DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Wow!
​​LIVETEXT America, în stare de șoc: Patru morți, după ce partizanii pro-Trump au invadat Capitoliul / S-au reluat dezbaterile privind certificarea mandatului lui Joe Biden
https://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_su ... -biden.htm
Ce s-a întâmplat la Washington. Cronica unui puci ratat SINTEZĂ
https://adevarul.ro/international/state ... index.html
Violenţe la Washington. Ce poate păţi Trump după ce simpatizanţii săi au luat cu asalt Congresul SUA FOTO VIDEO
https://adevarul.ro/international/state ... index.html

E foarte grav nu ca s-ar modifica ceva la ei, evident ca toata intamplarea e o tampenie si o circarie, insa e grav pentru ca arata lumii o USA slaba, vulnerabila din interior, dezbinata grav. Cu o treime din populatie care crede fanatic in bazaconiile bufonului, USA e slabita din interior. Zazania s-a acutizat. Chiar daca se va linisti totul dupa 20 iaunuarie, zazania, ura, tampeniile bagate in capul multora si de o parte si de alta vor ramane si vor sapa la fundatie precum infiltratiile. Poate ca asta e un proces natural de asezare, de schimbari reale in societatea americana care pe fond este foarte conservatoare si se schimba greu. La ei rasismul mult trambitat si combatut politic de vreo cateva decenii, a ramas undeva ascuns in profunzime. Cumva tot ce se intampla e pretul platit lipsei de reforme profunde si reale care sa fim sinceri, nu poate sa depaseasca ceea ce firea umana nu poate! E legat de vorba aceea cu "cei 7 ani de acasa", educatia elementara pe care cine nu o are nici o poate capata daca a pierdut momentul asimilarii. Timpul este cel care rezolva asemenea probleme. Daca ma gandesc bine toata zazania asta are ca "motor" principal diferentele probabil foarte mari intre zone si regiuni din USA. Astea au iesit la iveala o data cu venirea la putere a acestui presonaj care are rolul de "gaz pe foc". Sa nu uitam ca singurele care par asezate, ordonate, pasnice, corecte si catodata minunate si senine sunt..... dictaturile! Care in realitate reprezinta linistea mortii. Sub aparenta de liniste si ordine in dictatura se petrec cele mai oribile crime.
Democratiile insa sunt rebele, imperfecte, de multe ori dezorganizate, depresive, agitate, seamana a balamuc, dar in miezul lor au viata, traiesc, au seva. Dictatura insa e osificata si moarta in interior, nu are seva, e uscata, chiar daca pe afara arata ordonata, luminoasa, triumfatoare, impunatoare.
O sa plece bufonul asta, desi ideal pentru calmare ar fi ca ai lui sa-l dea afara (incapabil = ceea ce este de fapt) si probabil situatia se va aseza. Insa avaria e produsa la prestigiul mondial al USA si se poate repara si recupera extrem de greu si in timp indelungat.... daca se va mai putea recupera..... Iar asta e un lucru rau pentru intreaga lume civilizata, seamana cu perioada inceperii decaderii Imperiului Roman.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Am avut de la inceput sentimente amestecate fata de Trump. Mi-am zis, nici o problema, nu sti multe si nici nu le vei afla pe toate vreodata. Chiar daca la modul ''absolut'' poate fi justificabil faptul ca este imatur politic si printr-o providenta a soartei a avut sens existenta lui ca si presedinte, nu gasesc nici o scuza la faptul ca nu stie sa piarda. In contextul a ceea ce se intampla, avand in vedere ca nu este un oricine (cum sunt eu si alte inca cateva miliarde de oameni anonimi) ar fi avut la indemana, prin exemple din istorie si filozofie exemple impecabile de :
cum sa piarda si sa nu se preteze la mojicii. Imi rezerv dreptul sa nu spun ceva cu adevarat urat despre el, se va judeca singur, nu trebuie sa misc un deget pentru asa ceva.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

Nu stiu ce sa zic, posibil sa fim niste putzoi hraniti de "media" ... si cam atat. Cat si ce pot pretinde ca stiu in conditiile astea ?

Daca chiar a scris-o el si ceea ce a scris reprezinta ceea ce gandeste, as spune ca suntem hraniti cu rahat ( de parca ar fi iesit din comun ).
Trump, presedintele de astazi "pare" complet alt om.

Image
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Omul ca si entitate, se contrazice flagrant cata vreme este intr-o stare de confuzie. Poti sa fi confuz toata viata si sa crezi ''fara dubii'' ca nu gresesti. De fapt astia sunt oamenii perfect pregatiti pentru a fi ''jonglatii'' fara sa realizeze vreodata la ce participa. Deja se intampla. Arma mea secreta? Anxietatea si starile depresive ma ajuta sa raman lucid :wink:
Cum? Nu dau sub nici o forma apa la moara la ''da-i in pula mea pe altii, doar tu contezi'' , abia asta este cantecul de lebada cand esuezi ca si om.
Consider ca sunt cacaturi de oameni slabi, tot ce tine de ''simte-te doar tu bine, exclusiv'.
Daca o sa pun mana pe carte o s-o citesc. Nu ma astept sa nu epateze, dar vre-o soparla plina de istetime tot trebuie sa fi scapat prin atatea pagini.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

S-a gandit ( controlat!) cineva ca omul asta saracu poate n-are nici o vina ca are o varsta senila, in faza de incontinetnta a dementei ?

Ce dracu cauta mosii astia in asemenea functie ? ----> ( credit lui momolo )
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Marionetele altora? Este adevarat ca uni au o varsta de te gandesti cu groaza ca daca trage un vant puternic si nu se sprijina bine, se destrama tot.
O ''mica'' observatie:
In locul unde s-a intamplat fapta cu pricina, chiar poate ajunge oricine de capul lui, mai ales acolo?
Doar intrebam...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Imagini cu haosul de la Capitoliu. FBI îi caută pe intruşi: Ce spune bărbatul care s-a fotografiat cu picioarele pe biroul lui Nancy Pelosi FOTO VIDEO
https://adevarul.ro/international/state ... index.html
Conturile de Facebook şi Instagram ale lui Donald Trump, blocate pe termen nedeterminat
https://adevarul.ro/international/state ... index.html
Nouă gafă a lui Rudy Giuliani: A sunat la numărul greșit și a dezvăluit strategia loialiștilor lui Trump de a încetini numărarea voturilor în Congres / Înregistrarea a ajuns în presă
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... urilor.htm
Biden este al 46- lea președinte al SUA. Congresul a validat victoria sa, după violențele care au șocat America
https://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_su ... -biden.htm

Cand nu stiu exact cum sa inteleg ma gandesc ce ar fi spus bunica-mea (cand traia. Azi era ziua ei de nume). Ea a crescut si s-a format in Romania cea adevarata de pana in 1945. Avea un mod de a judeca direct si clar, sintetiza pe loc esenta chestiunii. In cazul lui Trump ea ar fi afirmat ceva de genul, "Spune-mi cu cine te inhaitezi ca sa-ti spun cine esti!".
Mazeta asta de Rudy Giuliani e prietenul si sustinatorul cel mai apropiat al Trumpalaului. O mazeta, un penibil, un corupt. Deci e simplu, cine se aseamana se aduna.
SOLO wrote:
07 Jan 2021, 15:22
Nu stiu ce sa zic, posibil sa fim niste putzoi hraniti de "media" ... si cam atat. Cat si ce pot pretinde ca stiu in conditiile astea ?
mi se pare toxic pentru tine sa gandesti asa. Problema nu e la presa/mass-media. Problema este la noi asa cum exista o vorba celebra, frumusetea se afla in ochii celui care priveste. Media ne ofera de toate si orice, depinde de noi sa intelegem, sa gandim si sa judecam. In ziua de azi e foarte greu spre imposibil de ascuns chestiuni importante. Mijloacele de spionaj au ajuns la niveluri de neimaginat si oricum, noi ne publicam singuri voit sau nevoit prin utilizarea tehnologiei. Iti dau un exemplu care mi-a venit instant in minte - anii '90 in Romania. Gemea media (presa, televiziuni) de informatie despre ceea ce se facea atunci, adica mega jaful tarii, coruptie, ticalosie politica, tradare nationala la nivel inalt, orice. Problema a fost la oameni, doar o minoritate a vrut sa vada si sa inteleaga adevarul. Parte din ei au emigrat, si-au dat seama ca poporul doarme in timp ce este dus la dezastru, si-au dat seama ca sunt minoritari si aici si-au pierdut speranta. Insa e fals sa spui ca nu au existat informatii, adevaruri, relatari, descoperiri. Chiar si cele mai oculte ticalosii care s-au petrecut au avut la randul lor diverse relatari in media. Ca nu le-am vazut noi pe unele.... e treaba noastra! Ca nu am inteles, tot treaba noastra! Asa ca problema este la noi, nu la presa. Noi suntem "putzoi" pentru ca noi vrem asa sa fim.... daca vrem, constient sau nu. Insa adevarul sta mereu mare in fata noastra. Cateodata e prea mare ca sa-l vedem, cateodata precum calutul jigarit din fundul grajdului pe care l-a remarcat numai Harap-Alb. Asa ca "defectiunea" nu se afla la media, ci in noi. In caz ca este, ca poate sa nu fie. Iar nesiguranta, auto-neincrederea sunt stari nocive. Nu e bine nici sa fi 100% convins (numai idiotii sunt asa), deci e buna o doza de indoiala, insa cel mai bun este echilibrul.
Probabil ca prea multa informatie zapaceste. Suntem indradevar inundati, inecati in informatie! Si asta poate fi o problema.

Cat priveste cartea Trumpalaului, mancator de hamburger cu furcutila si cutitul, adica un marlan de lux, pai eu am vazut ca atunci cand ai bani, multi bani, poti cumpara orice, chiar si un "negru de sertar" sa-ti scrie carti sau sa-ti picteze un tablou. Cunosc direct cazuri de oameni care avand bani "au scris" carti pe care ei nu le inteleg. Adica au platit pe cineva, de obicei unul care are creier dar nu are bani si ii este foame. De fapt banii multi corup. Banii si mai multi corup si mai mult. Banii cei mai multi corup suprem! Am fost de multe ori oripilat cunoscand indivizi cu bani multi vazand cat de imorali, corupti sunt, in ce degringolada morala se afla, la ce perversiune decadenta au ajuns! Sunt destui care datorita banilor s-au umplut de carti, diplome, titluri. Peste tot e la fel, inclusiv in USA, mai ales acolo unde totul este o tranzactie! Cheia este sa ai suma necesara pentru "tema" dorita. Iar Trumpalaul a fost mereu un personaj care si-a cultivat in primul rand imaginea. Inca de cand eram noi copilasi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

In ziua de azi e foarte greu spre imposibil de ascuns chestiuni importante.
Eu din contra, sustin contrariul: In ziua de azi este foarte simplu sa ascunzi chestiuni importante.

Tot tu ai gasit raspunsul:
Probabil ca prea multa informatie zapaceste. Suntem indradevar inundati, inecati in informatie! Si asta poate fi o problema.
Deci, cauta tu semnalul in asemenea zgomot de fond.
Cunosc direct cazuri de oameni ,,,,,
Problema este ca si eu cunosc direct cazuri cu oameni normali si cu bani. Asta nu infirma existenta "marlanului de lux" dar poate sa echilibreze situatia.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Eu zic ca merita citit:
Decăderea americană pe înțelesul tuturor de Alina Mungiu-Pippidi
https://www.romaniacurata.ro/decaderea- ... l-tuturor/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Este haos la Ministerul Sănătății. La câteva ore după ce a somat spitalele să încheie astăzi prima etapă a vaccinării, ministerul a trimis o altă adresă, o rectificare, în care preciza că până astăzi trebuie să se încheie doar programările în vederea vaccinării personalului medical.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ea-1430479
Câini sau pisici la bloc, numai cu acordul vecinilor! Cum motivează instanţa această decizie
https://adevarul.ro/locale/timisoara/ca ... index.html
O lege dubioasă îşi bagă nasul în coşurile noastre de gunoi
https://adevarul.ro/economie/stiri-econ ... index.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

momolo wrote:
07 Jan 2021, 10:17
...Sa nu uitam ca singurele care par asezate, ordonate, pasnice, corecte si catodata minunate si senine sunt..... dictaturile! Care in realitate reprezinta linistea mortii. Sub aparenta de liniste si ordine in dictatura se petrec cele mai oribile crime.
Democratiile insa sunt rebele, imperfecte, de multe ori dezorganizate, depresive, agitate, seamana a balamuc, dar in miezul lor au viata, traiesc, au seva. Dictatura insa e osificata si moarta in interior, nu are seva, e uscata, chiar daca pe afara arata ordonata, luminoasa, triumfatoare, impunatoare ..
Nu au disparut (tendintele totalitare), doar si-au schimbat blana :mrgreen:
Acum se numesc ''corporatii capitaliste'' si devenind in timp incredibil de puternice atrag gravitational, tot ce este in proximitatea lor. Ce poate fi mai apetisant decat guvernul unei tarii, mai ''slab de inger'', sa zic asa? Putine lucruri.
''Ganduri nepieptanate'', nimic serios, dar in maniera ''groaznic de serios'', foarte probabil ca da.
Mai glumesc si eu....

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DIVERSE

Post by SOLO »

nu esti chiar departe :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Aveti grija pe ce cale o apucati ca puteti pati ca femeia asta:
Ce spunea Ashli Babbitt, veterana armatei SUA împuşcată la Capitoliu, înainte de protestul din Washington. Mărturii ale familiei sale
https://adevarul.ro/international/state ... index.html
Se descria pe reţelele sociale ca fiind libertariană şi patriotă şi îşi declara susţinerea necondiţionată pentru Donald Trump. Totodată, era o adeptă a mişcării conspiraţioniste Qanon ce susţinea existenţa unui complot al elitelor sataniste împotriva cărora ar fi luptat în secret preşedintele american.
Oculta satanista, corporatiile...... mai e un mic pas catre Pamantul plat si apoi te cateri pe tocul usii infasurat in steag si primesti un glont de la un paznic prea speriat!

Parerea mea este ca multi traiesc prea bine. Daca ceva ii tine prizonieri, asta e pretul comoditatii. Totul are un pret, inclusiv sclavia de lux si benevola. Partea luminoasa este ca (in democratie, atat cat mai este) oricand cainele e liber sa plece din usa macelariei. Numai ca in viata reala nu vrea sa plece. Dar ii ramane latratul (pentru ca este democratie!).

VIDEO Trump, schimbare de ton: Se declară "scandalizat" de violențe și condamnă un atac odios
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... -odios.htm
Asta e dureroasa! Dupa ce prostii aia s-au dus sa moara pentru el, asta se rasuceste si o da contra! (pentru ca a mirosit de unde bate vantul. Adica s-a facut prea mult de cacao si el se gandeste permanent la imagine).

Liderul democrat al Congresului SUA, Nancy Pelosi, a declarat vineri că a vorbit cu lideri din armata SUA pentru a se asigura că Donald Trump, un „președinte dezechilibrat”, nu poate folosi codurile nucleare, în timp ce amenință să acționeze în Congres dacă nu va părăsi repede puterea, potrivit AFP.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... cleare.htm
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

De luni, 11 ianuarie ANAF are acces la conturile din bănci ale populaţiei şi firmelor, pentru a identifica mişcările de bani şi beneficiarii reali ai sumelor. Sunt vizate şi criptomonedele
https://www.zf.ro/fiscalitate/de-luni-1 ... e-19858574
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

VIDEO. Filmare din trafic, devenită virală. Ce gafă face o polițistă de la Rutieră, și reacția purtătorului de cuvânt al Poliției
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ei-1430857
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply