DIVERSE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

EXTRAORDINAR! Absolut extraordinar! Si ma alatur voua sa spun, DA, ASA ESTE!

Am o rugaminte la voi toti care cititi aici - dati acest link la cat mai multi, pe unde puteti fiecare, sa raspandim cat putem, sa vada si sa auda cat mai multi!

De aia spuneam ca istoria e atat de importanta!

https://www.youtube.com/watch?v=64ZEycNxGzY&t=419s
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Rusia a legalizat pirateria
guvernul de la Moscova a decis că firmelor din țările pe care Kremlinul le cataloghează drept „neprietenoase” nu mai trebuie să le fie plătite drepturi de proprietate intelectuală. Amintim că pe listă se află toate statele membre ale Uniunii Europene, Statele Unite (evident) și țări ca Albania, Islanda, Liechtenstein, San Marino, Canada, Japonia, Micronezia, Noua Zeelandă, printre altele.
Rossiysaka Gazeta, unul dintre ziarele controlate de guvernul rus, a anunțat la începutul săptămânii că premierul Mihail Mișustin a semnat un decret care modifică metodologia care stabilește compensațiile pentru companiile ale căror drepturi intelectuale sunt încălcate (intrând aici și piratarea), stabilind noul cuantum la 0.
Presa rusă a scris anterior că guvernul lui Mișustin a analizat diferite măsuri care să penalizeze companiile care decid să părăsească sau să își suspende activitățile din țară ca urmare a invadării Ucrainei, pregătind deja o listă cu companiile ale căror active pot fi naționalizate.
Euractiv scrie că o altă măsură despre care s-a discutat a fost dezincriminarea și eliminarea răspunderii civile pentru folosirea de software piratat din „țările care susțin sancțiunile”. Printre companiile care au decis să plece din Rusia sau să își suspende activitățile din țara lui Putin se numără giganți ca Microsoft, Sony, Apple, Netflix, Disney, Avast și Norton, mari studiouri de jocuri ca Activision Blizzard, Ubisoft sau Epic Games și multe altele.
https://www.euractiv.com/section/global ... ty-piracy/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Sondaj CURS

Cum văd românii sprijinirea Ucrainei
Aproape o treime dintre subiecţi se declară în favoarea trimiterii de ajutor militar Ucrainei, în timp ce 63% nu sunt de acord cu o astfel de iniţiativă.
Procentul celor care cred că România ar trebui să trimită trupe în sprijinul Ucrainei este şi mai mic, respectiv 19%, cei care se opun unei astfel de idei reprezentând 76%.

La întrebarea „În opinia dumneavoastră, următoarele ţări sau organizaţii au o atitudine prietenoasă sau neprietenoasă faţă de România?”, 79% au dat un răspuns favorabil în cazul UE, 76% cred că NATO are o atitudine prietenoasă, iar 68% consideră acelaşi lucru în cazul ONU.
În ceea ce priveşte Ucraina, doar 59% dintre cei chestionaţi consideră că are o atitudine prietenoasă, în timp ce 21% consideră atitutdinea neprietenoasă, iar restul nu ştiu sau nu răspund.
În cazul Rusiei, doar 7% consideră că are o atitudine prietenoasă, iar 79% afirmă că are o atitudine neprietenoasă.
Sondajul a fost realizat în perioada 2 - 11 martie, 2022
https://ziare.com/sondaj-curs-romani/ro ... rs-1730005

Deci, cam (maxim) o cincime din populatie are o oarecare legatura cu istoria, educatia si cultura.
Totusi e remarcabil ca in timpul unei campanii extreme si totale de spalare pe creier de tip ultra-emotional, peste 60% nu sunt de acord cu trimiterea de ajutor militar. Mai ingrijorator sunt cei 19% care ar fi de acord cu trimiterea de trupe, astia sunt spalati pe creier la modul desavarsit si as pune pariu ca in majoritate sunt tineri hashtagisti, tefelisti, analfabeti functionali, dependenti de internet si social media, lipsiti de minima educatie culturala dar in acelasi timp si cretini la propriu deoarece nu pot face simpla legatura intre un eventual razboi si incorporarea lor in functia de carne de tun sau daca au o varsta mai inaintata nu pot face legatura intre un eventual razboi si ce ar pati populatia civila.
Sper ca slugile corupte care conduc Romania sa inteleaga ca poporul se opune livrarii de ajutor militar! (cel umanitar este cu totul alta poveste, trebuie fara indoiala).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

O legatura care poate compensa intr-o doza mare, lipsa de detalii de natura istorica este inteligenta emotionala. De exemplu, tot ce am scris pe tema asta, in acest topic, nu a avut legatura cu informatii tehnice de care sa fi stiut in prealabil cat cu o stare simpla sufleteasca de compasiune efectiva.
Lipsa de conexiuni cu extrapolarile faptelor negative (absenta experientei, mai pe scurt) au conotatii autiste si in mod logic tinerii actualii sunt expusi, fiind deconectati social de real dar supra incarcati cu informatii pe care nu au cum sa aibe capacitatea sa le gestioneze.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Eeee, nu tinerii sunt de vină. Chiar deloc.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Esti provocator. Te rog sa dezvolti ideea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

trancotistu wrote:
13 Mar 2022, 11:05
Eeee, nu tinerii sunt de vină. Chiar deloc.
mi-am dat seama ca nu intelegi efectiv un text, nici subtilitati (poate ca nici nu citesti, doar asa "pe diagonala"? Mai sus ai inteles o enormitate cand m-am referit la dizidentii lui Ceausescu din anii 80). Am mai intalnit cazuri, in general au o varsta ceva mai inaintata. Incapacitatea e din cauza propriilor idei si credinte fixe, e vorba de o rigiditate de gandire, oameni cimentati.
Eu si kaav nu am dat nici o vina pe tineri, ca nu e vina unui tanar daca nu a primit educatie de calitate nici de la familie si nici din partea scolii si societatii (in primul rand pentru a invata sa invete si pentru a invata sa gandeasca cu capul propriu). Metaforic as spune ca un caine nu e de vina ca te musca daca ai intrat in curtea lui ci stapanul care nu l-a legat. Nu tinerii decid soarta unui stat. Dar ei inerent ajung carne de tun din cauza deciziilor celor batrani.
Dar e o "subtilitate" pe care nu o intelegi, iar eu cand scriu presupun mereu (cateodata gresit) ca cei care citesc ce-am scris au un anume nivel de a discerne chestiuni pe care le presupun (iarasi gresit) simple, de baza, evidente (adica inutil sa le mai mentionez).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Da îmi cer scuze că nu am înțeles textul scris de kaav. Textul tau l-am înțeles. Eu nu sunt vorbitor nativ de română dar fac efort.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Acum am înțeles. Se referea că sunt expuși dezinformării...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

nu vad de ce ti-ai cere scuze?! Noi pe aici (cativa) incercam sa avem un fel de dialog la un nivel ceva mai altfel decat cel general. E bine cand avem o nelamurire sa cerem explicatii (inainite de a pune pecetea).

Acum imi dau seama cat de complicata si complexa e limba noastra. Nu prea m-am gandit ca cei care nu au limba română nativa, materna, le este greu sa inteleaga multe subtilitati. Ca tot veni vorba de tineri, pentru mine este dureros cand vad in jurul meu (am de-a face) tineri care au un vocabular extrem de redus, habar nu au multe cuvinte, nu cunosc sensuri, nu inteleg subtilitati si cel mai grav, folosesc multe cuvinte englezesti in locul celor românesti. Am observat ca la copii e si mai grav, efectiv nu cunosc cuvantul românesc ca parca nici nu l-au auzit! Se formeaza o noua limba corcita, melteneasca, simplificata grav, tâmpă, in timp ca limba română moare. Fenomenul ne ataca subtil dar constant crescator. O explicatie pe langa calitatea redusa a scolii, deja o mare parte din educatie la copii este primita prin internet si "social-media", isi petrec foarte (prea) mult timp uitandu-se in ecrane si ecranase, absorbind ceea ce se impune acolo majoritar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

Nu îmi permit să pun pecete. Eu înțelesesem subliminal că tineretul ar avea vreo vina. Așa e, generațiile antecedente trebuie să lase o moștenire culturală adevărată și valoroasă. .... Și mă întreb ? Ce am lăsat noi generațiilor tinere? Am lăsat, lucruri bune și rele. Care ar fi cele bune și care ar fi cele rele?

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIVERSE

Post by kaav »

Tineretea cand este necorupta ideologic, este caracterizata de naivitate. Nu este nimic in neregula cu asa ceva, dar epoca in care traim corupe inocenta varstei (accelereaza trecerile de la o etapa sau alta, brut - asta este efectul real si toxic al mercantilismului actual) si asa apare prematur, cinismul unor tineri care este mai intolerant ca cinismul molcom al varstei adulte.
Mostenirea morala lasata generatiilor mai tinere este atitudinea pe care o avem fata de ei in timp ce ei pot considera pe nedrept ca li se cuvin, prea multe (neavand potenta sa participe efectiv financiar sau prin impozitul de pe urma muncii lor in mod logic la societate, vor brava gratuit fiind frustrati ca nu au puterea efectiva a unui adult).
Echilibrul este o relationare obligatorie in timp real, a miscarii care este o forma de dezechilibru (polaritatea contrariilor, unite armonios in corpul uman de exemplu)
Orice pas daca s-ar baza doar pe el insusi, ar dezechilibra tot, deci este dependent de dualitatea/imaginea in oglinda a corpului (palmele puse una langa alta de exemplu) - care se misca defazat tocmai ca corpul ca si intreg, sa functioneze firesc. Asa este si cu tinerii: Gresesc inevitabil cu ceva dar greseala devine greseala doar cand se naste ca si adevar (progresismul actual, neo-marxismul).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Mesajul criptic de doar câteva cuvinte postat de Elon Musk pe Twitter - ”Cincisprezece bătălii decisive ale lumii”, a scris Musk pe Twitter
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... gnatul.htm
Elon Musk refuza sa blocheze propaganda rusa.
https://www.reddit.com/r/Romania/commen ... anda_rusa/

De cand a refuzat sa blocheze sursele rusesti omul asta a crescut in ochii mei. Elon Musk isi foloseste creierul! In asemenea momente se aleg oamenii adevarati.
In opinia mea decizia de a fi banate posturile rusesti este extrem de proasta (denumite "de propaganda" ca si cand celalalte din occident ce-or fi?! - nu exista presa absolut independenta, asta e barbologie. Toti au simpatii si orientari, libere, de constiinta sau platite). Asta dovedeste "gandire" de neo-marxist (si practic intareste versiunea lui Putin), si mai dovedeste ca cei care conduc occidentul nu au incredere in popoarele lor pe care le dispretuiesc considerandu-le proaste si idioate. Mai dovedeste ca au ceva de ascuns, practic dovedeste impostura.
"Lumea libera" a cazut la acest examen adevarat.
Numai in momente grele se dau examenele adevarate. Nu exista scuze pentru aceasta decizie. Care deja lucreaza in defavoarea occidentului. Promoveaza suspiciunea si neincrederea care alimenteaza teorii conspirationiste si intoxicari sau rastalmaciri de situatie.
Pai cum mai putem fi "lumea libera" daca se baneaza si cenzureaza?!?! Au incalcat principiul de baza al democratiei. NU EXISTA SCUZA PENTRU ASA CEVA!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE

Post by momolo »

Președintele Poloniei: Dacă Putin va îndrăzni să folosească arme de distrugere în masă, NATO va lua în reconsiderare decizia de a nu interveni militar
https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucr ... ilitar.htm

Asa cum am scris mai sus, capcana (paianjenului) e intinsa, muscoiul bazaie si da tarcoale.
Dar acum nu imi dau seama cine vrea mai mult razboiul mondial? Putin sau o grupare subterana din USA?!?! In mod cert Europa nu doreste! Pentru ca va fi victima directa.
Dar ma impac cu gandul ca polonezii sunt oricum isterici de felul lor (au niste motive istorice foarte solide)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: DIVERSE

Post by trancotistu »

În momentele de confuzie generală eu mă întorc la șirul de fapte și consecințe ale acestora folosind întrebările CINE și DE CE? CINE e NATO și DE CE s-a mobilizat, CINE e Putin și DE CE a organizat o operațiune specială pe teritoriul Ucrainei?

Post Reply