingiuite?! Mai avea el coaie sa imparta gazul din Marea Neagra?! Fara turma majoritara, mai era el ce este azi?!?!

Deci, lectie dura, 4 ani de repetentie!
4 ani de stat pe margine si admirat cum se duce totul la vale!

"Alegeri anticipate" ...... HA HA HA! Nu pleaca cainele de la macelarie! Nici un partid, nici unul, adica nada, adica zero, nu pleaca de buna voie din Parlament = lefuri grase, mancare pomana, soferi si masini, trafic de influenta, rudele si clanul imbuibat cu functii si deci, lefuri pomana, bani pe nimic, multi bani pe nimic, etc!
Vorba rumanului, mai bine moare ma-ta decat maica-mea! Vedeti in vreunul, nu numai politician, dragoste de tara atat de multa incat sa renunte el de buna voie la ani de imbuibare, benchet si zaiafet gratis?! Acum vor ramane si cu pensii..... SPECIALE! Totul e special la noi, totul e o exceptie, noi suntem cu totii EXCEPTIONALI! Maestrii in ratari exceptionale!

Deci, exista o singura sansa, mingia asezata la 11m in ziua alegerilor! E o data la 4 ani!... Acum depinde, unora li se pare putin, altora mult....
Unii au memoria scurta, foarte scurta.... inexistenta! De exemplu, ce s-a ales (iar intreb!) de ancheta privind obstructionarea votului (deci un drept fundamental!) la alegerile din diaspora in 2014 cand cu Iohannis si Ponta?! Au fost inchetati ambasadorii si consulii implicati in obstructionare sau ministrii de externe de atunci?!..... Niet! S-a uitat! S-a pus batista pe tambal, nu mai intreaba nimeni! Macar sa intrebe cineva! Dar nimic!
Sau ce s-a ales de marea ancheta de coruptie cu Hexifarma?!
Sau de ce faimosul Ghita e inca la Belgrad bine merci?!
Asa cum nimeni nu mai spune nimic de toata povestea aia cu statuia lui Brancusi din vremea lui Ciolos! Sau cu acea presupusa si inventata "gaura" de miliarde furata cica de Ciolos fiul lui Shorosh!
Vedeti?! Avem noi memorie?!
Niet! Suntem ca un alzheimer, nu exista decat acum. Si mereu ne suparam pe capatul biciului care ne plesneste neintelegand ca biciul e manevrat de dresor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: DIVERSE

Post by catacore »

momolo wrote: .......
Unii au memoria scurta, foarte scurta.... inexistenta! De exemplu, ce s-a ales (iar intreb!) de ancheta privind obstructionarea votului (deci un drept fundamental!) la alegerile din diaspora in 2014 cand cu Iohannis si Ponta?! Au fost inchetati ambasadorii si consulii implicati in obstructionare sau ministrii de externe de atunci?!..... Niet! S-a uitat! S-a pus batista pe tambal, nu mai intreaba nimeni! Macar sa intrebe cineva! Dar nimic!
Sau ce s-a ales de marea ancheta de coruptie cu Hexifarma?!
Sau de ce faimosul Ghita e inca la Belgrad bine merci?!
Asa cum nimeni nu mai spune nimic de toata povestea aia cu statuia lui Brancusi din vremea lui Ciolos! Sau cu acea presupusa si inventata "gaura" de miliarde furata cica de Ciolos fiul lui Shorosh!
Vedeti?! Avem noi memorie?!
Niet! Suntem ca un alzheimer, nu exista decat acum. Si mereu ne suparam pe capatul biciului care ne plesneste neintelegand ca biciul e manevrat de dresor.
Noi nu avem politicieni in tara asta. Doar muhaiele aspirante la imunitate parlamentara, drepturi, pensii speciale, gratuitati, doritori sa-si poata desfasura activitatile infractionale de la "nivel inalt". Exact din cauza asta (cei mai) multi nu s-au dus la vot.
Ma uit la Mihail Neamtu, care si-a facut partid acum cativa ani. E altceva fata de maimutele care ne conduc acum (sau care-s, cica, in opozitie). I l-au "infiltrat" si distrus urgent. Cam astea-s mecanismele de functionare a "statului de drept" pe care il avem. Trebuie distrus tot ce nu e compromis, maculat, santajabil, etc. Toti trebuie sa aiba dosare. Si, ma gandesc, toate astea sunt "ajutate" si "de afara". E ca in jungla, cand bivolul e ranit (si Romania e destul de mare, ca suprafata si populatie) se strang acolo si hiene, si sacali, si vulturi, si toti ii mai dau un ghiont, un picior in gura, orice, numai sa-l vada cazut. Dupa care se aseaza la masa....

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Cand am votat, am votat cu intentia ca cel votat, va fi consecvent, corect in functia respectiva. Nu conteaza ca abordarea asta pare naiva, este o premiza, care daca este respectata - cuvintele, promisiunile se transforma in fapte concrete, pozitive. Animale pot fi sirete, viclene, dar de la ele nu am pretentii :!: . De la oameni am. Coruptia la nivel politic la o amploare asa de mare arata de fapt mentalitatea reala a acelor oameni. Cum intre ei nu se pot crede ca sunt de cuvant pe bune, adica toti stiu intre ei ca sunt lupii, se folosesc obigatoriu de constrangeri, mita, privilegi ca sa se poata tine in frau unu pe altu, deci perpetueaza o mentalitate foarte paguboasa pentru noi.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Puterea, nu este potrivita deloc oamenilor care nu au o disciplina interioara stabila. Daca omul cu ambitii politice, e montat de lacomie,faima si alte tampeni care polueaza mintea egomaniacilor, puterea o sa-i faca creierii ciulama, il debilizeaza ca si om. O sa isi lustruiesca sau nu, limbajul (de lemn) si cam astai toata competanta lui. Degeaba zic ei ca noi i-am ales, nu scuza deloc magariile grele care le fac.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Interventiile voastre demonstreaza ca nu ati inteles nimic si nici nu va veti schimba. Sunteti majoritari in modul vostru, consider eu, gresit de gandire. Defapt am observat in jurul meu prea putini oameni care au inteles ca lipsind de la vot nu rezolva nimic, ba e chiar daunator deoarece delegi nimanui, adica arunci in vant unica ta putere de cetatean intr-un sistem democrat. Atitudinea de a nu vota (nu conteaza motivele) este o fronda inutila, este cumva similara cu actiunea unui sinucigas care se sinucide vrand sa demonstreze cu acest gest final si inutil pentru el, ca are dreptate cu orice pret.

Democratia inseamna participare! Inseamna societate! Inseamna actiune! Nimeni nu poate realiza nimic de unul singur, oricata dreptate ar avea!

Democratia inseamna in primul rand compromis! Lipsa compromisului, eliminarea, exclusivismul, toate astea duc la razboi, la distrugere, si nu au nici o legatura cu democratia!

Democratia este ca dansul in hora. E posibil sa nu-ti placa de partenerii de care stai legat, poate astia put, poate sunt urati, poate trag mereu in directie opusa si te calca pe bataturi, insa daca nu esti in hora..... practic nu esti, nu existi!
Nu poti imbunatati jocul in hora stand pe margine si doar privind si bodoganind! Trebuie sa intri in ea, sa-ti asumi riscul sa fi calcat pe picioare, sa mirosi putoarea, sa iei chiote in timpane, etc.
Sau, in ciuda faptului ca stai pe margine si bodogani, sa nu speri ca se va schimba ceva. De inteles cei care bodogane, nu sunt de inteles aia care si asteapta rezultate!

Democratia are aspect de circ, e zgomotoasa, caraghioasa, este opusul perfectiuni si opusul maretiei. Este umila si blanda. Doar dictatura si absolutismul au aspectul maretiei si mimeaza ambalajul perfectiunii. Insa acestea sunt fundate mereu pe sange, cadavre, genocid, crima!

Democratia este si arta RESPECTULUI. Atunci cand tu nu te respecti pe tine, cum ai putea sa-i respecti pe ceilalti din jur! Atunci cand tu nu demonstrezi respect, cum ai putea primi respect?!

Democratia inseamna DIALOG. Nu monolog. In cazul asta observ ca societatea romaneasca asa debilizata de tot ce a trait nu are capacitate de dialog. In politica romaneasca vedem mai degraba o suma de monologuri, fiecare pretinde ca dreptatea, adevarul, perfectiunea si lumina ii apartin exclusiv. Cumva posibilitatea dialogului este strict legata de capacitatea de a demonstra respect. Nu cred ca poate exista dialog intre oameni care nu au in primul rand respect unii pentru altii.

Ura, lipsa de respect si mai degraba dispretul orb, furibund, generalizat, se intind ca un cancer in societatea Romaneasca. Nici pana acum nu sunt lamurit daca aceasta lipsa de respect generalizata pleaca de jos in sus sau de sus in jos?! Nu am gasit raspuns la intrebarea daca acest cancer al lipsei cronice si malefice de respect este rezultatul lipsei de respect al Stapanului pentru slugile sale sau lipsei de respect al slugilor pentru stapanii lor?! Oricum, lipsa de respect ne incapaciteaza de a progresa.

Eu m-am tot gandit in ultima vreme, chiar si faptul ca folosim la aproape orice fraza epitete precum hot, borfas, idiot, prost, etc, ne duce pe toti intr-o mocirla din care nu putem iesi. Am constat pe mine, folosesc aproape instinctiv aceste epitete jignitoare, este cumva o molima de care ne molipsim cu totii aproape fara sa ne dam seama! Cuvintele conteaza, cu ele incepe civilizatia si noi discutand de politica si democratie defapt discutam de civilizatie! Daca nu am avea cuvinte nu ne-am deosebi de animale. Cuvantul a creeat societatea si civilizatia!

Ceea ce mai observ la multi, probabil o vreme m-am facut si eu vinovat de asta, e credinta ca le stiu pe toate, credinta nestramutata ca ceea ce vad si simt reprezinta tot si adevarul absolut si nu mai exista nimic dincolo de asta. Ori bunul simt din care rezulta respectul stie ca mereu exista o doza de necunoastere, o relativitate, o lipsa de perfectiune. Probabil avem un mare defect in privinta acestei rezerve de dubiu pe care ar trebui sa o avem in mod natural (dar nu suntem naturali), o rezerva pe care sa o punem deoparte. De aceea spunem cu gura plina, "Ala e hot, e prost, e dobitoc, e analfabet, oligofren, etc!"

Daca cumva noi nu stim tot adevarul?! Poate nu e hot pana la capat, poate nici prost de tot si poate intr-un final e foarte asemanator cu noi, numai ca joaca un rol pe care partial il impunem si noi, cei multi, spectatorii din jurul Actorului?! Exista mereu o presiune din partea publicului catre actor, un fel de vointa care se transmite actorului, pentru ca acesta sa fie asa cum il doreste publicul, de multe ori in contradictie cu ceea ce este el in realitate.

Probabil capacitatea asta intelectuala de a ne da seama ca defapt nu stim nimic 100% (si de multe ori chiar nimic), ne-ar face sa devenim oameni cu bun simt si in urmare sa oferim respect, dupa care inerent sa-l si primim!

Una peste alta, a lipsi de la unica si cea mai fundamentala manifestare democratica, votul, este moartea democratiei. Nu exista atitudine mai gresita! Nu exista scuza, nu exista justificare!

Ma refer doar la toti cei care nu doresc dictatura! Deoarece, daca cineva doreste dictatura si nu doreste democratia, acela are unica scuza valabila sa nu participe la vot.

PS - daca la fostele alegeri parlamentare mergeau macar jumatate din cei care au mai mers la vot, adica un milion din aprox. doua milioane care au lipsit, alta ar fi fost situatia majoritatii parlamentare si tot ceea ce s-a intamplat pana acum nu ar mai fi fost posibil. Adica am fi avut un parlament care nu facea nimic in locul unuia care chiar face.... tampenii, si repet, alta era situatia noastra acum! Prin pasivitate, prin lipsa am girat in locul unui lenes, un prost harnic. Ceea ce reprezinta o situatie mult mai daunatoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Vechiul sistem a apelat foarte des la frica. Frica vicieaza, contamineaza toate relatiile umane, le face false instant. Relatii de forta, ca sunt eficiente si mai ''ieftine'' decat educatia reala. Asa ceva sa perpetuat si abia dupa 1989 s-a vazut cat de ''bine'' s-a lucrat la om atunci ca si dupa 30 de libertate tot ciutiti suntem (la modul general)
Sunt de acord cu faptul ca votul e ceva ce nu trebuie ignorat deloc. Am mari indoieli ca nu am inteles chiar ''nimic'' si stiu ca mai este mult pana departe :roll:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Presupun ca in acest topic incape si o trimitere la un site cu multe poze frumoase cu ciuperci :
http://www.mushroom.pro/" onclick="window.open(this.href);return false;
Consider un noroc ca sunt ceva paduri serioase foarte aproape de orasul in care locuiesc (la 15 minute de unde stau, e cea mai apropiata). Dupa ce ploua la cateva zile, dau o talpa dupa ciuperci, imi solicita atentia sa gasesc craite, hribi, cuci, golombite etc. Ma deparaziteza de solicitarile mediului foarte ok. Ciuperci de padure, mananc doar culese de mine :mrgreen:
Singura regula este sa nu le subestimezi, ca poate fi prea tarziu daca faci confuzi. Este o stare de vigilenta relaxata, plimbarea dupa ele. Recomand

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Hotii de biciclete:

https://www.hotnews.ro/stiri-perspektiv ... eri-pe.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
....
Există o specie de hoți, destul de numeroasă din rândul populației, cu grad ridicat de analfabetism. Sunt comunități care ne-au rugat să nu mai folosim scrisul ca mijloc de avertizare ci ilustrația: adică să desenăm cătușe pe bicicletă!
...
Reporter: Dar cazul popii?
Andrei Botescu: Da, în sfârșit am fost surprins. Mă întreabă lumea cum rezist să văd atâtea biciclete furate și vandalizate iar eu le răspund că m-am pregătit psihologic și economic, stau cu graficele în mâna și zâmbesc spunând că rata de vandalism/furt e încă sub așteptări. Dar să văd un reprezentat al structurii bisericești că încearcă să sustragă o bicicletă a fost un șoc și pentru mine. Am cântărit bine înainte să public întâmplarea și până nu m-am convins că omul chiar a vrut să își însușească o bicicletă, nu am făcut publice faptele. Mai mult, pus în fața dovezilor copleșitoare, a căutat scuze neverosimile. Asta m-a determinat să nu fac niciun pas înapoi.

Cam așa sună raportul de pe teren în acest caz: Recuperată 0997 (seria uncă a bicicletei) din biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril din zona Pantelimon, aleea Covasna. Bicicleta era în biserică, încuiată într-o încăpere, iar preotul îmi spunea la telefon că nu are absolut nicio bicicletă înăuntru. "Când i-au fost prezentate datele GPS care atestă precis poziția bicicletei (adică în biserică), preotul și-a schimbat total abordarea și tonul și susține că a băgat-o acolo un îngrijitor, că el nu știa ce era cu ea, deși inițial a zis că nu se află nici o bicicletă acolo. Inițial, nu a recunoscut nici în ruptul capului. După care i-am zis că dacă nu o recuperez eu, vine poliția cu dosar penal pentru furt și tot o luăm. În acel moment și-a “amintit” că "a băgat-o cineva înăuntru" și ne-a spus povestea cu îngrijitorul neglijent.” După ce postarea mea a devenit virală, popa sună la noi și ne amenință că ne da în judecată, că nu își mai amintea bine, că a fost la un botez. Fix la fel că toți cei care sunt prinși.

Nu există unul care să recunoască, ci, din contră, adoptă o stare de ofensivă absurdă în speranța că nu li se va întampla nimic.

Reporter: Cea mai tare justificare?
Andrei Botescu: Mergem la o doamnă care vindea o bicicletă pe OLX cu firma de pază și poliția. Ne dăm drept cumpărători. Prinsă în flagrant, doamna zice: “Nu am furat-o, am sunat la Vodafone și mi-au zis să o bag în curte. -Dar de ce o vindeți pe OLX, tot Vodafone v-a spus să procedați așa?” Despre asta este vorba. Cu astfel de cazuri ne confruntăm zilnic. Motivele sau scuzele pe care le invocă acești oameni atunci când sunt prinși pot încăpea lejer într-o culegere bună de moravuri absurde.
...
Mai se mira cineva de clasa politica, cine a ajuns sa conduca Romania, cum voteaza populatia sau ce intelege majoritarul din vot, democratie, principii, reguli, legi, etc ?!?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

VIDEO. Donald Trump crede că Finlanda este membră NATO. Gafa președintelui american
https://www.digi24.ro/stiri/externe/vid ... can-964731" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: DIVERSE

Post by catacore »

momolo wrote: Daca cumva noi nu stim tot adevarul?! Poate nu e hot pana la capat, poate nici prost de tot si poate intr-un final e foarte asemanator cu noi, numai ca joaca un rol pe care partial il impunem si noi, cei multi, spectatorii din jurul Actorului?! Exista mereu o presiune din partea publicului catre actor, un fel de vointa care se transmite actorului, pentru ca acesta sa fie asa cum il doreste publicul, de multe ori in contradictie cu ceea ce este el in realitate.

Sunt sigur ca noi nu stim tot adevarul. Daca l-am stii cred ca ne-am ingrozi. De altfel, e cumva hilar ca "baietii astia care ne conduc" sunt prinsi cu/judecati pentru maruntisuri, interesant ar fi sa fie puse pe masa afacerile lor barosane, alea de fond. Si averile sa le fie impartite pensionarilor care i-au votat :)


L.E. Am recitit de cateva ori citatul lui momolo si mi se pare absolut incredibil. Adica da, din partea penalilor mi s-ar parea normal sa gandeasca asa, sunt sigur ca nu au nicio problema (morala sau de alta natura) vis-a-vis de propriile actiuni (hotie, minciuna, calomnie, bascalie, superioritate, etc.) pentru ca si le-au insusit ca pe o a doua natura. Ei nu mai deosebesc binele de rau, minciuna de adevar, practic sunt "pierduti in ale lor". Dar pentru un observator extern, sa le gaseasca scuze....Pina la urma, si dincolo de alte argumente, au fost gasiti vinovati, de catre instante competente. Sau credem ca au fost victime in "procese politice" :)

Cred ca nici hotii aia de biciclete, de fapt nu erau hoti....pina la capat. Pesemne de-aia nici nu vor sa-si recunoasca fapta. Au bagat bicicletele alea in curte/garaj/biserica doar "la presiunea strazii", mai precis, ca sa nu le fure altii.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Cine este in functie de conducere, nu are scuze ca o ''gresit si el un pic''. Daca a acceptat acel job, presupun implicit ca este competent. Punct. Aburelile lor multi-stratificate sunt ca o bere calda, vara. Faptele fac toata diferenta. Sunt atata de destepti incat se depopuleaza Romania sub nasul lor. Ce e chestia asta? E horror de groaza sau doar horror? :mrgreen:

Post Reply